PDA

View Full Version : Ustawodawstwo - Systematyzacja jednostek aktów prawnych

MagdaKobylska
08-31-2011, 21:07
Witam, czy ktoś z Was zagłębiał się w temacie tłumaczenia przepisów aktów prawnych? Według mnie pierwszym problemem jaki można napotkać to systematyzacja struktury przepisów. Czy tłumaczymy ang. paragraph jako polski paragraf czy ustęp, a co z Section czy Chapter? Zastanawiam się jak usystematyzować przekład każdej jednostki aktu?

NightMonkey
08-31-2011, 23:29
Cytując "Jak czytać i rozumieć umowy angielskie" L.Berezowskiego:

Dokumenty EU:
Article - Artykuł
Paragraph - Ustęp
Subparagraph - Akapit
Point - Punkt
Point - Litera
Indent - Tiret

Jednostki redakcyjne umów i statutów - wersja tradycyjna

Clause - Paragraf
Subclause - Punkt
Paragraph - Litera
Subparagraph - Podpunkt

Jednostki redakcyjne umów i statutów - wersja rozszerzona (dłuższe teksty)
Section/article - Artykuł
Clause - Paragraf
Subclause - Punkt
Paragraph - Litera
Subparagraph - Podpunkt

Jednostki redakcyjne umów i statutów - wersja mieszana
Article - Paragraf
Section - Punkt
Paragraph - Litera
Subparagraph - Podpunkt

Jednostki redakcyjne ustaw
Section - Artykuł
Subsection - Ustęp
Paragraph - Litera
Subparagraph - Podpunkt

anna.maria
09-02-2011, 20:49
Można też wyszukać np. ustawę, rozporządzenie, kodeks etc. w języku, na który się tłumaczy. Dla mnie to najlepsza metoda, ponieważ mając oryginalny tekst w języku źródłowym prawdopodobieństwo pomyłki jest znikome.

MagdaKobylska
09-04-2011, 18:16
Tak, szukanie ustaw i rozporządzeń to na pewno dobre wyjście. Ja ostatnio również nabyłam świetną pozycję "Przekład prawny i sądowy" A. Jopek-Bosiacka, polecam wszystkim zainteresowanym tematyką przekładu prawnego.

mzwolinska
12-28-2012, 15:42
Polecam przejrzeć Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie Zasad techniki prawodawczej. Tam znajdują się informacje jakich skrótów używać przy powoływaniu aktów prawnych i jak powinien wyglądać taki akt ze względów formalnych (np. kiedy kropka, a kiedy przecinek).

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20021000908

popi
12-29-2012, 21:38
NightMonkey - bardzo fajna lista! nie ja zadałam pytanie, ale dzięki, że chciało Ci się zamieścić :)