PDA

View Full Version : Wielkie litery

dude
03-25-2009, 10:45
cześć

Jest najlepszym sportowcem na Ziemi/ziemi.

--- Moim zdaniem powinno być małą literą.

Tom z Sopotu
03-25-2009, 13:23
Jest najlepszym sportowcem na Ziemi/ziemi.
--- Moim zdaniem powinno być małą literą.

Czyli nie w powietrzu? ;)

eagle10
03-31-2009, 18:42
czy na ziemi czy w powietrzu, moim zdanie zdecydowanie małą;)

NoOne3
03-31-2009, 20:57
Kiedy właśnie na tym polega różnica.
Bo zdaje się nie chodzi o ziemię, tylko o Ziemię. Podpowiem, że Ziemia to taka planeta, trzecia od słońca, jak ostatnio patrzyłem.
http://forum.mlingua.pl/images/editor/resize_1.gif (http://obywatelstwo.eu/orzecznictwo2008.html)
Tom chciał to po prostu troszkę zawoalować.

jadis
05-18-2009, 14:03
Dokładnie! w tym kontekscie "na Ziemi" oznacza wg mnie na planecie Ziemi, więc przez duże Z bez wątpienia ;)

magda.d
06-01-2009, 09:43
Wyrażenia " na ziemi" używamy też, żeby podkreślić jak dobry w danej dziedzinie ktoś jest. Idąc tym tropem mamy również "najlepszy na świecie". Też z małej litery.

ostrmonika
06-21-2009, 13:54
Kiedy właśnie na tym polega różnica.
Bo zdaje się nie chodzi o ziemię, tylko o Ziemię. Podpowiem, że Ziemia to taka planeta, trzecia od słońca, jak ostatnio patrzyłem.

Tom chciał to po prostu troszkę zawoalować.
Hm... jestem zmuszona się nie zgodzić. Według mnie, nazwy "Ziemia" używamy tylko, gdy mamy na myśli tę, a nie inną planetę i chcemy ją odróżnić od innych planet. Natomiast w każdym innym znaczeniu przenośnym oraz dosłownym (nie tylko gdy "ziemia" oznacza to, co mamy pod stopami), wyraz ten piszemy mała literą :)

Tom z Sopotu
06-22-2009, 15:15
Zapytałem korektorkę u siebie w redakcji. Odruchowo zgodziła się z moją wersją, ale w toku dalszej rozmowy przestała być pewna i w sumie nadal nie wiem. Trzeba zadzwonić do Miodka albo Bralczyka. ;)

Irynka
06-22-2009, 23:45
Jeżeli jest sportowcem na ziemi, a nie w niebie:), to opcja pierwsza, a jeżeli sportowcem na kuli ziemskiej, na tym, co określamy "planetą", to wersja druga.

Pozdrawiam!

Tom z Sopotu
06-25-2009, 02:01
:D Z tego wszystkiego miałem wczoraj sen, w którym przerwałem nagle rączy pościg za złoczyńcą (zapewne najszybszym na Ziemi, ziemi?, TEJ ziemi), ponieważ zorientowałem się, że w jego trakcie przebiegam przez mieszkanie prof. Miodka. Nie mogłem przepuścić takiej okazji, więc odpuściwszy złoczyńcy, postanowiłem zapytać o tę ziemię, Ziemię, gospodarza. Ten się długo migał, a potem - jako że był tylko moim sennym wyobrażeniem i jako takie wiele więcej ode mnie widzieć nie mógł - dał odpowiedź niejednoznaczną. No i nadal jestem w kropce... ;) Ale forum tłumaczy rzuca się czasem na mózg, to jedno jest pewne. :p

elie
08-15-2011, 11:20
Język angielski ma ogromną słabość do używania wielkich liter, podczas gdy w języku polskim używa się ich dość oszczędnie. Niżej przykłady różnic:

1. Dni i miesiące
Monday, August, Ramadan, Shabbat, Aw
poniedziałek, sierpień, ramadan, szabat, aw

W języku polskim jedynie nazwy dni kończących Wielki Tydzień piszemy wielką literą, ale już środa popielcowa, tłusty czwartek małą.

2. Tytuły i wszelkiego rodzaju nagłówki:
A Midsummer Night's Dream, Why Don't You Become A Writer?
Sen nocy letniej, A może by tak zostać pisarzem?

W polskich tytułach wyróżnia się wielką literą tylko pierwsze słowo o ile dalsze nie są nazwami własnymi. W języku angielskim funkcjonuje zasada, iż przyimki (krótsze niż pięcioliterowe), przedimki i spójniki, jeśli nie stoją na początku tytułu, powinny być pisane małą literą. Jest ona jednak dość często pomijana na korzyść ulubionych wielkich liter.

Na pewno znacie jeszcze wiele innych tego typu przypadków. Jakie?

gosiat1985
09-27-2011, 21:21
W Słowniku wyrazów kłopotliwych PWN pod redakcją Mirosława Bańki i Marii Krajewskiej z 1994 roku znalazłam następujące wskazówki:
"Wyrazy Ziemia, Księżyc, Słońce pisze się wielką literą, jeśli stanowią terminy astronomiczne, np. wiek Ziemi, orbita Księżyca, aktywność Słońca. Czasem możliwa jest pisownia dwojaka, np. zaćmienie Księżyca (tak by napisał astronom i taką pisownię podaje Słownik języka polskiego PWN) albo zaćmienie księżyca (tak mógłby napisać niespecjalista i taką pisownię znajdziemy w Słowniku języka polskiego PAN). Wielką lub małą literą piszemy też Galaktyka (galaktyka), ale tu różnica zależy od znaczenia: galaktyka to jeden z wielu układów gwiazd i materii we wszechświecie, Galaktyka to najważniejsza z galaktyk - ta, w której żyjemy."

W w/w zdaniu słowo ziemia należałoby zatem napisać z małej litery, ponieważ nie występuje ono w znaczeniu astronomicznym i wypowiada je, z dużym prawdopodobieństwem, niespecjalista. Poza tym nie sposób nie zauważyć, że wyrażenie na ziemi użyte zostało raczej w znaczeniu na świecie.
Dodam, że Internetowy słownik języka polskiego PWN słowo ziemia definiuje m.in. jako obszar stanowiący pewną całość, np. etnograficzną, geograficzną i powierzchnię, po której poruszają się ludzie.
Natomiast Ziemia to trzecia planeta Układu Słonecznego.

Reasumując, w zależności od tego, co chcemy wyrazić, piszemy na ziemi lub na Ziemi.
Ja, w tym konkretnym przypadku, skłaniałabym się jednak do pisowni z małej litery.

Calak
09-27-2011, 21:47
Dodam, że Internetowy słownik języka polskiego PWN słowo ziemia definiuje m.in. jako obszar stanowiący pewną całość, np. etnograficzną, geograficzną i powierzchnię, po której poruszają się ludzie.
Natomiast Ziemia to trzecia planeta Układu Słonecznego.

To chyba jest najważniejsza dla nas informacja. Również głosuję na pisownię z małej litery!

asia Rozszczypała
10-01-2011, 19:37
Hm... jestem zmuszona się nie zgodzić. Według mnie, nazwy "Ziemia" używamy tylko, gdy mamy na myśli tę, a nie inną planetę i chcemy ją odróżnić od innych planet. Natomiast w każdym innym znaczeniu przenośnym oraz dosłownym (nie tylko gdy "ziemia" oznacza to, co mamy pod stopami), wyraz ten piszemy mała literą :)

Zgadzam się. Także uważam, że w tym wyrażeniu powinniśmy wyraz "ziemia" napisać z małej litery.
A tak a propo, nie lepiej zastąpić ten zwrot "Jest najlepszym sportowcem na świecie"? I problem z głowy:)

edzik167
10-04-2011, 11:58
Uważam, że powinno być od dużej litery, bo to jest w znaczeniu, że jest najlepszym sportowcem na "kuli ziemskiej".

Jaroslaw
08-26-2012, 20:49
Też mi się wydaje, że małą literą, ale jeśli ktoś naprawdę by się uparł na dużą to w odpowiednim kontekście można przyznać mu rację. Jednak w zdaniu przytoczonym powinno być małą literą.

urszulaborzym
09-10-2012, 14:47
kiedyś zawsze napisałabym wielką literą. Ale po przeczytaniu tej definicji ze słownika zaczęłam rozumieć też argument na mała literę. Myślę, że obie wersje są dobre, skoro można ro zinterpretować na różne sposoby.