PDA

View Full Version : Odrobinę o teorii filmowej

isabelle
08-31-2011, 16:54
czy ma ktoś dostęp (może w wersji e-book bądź linka) do jakiejś interesującej książki/artykułu na temat JAK PISAĆ SCENARIUSZE FILMOWE, O TEORII POWSTAWANIA FILMU, KREACJI BOHATERÓW, SCENARIUSZA.
potrzebuję i będę bardzo wdzięczna jak ktoś się podzieli czymkolwiek na ten temat :)
z góry dziękuję! :D

mongoloid
08-31-2011, 20:14
Proszę:

Bardzo ciekawa strona.

http://jablonski.art.pl/element.htm

A tutaj katalog do stron o podobnej tematyce:

http://katalog.onet.pl/1392,scenariusze-filmowe,k.html

apprentice
08-31-2011, 21:05
Polecam amerykański bestseller pt. "Jak napisać scenariusz filmowy" napisany przez dwóch scenarzystów Robina U. Russina i Williama Missouri Downsa.

meluzyna
08-31-2011, 23:57
Jest też taka książka "Gramatyka języka filmowego" z tego samego wydawnictwa - trochę się interesuję scenariuszami i wydaje mi się, że scenarzysta powinien orientować się w procesie.

isabelle
09-01-2011, 10:41
Dziękuję za odpowiedzi. Jakby komus cos jeszcze przyszło do głowy to temat jest nadal otwarty :)
Pozdrawiam!

kosatek
09-01-2011, 19:51
Czy to pytanie zostało zadane w odpowiednim dziale? ;)

isabelle
09-02-2011, 13:27
a dlaczego nie? dotyczy filmów. potrzebuje materiałów do mojej pracy o audio-visual translation, a nie wydaje mi się, że w innym dziale pasowałoby bardziej... Pozdrawiam! ;)

kosatek
09-06-2011, 19:10
Ciekawy temat... :) podeslij linka jak bedzie ready!

kasik2485
09-06-2011, 19:23
a dlaczego nie? dotyczy filmów. potrzebuje materiałów do mojej pracy o audio-visual translation, a nie wydaje mi się, że w innym dziale pasowałoby bardziej... Pozdrawiam! ;)
Ale piszesz ta pracę, za jakiejś konkretnej dziedziny AVT, np: subtitles, VO czy audiodeskrypcja, czy ogólnie? Przeszukam swoje materiały na kompie, jeżeżeli znajdę jakieś tytuły lub interesujące strony, to napiszę.

Pozdrawiam i powodzenia w pisaniu :)

isabelle
09-07-2011, 10:38
pisze o nazwach własnych w av texts, dokładnie w bajkach. potrzebuje tego do części teoretycznej dotyczącej filmów. proponowano mi doszukać się ethie o'conell i chyba Larsen z tego co pamiętam ale nie mogę się dokopać do ich książek... będę ogrooomnie wdzięczna za pomoc! :D

kasiabz
09-07-2011, 11:01
Hej.

Ja pisałam pracę mgr o audiovisual translation, więc mam dużo materiałów. Mi polecono książke 'How to Read Film" James'a Monaco. Bardzo polecam. Taka mała biblia wyjaśniająca co z czego wzięło się w filmie, dlaczego takie ujęcia, a nie inne, co zrobic żeby wywołać konkretny efekt itd. Podtytuł to: "The Art, Technology, Language,History, History and Theory of Film and Media." Może pomoże :)

kasik2485
09-07-2011, 14:38
Chciałam pomóc, ale nic przydatnego u siebie nie znalazłam, mam same materiały dotyczące konkretnych tłumaczeń, ale skoro jest to ci potrzebne do części teoretycznej, to przejzyj sobie książki, które ogólnie opisują przekład nazw własnych i pewnie tam w przypisach albo bibliografii znajdziesz jeszcze więcej materiałów (to samo dotyczy książek na temat AVT, a takich znajdziesz sporo). Swoją drogą jesli nie możesz znaleść jakiś tytułów polecam google book search albo gigapedię (tutaj możesz ściągać książki w formie pdf lub doc).
Powodzenia!

isabelle
09-07-2011, 17:44
Dziękuję! :):):)