PDA

View Full Version : Głos lektora...

Marzena_
09-02-2011, 14:48
(Nawiązując do wątku Bartka_T...)

Czy Wy też tak macie, że czasem sam tembr głosu lektora może odpychać, i przez niego nie oglądniecie jakiegoś filmu?

Monika108
09-02-2011, 15:02
Aż tak nie mam, zazwyczaj lektorzy mają miłe, męskie głosy i dobrą dykcję. Ja się na przykład przyzwyczajam do głosu lektora, a jeśli jest jakiś nowy głos to przez jakiś czas muszę się oswoić z tym głosem, ale nigdy nie zdarzyło mi się by głos "odrzucił" mnie od filmu :)

Marzena_
09-02-2011, 15:08
Osobiście mnie kilka razy wręcz odrzuciło, ponieważ głos lektora całkowicie zaburzał konwencję filmu, nie można było skupić się na czymkolwiek innym, tylko na niesamowicie rzadkim głosie.

asia Rozszczypała
09-04-2011, 10:54
Też czasami irytuje mnie głos lektora (zazwyczaj w filmach stacji "ze słoneczkiem"). Ale myślę, że to czy głos nam się podoba czy nie, zależy od naszej wrażliwości słuchowej. Każdemu przecież podoba się co innego:)

witann
09-17-2011, 23:03
Osobiście chronicznie nie znoszę lektora. Mam nawet problem, gdy oglądam film po angielsku, bo próbuję skupić się na oryginale, a lektor mi przeszkadza:) Poza tym głos jest ważnym elementem gry aktorskiej, uważam, że filmy z lektorem wiele tracą.

agatha
09-18-2011, 16:15
Mnie głos lektora wielokrotnie odrzucił od filmu. Jeżeli mówimy o filmach z profesjonalnym lektorem to tak jak już ktoś wspomniał są to zazwyczaj miłe męskie głosy. Jednak gdy mowa o filmach dostępnych w internecie bywają się tacy lektorzy, że trzeba od razu wyłączyć film. Czasami zdarza się również, że film nie jest "dograny" z lektorem i po prostu nie można zrozumieć co on mówi, bo jest np. zagłuszany przez odgłosy w tle czy muzykę.

rozmaryn7
09-18-2011, 16:33
Muszę przyznać, że zdarzyło mi się wyłączyć film tylko dlatego, iż nie mogłam znieść głosu lektora. Miałam wrażenie, że lektor czyta z kartki jakiś referat :/ Wolę jednak film z napisami lub w oryginalnej wersji.

olagu
09-18-2011, 17:20
Faktycznie, czasami głos lektora może zniechęcić. Wtedy, jeśli bardzo zależy mi na obejrzeniu filmu, wolę wyłączyć tv i poszukać w internecie kopii z napisami. Ale to działa też w drugą stronę- niektóre "głosy", które kojarzą mi się z dzieciństwem (najczęściej filmami oglądanymi po kilka razy na kasetach video) darzę ogromnym sentymentem i zdarza się, że jeśli przypadkiem trafię na film z takim lektorem, to go oglądam :)

Nigra
09-18-2011, 19:54
Osobiście staram się nie zwracać uwagi na głos lektora, liczy się film i dobre tłumaczenie. W praktyce wyglada to trochę inaczej bo kednak słuch robi swoje i czasami głos lektora zniechęca do dokończenia filmu. Ja wolę niższe głosy męskie, których bardzo miło mi się słucha. Dykcja i poprawne akcentowanie tez mają duży wpływ bo gdy lektor akcentuje wyrazy w złym miejscu od razu mam wrażenie że lektor nie wie jakim językiem ma się posługiwać. Jest lektor który ma dość wysoki (jak na mężczyznę) głos i nie jestem w stanie go słuchać :D

quenya
09-19-2011, 01:14
Często mi się to zdarza, w niektórych przypadkach lektor tak "razi", że szukam filmu w oryginalnej wersji z napisami.

bigapple
09-19-2011, 01:24
Jeżeli o mnie chodzi, to zdecydowanie głos lektora ma bardzo duże znaczenie. Kilkakrotnie zdarzyło się, że zrezygnowałam z oglądanie filmu z tego powodu. Ale nie chodzi tylko o nieprzyjemny ton, czy barwę głosu. Istotna bardzo jest dykcja, dobra wymowa. Tak samo jak w przypadku osób pracujących w radiu, głos lektora to narzędzie jego pracy. Lektor swoim głosem wpływa w dużym stopniu na sukces filmu.

katarina008
09-19-2011, 10:10
Glos lektora powinien byc nieingerujący film i jego tresc. czasami zdarza sie, ze jesli jest cos nie tak z tym glosem, drazni wymowa lub barwa.. to czesto moze to zepsuc caly fil. albo zejdzie nam godzina na przyzwycajaniu sie do glosu, albo zrezygnujemy z wersji z lektorem.

zancia
10-02-2011, 18:15
Bywają takie sytuacje, że lektor nie ma zbyt przyjaznej barwy ale po paru minutach można się przyzwyczaić do wszystkiego:)

asica
10-02-2011, 19:14
ja osobiscie tak bardzo sie odzwyczailam od głosu lektora, że nie mogę spokojnie filmu obejrzec jesli w ten sposb jest on tlumaczony. zreszta uważam że zwłaszcza dla ludzi chcących podszlifowac język, glos lektora jest naprawdę tylko przeszkodą. zachęcam do szukania napisów jesli ktos nie czuje sie na siłach żeby oglądać w oryginale.

Jokapika
10-02-2011, 22:56
Głos lektora nie powinien być zbyt charakterystyczny, powinien być dość neutralny i matowy, nie "rzucać się za bardzo w oczy". W przeciwnym razie może irytować.

edzik167
10-04-2011, 09:31
Aż tak nie mam, zazwyczaj lektorzy mają miłe, męskie głosy i dobrą dykcję. Ja się na przykład przyzwyczajam do głosu lektora, a jeśli jest jakiś nowy głos to przez jakiś czas muszę się oswoić z tym głosem, ale nigdy nie zdarzyło mi się by głos "odrzucił" mnie od filmu :)

Faktycznie gdy pojawia się nowy lektor od razu to zauważam, ale nie miałam sytuacji, że nie oglądnęłam filmu, bo lektor mi się nie podobał...

eufrozyne
10-04-2011, 11:57
Zdarzyło mi się wyłączyć film bo nie mogłam znieść lektora. Dlatego jeśli tylko jest taka możliwość oglądam wersję z napisami, lektor to ostateczna ostateczność ;)

ciri
10-04-2011, 19:06
Mnie również zdarzyło się wyłączyć film, bo nie podobał mi się głos lektora. Za bardzo mnie rozpraszał i nie mogłam się skupić na filmie.
Nie lubię również, kiedy oryginalna ścieżka dźwiękowa jest tak ściszona, że ledwo słychać aktorów, a następnie pogłaśniana, gdy leci muzyka. Odkąd pamiętam zawsze wsłuchiwałam się w dialogi, nawet jak jeszcze nie znałam angielskiego i tak mi zostało. ;)
Mimo wszystko najgorszym dla mnie rozwiązaniem pozostanie dubbing. ;p

agulka129
10-05-2011, 12:52
Zgadzam się, głos lektora ma ogromne znaczenie, wpływa na to, jak odbieramy dany film. Też zdarzyło mi się wyłączyć film, gdy lektor miał (oczywiście według mnie) bardzo nieprzyjemną barwę głosu. Z drugiej strony, kiedy głos lektora nie podoba mi się w minimalnym stopniu jestem w stanie się do niego przyzwyczaić i po jakimś czasie nie zwracam już na niego uwagi.

maszka88
10-05-2011, 16:07
Do głosu lektora chyba da się przyzwyczaić. Ale rzeczywiście przyjemny tembr głosu sprawia, że lepiej ogląda się film ;)

Pearl
10-06-2011, 21:54
(Nawiązując do wątku Bartka_T...)

Czy Wy też tak macie, że czasem sam tembr głosu lektora może odpychać, i przez niego nie oglądniecie jakiegoś filmu?

Zdecydowanie! jestem największym wrogiem lektorów w filmach! wręcz nie znoszę ich melancholijnych czytających głosów, beznamiętnych wypowiedzi i w kółko tych samych mężczyzn. Przez to (może nawet i lepiej) bardzo rzadko oglądam filmy w tv. Wydaje mi się, że lektor odbiera duszę filmu. Chcę słuchać normalnych dialogów, podziwiać dykcję aktorów, szczególnie moich ulubionych. Nie można. Oglądam z dvd i filmy w internecie.

daria_25
10-07-2011, 15:15
Przyznam się szczerze, że mi sie to nigdy nie zdarzyło. Jakoś nie przywiązuje wagi do głosu lektora aczkolwiek zdecydowanie wole męskie głosy. Głos kobiecy w roli lektora brzmi dziwnie a zdarzyło mi się oglądać seriale z żeńskim lektorem, troche to rozprasza ale można i do tego się przyzwyczaić.

kadre
10-07-2011, 23:21
Przyznam się szczerze, że mi sie to nigdy nie zdarzyło. Jakoś nie przywiązuje wagi do głosu lektora aczkolwiek zdecydowanie wole męskie głosy. Głos kobiecy w roli lektora brzmi dziwnie a zdarzyło mi się oglądać seriale z żeńskim lektorem, troche to rozprasza ale można i do tego się przyzwyczaić.

Ale za to filmy przyrodnicze z męskim lektorem brzmią równie głupio, prawda?
Kwestia przyzwyczajenia do konwencji.