PDA

View Full Version : Forum - pomoc dla tłumaczy?

karolina_sobczak
08-27-2011, 20:10
Uważam, że forum dla tłumaczy jest bardzo przydatne. W momencie jakiś problemów zawsze można uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania:). Zastanawiam się czy nie fajną sprawą byłoby utworzenie- obok istniejących już działów takich jak pomoc techniczna, źródła dla tłumaczy itp. - działów dla poszczególnych grup tłumaczy? Wówczas, gdy pojawi się zagwozdka tłumaczeniowa w języku niemieckim lub angielskim nie będziemy musieli przeszukiwać całego forum lecz odszukać swoją grupę językową i tam się wypowiedzieć. Co o tym sądzicie?:)

Kati
08-27-2011, 20:31
Już padła taka propozycja i w dziale z przywitaniami moderatorzy obiecali, że pracują nad tym oraz że terminem utworzenia takich grup językowych będzie najprawdopodobniej wrzesień. Ja też uważam, że byłoby to baaardzo pomocne - zarówno w bieżących problemach tłumaczeniowych, jak i w nawiązaniu kontaktów z tłumaczami naszego języka, które będzie można wykorzystać w przyszłości. Czekam więc niecierpliwie na otwarcie tych grup :)

karolina_sobczak
08-27-2011, 22:25
no tak, nie sądziłam, że wpadłam na coś wyjątkowo unikatowego:), ale informacja o tym, że moderatorzy już nad tym pracują bardzo mnie ucieszyła. Forum jest przydatne, ale po podziale na grupy językowe może się stać bardzo pomocnym narzędziem w naszej ukochanej pracy:)

zmillka
08-27-2011, 23:52
Dzięki forum mamy możliwość kontaktowania się z innymi tłumaczami, wymieniać doświadczenia pomagać sobie nawzajem. Mnie forum baaardzo pomaga i uważam, że pomysł utworzenia grup językowych jest naprawdę świetny. Będzie można łatwiej odnaleźć interesujące wątki i szukać pomocy.

xemkax
08-27-2011, 23:58
Popieram, bardzo dobry pomysł :)

Joasia:)
08-28-2011, 02:14
Świetny pomysł! Nawet na innym forum tłumaczy takie rozwiązanie sprawdza się znakomicie. Jest to ciekawe źródło pomocy, zawsze można też otrzymać inne propozycje, skonsultować swój pomysł na tłumaczenie, a to zdecydowanie wzbogaca wiedzę.

quenya
08-28-2011, 02:37
Uważam, że forum dla tłumaczy jest bardzo przydatne.

Zgadzam się. Zanim nie przystąpiłam do forum mLingua jakoś nie doceniałam tego "wynalazku" - zawsze forum kojarzyło mi się z jakąś dziurą, do której ludzie wrzucają jakieś głupie niepotrzebne komentarze na zupełnie niepotrzebne tematy. Tymczasem bardzo miło się zaskoczyłam, bo okazało się że są tez takie forum jak to, z których można się baaaardzo dużo dowiedzieć, odkryć nieco nowych linków, wymienić poglądy, albo na niektóre sprawy je sobie uformować :)

joannasz
08-28-2011, 09:00
Zgadzam się. Zanim nie przystąpiłam do forum mLingua jakoś nie doceniałam tego "wynalazku" - zawsze forum kojarzyło mi się z jakąś dziurą, do której ludzie wrzucają jakieś głupie niepotrzebne komentarze na zupełnie niepotrzebne tematy. Tymczasem bardzo miło się zaskoczyłam, bo okazało się że są tez takie forum jak to, z których można się baaaardzo dużo dowiedzieć, odkryć nieco nowych linków, wymienić poglądy, albo na niektóre sprawy je sobie uformować :)
No i tak jest z większością forów, na początku przerażają ale potem wciągają. Osobiście, też mi się strasznie podoba ten pomysł, bo do danego problemu dostajemy wiele rozwiązań, na które może sami nie wpadliśmy lub nie posiadaliśmy odpowiedniej wiedzy.

basia2x
08-28-2011, 22:52
Zgadzam się, ze forum to bardzo przydatna rzecz dla tłumaczy. Można porozmawiać tu z osobami, którzy mają większe bądź mniejsze doświadczenie w tłumaczeniu i zarówno od jednych, jak i od drugich dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, wymienić się doświadczeniami, uzyskać pomoc...

lingwistka2011
08-28-2011, 23:07
Początkowo obecność na forum wydawała mi się stratą czasu, ale dość szybko zauważyłam, jak wielu ciekawych rzeczy mogę się tu dowiedzieć.

KaHa
08-29-2011, 10:46
Muszę przyznać, że wcześniej nie byłam specjalnie przekonana co do udzielania się na forach, ale to forum skutecznie mnie z tego wyleczyło :) Bardzo podoba mi się wymiana doświadczeń na wszelakie tematy, nie tylko stricte związane z teorią tlumaczenia, ale też różne "patenty" przydatne w codziennej pracy, no i mnóstwo ciekawych linków, to czasem naprawdę kopalnia wiedzy :) Początkowo zaglądałam tu dosyć nieśmiało, a teraz regularnie sprawdzam, jakie nowe wątki się pojawiają. Poza tym fajnie jest czuć się częścią jakiejś społeczności i wiedzieć, że zawsze jest z kim pogadać, bo znajdzie się wspólny temat :)

skarolinka
08-29-2011, 14:43
Ja też dzięki forum mam już pokaźną bazę linków i tytułów książek, o których wcześniej nie wiedziałam a są przydatne.
Oprócz tego wiele ciekawostek, różnych zagwozdek z którymi ludzie mają problemy, recenzje różnych słowników, kursów - podsumowując: trzeba się do dyskusji na forum przyzwyczaić, oswoić się z nią i nauczyć, ale na pewno jest to dobra i tania :) metoda samodoskonalenia

JoannaSzczecin
12-18-2011, 13:22
Jestem uczestniczką forum od niedawna, a już zdążyłam dowiedzieć się od wielu z Was niezwykle przydatnych rzeczy, o których nie usłyszałam nawet podczas studiów translatorskich. Ach, nie ma to jednak jak praktyka :) Dzięki! Myślę, że zabawię tutaj na dłużej :)

Aglo
04-29-2012, 19:16
Tłumacze muszą iść z duchem czasu, dlatego każde źródło wiedzy jest pomocne :)

anna1208
04-29-2012, 21:32
No ja też byłam sceptyczna, ale teraz już tak się wciągnęłam, ze pierwsze co robię po powrocie z pracy to sprawdzenie facebook i mLingua:) Bardzo dużo można się tu dowiedzieć od doświadczonych tłumaczy, no i w końcu można z kimś kto jest w temacie porozmawiać o swoich rozterkach młodego tłumacza...:)

natka224
04-29-2012, 22:20
Zgadzam się. Pisanie na forum naprawdę rozwija - samemu czasem jest trudniej coś zaleźć, zrozumieć. Dodam, że na tym forum znalazłam inspirację do napisania pracy licencjackiej. A teraz szukam pomysłu na magisterkę;)
I jak na razie jestem na dobrej drodze:)

Lad
04-29-2012, 23:00
no tak, nie sądziłam, że wpadłam na coś wyjątkowo unikatowego:), ale informacja o tym, że moderatorzy już nad tym pracują bardzo mnie ucieszyła. Forum jest przydatne, ale po podziale na grupy językowe może się stać bardzo pomocnym narzędziem w naszej ukochanej pracy:)

"Ukochanej" powiadasz :P. Ale fakt, byłoby to pomocne. Popieram pomysł!

Malina1977
05-06-2012, 21:20
Ja też uważam, że fora dla tłumaczy to dobry pomysł - zwłaszcza wtedy, gdy ma się problem z przetłumaczeniem jakiegoś słowa. Czasem mam wrażenie, że wykonuję pracę, którą już ktoś kiedyś wykonał... dlatego fajnie jest móc skorzystać z doświadczenia innych.

marta88
05-06-2012, 22:31
Na forum trafiłam przypadkiem ale muszę przyznać że jest naprawdę pomocne. Nie przepadałam nigdy za udzielaniem się na forach a tu proszę, prawie setny post ;) najważniejsza jest możliwość popatrzenia pracy innych osób, zwłaszcza tych już obeznanych "o co chodzi" w zawodzie tłumacza.

Sesselja
05-06-2012, 23:17
o jak miło. można by było te grupy poselekcjonować, doać małe podfora. rozumiem, że wiąże sie to z nawałem pracy, ale jeśli sami sie w to zaangażujemy to będzie prościej. co Wy na to?