PDA

View Full Version : Od czego rozpocząć naukę języka rosyjskiego

nozickbuble
08-31-2011, 22:00
Ja - zagorzały zwolennik języków Europy zachodniej chciałbym rozpocząć naukę języka rosyjskiego. Na co zwrócić uwagę? Od czego zacząć? Może, miłośnicy słowiańszczyzny, polecicie mi jakieś książki, strony internetowe, materiały audio-wideo? Przyznam szczerze, że do rosyjskiego przyciąga Dostojewski... Dla niego chyba warto się nauczyć :)

Chętnie posłucham również o ciekawych problemach z językiem rosyjskim, z którymi stykają się ci, którzy zaczynają z nim przygodę.

hanulja12
09-01-2011, 10:35
Ja - zagorzały zwolennik języków Europy zachodniej chciałbym rozpocząć naukę języka rosyjskiego. Na co zwrócić uwagę? Od czego zacząć?

Od alfabetu. ;)
Dla osoby, która nigdy wcześniej nie uczyła się rosyjskiego, czy ogólnie jakiegokolwiek języka, w którym stosuje się cyrylicę, najtrudniejsze będzie nauczenie się tych "robaczków". A później pójdzie z górki.

A co do książek, ja na początku korzystałam z książki" Novyje vstrie4i" ("Новые встречи"). To zgrabny i przejrzysty podręcznik, pomocny wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją zabawę z rosyjskim.

Powodzenia i wytrwałości życzę. I witamy wśród rusycystów :)

Olga87
09-01-2011, 10:57
Jak komuś mówię, że studiuję rosyjski to pierwsze pytanie brzmi tak: " I umiesz pisać tymi dziwnymi znaczkami?" i choć te "dziwne znaczki" czyli cyrylica jest do opanowania, to już gorzej jest z akcentem ruchomym, którego nie da się wyuczyć, bo nie ma żadnej zasady: raz pada na pierwszą sylabę, a raz na ostatnią albo przedostatnią. Dla Polaków jest to duży problem, ponieważ w jęz. polskim akcent jest stały i tylko parę wyrazów stanowi wyjątek.

Na początek może link z yt dla osłuchania się z językiem:
http://www.youtube.com/watch?v=5_GPi_KqoRg

a po prawej stronie masz tam więcej linków dla początkujących:)

Tak, warto jest nauczyć się tego języka, żeby przeczytać Dostojewskiego w oryginale:)

ciri
09-01-2011, 10:58
Alfabet to podstawa ;)

Myślę, że warto też od początku zwracać uwagę na poprawny akcent. Uważam, że dobrze jest słuchać dużo rosyjskich nagrań. Z tym nie powinno być problemu, bo do większości podręczników (m.in. do książki "Novye vstreci") dodawane są płyty. Poza tym muzyka i filmy w Internecie ;)

nozickbuble
09-01-2011, 12:23
A jak oceniacie strony rosyjskich mediów? Czy jest coś takiego, jak na stronach francuskich telewizji - ćwiczenia itd.?

Co powiecie o systemie gramatycznym? Co jest najtrudniejsze, co najłatwiejsze?

martama
09-01-2011, 16:33
Alfabet to podstawa ;)

Myślę, że warto też od początku zwracać uwagę na poprawny akcent. Uważam, że dobrze jest słuchać dużo rosyjskich nagrań. Z tym nie powinno być problemu, bo do większości podręczników (m.in. do książki "Novye vstreci") dodawane są płyty. Poza tym muzyka i filmy w Internecie ;)

Tak, akcent to niezwykle ważna sprawa, jest kilka wyrazów, które zmieniają znaczenie przy nieodpowiednim postawieniu akcentu... np. cudowne dla polaków słowo писать , przy postawieniu akcentu na "a" oznacza pisać, natomiast na "и" sikać więc radzę się do tego przyłożyć ;)

listopadowa
09-03-2011, 15:03
Jeśli chodzi o gramatykę, często zmorą są liczebniki i ich odmiana, a dla początkujących fleksje przymiotników i rzeczowników, ale wszystko jest do opanowania, wystarczą chęci i trochę silnej woli :)

ladyalpineblue
09-03-2011, 15:37
Mnie los rzuci w przyszłym roku na Ukrainę, a dokładnie do jej wschodniej części. Z tego, co wiem, językiem wiodącym w tej części kraju jest rosyjski. Mam nadzieję, że autor wątku nie będzie miał mi za złe małego odejścia od tematu :) W związku z tym, że zostało mi jeszcze kilka miesięcy do wyjazdu chciałabym poprawić moją minimalną znajomość tego pięknego języka. Czy możecie polecić mi jakiś samouczek bądź podręcznik (koniecznie zawierające nagrania), strony internetowe bądź inne metody? Czy da się w tak krótkim czasie poprawić znajomość języka? I jak, waszym zdaniem, zabrać się do tego?

Będę bardzo wdzięczna za wszystkie sugestie!

Nimue
09-04-2011, 11:12
Przychylam się w zasadzie do wypowiedzi moich poprzedników.
Absolutna podstawa do alfabet - bez opanowania literek, nie ma co ruszać dalej. Myślę, że najszybciej załapiesz je poprzez przepisywanie polskich wyrazów/zdań/fragmentów tekstów na cyrylicę. Mi przynajmniej bardzo szybko dzięki takiemu ćwiczeniu wszystkie literki wskoczyły do głowy.
Ruchomy akcent, to faktycznie "zmora" dla obcokrajowców i źródło potencjalnych pomyłek, więc tez należałoby mu poświęcić sporo uwagi.
Z tego co gdzieś tam obiło mi się o uszy, z kwestii ortograficznych sporo problemów potrafi sprawić też twardy i miękki znak, często w ogóle nie rozróżniane przez osoby początkujące ;)
Myślę, że ogólnie cała łatwość i jednocześnie trudność języka rosyjskiego związana jest z tym, że jest on, co by nie mówić, podobny do polskiego.
Ułatwia to co prawda zrozumienie, ale może utrudnić stosowanie poprawnych form, bo zwyczajnie będziemy stosować kalki z polskiego ;) Zwłaszcza narzędnik i miejscownik często płatają figle ;)
Ale na to myślę, że będziesz musiał zwrócić uwagę, jak już troszkę się "wgryziesz".

Co do pytanie ladyalpineblue - niestety nie mogę nic pomóc. CO prawda uczyłam się ukraińskiego troszkę na studiach, ale nie korzystaliśmy nigdy z konkretnych podręczników, a z materiałów przyniesionych przez wykładowcę.

nozickbuble
09-04-2011, 18:11
To w takim razie powiedzcie, w jaki sposób Wy się "wgryźliście" w język. Przyznam, że dla mnie ważna jest literatura i właściwie zaczynam tę przygodę dla Dostojewskiego. Podrzućcie inne formy kontaktu z językiem rosyjskim: teatr, film, muzyka...

agnes2011
09-04-2011, 18:25
Dla mnie osobiście przyjemną formą kontaktu z językiem jest słuchanie audiobooków po rosyjsku. W drodze do pracy i z pracy itp. Ponadto, oglądam filmy po rosyjsku. Tylko na tyle starcza mi czasu. Moim marzeniem jest praca, w której mogłabym wykorzystywać znajomość rosyjskiego - to najlepszy sposób na rozwijanie kompetencji językowych :)

nozickbuble
09-04-2011, 18:26
Super! Poproszę o tytuły. Coś na początek :)

Nimue
09-04-2011, 21:18
Na audiobooki jakoś nie wpadłam.
Początkowo osłuchiwanie się z językiem poza zajęciami dotyczyło głównie zespołów muzycznych, które gdzieś tam wpadły mi w łapki. Przy okazji, jak już "zachorowałam" na jakiś utwór, to dochodziło zawsze od tego tłumaczenie sobie tekstów, więc z jednej strony przyzwyczajałam się do brzmienia języka, oswajałam z nim, z drugiej - zawsze w jakiś sposób poszerzałam i utrwalałam sobie słownictwo :)
Zajęcia prowadzone przez lektorów są ważne, ale jeśli poza zajęciami nie będziesz dostarczać sobie dodatkowych źródeł kontaktu, to język, którego się nauczysz nie będzie "naturalny".
Na początku też fundowałam sobie porcję artykułów z internetowych portali :) choć tutaj można napotkać na barierę sformułowań nie spotykanych na zajęciach, ale z pomocą przychodzą słowniki - tradycyjne i internetowe :)
Na pewnym poziomie nieodzownym staje się sięgnięcie do książek po rosyjsku (choć początkowo czytanie ich sprawia spore trudności). Przy czym pozytywną sprawą jest, to że w sieci można znaleźć sporo rosyjskojęzycznych e-booków. Nie jestem może ich największą fanką, ale dostępnośc książek zza wschodniej granicy w Polsce jest niewielka, a przebitka cenowa - ogromna.
I coś, co moim zdaniem rozwija najbardziej - oglądanie filmów i seriali - niekoniecznie tylko rosyjskich, bo zwykłe zagraniczne produkcje mają albo lektora/lektorów albo dubbing :) (może właśnie dlatego miałam początkowo taki problem, że znaleźć gdzieś rosyjskie napisy:P) Jak tylko mam okazję wynajduję sobie jakiś film lub serial i oglądam, bo w necie jest tego najzwyczajniej w świecie bez liku.

brownie5
10-06-2012, 23:39
A jak oceniacie strony rosyjskich mediów? Czy jest coś takiego, jak na stronach francuskich telewizji - ćwiczenia itd.?

Co powiecie o systemie gramatycznym? Co jest najtrudniejsze, co najłatwiejsze?

Jeżeli chodzi o system gramatyczny to w przeważającym stopniu jest on analogiczny do polskiego - w końcu to języki pokrewne - w związku z czym przyjazny Polakowi. Oczywiście najpierw należy opanować końcówki deklinacyjne i koniugacyjne, ale nie są one zaczerpnięte z kosmosu, kojarzą się z polskimi, więc nie powinno być większego problemu. Pomniejsze różnice, typu np. rekcja czasowników jest kwestią obycia i kontaktu z językiem. Im bardziej regularny tym lepsze efekty oczywiście :)

dariozooo
10-07-2012, 09:48
Moim zdaniem, bardzo dobrą nauką jest czytanie tekstów po rosyjsku. Dzięki temu uczymy się słownictwa, a gramatyka staje się łatwiejsza. Jeżeli kilka razy spotkamy w tekście słowo w jakiejś formie, to intuicyjnie sami go potem używamy poprawnie. Jednak nie jest to dobry sposób dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem. Ja na początku np. często przepisywałam teksty z książek, bądź też całe zadania. Dobrze jest mieć również kogoś, kto poprawia wymowę.

Hajnisz11
10-07-2012, 21:33
Prosta gramatyka i oglądanie filmów!

katiusha
10-08-2012, 00:15
To w takim razie powiedzcie, w jaki sposób Wy się "wgryźliście" w język. Przyznam, że dla mnie ważna jest literatura i właściwie zaczynam tę przygodę dla Dostojewskiego. Podrzućcie inne formy kontaktu z językiem rosyjskim: teatr, film, muzyka...

Ja też zaczęłam się uczyć rosyjskiego dla Dostojewskiego - moim marzeniem było przeczytać "Zbrodnię i karę" w oryginale.
Jak większość tu wypowiadających się uważam, że przede wszystkim trzeba zacząć od alfabetu oraz od początku zwracać uwagę na akcent.
Bardzo fajną sprawą są fiszki ze słówkami. Są bardzo pomocne w zapamiętywaniu. Ja na początku robiłam sobie takie sama (jedna strona po rosyjsku z zaznaczonym akcentem, druga po polsku), a później dostałam w prezencie takie gotowe fiszki, które są dostępne w księgarniach.
Ogromną pomocą są audiobooki, ale na początku można popaść w frustrację :) Dużą ilość audiobooków możesz znaleźć tu:

http://a-knigi.ru/component/option,com_mtree/task,viewlink/link_id,54/Itemid,30/

Nie wszystkie są niestety dostępne, ale coś można znaleźć (pod linkiem: Jerofiejew "Moskwa-Pietuszki).

Powodzenia w nauce tego pięknego języka!

Beata1986
10-08-2012, 11:12
Myślę, że warto kupić bądź wypożyczyć w bibliotece program do nauki rosyjskiego, są tam fajne ćwiczenia i można posłuchać wymowy.

wirosz10
10-08-2012, 11:58
Ja mam bardzo podstawowe pytanie: Jak zainstalować cyrylicę na klasycznej klawiaturze komputera?

dariozooo
10-09-2012, 09:29
Ja mam bardzo podstawowe pytanie: Jak zainstalować cyrylicę na klasycznej klawiaturze komputera?

Jeżeli masz już zakupione naklejki, to wchodzisz w panel sterowania -> opcje regionalne i językowe -> klawiatury i języki -> zmień klawiatury -> dodaj. Potem szukasz rosyjskiego, klikasz ok i już ;) a przełączasz się miedzy językami Alt + Shift

aridana
10-09-2012, 11:31

Tak naprawdę każdy sposób jest dobry: filmy, książki, muzyka, audiobooki, gry komputerowe. Mnie zainspirowały bajki i współczesna rosyjska fantastyka. Jeśli lubisz grać w gry komputerowe to polecam rosyjską wersję:
" S.T.A.L.K.E.R." Skoro przepadasz za Dostojewskim to tutaj masz stronę z darmowymi audiobookami, aby osłuchać się z językiem :) Wystarczy klikać скачать/ скачать бесплатно . Powodzenia w nauce:) http://bibe.ru/category/classic/fm-dostoevskiy/

wirosz10
10-09-2012, 16:00
Bardzo dziękuję dariozoo, możliwość pisania po rosyjsku na komputerze przywróci mój ulubiony lecz zaniedbany rosyjski do życia. Dziękuję. :)

sawcz27
11-08-2012, 17:59
Polecam tę stronkę -> http://rosyjski.pro/

Zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych użytkowników języka rosyjskiego :)

poliglotka26
11-08-2012, 19:56
Proszę bardzo:
http://yaca.yandex.ru/yca/cat/Science/Secondary_Education/Subjects/Literature/
http://lib.ru/litarhiwy.dir
http://www.novpol.ru/

A co na początek?
Alfabet, podstawowe wzory odmiany.
Kiedyś były chyba lepsze książki niż teraz.
Poszperaj po antykwariatach za Kak dieła? Były w tej serii dodatki tematyczne, czyli osobne książki.
Ja mam np. W mirie prekrasnovo czyli W świecie piękna i jest sporo rosyjskiej poezji, która jest warta uwagi jesli ktoś lubi literaturę.
Fajne też było chyba już nie dostępne Dawajtie pogoworim. Teksty z życia codziennego z dialogami. Inessa Wiereszczagina, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, ja mam wydanie z 1998 roku.
Do gramatyki przekrojowo dość dobra jest pozycja: Nowe Repetytorium z języka rosyjskiego, Marta Fidyk, Teresa Skup-Studnis, Wydawnictwo Szkolne PWN
No i seria starych podręczników Wstriecza- bardzo solidny kurs gramatyki od podstaw. Czasem da się jeszcze kupić od kogoś używane. Autorzy: Halina Dąbrowska i Mirosław Zybert, WSiP, tomy 1-3 , które mam to 1998-1999 rok, chyba jeden z lepiej skonstruowanych podręczników szkolnych do nauki rosyjskiego, jakie kiedykolwiek trafiły na listę MEN. W 3 tomie też jest trochę o rosyjskich artystach.
Poza tym możesz oglądać seriale, słuchać muzyki, ba nawet współczesne dramaty rosyjskie można obecnie znaleźć w internecie na stronach domowych ich autorów, o możliwości czytania prasy codziennej czy słuchania radia on line nie mówiąc.
Na początek chyba wystarczy ;-)

HRG
11-08-2012, 21:41
Co na początek? Na pewno wymieniony tu alfabet. Polecam takie podręczniki jak "Вот и мы" (Wot i my), a do gramatyki "Грамматика без проблем" (Gramatyka biez problem), na studiach od tego zaczynaliśmy. Obawiam się jednak, że będziesz potrzebował naprawdę sporo samozaparcia, by opanować samodzielnie język do tego stopnia, by czytać Dostojewskiego w oryginale. Dlatego możesz pomyśleć o jakiejś szkole językowej. Ważne w nauce jakiegokolwiek języka jest oczywiście osłuchanie. Filmy, muzyka, bajki dla dzieci pozwolą ci się osłuchać z językiem i z akcentem. A ten ostatni jest bardzo ważny, bo może zmieniać całkowicie znaczenia słowa.

tyneczek
11-09-2012, 16:35
Niestety nie zgodzę się z przedmówcą - "Вот и мы" to podręcznik nowy, może atrakcyjny wizualnie, ale w moim odczuciu słaby (tym bardziej do nauki na studiach - tematy w nim poruszane nadają się raczej dla uczniów). Dla osoby chcącej zdobywać wiedzę, a nie tylko przechodzić z jednego rozdziału do drugiego, zdecydowanie polecam starsze podręczniki, np. wspomniany już w tym wątku "Как дела?" :)

mala_iwonka
11-09-2012, 16:53
Jakbyś potrzebował klawiatury ( po przyswojeniu sobie alfabetu) to polecam stronkę translit.ru, bardzo przydatna i nieskomplikowana strona.
Polecam też oglądanie filmów lub seriali np. http://seasonvar.ru/ jedna z nielicznych stron bez gołych cycków ( to jest jakaś plaga na rosyjskich 'sajtach' :p

Odnośnie wymowy to śpiewaj z rosyjskimi piosenkarzami jak najczęściej i najgłośniej ;)

juuura_86
11-09-2012, 17:06
Jeśli nie ma możliwości jak najczęściej rozmawiać z jakimś nosicielem języka, polecę to co i wyżej - filmy, filmy, i jeszcze raz filmy!
Ostatnio doszłam do wniosku, że praktycznie nie oglądam już polskiej telewizji, nie wiem co sie dzieje, jakie teraz ogląda się seriale... Za to mam kilka ulubionych rosyjskich! W przypadku niektórych to już 5-6 sezon.
Podczas oglądania jakiegoś serialu, filmu - obowiązkowo - zeszyt i długopis w dłoń! Przy lepszych wyrażeniach, nowych słowach - pauza. U mnie już doszło do tego, że po jednym odcinku mam co najmniej 2-3 strony, a po sezonie cały zeszyt soczystych i świeżych słów i zdań :) Bądźmy szczerzy... takiego języka nie spotkamy na zajęciach...

tyneczek
11-10-2012, 15:00
Za to mam kilka ulubionych rosyjskich! W przypadku niektórych to już 5-6 sezon.
Podczas oglądania jakiegoś serialu, filmu - obowiązkowo - zeszyt i długopis w dłoń!
Świetny pomysł z serialami - możesz polecić jakieś konkretne, interesujące tytuł ? :)

olga_wlo
11-11-2012, 10:18
Na sam początek nauki rosyjskiego szczerze polecam program Pimsleur, który pozwala na opanowanie podstaw.

Co do seriali, to ja oglądam "Реальные пацаны", ale to nie zawsze normatywna leksyka.:)

Filmy są świetne do nauki języka, zwłaszcza komedie np. "Выкрутасы", "Поцелуй сквозь стену", "Ёлки".

dżaw
11-11-2012, 10:48
Ja polecam "Nowyje wstrieczi". Sama rozpoczynałam przygodę z rosyjskim od tego podręcznika, wszystko jest tam wytłumaczone w sposób przejrzysty i zrozumiały.

olga_wlo
11-11-2012, 20:41
Ja uczyłam się ze Start.ru ciekawa pozycja, jednak nie jestem przekonana czy najlepsza.

ros87
11-11-2012, 21:23
Ja w początkach nauki korzystałam sporo z samouczków z płytami dostępnych np w empiku.
Natomiast takie podręcznikowe to polecam Nowyje Wstreczi i Wot i My.
Zwłaszcza ta druga książka przypadla mi do gustu.

Galina83
11-12-2012, 12:39
Oprócz nauki teoretycznej,bardzo ważny jest kontakt z żywym językiem.Warto słuchać rosyjskich stacji radiowych,oglądać filmy w oryginale,żeby się osłuchać z językiem.

goreckakara
11-28-2012, 14:13
Moim zdaniem naukę języka rosyjskiego należy zacząć od alfabetu, podstawowych słów i zwrotów. Niezbędny jest tez kontakt z żywym językiem, polecam dużo słuchać.
Dla większości początkujących nauka rosyjskiego jest utrudniona przez ruchomy akcent i "podobieństwo" niektórych słów do języka polskiego, które w rzeczywistości mają inne znaczenie.

tomalala
11-30-2012, 10:44
podstawa to rzecz jasna alfabet. w szkole średniej na naukę alfabetu miałem 2 tygodnie, choć powinienem mieć duuużo więcej. pani powiedziała jednak nam, że jeszcze jej za to podziękujemy i co? i zdałem maturę z rosyjskiego. ogółem to na początek polecam podręcznik Nowyje Wstrieczi. skoro od zera udało mi się dzięki niemu zdać maturę, to musi być dobry i moim zdaniem jest ;)

etincelle
11-30-2012, 11:25
Ja w początkach nauki korzystałam sporo z samouczków z płytami dostępnych np w empiku.
Natomiast takie podręcznikowe to polecam Nowyje Wstreczi i Wot i My.
Zwłaszcza ta druga książka przypadla mi do gustu.

Wot i My też bardzo mi się podobało, natomiast pracowałam jeszcze na Kak Dela, to po prsotu masakra. Podręcznik w ogóle mi się nie podobał, jakoś tak był niewygodnie poukładany....

No ja się zaczęłam uczyć rosyjskiego dopiero jak zaczęłam studia ( co też było przez przypadek poniekąd ) i zaczynałam od alfabetu :). Także na naukę nigdy nie jest za późno.
Mi w nauce bardzo pogada słuchanie rosyjskich zespołów. Zapamiętuje całe wyrażenia, których potem mogę używać :)

katka1
12-08-2012, 16:13
Przede wszystkim należy go polubić:P to cyrylica, która często przeraża.

mala_iwonka
12-18-2012, 21:05
Może to być mały off topic, ale nie do końca :P
Nauka alfabetu rosyjskiego :D Przyjemnie i śmiesznie. Ja się popłakałam :D

https://www.youtube.com/watch?v=E0vdCuwppjE

emilydread
12-20-2012, 11:07
Naukę rosyjskiego rozpoczęłam chyba tak jak większość, od nauki cyrylicy. Tak mocno mi zależało,że nauczyłam się czytać i pisać w dwa dni ;)

Gabson
03-28-2016, 09:37
Do tego wszystkiego o czym już napisaliście, dodam swój pierwszy serial obejrzany po rosyjsku - Anna German, tajemnica białego anioła. Piękny serial, bardzo smutny i wzruszający, nie wiem czy nie za trudny na początek, ale myślę, że warto spróbować. Naprawdę dużo daje takie osłuchanie się.

Krystyna0105
03-28-2016, 10:53
Podstawą do nauki każdego języka obcego jest alfabet. Gdy ktoś już się go nauczy może przejść do dalszej nauki

Katja
03-28-2016, 18:25
Podstawą do nauki każdego języka obcego jest alfabet. Gdy ktoś już się go nauczy może przejść do dalszej nauki

Czy ja wiem? W językach z alfabetem łacińskim można to robić przy okazji.
Zresztą, czy np. małemu dziecku będziemy od razu wprowadzać litery? ;)

aneta2944
03-28-2016, 20:46
Tak jak wile osób przede mną również powiem że alfabetu :p a poza tym słuchać różnych nagrań i poleciłabym też podręczniki: вот и мы Małgorzata Wiatr-Kmiecik, Sławomira Wujec, jest to seria podręczników dla szkół ponadgimnazjalnych i są bardzo fajne :):)

Dorota94
03-29-2016, 15:55
Podstawą przy nauce rosyjskiego jest zapoznanie się z cyrylicą :) a potem według mnie jakieś proste słówka, zwroty, aby móc z czegoś zacząć tworzyć zdania

monkol1
07-24-2016, 22:49
Ucząc się rosyjskiego na samym początku mój nauczyciel wprowadził tzw. okres ustno-słuchowy, podczas którego uczyliśmy się przedstawiać, śpiewaliśmy piosenki, mówiliśmy krótkie wierszyki. Znając język fonetycznie było nam łatwiej nauczyć się alfabetu :)

dariadebska
08-01-2016, 12:39
Można też spróbować z rosyjskimi podcastami, np. z tej strony http://shkolazhizni.ru/podcast/
Są krótkie, język jest prosty, więc na początek powinny być ok :) Można je także ściągnąć w formacie mp3 i odsłuchać w dowolnym momencie :)

madeleine092
08-01-2016, 18:13
Polecam oglądać bajki w j. rosyjskim: ) Na początek Świnka Peppa- jest to bajka dla bardzo małych dzieci, więc są tam proste zdania typu np. To moja rodzina itd. Potem, na dalszych etapach nauki - Wilk i Zając. Oprócz tego mi bardzo pomaga słuchanie piosenek po rosyjsku. Moim zdaniem nie jest to jakiś trudny język. Ja uczyłam się trzy lata w liceum, w wymiarze 2 godzin lekcyjnych tygodniowo i spokojnie bardzo dobrze udało mi się zdać maturę na poziomie podstawowym. Czasami trzeba bardzo uważać z tzw. słowotwórstwem czyli kombinowaniem z polskimi słowami, gdy nie zna się słówka po rosyjsku, można się nieźle wkopać: )

a.rogozin1994
08-06-2016, 14:57
http://www.rosyjski.6ka.pl/lekcja/cz1/1
Nauka rosyjskiego dla początkujących