PDA

View Full Version : Własny słownik?

nikla
08-17-2011, 18:15
http://mlingua.pl/articles,show,pol,9,1 co myślicie o taki rozwiazaniu, samodzielne tworzenie słownika?

ja osobiście korzystam z http://www.businessdictionary.com/ i pokrewnych i wydają mi się w pełni uzupełnione.

Malina1977
07-16-2012, 14:10
Wydaje mi się to ciekawą propozycją, zwłaszcza dla osób, które rozpoczynają pracę w korporacji.

pejot22
07-19-2012, 21:16
Ja swój swoisty słownik tworzę w Acrossie przy okazji tłumaczenia i nie tylko. Bardzo łatwy szybki i co najważniejszy automatycznie podpowiada podczas tłumaczenia

malawicia
07-30-2012, 01:42
Super sprawa. W końcu językowi biznesowemu czasami poświęcone są całe studia. Idealne dla raczkujących w biznesie.

Rextor
07-30-2012, 05:30
Ja na zajęciach z business english miałem w zwyczaju korzystać z http://www.better-english.com/exerciselist.html tej strony :). Mieliśmy normalny podręcznik od tego, ale już nie pamiętam co to było ;/. Może chociaż stronka się przyda.

mjanisze
07-30-2012, 13:14
Ja stworzyłam swój glosariusz po kursie na tłumacza przysięgłego - uważam, ze swój to swój - najlepszy!

evika23
07-31-2012, 21:30
uwazam,że tworzenie takiego słownika jest naprawdę świetnym pomysłem.dzięki temu możemy się rozwijać utrwalamy sobie wiedzę.

AgataCh
08-01-2012, 09:48
To na pewno dobry pomysł, pod warunkiem, że tworzymy taki słownik uważnie. Szkoda by było utrwalać sobie błędy i potem jeszcze korzystać z takich błędnych tłumaczeń w przyszłości.

perelecia
08-01-2012, 10:27
Zmotywowaliście mnie i dziś zacznę przepisywać moje słówka do Excela i też stworzę jakiś swój mały słownik.

LukTko
08-01-2012, 11:20
Fajna sprawa by zrobić swój własny słownik, ale wydaje się to trochę czasochłonne :(

AgaM
08-03-2012, 19:49
Posiadam swój własny słownik od kilku lat, co chwila zapisuję w nim jakieś nowe słówka czy zwroty. Jest bardzo pomocny. W dodatku tworzenie czegoś takiego sprawia, że szybciej się to wszystko zapamiętuje :)

paweltutka
08-03-2012, 20:37
Fajna sprawa by zrobić swój własny słownik, ale wydaje się to trochę czasochłonne :(

Czasochłonne, ale jaka satysfakcja z tego! Wydaje mi się, że poświęcenie czasu na stworzenie własnego słownika zawsze będzie owocować, u wszystkich :) dzięki temu lepiej się zapamiętuje jakieś frazy - ja np. korzystam ze słownika papierowego jak jestem w domu, bo dzięki temu mam motywację, żeby nie patrzeć za dużo w słownik i szybciej zapamiętuję słowa, robię sobie też zawsze jakieś notatki. Bo jak używam tego komputerowego oksfordzkiego to więcej zapominam niż zapamiętam - takie udogodnienie, czasem ze szkodą dla mnie. Chyba że korzystasz z CAT to wtedy musisz mieć stworzony własny glosariusz ;)

Ooolek
08-03-2012, 20:39
Myślę, że jak już pracujesz z CAT - a profesjonalny tłumacz bez CAT już nie istnieje - to kluczem jest konsekwencja w tworzeniu własnych leksykonów i glosariuszy, taki jeden, osobisty 'słowniczek' to strata czasu.

paweltutka
08-03-2012, 20:48
Myślę, że jak już pracujesz z CAT - a profesjonalny tłumacz bez CAT już nie istnieje - to kluczem jest konsekwencja w tworzeniu własnych leksykonów i glosariuszy, taki jeden, osobisty 'słowniczek' to strata czasu.

Prawda, ale sprawdzanie niektórych wyrażeń w słowniku papierowym poprawia koncentrację, bo się myśli, co się chce znaleźć, a nie "odbębnić" ;) natomiast profesjonalny tłumacz bez CAT nie istnieje, to prawda.
Jeśli chodzi o sprawdzanie słowników papierowych to polecam każdemu, w moim przypadku działa genialnie ;)

EwaŁ
08-04-2012, 12:04
Własny, uniwersalny slownik chyba nie ma sensu, ale takie już specjalistyczne - czemu nie? Szczególnie, jeśli jest prowadzony sumiennie i dokładnie, z przykładami itp.