PDA

View Full Version : Kariera aktora głosowego w Polsce

Kate Anna
08-14-2011, 18:46
Jak przedstawia się sytuacja zawodowa aktorów głosowych na polskim rynku? Czy takie osoby mogą liczyć na w miarę stałe zatrudnienie w branży? Polski dubbing chyba zazwyczaj korzysta z „usług” aktorów kinowych lub telewizyjnych. Wydaje się, że zawód aktora głosowego nie został jeszcze u nas dobrze rozpoznany. Również w porównaniu do innych krajów, niewiele seriali czy filmów zagranicznych wyświetlanych w Polsce posiada rodzimy dubbing. Czy aktorzy głosowi mają więc jakąś szansę na bycie rozpoznanymi wśród polskiej widowni (jak na przykład w Japonii, gdzie posiadają własne fankluby i stanowią swoistą elitę)?

eufrozyne
08-31-2011, 16:08
W Polsce raczej nie ma na to szans, przynajmniej nie w najblizszych latach. A szkoda, mój brat jest genialnym nasladowcą i wiem, że zrobiłby w tym niezła karierę.

Kiedy oglądam bajki z polskim dubbingiem rozpoznaję niektórych aktorów po głosach, ale juz nie po nazwisku. Nie mam zielonego pojęcia co to sa za ludzie i obawiam sie, że prawie nikt ich nie znam (mówie tu o takich profesjonalnych, a nie z doskoku do nowego hitu kinowego).

AleksandraRybak
08-31-2011, 16:44
Jak przedstawia się sytuacja zawodowa aktorów głosowych na polskim rynku? Czy takie osoby mogą liczyć na w miarę stałe zatrudnienie w branży? Polski dubbing chyba zazwyczaj korzysta z „usług” aktorów kinowych lub telewizyjnych. Wydaje się, że zawód aktora głosowego nie został jeszcze u nas dobrze rozpoznany. Również w porównaniu do innych krajów, niewiele seriali czy filmów zagranicznych wyświetlanych w Polsce posiada rodzimy dubbing. Czy aktorzy głosowi mają więc jakąś szansę na bycie rozpoznanymi wśród polskiej widowni (jak na przykład w Japonii, gdzie posiadają własne fankluby i stanowią swoistą elitę)?

Wydaje mi się, że w Polsce jest bardzo mało albo wcale nie ma aktorów, którzy zajmują się tylko i wyłącznie dubbingiem. Większość aktorów kinowych i telewizyjnych dorabia sobie po prostu w ten sposób, bo nie mają za wiele zleceń, żeby utrzymać się tylko z dubbingu.

psotka
09-02-2011, 13:48
Raczej nie ma takich aktorów tykko od głosu, jak napisaliście, nasi polscy aktorzy użyczają swoich głosów.
Myślę, że rynek powinien otworzyć się na aktorów głosowych/lektorów, którzy będą znani z tego, że podkładają głos, a nie z tego, że występują w filmach. Mam kilku znajomych, którzy mają głosy wręcz idealne na lektorów.

alexie
09-04-2011, 23:13
Jeśli chodzi o film to rzeczywiście, szanse na zrobienie kariery są marne (choć są wyjątki jak np. Jarosław Boberek - niezapomniany Król Julian), często próbuje się u nas przyciągnąć widownię do kin zatrudniając aktorów/piosenkarzy/raperów do dubbingu. Myślę za to, że dość rozpoznawalni są lektorzy "zwykli" czyli nie-kinowi, jak np. Krystyna Czubówna czy Lucjan Szołajski.

elie
09-05-2011, 10:59
Jeśli chodzi o film to rzeczywiście, szanse na zrobienie kariery są marne (choć są wyjątki jak np. Jarosław Boberek - niezapomniany Król Julian), często próbuje się u nas przyciągnąć widownię do kin zatrudniając aktorów/piosenkarzy/raperów do dubbingu. Myślę za to, że dość rozpoznawalni są lektorzy "zwykli" czyli nie-kinowi, jak np. Krystyna Czubówna czy Lucjan Szołajski.

Jarosław Boberek jest moim guru dubbingowym. Polecam filmik:
http://http://www.youtube.com/watch?v=XMoafB4lSz8 (http://www.youtube.com/watch?v=XMoafB4lSz8)

pewnie zdziwicie się, komu również użyczał swojego głosu :)