PDA

View Full Version : Przedstawiamy się

hanulja12
08-01-2011, 11:53
Drodzy Forumowicze,

a może zanim moderatorzy forum pozakładają grupy/zakątki językowe to sami spróbujemy się zorganizować?
Ja proponuję zebrać w jednym miejscu rusycystów i białorutenistów, czy ogólnie specjalistów z zakresu filologii wschodniosłowiańskiej. Bo to i raźniej, i w razie czego wiadomo u kogo szukać pomocy.:)

Pozdrawiam wszystkich

Mariola
08-01-2011, 12:15
Rusycystka;)

kamilajka
08-01-2011, 12:43
Witam!
Z wykształcenia jestem anglistka, ale z zamiłowania - rusycystką. Mieszkałam trochę za (wschodnią) granicą.

Pomysł na kącik jest super. Szkoda tylko, że trudno będzie tworzyć różne wątki w tym dziale. Może umówimy się, że przy tworzeniu nowego wątku w tytule dodamy "RU, BE. ...", a w miejscu ... - temat wątku? Dzięki temu łatwiej będzie nam się odnaleźć.

A na razie pytanie - jak zrodziła się wasza pasja do rosyjskiego/białoruskiego?

Mariola
08-01-2011, 12:49
Po prostu wodzącym językiem od podstawówki do końca liceum był u mnie rosyjski i tak jakoś wyszło;).

hanulja12
08-01-2011, 13:37
Może umówimy się, że przy tworzeniu nowego wątku w tytule dodamy "RU, BE. ...", a w miejscu ... - temat wątku? Dzięki temu łatwiej będzie nam się odnaleźć.

Dobry pomysł :)

A co do zainteresowań rosyjskim, to u mnie wyszło całkowicie przypadkowo i spontanicznie. Wymyśliłam sobie studia filologiczne, w oczy rzuciła mi się filologia rosyjska i postanowiłam spróbować. Zaczynałam od zera, bo nie znałam wcześniej nawet alfabetu, ale po pierwszych porażkach (z alfabetem właśnie) było juz tylko lepiej. A co do białoruskiego - na trzecim roku studiów musiałam sobie dobrać drugi język wschodniosłowiański. Wybrałam białoruski, trochę na przekór temu, że wszyscy wybierali ukraiński. Fajna przygoda, ciekawy język, a po drodze trafił mi się też udział w przedstawieniu teatralnym, które przygotowała nasza grupa białoruska - po białorusku oczywiście.:)

NataliaZ
08-01-2011, 20:40
Witam!
z tej strony filolożka rosyjsko-ukraińska:)

Olga87
08-01-2011, 22:32
Również witam wśród rusycystów:)

nikla
08-02-2011, 21:26
Witam, anglistka z dyplomem, rusycystka w przyszłym roku;p

Pozdrawiam serdecznie

Alena Dubinina
08-06-2011, 09:35
A ja jestem polonistka, ale...pochodzę z Białorusi więc płynnie się posługuję (jestem, jak teraz modnie mówić, native speakerem) j. białoruskiego i rosyjskiego. Moja praca mgr. była pisana z języka na temat tłumaczenie powieści z j. białoruskiego na polskim, poświęcona zagadnieniom gramatycznym i leksykalnym. A tak w ogóle, to w razie czego jak native chętnie służę pomocą!:D

ciri
08-08-2011, 15:13
Ja też jestem rusycystką :)

hanulja12
08-09-2011, 11:12
Halo halo, kto jeszcze z rysycystów do nas dołączy?
Давайте соединяемся!:)

a_g_a
08-13-2011, 19:55
Absolwentka filologii rosyjskiej z językiem białoruskim :)

bezon
08-13-2011, 20:59
Krakowski KRiNS :)

MalgorzSikorska
08-14-2011, 18:47
Jestem po filologii rosyjskiej, póki co po licencjacie i to z roczną przerwą, ale od października wracam na "dobrą drogę" i robię mgr na UJ. Teraz pracuję we Włoszech z włoskimi i rosyjskimi dziećmi jako animator turystyczny (lepsze takie doświadczenie niż żadne, a przy tym czasem mam ubaw po pachy). Chętnie przyłączę się do ciekawych dyskusji. Pozdrawiam.

jenny19
08-15-2011, 16:06
melduje się kolejna rusycystka :) tym razem UŁ. niech moc będzie z nami! :D pozdrawiam!

hanulja12
08-15-2011, 21:14
Krakowski KRiNS :)

A ja też z KRiNSu. :)

Joli
08-17-2011, 16:58
Witajcie!:)
Rusycystka nie, ale rusofilka z rosyjskimi korzeniami:)

jo_anka_
08-19-2011, 14:11
I ja też rusycystka, z UŁ. Przed studiami nie znałam rosyjskiego i nie ciągnęło mnie w tym kierunku. Wiedziałam, że chcę być filologiem, a na rosyjski startowałam tak po prostu. Udało się i nie żałuję tej decyzji :)

Pozdrawiam!

evel_ve
08-26-2011, 16:19
Witam ja również po filologii rosyjskiej ;)

paaulina
08-28-2011, 01:30
Przyłączam się :)
Jestem rusycystką, o krok od dyplomu (kończę pisać pracę mgr z semantyki leksykalnej, o zachwycie w języku rosyjskim)
Pozdrawiam!

Sviatlana
08-28-2011, 15:35
Witam serdecznie!
Skończyłam filologię białoruską na Białorusi i filologię polską w Polsce. Rosyjskiego miałam bardzo dużo na studiach białoruskich.

Dołączam się do grona :)
Pozdrawiam!

izal
08-28-2011, 16:43
Witam,
skończyłam filologię wschodniosłowiańską - rosyjski z ukraińskim na UŚ. Niestety kierunek już nie istnieje...
Pozdrawiam

hanulja12
08-28-2011, 21:37
Cieszę się, że tak dużo się nas uzbierało! Ale może ktoś jeszcze do nas dołączy?
:)

luda.januszewska
08-28-2011, 22:17
Cześć!:)
Jestem polonistyką z wykształcenia, ale pochodzę z Ukrainy, więc ukraiński i rosyjski są dla mnie językami ojczystymi (polski w pewnym stopniu też :) ).
Pozdrawiam
Luda

emilab
08-28-2011, 23:08
Witam,

jestem native speakerem języka polskiego (co również bywa bardzo przydatne przy tłumaczeniu), antropologiem i filologiem ( język rosyjski), zatem się dołączam.

lopika
08-29-2011, 21:52
Witam,

Milo mi dolaczyc do grupy:) Ukonczylam Slawistyke z wiodacym jezykiem rosyjskim.
Pozdrawiam:)

hanulja12
08-30-2011, 15:09
Zauważyłam właśnie, że na forum zostały założone grupy odpowiednie dla danych języków. Jest i grupa dla nas. :) Zapraszam zatem wszystkich do umieszczania w niej wątków, komentowania i ogólnie do dyskusji na tematy związane z językami słowiańskimi.
Pozdrawiam!

lizawieta
08-30-2011, 15:26
no witam, tez jestem rusycystka, znam tez j. niemiecki, bo ukonczylam taki łaczony kierunek na filogii,-filologia rosyjska z j. niemieckim, pozdrawiam:)

Kati
08-30-2011, 17:04
Będę pierwsza. Witam wszystkich slawistów. Myślę, że skoro ten dział dopiero powstał, sensownym będzie, żeby każdy napisał parę słów o sobie, o swoich doświadczeniach, osiągnięciach, dlaczego taki język a nie inny? Uważam, że fajnie by było lepiej się poznać w węższym, słowiańskim gronie - i to właśnie ma na celu moja propozycja.

Na początek więc kilka słów o mnie :)

Studiuję filologię słowiańską na UJ, do tej pory studiowałam w trybie zaocznym, teraz IV rok rozpoczynam już w trybie dziennym. Moją specjalizacją jest język czeski. Moja przygoda z nim zaczęła się 4 lata temu - studiowałam wtedy psychologię i szukałam dodatkowego zajęcia, coby nie marnować czasu w trakcie studiów, i nauka języka obcego wydała mi się najlepszym rozwiązaniem. Na czeski padło z powodu kilku filmów tamtejszej produkcji, które miałam okazję zobaczyć ;) Po roku kursu językowego doszłam do wniosku, że to był strzał w dziesiątkę - zapisałam się więc dodatkowo na studia zaoczne, kontynuując równocześnie kurs w szkole językowej. Trafiłam tam na świetnego lektora, który po jakimś czasie zaczął mi podsuwać różne tłumaczenia, za które dostawałam pieniądze. Potem były kursy językowe w Pradze, ćwiczenie języka na żywo wśród rodowitych Czechów :) I nie było już odwrotu, stwierdziłam, że to jest to, co chcę robić w życiu. Marzy mi się zdobycie tytułu tłumacza przysięgłego. Chciałabym pracować w międzynarodowej firmie jako tłumacz j. czeskiego i być może udzielać lekcji - choć co do tego ostatniego to nie jestem pewna, bo nigdy nie miałam okazji wypróbować swoich zdolności pedagogicznych.

To póki co tyle o mnie:) Zapraszam do zapoznania się!

MalgorzSikorska
08-31-2011, 02:55
Rusycyści i białoruteniści nie mogąc się doczekać podziału na grupy (nie ujmując nikomu, z resztą też jestem w tą aktywność zamieszana), zgromadzili i przedstawili się tu:

http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=13351

Dobrze by było przenieść ten wątek tutaj, czyli na jego miejsce :)

hanulja12
08-31-2011, 10:36
Dobrze by było przenieść ten wątek tutaj, czyli na jego miejsce :)

Też o tym pomyślałam. Tylko jak to zrobić?

Joli
08-31-2011, 11:19
Pozwolę sobie wyrazić radość z podziału na grupy językowe :) myślę, że taki układ pozwoli na bogatsze dyskusje i wymianę informacji przydatnych właśnie dla określonych grup językowych. Część rusycystów i białorutenistów już zdążyła się poznać w innym miejscu na forum:) ale miejmy nadzieję, że moderatorzy forum przeniosą te wątki tutaj. Pozdrawiam!

Balbinka
09-02-2011, 10:51
Witam wszystkich,

Z miłą chęcią dołączam się do grupy Rusycystów. Mam nadzieję, że nasze zawodowe doświadczenia pomogą wspólnie poszerzać wiedzę;) Pozdrawiam

maszka88
09-02-2011, 18:19
No to jeszcze ja. Rusycystka :)

anna.maria
09-02-2011, 22:26
Rusycystka, chociaż nie tylko. Z zamiłowania do języka rosyjskiego podjęłam studia filologiczne na drugim kierunku:)

kasiunia6
09-04-2011, 19:16
i jeszcze ja rosyjski, ukraiński i angielski, ale pierwsze dwa z zamiłowania

hanulja12
09-04-2011, 23:31
Witamy kolejne osoby. I nadal zapraszamy kolejnych miłośników wschodniosłowiańszczyzny

Cynamonova
09-04-2011, 23:39
rusycystka:)

Weronika_R
09-04-2011, 23:41
witam Was serdecznie :)

z miłą chęcią dołączam się do Waszego grona :) podobnie jak większość z was, jestem rusycystką.

pozdrawiam

Nimue
09-04-2011, 23:59
Również i ja witam się z Wami tą późną już porą!
Skończyłam filologię rosyjską, łyknęłam też troszkę ukraińskiego, choć ledwie odrobinkę i mam chętkę na więcej.
Widzę, że trochę się nas już zleciało na to forum :D Fajnie, że grupa rośnie :)

Mela
09-05-2011, 00:27
Aleno, chciałabym spytać, jaki jest obecny stan języka białoruskiego? Rozmawiałam niedawno z osobą mieszkającą na Białorusi, która powiedziała, że wszystkie gazety ukazują się w języku rosyjskim, nauczanie odbywa się również w tym języku, o telewizji nie wspominając... Podobno miasta mówią po rosyjsku, a wieś - dialektami z elementami polskiego, rosyjskiego i białoruskiego...

olabe
09-05-2011, 07:42
Aleno, chciałabym spytać, jaki jest obecny stan języka białoruskiego? Rozmawiałam niedawno z osobą mieszkającą na Białorusi, która powiedziała, że wszystkie gazety ukazują się w języku rosyjskim, nauczanie odbywa się również w tym języku, o telewizji nie wspominając... Podobno miasta mówią po rosyjsku, a wieś - dialektami z elementami polskiego, rosyjskiego i białoruskiego...

Także miałam niedawno kontakt z Białorusinami i niektórzy otwarcie przyznawali,że znacznie lepiej władają rosyjskim niż białoruskim.
Witam wszystkich i ja :) Rusycystka ze mnie połowiczna, bo studiuję lingwistykę, niemniej pozwolę sobie włączyć się do szacownego grona :)

hanulja12
09-05-2011, 09:52
Witamy serdecznie. :)

A co do Białorusi, to też dorzucę coś od siebie. Rzeczywiście na Białorusi łatwiej porozumieć się po rosyjsku niż po białorusku. W czasie wyjazdu studenckiego mieliśmy taką sytuację - w trakcie rozmowy z naszym kierowcą (Białorusinem) nasz opiekun (również Bialorusin) mówił do niego po białorusku, żebyśmy posłuchali potocznego języka bialoruskiego. Nie do końca się to udało, bo kierowca odpowiadał po rosyjsku, mimo, że wszystko po białorusku rozumiał.
I druga sytuacja - zwiedzanie zamku w Mirze. Żeby dostać bilety dla miejscowych (kojarzycie ten zwyczaj: bilety dla miejscowych i dla obcokrajowców, w różnych cenach) mieliśmy udawać Białorusinów. Tzn. głównie się nie odzywać, bo nasza znajomość białoruskiego była wtedy kulawa. ;) Mówił tylko nasz opiekun, po białorusku. Po chwili przybiegł strażnik, że musimy natychmiast wrócić do kasy i dopłacić za bilety, bo mówimy po białorusku, więc na pewno jesteśmy obcokrajowcami...

Kell-Raa
09-05-2011, 13:19
W pełni się zgadzam. Podział na grupy ułatwi kontakt między osobami o podobnych zainteresowaniach :).

AnkaSkakanka
09-09-2011, 15:27
A może jeszcze podział na konkretne języki w ramach grup...? :)

doreczka
12-18-2011, 19:46
Również jestem rusycystką i finansistką zarazem w jednym:)

dorka_88
08-09-2012, 23:00
Witam!
Ja dla odmiany jestem rosjoznawcą :)
Wiem, że może co dla niektórych może to brzmieć dziwnie, ale powiedzmy, że to nowsza wersja rusycysty. Taki kierunek istnieje na UMCS w Lublinie i w sumie jest czymś pomiędzy rusycystyką a filologią.

greenrose
09-03-2012, 13:46
filolożka - rusycystka ;)

Hajnisz11
09-09-2012, 16:23
Rusycysta.

Beata1986
09-10-2012, 10:45
Hej! ja jestem ukrainistką i rusycystką :)

Jaceknoras
11-12-2012, 16:34
Rusycysta wita rusycystów... i nierusycystów ;)
Obecnie kończę filologię rosyjską z dodatkowym językiem angielskim.

agaa909
11-12-2012, 20:54
Witam wszystkich! Chętnie dołączę do grupy rusycystów, białorutenistów. Zarówno rosyjski jak i białoruski bardzo mi sie podobają i z przyjemnością poznaję nowe słowa, chodzę na spektakle, przedstawienia, słucham muzyki i oglądam filmy w tych językach. Cenię sobie znajomości i z przyjemnością stanę się wirtualną koleżanką :) Pozdrawiam!

agaa909
11-12-2012, 20:56
Forumowiczu: Dorka_88 zgłoś się :) Studiowałyśmy na jednej uczelni :)

Alex72
11-12-2012, 21:51
Rusycysta wita rusycystów... i nierusycystów ;)
Obecnie kończę filologię rosyjską z dodatkowym językiem angielskim.

A gdzie to tak studiujesz..? UŚ?

katka1
11-22-2012, 20:11
Slawistka - czyli rosyjski, białoruski z domieszką czeskiego... Niezły misz masz:p Zarówno pierwszy, jak i drugi język są piękne, melodyjne i...niedoceniane niestety:/ Szczególnie sytuacja języka białoruskiego woła o pomstę do nieba. Żałuję, bo jest to mój wyuczony język, który poznawałam przez 5 lat studiów..

katiusha
11-23-2012, 00:06
Jestem rusycystką. Witam więc:)

sawcz27
11-23-2012, 20:27
Filologia rosyjska, fakultet z białoruskiego ;)

EwelinaPtak
01-27-2013, 12:58
Po prostu wodzącym językiem od podstawówki do końca liceum był u mnie rosyjski i tak jakoś wyszło;).

U mnie było podobnie :)

kloss
01-29-2017, 01:38
Od dawna tu nikogo nie było .
Czy skończyli się spece of filologii wschodniosłowiańskiej?

ewawo
08-15-2017, 00:18
Białorutenistka (UW) i "licencjonowana" slawistka (również UW, język czeski)

olabo
09-05-2017, 12:03
Polonistka i rusycystka.

VictoriaKedra
10-13-2017, 17:55
Dobry pomysł na taki wątek. Zawsze można jeden drugiemu pomóc, nie ukrywajmy opinia drugiej osoby jest często otrzeźwiająca i przydatna :)

Jestem początkującym tłumaczem polsko-rosyjskiej / rosyjsko-polskiej parze językowej.

Z pochodzenia jestem Rosjanką, po tym długi okres czasu mieszkałam w Czechach, od niedawna w Polsce, więc jak coś zapraszam do wzajemnej pomocy. :)

Angelika555
10-23-2017, 00:38
Wita rusycystka i anglistka - znam też trochę ukraiński.

Kosiarenka
11-06-2017, 17:56
Rusycystka z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i podstaw białoruskiego. :)

DanaDan
11-09-2017, 22:32
Doskonały pomysł.. choć sama nie lubię określeń rusycystka, anglistka.. : ) bo mam wrażenie, ze ile lat bym sie nie uczyła, to ciągle jeszcze tyle przede mną..
posługuję się rosyjskim (tłumaczenia), uczę angielskiego (szkoła podstawowa, ciągle się uczę tego języka), posługuję się ukraińskim (raczej w mowie, choć z czytaniem i rozumieniem tekstów nie mam kłopotów, ale tu trzeba by sporo popracować jeszcze).
pozdrawiam wszystkich

habr
12-10-2018, 15:55
Witam:). Jestem Białorusinką, z wykształcenia bułgarystką i białorutenistką.

Chciałabym polecić witrynę slounik.org, np. słownik polsko-białoruski (http://slounik.org/pbs/), sł. synonimów (http://slounik.org/sinonimyk/), sł.ogólne (http://slounik.org/tsbm/, http://slounik.org/tlum/), sł. gramatyczne części mowy (http://slounik.org/nazounik/, http://slounik.org/dzsl/, http://slounik.org/prym/).

vladiator25
01-01-2019, 21:55
Rusycystyka :) dobrze znam wszystkie wschodniosłowiańskie języki, ale dyplom o zakonczeniu studiów tego kierunku moim zdaniem będzie najbardziej przydatny, chociaż z drugiej strony teraz ta sytuacja polityczna wszystko utrudnia