PDA

View Full Version : Rosyjskie filmy animowane

olagu
09-04-2011, 00:40
Mamy już wątki o rosyjskiej muzyce, literaturze, filmie i myślę, że przyszedł czas na starą rosyjską animację, którą po prostu uwielbiam. Bajki te mają niesamowity klimat i bardzo często świetną ścieżkę dźwiękową. Myślę, też, że są bardzo fajną metodą do nauki języka dla początkujących.
Oczywiście na mojej liście bardzo wysoko jest wszystkim znane "Ну, погоди!" (chyba moja ulubiona bajka w dzieciństwie), ale mój zdecydowany faworyt to "Винни Пух", który bije na głowę disneyowskiego Kubusia Puchatka. Lubię sobie nucić jego piosenki i żałuję, że powstało tak mało odcinków.
A jak jest z Wami? Lubicie rosyjską animację? Jeśli tak, to które bajki najbardziej? :)

unagi
09-04-2011, 02:04
Miłością do starych rosyjskich animacji zaraziłam już wielu znajomych, nawet tych niemających zupełnie nic wspólnego z językiem rosyjskim. W internecie można znaleźć wersje z rosyjskimi napisami (lub też potraktować to jako trening w tłumaczeniu symultanicznym ;)).

Винни Пух rzeczywiście pod wieloma względami wygrywa z disneyowskim Puchatkiem, ale moi faworyci to zdecydowanie Чебурашка и Крокодил Гена :) Ostatnio spodobał mi się również, odkryty przypadkiem na You Tube, Доктор Айболит. Tak sobie myślę, że choćby z powodu tych bajek warto nauczyć dziecko rosyjskiego ;)

bezon
09-04-2011, 12:24
Ja uwielbiam multik "Бременские музыканты" :) A najlepsze jest to, ze piosenki z tej bajki żyją swoim życiem, śpiewają je nawet studenci i dorośli..

"Ну, погоди" - ulubiona bajka mojego dzieciństwa. Zresztą do dzisiaj :D

olagu
09-04-2011, 12:27
Och, kultowa "Чебурашка", jak mogłam o niej nie wspomnieć? :)
A "Докторa Айболит" nie znałam. Obejrzałam na szybko jeden odcinek i podoba mi się. Dzięki za nowy tytuł!

Sviatlana
09-04-2011, 15:54
Jak fajnie, że mówimy o czymś takim! :)

Podobało mi śię zdanie: "Tak sobie myślę, że choćby z powodu tych bajek warto nauczyć dziecko rosyjskiego"! Znam ludzi rosyjskojęzycznych, którzy mieszkając za granicą swoim dzieciom puszczają mianowicie te wspaniałe ww. rosyjskie bajki (multiki ;) )

Ja polecam na 100% "Трое из Простоквашино":

http://www.youtube.com/watch?v=vWGOVpKXm4g

Ju$ti
09-05-2011, 11:45
Ze współczesnych bajek polecam serię Masza i niedźwiedź - można się popłakać ze śmiechu:D
Masza jest małą, bystrą i bardzo absorbującą dziewczynką, która wręcz zadręcza innych swoimi pomysłami.

Kell-Raa
09-05-2011, 13:09
Ja polecam natomiast "Алёша Попович и Тугарин Змей". Super film. Zgadzam się z przedmówcą, że rosyjskie multiki są o wiele lepsze niż amerykański chłam, którym jesteśmy zasypywani. Nie dawno urodził mi się synek, i ja już zaczynam gromadzić multiki dla niego :).

Olga87
09-05-2011, 13:47
Ja polecam takie tytuły:

"Добрыня Никитич и Змей Горыныч" [w częściach dostępne na yt; tutaj pierwsza http://www.youtube.com/watch?v=UtNpK6Dlzhg]

"Князь Владимир"

"Ёжик в туман"е [http://www.youtube.com/watch?v=-eaVOYizc80]

A ze współczesnych polecam "Смешарики" [wszystkie sezony i odcinki dostępne tutaj http://www.youtube.com/show?p=hl8FXJjFFY0&tracker=show0]

nikla
09-05-2011, 18:03
"Ну, погоди" była nawet wyświetlana w ramach Sputnika w ostatnich latach ;) Oczywiście się wybrałam, ale przy 10 odcinku z rzędu niestety wyszłam. Nie byłam nastawiona na, aż tak długi maraton;)

agulka129
09-06-2011, 10:23
Moimi absolutnie ulubionymi bajkami, do których ciągle wracam i mogę je oglądać na okrągło, to oczywiście "Wilk i Zając", Чебурашка, Трое из Простоквашино и Бременские музыканты. W Rosji faktycznie każdy te bajki zna, wszyscy śpiewają z nich piosenki. Nie wiem czy u nas jest taka bajka, którą tak by wszyscy (starzy i młodzi) uwielbiali i która łączyłaby pokolenia.

kasiunia6
09-12-2011, 15:54
jeśli chodzi o multiki to nic chyba nie jest w stanie przebić "Ну погоди?"

Ekaterina
11-21-2011, 03:40
Ja polecam jeszcze -" Илья Муромец и Соловей-Разбойник", "Добрыня Никитич и Змей Горыныч" - oba filmy w stylu "Алеша Попович и Тугарин Змеевич."

BarGol
12-02-2011, 11:01
Moi Drodzy,
Stare dobre czasy już się skończyły, a my dorośliśmy ;-) niestety! Świat prze do przodu a my wraz z nim. Dlatego proponuję animację narysowaną w XXI. Ja rozpływam się w bajkach z serii "School 13".
Pod linkiem znajduje się jeden z odcinków. Szczerze polecam :-)

www.youtube.com/watch?v=Z6nww20ehKc&feature=related

Enjoy :-)

mruuwwa
12-05-2011, 20:30
Oj, "School 13" to BARDZO współczesna animacja...Według mnie pozbawiona zupełnie tej magii, pewnej dziecięcej, słodkiej "naiwności", którą bez wątpienia mają "Чебурашка" i "Wilk i Zając"!

Ale ma pewien plus - przedstawia młodzieżową gwarę;) Można się dokształcić.

monia88
12-07-2011, 13:17
Oczywiście Чебурашка и крокодил Гена są moim faworytem!
Ale polecam również Приключения пингвинёнка Лоло (Серия 1)
http://www.youtube.com/user/Soyuzmult#p/c/A8E2550A8B5B0C4C/0/ti72TaVsLB0 lub
O kniaziu Włodzimierzu, na dole są napisy, fajne ćwiczenie, można spróbować samemu przetłumaczyć, a potem się sprawdzić, porównać, czy tłumaczenie jest dobre
http://www.youtube.com/watch?v=vOXl0Rvp61o&feature=related

aletal
12-07-2011, 20:47
Ja chyba też wolę stare dobra animacje rodem z ZSRR. Ktoś wcześniej wspominał o bajce "Ёжик в туманe". Też polecam bajki o jeżyku i niedźwiadku, ale ja oglądałam je w nowszej wersji np. odcinki "Удивительная бочка", "Зимняя сказка". Nie wiem czy wszystkim będzie się podobać, ale dla mnie niedźwiadek jest obłędny. Jest jeszcze jedna bajka, albo może nawet bardziej animowana piosenka " Как львёнок и черепаха пели песню". Polecam do obejrzenia - piosenka trochę głupia, ale można się pośmiać. Moje uczennice na korepetycjach zrywały boki. Przy tym fajnie można wykorzystać piosenkę na lekcji bo mówią wyraźnie i ładnie.

ira86
12-10-2011, 17:06
Moja ulubiona bajka z dzieciństwa Ну Погоди!!!( Wilk i Zając) :o

cheburator
12-19-2011, 10:29
"Wilk i Zając" numerem jeden!!! A poza tym do łez mnie rozbawia sowiecki "Винни-Пух" =D Polecam, jest epicki :D

doreczka
12-19-2011, 10:53
Pamiętam jak uczyliśmy się Cheburashki na zajęciach z praktycznej nauki języka rosyjskiego:|)

olenka504
12-20-2011, 22:41
Ja dziś w temacie, bo z córką pół dnia słuchałyśmy piosenek z radzieckich bajek. A mi się przypomniało, co ja w dzieciństwie lubiłam najbardziej :)
Возвращение блудного папугая (moja maskotka papugi Кеши przejęła córa), Остров сокровищ (piosenki są powalające), Пластилиновая ворона, Падал прошлогодний снег (zapamiętałam z dzieciństwa jako te najbardziej abstrakcyjne, uwielbiam do dziś), Карлсон,который живет на крыше (polecam wszystkim, taką zabawkę też miałam:)), По дороге с облаками, Аленький цветочек (mój ulubiony), Мойдодыр (to świetna klasyka, którą zna każdy dorosły i każde dziecko, wiersze Czukockiego; obejrzyjcie, bo jest z 1953 chyba roku, a zobaczycie, jakie świetne i wartościowe animacje robiono w tamte czasy).
Pozdrawiam!

patrycjadrag
01-22-2012, 01:12
Do tego spisu dorzuciøabym jeszcze rosyjska wersję Kopciszka - Золушка. http://www.youtube.com/watch?v=85Ww3-JigyY ;)

Jancios
01-22-2012, 11:45
Rosyjskie bajki są spoko, ale jeśli chodzi o wspominanego wcześniej "Ёжыка в тумане" to ja nie wiem co oni ćpali gdy robili ten multik :eek:

dominikaa
01-30-2012, 05:31
W czasie Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską wyświetlane są bajki rosyjskie w ramach Małego Sputnika. W ostatniej edycji festiwalu pojawiły się m. in. Чебурашка, Щелкунчик, Снежная королева, Золушка i inne. Bajki cieszą się bardzo dużą popularnością, sale były wypełnione dziećmi i ich rodzicami :)
Warto czasami powrócić do dzieciństwa:)

cujo
01-30-2012, 09:32
Dla mnie zawsze najlepszą bajką będzie Чебурашка. Mogę oglądać całymi dniami i nigdy mi się nie znudzi. Klasyka!

agnesskar
01-30-2012, 10:31
A ja uwielbiam krótkie filmiki dotyczące Rosji, np. http://www.youtube.com/watch?v=mTsULuHhrlo&feature=related. Niedźwiedź-przewodnik jest moim Ulubieńcem :)

Edyta11
01-30-2012, 13:25
Zaproponuję:
Alosza Popowicz i wąż Tugaryn
Dziadek do orzechów
Biała i Strzała podbijają kosmos

tilim
04-17-2012, 22:05
Na vkontakte.ru jest grupa "Советские психоделические мультики", a w niej zgromadzone całe mnóstwo kreskówek, na pewno kilkaset, a może już doszło do tysiąca.

Zuzkiss
04-22-2012, 19:20
Szukając filmu na praktyki, natknęłam się na serię, fajna:)
союзмультифильм :D
np ten:http://video.yandex.ru/users/kyrtallam/view/1041/

agatabyd
04-22-2012, 21:12
Polecam film animowany Иван Царевич и Серый Волк (2011)

saule
04-29-2012, 13:09
Moim ulubionym filmem animowanym było "Мешок яблок",który uczył dziel się z bardziej potrzebującymi,a jeszcze taki dziwny filmik "Ежик в тумане":)

agata.wrzeszcz
04-29-2012, 13:33
Nikt i nic nigdy nie przebije Чебурашка i Krokodyla. Można oglądać na okrągło:)

pavelw8809
05-14-2012, 01:05
Ja polecam bardzo stary, ale śmieszny radziecki odpowiednik Kubusia Puchatka - Винни Пух
a druga bajka, którą bardzo łatwo znaleźć na internecie Жил-был Пес:)

jax90
08-06-2012, 18:35
Zdecydowanie "Mr. Freeman" szalenie ciekawa i powiedziałbym życiowa kreskówka. Psychologiczne prawdy jakie niesie ze sobą główny bohater często wciskają mnie w fotel.
Nikt nie zna autora ów "bajki" co tylko podkręca gorącą atmosferę wokół Pana Freemana.
Polecam wszystkim.

Hajnisz11
08-18-2012, 19:35
Гора Самоцветов - ciekawa seria krótkich bajek rosyjskich. Niektóre nawet śmieszne. Można znaleźć na you tube.

Olga Pietras
10-13-2013, 12:25
Ja uwielbiam "Бременские музыканты". Muzyczna strona tych bajek jest po prostu fantastyczna. Po obejrzeniu cały dzień śpiewam sobie pod nosem "je je-je je-je"("aria" Osła). Albo "Скушай деточка яйцо диетическое...". A! Jeszcze homonimiczna "Ох, рано встает охрана"

BLitwin
09-01-2014, 11:14
Wątek zamarł, a szkoda :) Ja dorzuciłabym od siebie dwie animacje, "Jeżyk we mgle" ("Ёжик в тумане") i "Bajka bajek" ("Сказка сказок"). Polecam, mają w sobie magię i niepowtarzalny klimat.

kosovitz
09-02-2014, 11:19
Ze staroci lubiłam Wilka i zająca, z nowszych KJFG. Odcinki trwają około minuty, a naprawdę można się pośmiać.

Inna
09-02-2014, 23:51
Oprócz wymienionych filmów animowanych, polecam także "Аленький цветочек", "Серебряное копытце", "Кошка, которая гуляла сама по себе", "Заколдованый мальчик", "Двенадцать месяцев"...Jednym z moich ulubionych jest "Возвращение блудного попугая".
Na tej stronie internetowej można znaleźć rosyjskie filmy animowane :)

http://multikiru-online.org/news/sovetskie/1-0-1

Życzę powodzenia w uczeniu się rosyjskiego! :)

kryllena
09-04-2014, 14:48
Bardzo lubię radzieckie multiki. Moim numerem jeden jest Трое из Простоквашино - niesamowite teksty, szczególnie Кота Матроскина :) Macie wszyscy racje, że muzyka z bajek radzieckich funkcjonuje jak normalne piosenki, śpiewane w przedszkolach np. Z dzieciństwa również pamiętam multik о Мамонтенке - o miłości mam i swoich pociech. A np. жил был Пес jest bardzo śmieszny, kiedy po latach jako już osoba dorosła i uświadomiona inaczej dostrzegasz pewne szczegóły. W tej bajce to bardzo dobrze pokazana jest klasyczna impreza weselna na Wschodzie! W ogóle, to można wyliczać i wyliczać. Wydaje mi się, że te bajki (szczególnie dla osób ze Wschodu) są tak wspaniałe, bo kiedyś nie były dostępne na kliknięcie palcem, a były wyczekiwane po dobranocce i wtedy wchłaniane przez dzieci (i dorosłych też).

jagiela92
11-03-2014, 03:06
Винни Пух - zdecydowany faworyt.

ioodi
11-03-2014, 04:06
Chociaż nie znam rosyjskiego i nie interesuję się animacją, jako zupełny amator zauważyłam na youtube, że rosyjska animacja się wyróżnia na plus. Pomógł mi w tym mój dwuletni synek, który lubi oglądać filmiki o samochodach. Ja mu puszczam po angielsku, żeby się edukował w tym kierunku, ale on często wybiera te po rosyjsku. Muszę obiektywnie stwierdzić, że są naprawdę dobrze zrobione i jest ich sporo, podczas gdy polskiej produkcji tego typu nie ma wcale. A szkoda, bo po polsku też chciałabym dziecko uczyć.

izulaizula
11-03-2014, 19:11
Oprócz mojej ukochanej bajki "Ну погоди" uwielbiam jeszcze "Ёжик в тумане" i udało mi się tą miłością zarazić moją 5-letnią siostrzenicę :)

jkotl
11-03-2014, 20:15
Chociaż nie znam rosyjskiego i nie interesuję się animacją, jako zupełny amator zauważyłam na youtube, że rosyjska animacja się wyróżnia na plus. Pomógł mi w tym mój dwuletni synek, który lubi oglądać filmiki o samochodach. Ja mu puszczam po angielsku, żeby się edukował w tym kierunku, ale on często wybiera te po rosyjsku. Muszę obiektywnie stwierdzić, że są naprawdę dobrze zrobione i jest ich sporo, podczas gdy polskiej produkcji tego typu nie ma wcale. A szkoda, bo po polsku też chciałabym dziecko uczyć.

O, mogę poprosić o linki w wiadomości prywatnej? Również mam synka, którego interesują samochody, choć animację rosyjską sama z ciekawości bym chętnie obejrzała. :) W dzieciństwie oglądałam "Wilka i Zająca". Nawet jeszcze zostały mi kasety VHS z tamtego okresu.

habr
12-18-2018, 13:47
Oprócz wielu wspomnianych radzieckich kreskówek polecam Królową śniegu (1957): https://m.youtube.com/watch?v=O27SWYDPEO8. Słyszałam, że kiedy ją zobaczył Hayao Miyazaki, postanowił zajmować się animacją.

justfortunee
12-21-2018, 02:32
"Ну погоди" ponad wszystko :D

yana7992
12-25-2018, 00:25
"Карлсон, который живет на крыше":d