PDA

View Full Version : Spanish - a good candidate for a first Romance language?

TheEL
09-02-2011, 17:49
¡HOLA A TODOS!

Estimados Participantes de este foro :) - czy sądzicie, że można zgodzić się z opinią, że język hiszpański jest dobrym (a może nawet najlepszym?) "kandydatem" na pierwszy język romański? Czy - i ewentualnie w jakim stopniu - podzielacie przedstawioną w poniższym linku opinię odnośnie podobieństwa języka hiszpańskiego do innych języków romańskich, które powodować by miało, że naukę języka Cervantesa należałoby traktować jako inwestycję dla rozpoczynających przygodę z językami romańskimi?

http://how-to-learn-any-language.com/e/languages/similarities/spanish/index.html

y a lo mejor ... znajdzie się również ktoś spośród Vosotros, kto - después de echar un vistazo aquí ...

http://how-to-learn-any-language.com/e/languages/spanish/index.html

... zgodzi się ze stwierdzeniem, że nauka języka hiszpańskiego to - simplemente - "an absolute must for any language lover" :)?

Cordialmente
TheEL

voopeem
09-03-2011, 10:26
W tej chwili hiszpański faktycznie jest pierwszym językiem romańskim jeśli chodzi o ilość chętnych do uczenia się języków w Polsce. A tak na bardziej globalną skalę, to tak naprawdę ogromna ilość ludzi się tym językiem posługuje, więc w zasadzie dlaczego nie?

Swoją drogą, bez urazy, ale osobiście absolutnie nie lubię takiego mieszania paru języków na siłę... Jest ok w momencie kiedy nie mamy innego słowa które brzmiałoby tak samo dobrze po polsku, ale żeby na siłę mieszać języki, np. "ktoś spośród Vosotros"... mimo że tak naprawdę można założyć że większość czytelników tego wątku to zrozumie, to po co to? Dla mnie szczerze mówiąc brzmi okropnie..

kompaktowa
09-03-2011, 10:54
¡HOLA A TODOS!

Estimados Participantes de este foro :) - czy sądzicie, że można zgodzić się z opinią, że język hiszpański jest dobrym (a może nawet najlepszym?) "kandydatem" na pierwszy język romański? Czy - i ewentualnie w jakim stopniu - podzielacie przedstawioną w poniższym linku opinię odnośnie podobieństwa języka hiszpańskiego do innych języków romańskich, które powodować by miało, że naukę języka Cervantesa należałoby traktować jako inwestycję dla rozpoczynających przygodę z językami romańskimi?

http://how-to-learn-any-language.com/e/languages/similarities/spanish/index.html

y a lo mejor ... znajdzie się również ktoś spośród Vosotros, kto - después de echar un vistazo aquí ...

http://how-to-learn-any-language.com/e/languages/spanish/index.html

... zgodzi się ze stwierdzeniem, że nauka języka hiszpańskiego to - simplemente - "an absolute must for any language lover" :)?

Cordialmente
TheEL

Proszę pisać posty tak, aby były zrozumiałe dla wszystkich użytkowników forum. Następny taki post zostanie skasowany. Forum jest w języku polskim i takim językiem się porozumiewamy.

TheEL
09-03-2011, 13:48
proszę pisać posty tak, aby były zrozumiałe dla wszystkich użytkowników forum. Następny taki post zostanie skasowany. Forum jest w języku polskim i takim językiem się porozumiewamy.

... Ok :):)

TheEL
09-03-2011, 14:02
W tej chwili hiszpański faktycznie jest pierwszym językiem romańskim jeśli chodzi o ilość chętnych do uczenia się języków w Polsce. A tak na bardziej globalną skalę, to tak naprawdę ogromna ilość ludzi się tym językiem posługuje, więc w zasadzie dlaczego nie?

Swoją drogą, bez urazy, ale osobiście absolutnie nie lubię takiego mieszania paru języków na siłę... Jest ok w momencie kiedy nie mamy innego słowa które brzmiałoby tak samo dobrze po polsku, ale żeby na siłę mieszać języki, np. "ktoś spośród Vosotros"... mimo że tak naprawdę można założyć że większość czytelników tego wątku to zrozumie, to po co to? Dla mnie szczerze mówiąc brzmi okropnie..

Proszę pisać posty tak, aby były zrozumiałe dla wszystkich użytkowników forum. Następny taki post zostanie skasowany. Forum jest w języku polskim i takim językiem się porozumiewamy.

Oczywiście bez urazy ... ale ja akurat takie mieszanie lubię pod warunkiem, że nie jest ono na siłę :) A czy brzmi okropnie ... kwestia gustu ...;) Tak czy inaczej, muchas gracias za sugestie, po zapoznaniu się z którymi ślubuję niniejszym uroczyście, że "mieszać" już wiecej na tym forum nie będę. Ciao :)

natalia87
09-05-2011, 15:48
Powyższa dyskusja zainspirowała mnie do stworzenia tego oto wątku: http://forum.mlingua.pl/showthread.php?p=63387#post63387
Serdecznie zapraszam.

adalyszkowska
09-19-2011, 09:21
Wracając do tematu, język hiszpański jest obecnie językiem międzynarodowym, także jednym z głównych języków dyplomacji obok francuskiego, który kiedyś królował na salonach. Poza tym, jest drugim językiem w USA, co też stanowi o jego popularności w Polsce.

alekssandra
09-19-2011, 09:39
Ja od zawsze marzylam o nauce francuskiego. Przypadek chciał, iż „przygodę” z nauką języków romańskich rozpoczęłam od języka hiszpańskiego i ... zakochałam się w tym języku! Język ten zyskuje w Polsce na popularności, myślę, że po części ze względu na rosnącą możliwość wyboru tego języka jako lektoratu na uczelniach wyższych. Największą motywacją dla mnie do dalszej nauki hiszpańskiego była pierwsza wizyta w Hiszpanii, gdy po kilku zdaniach wypowiedzianych w tym języku usłyszałam: Jak dobrze mówisz po hiszpańsku! Mieszkasz w Hiszpanii? Gdzie się uczyłaś tego języka? W Polsce? Niemożliwe! :) Hiszpanie potrafią docenić, gdy próbujemy porozumieć się w ich języku, nawet, gdy mówimy z błędami, oni robią wszystko, by nas zrozumieć.

adalyszkowska
09-23-2011, 19:54
Największą motywacją dla mnie do dalszej nauki hiszpańskiego była pierwsza wizyta w Hiszpanii, gdy po kilku zdaniach wypowiedzianych w tym języku usłyszałam: Jak dobrze mówisz po hiszpańsku! Mieszkasz w Hiszpanii? Gdzie się uczyłaś tego języka? W Polsce? Niemożliwe! :) Hiszpanie potrafią docenić, gdy próbujemy porozumieć się w ich języku, nawet, gdy mówimy z błędami, oni robią wszystko, by nas zrozumieć.

Myślę, że temat, który poruszyłaś mógłby zasługiwać na kolejny wątek. Chodzi po prostu o to, że Hiszpanie nie uczą się języków obcych, nawet z angielskim mają spore problemy.Dlatego podziwiają każdego, kto się uczy.

kluska
11-13-2011, 19:39
Moim zdaniem hiszpański ma ogromne szanse zostać Nr 1 języków romańskich. Jego popularność rośnie z roku na rok. Jest łatwy do nauki (nie mówię to o zagłębianiu się w subjuntivo, które po pewnym czasie i tak staje się proste i zrozumiałe ;), a już na poziomie komunikacyjnym, żeby się po prostu zwyczajnie dogadać - a to zachęca do nauki. Jest melodyjny i rytmiczny. No i biorąc pod uwagę liczbę osób posługujących się hiszpańskim - też jest całkiem zachęcająca. W sumie... same plusy :)

NatiGaby
03-05-2012, 22:49
For a first Romance ;), por supuesto. Siempre se vuelve al primer amor :D

katarzynakubera
03-06-2012, 12:41
Największą motywacją dla mnie do dalszej nauki hiszpańskiego była pierwsza wizyta w Hiszpanii, gdy po kilku zdaniach wypowiedzianych w tym języku usłyszałam: Jak dobrze mówisz po hiszpańsku! Mieszkasz w Hiszpanii? Gdzie się uczyłaś tego języka? W Polsce? Niemożliwe! :) Hiszpanie potrafią docenić, gdy próbujemy porozumieć się w ich języku, nawet, gdy mówimy z błędami, oni robią wszystko, by nas zrozumieć.

Zdecydowanie podpisuję się pod tym co napisałaś, mam podobne doświadczenia - będąc na kursie językowym w Hiszpanii mieszkałam u hiszpańskiej rodziny i codziennie słyszałam od nich, że świetnie mówię po hiszpańsku ;) to samo zdarzało się w sklepie czy choćby autobusie :)
A co do głównego wątku to mam nadzieję, że hiszpański jest moim pierwszym krokiem na drodze do głębszej znajomości z językami romańskimi :)

skara
03-06-2012, 13:52
Hiszpański od dawna jest pierwszym językiem wśród romańskich. A to że w Polsce dopiero zyskuje na popularności to inna bajka. Porównajcie ile osób włada hiszpańskim na świecie, ile francuskim a ile kolejnymi. W ogóle inna liga.

Pamiętam, że jak zaczynałam się uczyć hiszpańskiego prawie 20 lat to najbliższa szkoła była 200 km od mojego miasta, w Warszawie. W dużym mieście wojewódzkim nie było żadnej placówki uczącej hiszpańskiego. To były dawne czasy ;)