PDA

View Full Version : Sz.P. Średnik

czuma
08-29-2011, 16:46
Teoretycznie wiemy, kiedy uzywać średnika. Gorzej z zastosowaniem praktycznym. Używacie średnika? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Jakie są najczęstsze błęy w zastosowaniu tego znaku interpunkcyjnego?

madz
08-29-2011, 19:20
Średniki najczęściej wpadają mi przy długich wyliczeniach, albo w zdaniach złożonych, którego człony mogą być samodzielne. Najczęstszym błędem z kolei wydaje mi się niestosowanie średników. Albo - jak zdarzyło mi się spotkać - stosowanie ich zamiast przecinków w prostych wyliczeniach.

Malagutti
08-30-2011, 09:38
Wiele osób zupełnie nie stosuje średnika lub go nadużywa, co wynika prawdopodobnie z braku znajomości zasad pisowni i interpunkcji. A szkoda, średnik bardzo dobrze rozdziela zdania równorzędne w długich wypowiedziach, sprawia, że są one łatwiejsze do zrozumienia. Oczywiście, jeśli nie będzie używany zamiennie z przecinkiem :)

paula7732
10-09-2011, 00:34
Dokładnie tak, madz. Właśnie w takich sytuacjach używam średnika. Najczęściej, kiedy coś wyliczam, a nie są to pojedyncze słowa tylko całe zwroty, które mogłyby stanowić samodzielne zdania. Dużo łatwiej wówczas czytelnikowi zrozumieć naszą wypowiedź.

lopika
10-09-2011, 12:00
Średniki najczęściej wpadają mi przy długich wyliczeniach, albo w zdaniach złożonych, którego człony mogą być samodzielne. Najczęstszym błędem z kolei wydaje mi się niestosowanie średników. Albo - jak zdarzyło mi się spotkać - stosowanie ich zamiast przecinków w prostych wyliczeniach.

wedlug mnie to tez jest poprawne zastosowanie tego zanku inetrpunkcyjnego

kszylar
10-09-2011, 12:20
Użycie średnika przysparza trudności nie tylko Polakom. Oto komiks, w zabawny sposób obrazujący użycie średnika w języku angielskim: The most feared punctuation on earth (http://theoatmeal.com/comics/semicolon).
A co do tematu, też używam średnika w wymienionych przez Was przypadkach: gdy łączę dwa równorzędne zdania lub jako "większy przecinek" -- jeśli wyliczam elementy, które same mają strukturę wymagającą użycia przecinka.

magdalena_cieslak
10-09-2011, 12:37
Wczoraj, tłumacząc fragment powieści Iana McEwana "Solar" spotkałam się z baaaardzo długimi zdaniami. W oryginale, w zdaniach na 7 linijek były same przecinki- czasem trudno było się połapać o co chodzi. Myślę, że w języku polskim by to nie przeszło.
Przykład użycia średników: "Strażnicy, cali w śniegu, stojący na posterunku u podnóża trapu; dźwięk wiatru świszczącego poprzez takielunek; tarcza gładkiego lodu, odbijająca promienie zachodzącego słońca; trzydzieści pingwinów wyrzeźbionych przez Jezusa, i trzy niedźwiedzie polarne, chodzące po lodzie obok dziobu statku; ...". Średniki używamy właśnie w takich przypadkach- jeśli zdania są za długie, lub chcemy coś od siebie oddzielić.

panna-marchewka
10-09-2011, 12:56
@kszylar - Twój komiks chyba rzeczywiście oddaje istotę rzeczy. Te nieco "hybrydowe" właściwości średnika zniechęcają do niego wielu ludzi. Chociaż nie tylko one - pamiętam, jak na kursie "creative writing" podczas studiów lektorka poinformowała nas zaraz na początku, że mamy nie używać średnika, bo na pewno nie umiemy tego robić, a poza tym tekst nabierze od tego "naukowego zadęcia" :) Kojarzycie w ogóle średnik z tekstami naukowymi? Mi, szczerze mówiąc, samo nie przyszłoby to do głowy.

agatha
10-09-2011, 23:39
Wydaje mi się, że w języku polskim średnik jest bardzo rzadko używany. Możliwe, że rzeczywiście wynika to z braku umiejętności jego zastosowania. W języku angielskim użycia średnika przychodzi mi dużo łatwiej. Najczęściej właśnie w przypadku łączenia dwóch zdań równorzędnych.

Agattaw
03-07-2017, 15:21
Średnik to przydatne narzędzie do podziału dłuższych, skomplikowanych zdań. Jednak moim zdaniem trzeba też wyczuć, kiedy warto go zastosować, a kiedy po prostu podzielić w przekładzie bardzo długie zdanie na dwa lub więcej krótszych.

kubutek28
07-11-2017, 00:01
Ja się wypowiem jako pisarz fantasy. Czasem używam go w dialogach albo w myślach bohaterów, jak ktoś coś mówi/myśli, niby skończy, ale jeszcze coś chce dopowiedzieć, "domyśleć"... Jak w teorii, gdy kropka to za dużo, a przecinek za mało:)

walaszekanna
07-11-2017, 14:44
Ja używam średnika w funkcji czegoś pomiędzy kropką a przecinkiem, gdy nie chcę jeszcze kończyć danego zdania, a przechodzę do innej myśli, która w pewien luźny sposób wiąże się z tą przed średnikiem. Zgadzam się, że w kontaktach typu SMS czy mail średnik nie występuje praktycznie wcale, natomiast w tekście książki zupełnie mi nie przeszkadza.