PDA

View Full Version : Samodzielna nauka angielskiego

Mariola
09-02-2011, 22:17
Witam. Jestem studentką filologii rosyjskiej i zaczynam tłumaczyć. Moi znajomi mi zazdroszczą, że w takim stopniu znam rosyjski. A ja im zazdroszczę, że znają angielski - nie w stopniu pozwalającym tłumaczyć, ale w stopniu komunikatywnym. I to dla mnie jest bolączką - uczyłam się angielskiego wiele lat w szkole, ale z przerwami. Najgorzej wspominam naukę w ogólniaku, bo grupa składała się z osób o bardzo różnym stopniu znajomości angielskiego, więc ja już nawet nie mogłam nadążyć i się poddałam. Potem poszłam na studia i przez 2 lata nie miałam żadnej styczności z angielskim. Gdy szukam pracy z rosyjskim to się okazuje, że najczęściej wymagają KOMUNIKATYWNEGO angielskiego. Ja nawet takiego poziomu nie mam. Chce coś z tym zrobić, ale krucho z kasą, aby pójść do szkoły językowej na kurs. Chciałabym sama poduczyć się angielskiego i w końcu z czystym sumieniem móc powiedzieć, że mam komunikatywny angielski.

W związku z tym (trochę się rozpisałam;) ) mam do was prośbę: czy znacie jakieś niedrogie książki, strony internetowe, filmiki, które pomogłyby mi samej opanować angielski do poziomu komunikatywnego? Podkreślam, że chodzi mi o "dogadanie się", czyli abym zaczęła w miarę mówić po angielsku. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i podziwiam tych co dobrze znają angielski. Mówią, że jak ktoś zna jakiś język dobrze to ma ogólnie smykałkę do języków obcych - w moim przypadku z angielskim to się nie sprawdziło.

sonrisa
09-03-2011, 09:08
Hej! ja mam podobny problem z językiem niemieckim... a jak to zmienić? proponuję korzystanie z międzynarodowego czatu, np. pokój Travel, który bardzo polecam, bo jeszcze nie widziałam, żeby ludzie byli tam chamscy, czy kłótliwi;): http://www.icq.com/icqchat/chatroom.php?c_id=21 . Z kolei odradzam wchodzenie do pokoju "Europe", bo pełno tam nietolerancji i głupoty ;) W każdym razie tam często można poznać fajnych ludzi z różnych krajów, cała dyskusja toczy się głównie w języku angielskim. No i można później się "przenieść" z kimś tam poznanym np. na skype czy msn i sobie spróbować pogadać po ang.
Poza tym nie wiem, z jakiego jesteś miasta, ale np u mnie jest pełno ludzi z Erasmusa i organizujemy sobie coś w stylu "Each one teach one"- np. ja uczę Hiszpankę Polskiego, a ona mnie Hiszpańskiego. Podobne pomysły padają na stronie CouchSurfing:)
To chyba tyle, jeśli o konwersacje chodzi... ;)
Powodzenia!!

chinagirl
09-03-2011, 10:27
Moim zdaniem powinnaś poprosić kogoś o pomoc. Kilka lekcji z nauczycielem bądź osobą, która zna dobrze angielski powinno pomóc. Samodzielna nauka byłaby dobra gdybyś chciała tylko odświeżyć słownictwo czy gramatykę. Popytaj wśród znajomych, na pewni znajdzie się ktoś kto Ci pomoże. Według mnie lepiej będzie kiedy ktoś zaproponuje Ci zadania i przede wszystkim będzie z Tobą rozmawiał w tym języku, a to bardzo ważne.

voopeem
09-03-2011, 10:31
A ja zaczęłabym od internetu. Jest to ogromne źródło darmowych informacji, gdzie tak naprawdę bardzo łatwo jest zacząć uczyć się języka, zwłaszcza tak popularnego jak angielski.

mae
09-03-2011, 13:24
Ja od tygodnia uczę się samodzielnie włoskiego właśnie przez internet. Polecam livemocha.com Fajny kurs można pogadać z native speakerami, nagrywać się i prosić by ktoś skomentował twoją wymowę. Ściągnęłam też pierwszą lekcję ze strony ESKK(jest za darmo) za resztę trzeba zapłacić, ale bardzo mi się podoba ten kurs. Ściągnęłam też piosenki włoskie z tłumaczeniem. Aha i jeszcze jest stronka Babbel http://www.abruzzo2000.com. Mam nadzieję, że któraś z moich propozycji ci się przyda.

wicherek__
09-03-2011, 15:55
Początki zawsze bywają trudne, ale nie wolno się zniechęcać. Ja osobiście przymierzam się do nauki szwedzkiego i też korzystam z livemocha.com. to naprawdę świetna strona :) można też również tam pomagać innym w nauce języka polskiego, angielskiego czy innego, którym w miarę dobrze się posługujemy. Ogólnie polecam rozmowy na czacie czy przez skype. To naprawdę pomaga w komunikacji. powodzenia! :)

Viima
09-03-2011, 16:37
Witam. Jestem studentką filologii rosyjskiej i zaczynam tłumaczyć. Moi znajomi mi zazdroszczą, że w takim stopniu znam rosyjski. A ja im zazdroszczę, że znają angielski - nie w stopniu pozwalającym tłumaczyć, ale w stopniu komunikatywnym. I to dla mnie jest bolączką - uczyłam się angielskiego wiele lat w szkole, ale z przerwami. Najgorzej wspominam naukę w ogólniaku, bo grupa składała się z osób o bardzo różnym stopniu znajomości angielskiego, więc ja już nawet nie mogłam nadążyć i się poddałam. Potem poszłam na studia i przez 2 lata nie miałam żadnej styczności z angielskim. Gdy szukam pracy z rosyjskim to się okazuje, że najczęściej wymagają KOMUNIKATYWNEGO angielskiego. Ja nawet takiego poziomu nie mam. Chce coś z tym zrobić, ale krucho z kasą, aby pójść do szkoły językowej na kurs. Chciałabym sama poduczyć się angielskiego i w końcu z czystym sumieniem móc powiedzieć, że mam komunikatywny angielski.

Ja polecam wymianę językową - wystarczy znaleźć kogoś, najlepiej studenta anglistyki, kto potrzebuje bądź chce się nauczyć rosyjskiego, a w zamian może nauczyć cię angielskiego. W ten sposób masz większe szanse nauczyć się języka niż gdybyś robiła to samodzielnie, a i twój budżet nie zostanie nadszarpnięty. ;)

egryglewicz
09-03-2011, 22:51
Jeśli chodzi o darmowe darmowe materiały do nauki języka angielskiego to polecam stronę englishtips.org Podstawowe czasy i struktury dobrze powtórzyć, aby komunikacja była poprawna. Warto dużo słuchać, bo wtedy łatwiej też przyjdzie mówienie.

apprentice
09-03-2011, 23:23
Polecam stronę www.manythings.org, na której znajduje się mnóstwo ciekawych materiałów do samodzielnej nauki języka angielskiego. Sporo materiałów jest też na learnenglish.britishcouncil.org.

pweronika
09-04-2011, 18:06
Do samodzielnej nauki języka od podstaw trzeba dużo samozaparcia. Trzeba bowiem szukać odpowiednich materiałów, segregować dobre strony internetowe od całej masy "śmieciowych" (których w przypadku języka angielskiego jest szczególnie dużo), potrafić dobrze gospodarować swoim czasem, być świadomym swoich mocnych i słabych stron i konsekwentnie walczyć z tymi drugimi, mieć silną wolę, nie poddawać się w niepowodzeniach i ciężko pracować. To wszystko, aby osiągnąć dobre efekty. Jest to bardzo trudne, dlatego początkującym polecam jednak zapisanie się na kurs językowy, a po zapoznaniu się z podstawami można dokształcać się już samemu. Jeśli ktoś obawia się o kwestie finansowe to polecam zaglądanie na groupon i inne strony działające na podobnej zasadzie. Tam można znaleźć naprawdę atrakcyjne ceny kursów semestralnych. Przy tym wszystkim, niezastąpionym i najpewniejszym sposobem jest wyjazd za granicę, co wszystkim szczerze polecam.

Karolina Nowatorska
09-05-2011, 00:27
Moim zdaniem powinnaś poprosić kogoś o pomoc. Kilka lekcji z nauczycielem bądź osobą, która zna dobrze angielski powinno pomóc. Samodzielna nauka byłaby dobra gdybyś chciała tylko odświeżyć słownictwo czy gramatykę. Popytaj wśród znajomych, na pewni znajdzie się ktoś kto Ci pomoże. Według mnie lepiej będzie kiedy ktoś zaproponuje Ci zadania i przede wszystkim będzie z Tobą rozmawiał w tym języku, a to bardzo ważne.

Zgadzam się w zupełności. Jeśli jesteś "do tyłu" z językiem, to samemu ciężko będzie ruszyć z miejsca, raczej potrzebny jest ktoś, kto pomoże Ci przypomnieć sobie to i owo. Uważam, że uczenie się samemu jest dobre do utrwalania znajomości języka, zwłaszcza do pogłębiania zasobu słownictwa, ale raczej nie przyniesie dobrych pożądanych efektów po dłuższej przerwie.

kantek_kasia
09-05-2011, 08:34
Też osobiście polecałabym ci poprosić kogoś o pomoc. Jeśli nie masz takiej możliwości przede wszystkim zacznij od podstaw, osłuchaj się z językiem, poćwicz podstawowe struktury zdaniowe, czasy. Jak przy nauce każdego języka obcego niezmiernie ważne jest słownictwo, które dobrze jest przyswajać w oparciu o konteksty zdań w których jest użyte, tak żeby znać nie tylko znaczenie ale i możliwości użycia. Jeśli zaczynasz od samego początku to czeka Cię wiele pracy.

Życzę wytrwałości i powodzenia ;)

sonrisa
09-05-2011, 09:25

W związku z tym (trochę się rozpisałam;) ) mam do was prośbę: czy znacie jakieś niedrogie książki, strony internetowe, filmiki, które pomogłyby mi samej opanować angielski do poziomu komunikatywnego? Podkreślam, że chodzi mi o "dogadanie się", czyli abym zaczęła w miarę mówić po angielsku. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i podziwiam tych co dobrze znają angielski. Mówią, że jak ktoś zna jakiś język dobrze to ma ogólnie smykałkę do języków obcych - w moim przypadku z angielskim to się nie sprawdziło.

Znasz jakieś inne języki oprócz rosyjskiego? Może byśmy zrobiły sesję na gg;) Ja mogę spróbować Cię czegoś po ang. nauczyć, tyle, że fajnie by było, jakbyś Ty mnie też czegoś nauczyła. ;)

katwid3
09-05-2011, 11:05
Polecam stronę www.manythings.org, na której znajduje się mnóstwo ciekawych materiałów do samodzielnej nauki języka angielskiego. Sporo materiałów jest też na learnenglish.britishcouncil.org.

Dorzucę jeszcze bardzo ciekawą stronę do nauki języków 6ka.pl. Bardzo polecam, sama korzystam z tego portalu, bo uczę się też samodzielnie francuskiego. Dużym plusem tej strony jest duża ilość ćwiczeń oraz możliwość odsłuchania wymowy. Cały kurs jest płatny, ale nie są to na szczęście duże koszta, można powiedzieć że w sumie naprawdę niewielkie. Poza tym pierwsze 3 lekcje próbne są bezpłatne więc można sprawdzić czy to w ogóle coś dla nas.
Niestety przy samodzielnej nauce niezbędne jest dużo wytrwałości, dlatego jednak najlepiej byłoby to uzupełnić jakimiś korepetycjami czy kursem. Czasem nie ma to jak bat nad głową :)

Mariola
09-06-2011, 10:34
Dziękuję wszystkim za rady. Jak na razie skorzystałam z rady katwid3 - ta strona 6ka.pl jest świetna. Wczoraj przerobiłam 3 lekcje i potem wykupiłam cały kurs cz. 1. Największym plusem jest to, że do każdego słowa są nagrania, a w nauce języka to najważniejsze. Jeśli mielibyście jeszcze jakieś pomysły to piszcie.

harmata.hanna
09-06-2011, 10:56
Dla mnie nic nie było tak świetną szkołą, jak poznanie kilku native speakerów. Nic tak świetnie nie uczy, jak kontakt z żywym językiem. Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale jeśli to możliwe - postaraj się może "wkręcić" w środowisko anglojęzyczne i słuchaj jak najwięcej i staraj się mówić, zwłaszcza że - jak piszesz - podstawy języka masz. Powodzenia :)

TheEL
09-06-2011, 13:11

Hello!
Myślę, że możesz spróbować "to take a look" na tę stronkę: http://www.angielski.slowka.pl/
tym bardziej, że znaleźć tam możesz "bezpłatne lekcje na Twój e-mail": http://www.slowka.pl/lekcja_angielski_z.php
Have fun!

TheEL
09-06-2011, 13:20
Dziękuję wszystkim za rady. Jak na razie skorzystałam z rady katwid3 - ta strona 6ka.pl jest świetna. Wczoraj przerobiłam 3 lekcje i potem wykupiłam cały kurs cz. 1. Największym plusem jest to, że do każdego słowa są nagrania, a w nauce języka to najważniejsze. Jeśli mielibyście jeszcze jakieś pomysły to piszcie.

... oczywiście "in order to improve your English" (choć nie tylko English) możesz spróbować zajrzeć również tutaj:
http://ru.euronews.net/services/lessons/
Have a good one!

nataliaf
09-06-2011, 22:51
Hallo, przed dwoma miesiącami byłam w podobnej sytuacji. Szukałam pracy z biegłym niemieckim, a tu okazało się, iż zawsze wymagają dodatkowo komunikatywnego języka angielskiego. Więc rozpoczęłam naukę z poziomu podstawowego (potrafiłam zrozumieć proste wypowiedzi, ale już nie byłam w stanie odpowiedzieć). Więc zaczęłam sama się uczyć gramatyki ( Murphy) - codziennie robiłam parę lekcji i wszystkie zadania do tego oraz oglądałam seriale z angielskimi napisami. Zapisałam się także na dwutygodniowy kurs (2h/dzień), gdzie dużo rozmawialiśmy (można było używać tylko angielskiego). Mogę polecić do nauki także stronę bbc - tam można znaleźć najróżniejsze ćwiczenia (rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, gramatyka). Do nauki słówek można wykupić program Profesor Henry.

Mariola
09-06-2011, 23:18
[QUOTE=nataliaf;64243]Hallo, przed dwoma miesiącami byłam w podobnej sytuacji. Szukałam pracy z biegłym niemieckim, a tu okazało się, iż zawsze wymagają dodatkowo komunikatywnego języka angielskiego. Więc rozpoczęłam naukę z poziomu podstawowego...

Dzięki za rady. A po jakim czasie opanowałaś angielski na komunikatywnym poziomie?

nataliaf
09-07-2011, 23:08
Hallo, tak całkiem szczerze (nie chwaląc się, ale jestem z siebie dumna) to po 5 tygodniach miałam drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej (sprawdzenie postępów z angielskiego) i zaskoczyłam tą egzaminującą mnie kobietę, bo mogłam już swobodnie rozmawiać... A ona jako jedyna słyszała, jak 5 tygodni wcześniej miałam problem, żeby złożyć zdanie w całość.. Więc jak się chce to można. Dodam jednak szczerze, że zaczynałam się uczyć o 7.20 rano do ok 15, a o 18 do 20 miałam kurs... I teraz od dwóch tygodni nie zrobiłam nic, bo już nie mogę patrzeć na ćwiczenia od gramatyki (przesyt).

TheEL
09-08-2011, 01:13
A może spróbować rzucic okiem również tutaj: http://www.angielski.slowka.pl/ - tym bardziej, że: http://www.slowka.pl/lekcja_angielski_z.php
Enjoy :)

Malagutti
09-08-2011, 09:44
Jeśli mielibyście jeszcze jakieś pomysły to piszcie.

Ja używałam bardzo starego kursu, chyba Longmana - ale może być każdy inny, byle przebrnąć przez wszystkie poziomy. Później półroczne konwersacje z lektorem, którego naprawdę wspaniały angielski oraz duże wymagania spowodowały, że zaczęłam bez żadnych problemów mówić. Moim zdaniem odpowiedni lektor to podstawa.

mnuach
09-08-2011, 11:24
A z jakiego miasta jesteś? W większych miastach organizowane są różne Language Cluby, co kilka dni organizowane są darmowe spotkania, na które może przyjść każdy i poćwiczyć mówienie (bo właśnie chyba brak opcji komunikacji jest największym problemem przy samodzielnej nauce języka).

Mariola
09-08-2011, 13:23
Jestem z Lublina (tzn. tam studiuję). Możesz ktoś z was też jest z Lublina lub tam bywa i chciałby ze mną pokonwersować po angielsku w zamian za konwersacje po rosyjsku?;)

kacha
09-09-2011, 23:33
Myślę, że mogłabyś zajrzeć na stronę http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish. Tutaj jest naprawdę wiele ciekawych rzeczy - filmików, tekstów z objaśnionym słownictwem, które można odsłuchiwać. Nie odkryję Ameryki jak powiem, że przy nauce języka potrzeba dużo samozaparcia i systematyczności. Osobiście uczę się obecnie francuskiego sama i wiem, jak ważna przy takiej nauce (nie w szkole) regularność. Powodzenia!

iza_bobulska
09-10-2011, 00:21
Ja używałam bardzo starego kursu, chyba Longmana - ale może być każdy inny, byle przebrnąć przez wszystkie poziomy. Później półroczne konwersacje z lektorem, którego naprawdę wspaniały angielski oraz duże wymagania spowodowały, że zaczęłam bez żadnych problemów mówić. Moim zdaniem odpowiedni lektor to podstawa.

Też mi się wydaje, że lektor to najlepsze rozwiązanie . I to właśnie konwersacje. Chciałam się właśnie podszkolić w angielskim jeśli chodzi o komunikację, zwłaszcza w biznesie. Czy ktoś może mi polecić dobra lekturę, materiały, jeśli chodzi business english?

Agusek
09-10-2011, 03:39
Wymiana wiedzy to bardzo dobre finansowo rozwiązanie, ale myślę, że nie ma to jak konwersacje z native speakerami. Jednak, żeby takie konwersacje miały jakiś sens musisz powtórzyć chociaż podstawy gramatyki, no i słownictwo. Jeśli chodzi o gramatykę to w Internecie znajdziesz wiele wspaniałych materiałów wyjaśniających gramatyczne zawiłości, a co do nauki słownictwa to serdecznie polecam Ci programy takie jak np SUPER MEMO czy PROFESOR HENRY, które działają na zasadzie systematycznych powtórek słownictwa podzielonego na poziomy, tak by każdy znalazł coś dla siebie. W serii PROFESOR HENRY znajdziesz również program do nauki gramatyki. Trzymam kciuki za efekty!

JustynaL
09-10-2011, 11:25
Mówiłaś, że przyjaciele mówią po angielsku- wykorzystaj ich! Rozmawiajcie tylko po angielsku i będziecie wszyscy ćwiczyć. Tak, wygląda to troche dziwnie, ale po pewnym czasie "wejdzie wam to w krew" (sama rozmawiam z innymi Polakami po angielsku, więc jest to wykonalane). Poza tym, wykorzystaj jakiś chat czy skype (była stronka chyba szlifuj swój angielski czy coś w tym stylu- tam są nr gg i nazwy skype osób, które chętnie rozmwiają, czy pomagają uczyć- tylko pamiętaj, że ich poziomy są różne). Ponadto, jakieś książki do nauki słownictwa i gramatyki. Niestety nie podam autorów, bo nie pamiętam, ale zapytaj tam, myślę, że inni Ci powiedzą:). Good luck and have fun!

regia22
09-10-2011, 17:56
Mówiłaś, że przyjaciele mówią po angielsku- wykorzystaj ich! Rozmawiajcie tylko po angielsku i będziecie wszyscy ćwiczyć.

Mi było głupio ćwiczyć rozmawianie po angielsku z koleżanka dopóki nas nie przycisnął egzamin ustny na studiach filologii , było tak mało okazji żeby używać angielskiego w ciągu roku, że taki egzamin choć nie był trudny, wzbudzał przerażenie... i pewnego dnia jak jej coś opowiadałam, powiedziała żebym to opowiedziała po angielsku, i tak nam się z tego zrobiła rozmowa, na początku dziwnie a potem całkiem już naturalnie... myślę że nie ma co udawać że 'głupio tak ' . Albo się chcemy nauczyć albo się tylko wstydzimy- wtedy nie ma wyników, polecam wśród grup na studiach, na przerwie w liceum i od biedy to nawet na gadu-gadu - zawsze to wymaga trochę myślenia i czynnego tworzenia wypowiedzi , śmiało !

JustynaL
09-16-2011, 13:02
Mi było głupio ćwiczyć rozmawianie po angielsku z koleżanka dopóki nas nie przycisnął egzamin ustny na studiach filologii , było tak mało okazji żeby używać angielskiego w ciągu roku, że taki egzamin choć nie był trudny, wzbudzał przerażenie... i pewnego dnia jak jej coś opowiadałam, powiedziała żebym to opowiedziała po angielsku, i tak nam się z tego zrobiła rozmowa, na początku dziwnie a potem całkiem już naturalnie... myślę że nie ma co udawać że 'głupio tak ' . Albo się chcemy nauczyć albo się tylko wstydzimy- wtedy nie ma wyników, polecam wśród grup na studiach, na przerwie w liceum i od biedy to nawet na gadu-gadu - zawsze to wymaga trochę myślenia i czynnego tworzenia wypowiedzi , śmiało !

Dokładnie, poza tym przejdźcie się po mieście i mówcie tylko po angielsku- wtedy dopiero jest frajda!:) Poza tym, może spotkacie kogoś, kto też będzie chciał rozmawiać tylko po angielsku:)
Regia22, nie rozmawialiście na przerwach po angielsku? Co uczelnia to obyczaj widocznie, bo my zawsze coś, co najmniej, wtrącaliśmy po angielsku, jeśli nie wszystko:)

regia22
09-16-2011, 22:28
Co uczelnia to obyczaj widocznie

A no nie rozmawialiśmy, bo mieliśmy akurat grono, w którym nauka była nie 'cool' wiec próby mówienia czegoś po angielsku byłyby odebrane jako nadgorliwość nauki, a to nie jest modne :D właściwie to jest temat na osobny wątek, zauważyłam, że w Polsce nie wolno pokazywać, że na czymś ci ogromnie zależy, a już na pewno nie na nauce... głupie to trochę, że dzieci się na lekcji nie zgłaszają ,żeby się nie 'wybijać' z tła klasy, na przykład. A bez takiej szczerej nieukrywanej chęci, w wypadku mówienia, efekt będzie marny, bo bez ćwiczenia dalej nic się nie będzie umiało powiedzieć, i tak właśnie kończą licealiści po ok. 7 latach nauki :(

Agusek
09-18-2011, 23:32
głupie to trochę, że dzieci się na lekcji nie zgłaszają ,żeby się nie 'wybijać' z tła klasy, na przykład. :(

U mnie na studiach było podobnie...jak ktoś się za bardzo wybijał z grupy (w szczególności na wykładach), to reszta krzywo się na niego patrzyła. Jeden z naszych wykładowców, który przez jakiś czas prowadził zajęcia na amerykańskiej uczelni powiedział, że był zachwycony podejściem Amerykanów do nauki. Tam wszyscy siadali tak blisko wykładowcy, jak tylko było to możliwe i zadawali mnóstwo pytań, do tego stopnia, że wykład przeradzał się w zaciętą dyskusję. U nas jest odwrotnie... Studenci zaszywają się w ciemnych kątach sal, jakby próbowali się schować i z utęsknieniem czekają na koniec dłużących się 90 minut.

JustynaL
09-25-2011, 18:33
U mnie na studiach! było podobnie...jak ktoś się za bardzo wybijał z grupy (w szczególności na wykładach), to reszta krzywo się na niego patrzyła. Jeden z naszych wykładowców, który przez jakiś czas prowadził zajęcia na amerykańskiej uczelni powiedział, że był zachwycony podejściem Amerykanów do nauki. Tam wszyscy siadali tak blisko wykładowcy, jak tylko było to możliwe i zadawali mnóstwo pytań, do tego stopnia, że wykład przeradzał się w zaciętą dyskusję. U nas jest odwrotnie... Studenci zaszywają się w ciemnych kątach sal, jakby próbowali się schować i z utęsknieniem czekają na koniec dłużących się 90 minut.

To ja chcę studiować na amerykańskiej uczelni. :) ale poważnie teraz: sytuacja pt dwójka uczniów rozmawia z nauczycielem, a reszta nic nie robi, pojawia się także w innych krajach. Denerwujące jest tylko to, że zamiast wykorzystać czas na naukę, to ludzie wolą się nie wybijać:( Dlatego ja trzymam mocno kciuki za koleżankę, która się chce sama uczyć. :)

Joasia:)
09-25-2011, 19:35
To chyba nie jest tylko dlatego żeby się nie wybijać... wiele osób boi się popełnić jakąś gafę, zadać głupie pytanie bądź błędnie odpowiedzieć, a wszystko dlatego że nikt nie chce żeby potem cała klasa czy grupa śmiała się z niego do końca studiów czy szkoły.

AleksandraRybak
09-25-2011, 23:09
Polecam udać się do empiki. Tam jest mnóstwo materiałów do samodzielnej nauki języka. A po jakimś czasie, jak już odświeżysz wiedzę, nauczysz się kilku rzeczy to na pewno przyda się kilka dodatkowych lekcji u korepetytora czy kilkugodzinny kurs.

Ankoku
09-26-2011, 11:24
Takie zachowanie jest typowe dla dużych grup osób na zajęciach np.w szkole czy to na wykładach. Nie wiem skąd przekonanie że nauczyciele są źli,ale wiele osób nagle staje się nieśmiała i nic nie mówi.
W małych grupach na zajęciach językowych wszyscy mówią,a nauczyciel zachęca tych co mówią mniej np.pytając się ich o zdanie. Samodzielnie rozmowy można nauczyć się najlepiej rozmawiając z kimś,obojętnie czy to ze znajomym z za granicy czy z kraju lecz znającym język.

sandzaj
10-16-2012, 12:10
Nie wiem czy jeszcze można kupić tą książkę, ale "Angielski w cztery tygodnie" jest fajną pozycją :) Wszystko od podstaw i wydaje mi się, że zawarty tam materiał wystarczy na początek :) Są różne dialogi, zadania, gramatyka jest wytłumaczona, no i jest do tego płyta z nagranymi dialogami;)

bertha
10-16-2012, 17:21
Pisałam już o tej stronie w innym wątku. Polecam http://www.languagelab.com/ na tej stronie z pewnościa będziesz mogła ćwiczyć mówienie.

JoannaL
11-10-2012, 12:15
Ja polecam na początek oglądanie filmów lub seriali z angielskimi napisami i czytanie. Na Allegro jest pełno tanich książek w różnych językach. Możesz wybrać sobie coś prostego, jakąś książkę, którą już znasz, już kiedyś czytałaś po polsku i którą lubisz i próbować czytać po angielsku.

Muniii
11-10-2012, 13:21

Tak jak powiedzieli inni, jeżeli chodzi o podstawy to możesz zacząć sama. Polecam książkę Virginii Evans "Grammar Way". Później warto pójść na lekcje prywatne po to żeby ktoś Cię pokierował dalej. Pokazał na czym się skupić i w jaki sposób to zrobić.
Konwersacje w języku angielskim niewątpliwie pomagają - nieważne czy z native speakerami czy z koleżankami i kolegami. Ważne, żeby ta druga osoba poprawiała Twoje błędy. Nie bójmy się mówić w obcym języku!
Spróbuj tez mówić do siebie w języku angielskim:) Dziwne, ale skuteczne!
Jeśli chodzi o czytanie jest wiele skróconych edycji książek, które możesz przeczytać i omówić je np. z Twoim korepetytorem. Pozycje te zawierają ćwiczenia na końcu, które pozwolą utrwalić ci słownictwo.

katarzynab
11-10-2012, 15:54
A ja polecam Ci połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli tłumaczenie swoich ulubionych anglojęzycznych piosenek :) Jeśli masz już podstawy z angielskiego, to w trakcie słuchania muzyki możesz starać się "wyłapywać" tekst ze słuchu, a potem śledzić słowa piosenki wraz z muzyką, a nawet śpiewać sobie wraz z artystą :p
Jest to bardzo przyjemna forma nauki, którą możesz stosować wszędzie i za każdym razem, kiedy tylko słuchasz muzyki ( w tramwaju, w drodze do pracy, podczas robienia obiadu itp.). Jest to miłe urozmaicenie w nauce języka, na którym ja osobiście bardzo skorzystałam i jak najbardziej polecam! :)

luceker
11-10-2012, 21:06
Widzę, że już parę stron Ci tu podrzucono, ja więc może zaproponuję coś innego: kontakt z organizacją zajmującą się studentami programu Erasmus (działa raczej przy każdym uniwerku gdzie realizują program), to Ci da możliwość spotkania z osobą posługującą się angielskim na co dzień i może Cię chętnie ktoś pouczy w zamian za lekcje j. polskiego.

KatkaB
11-11-2012, 16:05
Uważam że do samodzielnej nauki języka trzeba mieć jakieś podstawy :z kursu,szkoły itp potem wystarczy samozaparcie,ciężka praca i zainteresowanie.Wyjazd jak najbardziej ale to żeby poznać kulturę przełamać się co do mówienia. podręczniki autora: Raymond Murphy English Grammar in Use- bardzo czytelnie i ciekawe opisane poszczególne zagadnienia.

Mikens1989
11-11-2012, 19:14
Witam,

samodzielna nauka języka angielskiego jest niezbędna, aby robić postępy. Nie da się bowiem chodzić tylko na kursy czy na korepetycje i liczyć na to, ze będzie się "fluent in English" np. po roku chodzenia na kurs. Ale to każdy wie.

Ja proponuję książki pióra Raymonda Murphego tak jak już ktoś wcześniej napisał są ciekawie zbudowane ćwiczenia, gdyż z lewej strony mamy całą gramatykę, opis zadań, które będziemy wykonywać na prawej stronie. Dobrą serią są też ksiązki Virginii evans z racji tego, że są tam zamieszczone bardzo szerokie bity gramatyczne przerywane "Practice testami" i opisami gramatycznych zagadnień w czcionce czerwonej w takich żółtych tabelkach. A więc rzuca się w oczy.

Dobrą sprawą jest też po prostu słuchać sobie na youtube filmów anglojęzycznych albo chociaż polskojęzycznych z angielskimi napisami, wtedy człowiek czytając lub osłuchując się łapie bardzo dużo słownictwa.

Pozdrawiam

mamba
11-11-2012, 20:18
Miała identyczny problem z angielskim jak założycielka wątku. Kiedy wreszcie się przełamałam zaczęłam się uczyć w domu z książki "Język angielski dla początkujących" wyd. Wiedza Powszechna. Książka i dołączone do niej płyty w zupełności wystarczają do samodzielnej nauki języka. To dzięki niej mogłam się pozbyć moich kompleksów...
Na nieco wyższych poziomach jak na przykład upper-intermediate warto jednak uczyć się pod kierunkiem nauczyciela, żeby móc ćwiczyć umiejętność mówienia, która jest jednak najbardziej przydatna w kontaktach z ludźmi.

KarolinaKala
11-11-2012, 22:43
Sądzę, że przy samodzielnej nauce języka przydaje się posiadanie jakichkolwiek podstaw ze szkoły lub kursu. Jest mnóstwo książek, które pomagają samoukom, ale według mnie najważniejsze jest samozaparcie i chęć nauki języka - bez motywacji ani rusz! Wiadadomo też, że najważniejsze jest słownictwo - bo bez tego się nie dogadasz. Ja sama używałam strony ang.pl i ich systemu nauki słówek przy maturze - było to bardzo pomocne!
Jeżeli chodzi o wymowę, dobrą pomocą jest program PhoTransEdit, który robi dla nas transkrypcję tekstu (trzeba jednak znać tu podstawy fonetyki).

mmrugalla
01-20-2013, 21:55
Jedni mówią ze wystraczą chęci i duuużo samozaparcia i dyscypliny, wydaje mi się, tak jak już wcześniej tutaj wspominali moi przedmówcy że przynajmniej na początku potrzebny jest jakis nauczyciel, lektora, ktoś kto naprowadzi Cię na najwazniejsze rzeczy i przede wszystkim jasno wytłumaczy podstawy, tak, żeby na samym początku nie nauczyć się czegoś błędnie, bo potem jak się coś wbije do glowy to trudno to będzie wykorzenić. Dlatego sądzę że pomoc kogoś doświadczonego jest istotna i wartościowa.

kapselle
01-20-2013, 22:50
Ja się kiedyś uczyłam francuskiego na zasadzie wymiany: mój angielski za francuski.

pollyanna007
01-21-2013, 00:08
Ze stron internetowych polecam: http://learnenglish.britishcouncil.org/en/ (do ćwiczenia słuchania ze zrozumieniem) oraz http://www.t4tw.info/angielski/slownictwo/dom.html (to jest dla maturzystów ale warto sobie zobaczyć. Podoba mi się zebranie słownictwa w kategorie).
Polecam książki Virginii Evans. Warto zainwestować w książkę do ćwiczenia mówienia. Są one na różnych poziomach i zawierają przydatne słownictwo oraz zwroty gramatyczne. Mają też kasety dzięki czemu możesz osłuchać się z j.ang. i poćwiczyć wymowę. :) Życzę powodzenia!:)

ania983
01-26-2013, 16:53
Komunikatory internetowe i rozmowy z obcokrajowcami jednak robią swoje. Polecam.

ania983
01-26-2013, 16:54
Jeśli znamy podstawy danego języka obcego można się też uczyć przez czytanie w jęz. obcym, np. gazet czy książek.

ania983
01-26-2013, 16:56
Dobrym pomysłem jest też oglądanie telewizji w jęz. obcym, np. wiadomości. No i oczywiście audiobooki. Polecam zacząć od czegoś dla dzieci. Łatwiej wtedy o zrozumienie.

rafaljanko
01-26-2013, 19:04
książki do nauki mówienia to dla mnie trochę zaprzeczenie samego siebie. Jedyne co mogę polecić to wsłuchiwanie się w radia angielskie (moje ulubione BBC2) i najpierw ćwiczenie wymowy a potem już samemu lub z kimś rozmowy na tematy najróżniejsze :)

mustard
01-28-2013, 15:35
W miarę motywujące są platformy e-lerningowe- materiały są ciekawe, a ceny przystępne, np. eTutor.pl.Do konwersacji można spróbować speaking24.com

floinus
04-02-2013, 17:27
Nie wiem czy znacie tę stronkę:
http://www.perfect-english-grammar.com/

Szczególnie polecam początkującym osobom, ale także nauczycielom (korepetytorom) mnóstwo przydatnych materiałów w formie plików PDF, dodatkowo ćwiczenia, zbiór najważniejszych reguł z przykładami.

iwonaw
04-02-2013, 17:47
Przede wszystkim potrzebna jest motywacja. Jeżeli ją masz, przejdziesz dalej. Polecam oglądanie anglojęzycznej telewizji. Wiele osób twierdzi, że tak nauczyło się języka. Są strony pomagajace w samodzielnej nauce jest także Rosetta Stone - fajny program polecam. Niestety płatny.

Filmy i telewizja. Na pewnym bardziej zaawansowanym poziomie także książki. Słuchanie muzyki pomaga.
Podsumowując:
codziennie po 30 min obcowania z językiem daje cuda + motywacja!!!!

Pozdrawiam

ewelina3
05-26-2013, 01:41
Ja polecam wymianę językową - wystarczy znaleźć kogoś, najlepiej studenta anglistyki, kto potrzebuje bądź chce się nauczyć rosyjskiego, a w zamian może nauczyć cię angielskiego. W ten sposób masz większe szanse nauczyć się języka niż gdybyś robiła to samodzielnie, a i twój budżet nie zostanie nadszarpnięty. ;)
Zgadzam się z tym, proponuję Ci to samo. Ja próbowałam sama odświeżyć naukę angielskiego ale bałam się, że nauczę się źle czegoś i zapamiętam to na amen a potem trudno będzie mi się przestawić aby mówić poprawnie. Ja skorzystałam na początku z pomocy a potem stwierdziłam, że sama lepiej się nauczę i ruszyłam do przodu;)

natalia_kl
05-26-2013, 12:44
Ja próbuję się samodzielnie uczyć francuskiego i niestety chyba będę musiała pomyśleć o kursie albo korepetycjach, bo jednak sama się zmotywować nie umiem na tyle, żeby zrobić duże postępy...

Ale jeśli ty jesteś zdeterminowana do nauki angielskiego, proponuję, żebyś zaczęła od... bajek :) Jeśli masz w TV kanał CBeebies w j. ang., to polecam. Albo poszukaj filmików na YouTube. Bajki są stworzone właśnie po to, żeby dzieci przyswajały język i poznawały nowe słowa. Nie są też trudne w zrozumieniu. Jeśli zaczniesz od czegoś trudniejszego, możesz się szybko zniechęcić.

Polecam też krótkie filmiki do nauki języka angielskiego na stronie BBC. Zawierają podstawowe słownictwo i możesz z czasem zwiększać poziom trudności.

No i nie zapominajmy o B. Pawlikowskiej i jej serii książek z płytami. Jest tutaj wątek na ten temat, poczytaj opinie osób, które z nich korzystały.

Powodzenia! :)

karolinaa147
05-26-2013, 18:15
To prawda, motywacja jest bardzo ważna. Ale trzeba też pamiętać, że samodzielna nauka pociąga za sobą ryzyko błędnego nauczenia się. Polecam programy jak np. "Say It Right" gdzie można szkolić swoją wymowę na podstawie usłyszanych dźwięków, które wydają native speakerzy angielskiego w obu akcentach (Br i Am). Przeróżne ćwiczenia z ksiażek gramatycznych jak np. Raymonda Murphy'ego, która bardzo dobrze sprawdza się w samodzielnej nauce. No i przy okazji piosenki, z których można czerpać dużo przyjemności, że w końcu się wie o czym artysta śpiewa!:)

Katzper
05-26-2013, 21:01
ja szczerze polecam kursy komputerowe supermemo- bardzo mi pomogły przy nauce niemieckiego.

hybrydowa
05-26-2013, 22:37
ja szczerze polecam kursy komputerowe supermemo- bardzo mi pomogły przy nauce niemieckiego.

Również polecam, korzystałam z nich podczas nauki angielskiego :)

nagrodzkaw
07-08-2013, 20:41
Super strona to www.bbclearningenglish.com. Jest tam mnóstwo różnych materiałów z ciekawym słownictwem na różnym poziomie. Dużo podcastów i materiałów, które są aktualizowane codziennie.

restless-soul
07-08-2013, 23:06
polecam kurs - English File, dzięki niemu można opanować podstawowe i bardziej zaawansowane słownictwo - w dalszych częściach, potrzebne do komunikacji oraz zapoznać się z niezbędną częścią gramatyki angielskiej, życzę powodzenia :)

2siema
07-09-2013, 12:25
Zgadzam się ze wszystkimi. Rozmowy z obcokrajowcami, wymiany, wzajemna nauka są bezcenne! Bo w nauce języka najważniejsza jest umiejętność myślenia w tym języku. To jest podstawa. Dlatego spontaniczne rozmowy, improwizacje są potrzebne. Dlatego też nauka samemu jest niewystarczająca. A obcowanie z językiem na co dzień, zmuszenie do komunikowania się tylko w tym języku może trochę być stresujące, ale prędzej czy później przyniesie znakomite efekty. W związku z tym wspaniałe w nauce są podróże, które pozwolą też przyjrzeć się kulturze, mentalności, a to także jest bezcenne! W domu można oglądać filmy po angielsku, czytać angielską prasę, przeglądać angielskie portale.

monikabee
07-09-2013, 17:26
Super pomocne są też, tzw' fiszki. Można kupić gotowe dobrane do poziomu, lub robić sobie systematycznie samemu (czasochłonne, ale efektywne).

magdalena89
07-10-2013, 00:50
Super pomocne są też, tzw' fiszki. Można kupić gotowe dobrane do poziomu, lub robić sobie systematycznie samemu (czasochłonne, ale efektywne).

Polecam ten sposób na indywidualną naukę połączoną z samokontrolą! :) Dodatkowym pomysłem, sprawdzonym przeze mnie, jest tablica do której przypinam co jakiś czas nowe fiszki, odpinając stare, bądź też umieszczanie fiszek w miejscach, na które bardzo często zerkamy w ciągu dnia. To chyba jedna z najmilszych metod nauki, kiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, kiedy zapamiętujemy i uczymy się nowych rzeczy.

magic
07-10-2013, 12:55
Myślę, że mogłabyś zajrzeć na stronę http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish. Tutaj jest naprawdę wiele ciekawych rzeczy - filmików, tekstów z objaśnionym słownictwem, które można odsłuchiwać. Nie odkryję Ameryki jak powiem, że przy nauce języka potrzeba dużo samozaparcia i systematyczności. Osobiście uczę się obecnie francuskiego sama i wiem, jak ważna przy takiej nauce (nie w szkole) regularność. Powodzenia!

Witaj, ja samodzielnie uczę się rosyjskiego już od dłuższego czasu i również korzystam z serwisu BBC. Tylko że po rosyjsku. Jest tam zakładka dla uczących się języka angielskiego, wykorzystująca teksty i nagrania po rosyjsku rozszerzone o słowniczek angielski, komentarze i ćwiczenia. Bardzo polecam. Dostępne tutaj: http://www.bbc.co.uk/russian/learning_english/.

olinek
07-11-2013, 12:21
Tez tak robie ( mam na mysli fiszki ) , a szczegolnie pomoglo mi przyklejanie do przedmiotow ich nazw wlasnych, a ponizej zdan, w ktorych zostaly uzyte . np. 'flower' , a potem 'The flower is on the table' , a z czasem,oczywiscie , zmieniam je na more advanced :)

Violetta
07-11-2013, 19:01
Znalazłam się w podobnej sytuacji, kiedy zaczynałam naukę hiszpańskiego. Moim zdaniem, dobrym rozwiązaniem jest zakup jakiegoś porządnego podręcznika (najlepiej żeby zawierał CD) - nie ma nic lepszego niż dobra książka do nauki języka. Oczywiście, powinnaś też ćwiczyć mówienie (nawet do siebie samej), najlepiej jest ułożyć jakieś pytania i samemu na nie odpowiadać. Internet i jeszcze raz internet, ja polecam angielski.edu.pl oraz learnenglish.britishcouncil.org Dużo słuchaj (bbc podcasty)
Dla poprawienia wymowy gorąco polecam: http://mws.ust.hk/mw/account/index.php

giraffegrin
07-11-2013, 19:56
A czy ktoś z was próbował nauki przez internet? Co sądzicie o np. korepetycjach przez Skype? Ma to sens? Czy jednak samodzielna nauka jest lepsza? Korzystaliście kiedyś z duolingo ?

dragonfly
07-13-2013, 13:11
Jezeli chcemy nauczyc sie jezyka w stopniu komunikatywnym, to samodzielna nauka jest jak najbardziej w porzadku. Czasami tylko, kiedy mamy watpliwoscie warto zrwocic sie do kogos z wieksza wiedza z prosba o wyjasnienia badz sprawdzenie naszej wiedzy, ale najlepiej wyprobowac sie w praktyce, za granica badz przez internet, popisac, pogadac, zobaczyc czy osiagamy wyniki, jakich oczekiwalismy. Warto pamietac, ze dla kazdego samodzielna nauka to ogromne wyzwanie i wiele osob nie jest stac na poswiecenie czasu na dodatkowe godziny spedzone nad ksiazkami czy przed komputerem. Co wiecej, nie kazdy z nas potrafi znalezc motywacje do przyjmowania na siebie kolejnego obowiazku czy wyzwania, a przezciez kiedy juz rozpoczynamy nauke kolejnego jezyka, musi ona byc oparta na systematycznosci... Podziwiam wszystkich was, ktorzy staracie sie samodzielnie ogarnac obce jezyki chociazby po to zeby moc sie w nich komunikowac i zycze powodzenia! Tak silna motywacja, jaka wy macie, to klucz do sukcesu:)

hannibals
07-13-2013, 18:34
Kilka osób polecało różne czaty aby poćwiczyć dany język. Osobiście kilkakrotnie na takowych czatach siedziałam i nie polecałabym tego jako sposób nauki. Bardzo często natrafia się na obcokrajowców, którzy przekonani o swej nieomylności robią całą masę błędów, co my (jako ci mniej obeznani z danym językiem) możemy uznać za poprawną wersję. Również native speaker czasem może sprawiać problemy chociażby tym, że będzie stosował skróty zamiast pełnych wersji wyrazów.

paulinas
08-13-2016, 12:47
Niezłym sposobem, uzupełniającym typowo ksiażkową wiedzę, jest oglądanie telewizji w języku angielskim. Nie dość, że można wypisywać sobie słówka i zwroty, które nas zaintrygowały, to jeszcze jesteśmy na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie.

Rszewczyk
08-13-2016, 14:28
Jak mniej więcej nazywają się takie czaty do nauki danego języka i jakie są najlepsze? Gdzie można takie znaleźć? Osobiście pierwszy raz o takim słyszę a to w sumie ciekawy pomysł i mógłbym polecić swoim uczniom którzy mają problemy z opanowaniem płynności mówienia/pisania.

KamilaKinach
10-26-2017, 21:51
Żeby od podstaw uczyć się języka angielskiego trzeba mieć naprawdę dużo samozaparcia. Gdybym miała nauczyć się języka to chyba wolałabym zapisać się na jakieś lekcje (5-10 lekcji) żeby zostały mi wyjaśnione najważniejsze zagadnienia. Jeśli nie... polecam oglądać seriale z napisami angielskimi, oglądać filmiki na youtube,słuchać radia w języku angielskim - osłuchać się z tym językiem- łatwiej (i poprawniej) będzie Ci zacząć mówić.