PDA

View Full Version : Zwroty grzecznościowe w korespondencji

a.sowa
08-11-2011, 09:39
Co uważacie o formie witam? to niegrzeczna forma? Mnie osobiście ona drażni, bo jest taka trochę nieformalna i nigdy nie wiem do kogo mogę ją zastosować, dlatego przeważanie używam zwrotu Szanowny Panie/Pani. A Wy jakich form używacie rozpoczynając korespondencję?

meluzyna
08-11-2011, 21:28
Ostatnio dokładnie sprawdziłam tę kwestię i w oficjalnych listach zaczynam od Szanowny Panie/Pani!, a kończę Z poważaniem - bez przecinka. Bez wykrzyknika po Szanowny Panie wypadałoby zaczynać od małej litery, zgodnie z polską interpunkcją. Myślę, że kombinacja Witam - Pozdrawiam brzmi średnio poufale, a zupełnie poufałe zwroty to osobna historia :).

aniak
08-11-2011, 23:02
Mnie "witam" nie razi. Wiem, że nie powinno się używać i staram się tego nie robić, ale jednak brakuje mi zawsze czegoś pomiędzy Szanowni Państwo, a czymś równie formalnym a mniej "sztywnym", a ponieważ "witam" spełnia się w tej roli, to używam tego, kiedy odpisuję komuś, kto pierwszy się tak do mnie zwrócił. Wiem, że powinno być raczej "dzień dobry" niż "witam", ale "dzień dobry" mi się kojarzy z tym, jakby zaraz mi coś miało z monitora wyskoczyć. :p
Bardziej mnie zastanawia "pozdrawiam" na końcu. Czy to jest jeszcze formalne, czy już nie? Też zawsze jak piszę pierwsza, kończę "z poważaniem", a "pozdrawiam" piszę, jak już druga strona zacznie. Zawsze mnie to zastanawiało.

Ostatnio dokładnie sprawdziłam tę kwestię i w oficjalnych listach zaczynam od Szanowny Panie/Pani!, a kończę Z poważaniem - bez przecinka. Bez wykrzyknika po Szanowny Panie wypadałoby zaczynać od małej litery, zgodnie z polską interpunkcją.
Też sprawdzałam i z tego, co się zorientowałam, zdania są podzielone... :(

meluzyna
08-12-2011, 13:18
A jakie są zdania? Napisz, proszę, coś więcej.

lingwistka2011
08-13-2011, 19:26
Co uważacie o formie witam? to niegrzeczna forma? Mnie osobiście ona drażni, bo jest taka trochę nieformalna i nigdy nie wiem do kogo mogę ją zastosować, dlatego przeważanie używam zwrotu Szanowny Panie/Pani. A Wy jakich form używacie rozpoczynając korespondencję?

Mnie forma "witam" (występująca często w połączeniu z "pozdrawiam") irytuje. Jest nijaka, "bezpłciowa". Najczęściej zwraca się w niej do mnie jakaś nieznana osoba, np. pracownik banku lub agent ubezpieczeniowy proponujący jakąś ofertę czy nawet pracodawca odpowiadający na moją ofertę pracy. Forma ta ma chyba na celu skrócenie dystansu na "dzień dobry", ale dla mnie jest denerwująca i niezbyt grzeczna, bo nikt mnie nie zapytał czy sobie tego życzę. Sama staram nie stosować tej formy wobec osób obcych lub w sytuacjach oficjalnych.

a.sowa
08-14-2011, 16:42
A jeśli chodzi o komunikację uniwersytecką między studentem a wykładowcą to jakich form używacie? Ja zawsze używam Szanowny Panie/Pani plus tytuł, kończę "z poważaniem". A co w przypadku kiedy wykładowca odpisuje: pozdrawiam serdecznie, wypada studenowi zamienić "z poważaniem" na "pozdrawiam"? Jak myślicie?

Controversia
08-14-2011, 17:06
A jeśli chodzi o komunikację uniwersytecką między studentem a wykładowcą to jakich form używacie? Ja zawsze używam Szanowny Panie/Pani plus tytuł, kończę "z poważaniem". A co w przypadku kiedy wykładowca odpisuje: pozdrawiam serdecznie, wypada studenowi zamienić "z poważaniem" na "pozdrawiam"? Jak myślicie?

Ja osobiście używam formalnych zwrotów, czyli zaczynam od "Szanowny/a Panie/Pani + tytuł naukowy" a kończę "Z poważaniem", z uwagi na dystans, który wynika ze starszeństwa i wiekiem i tytułem. Nie skłaniałam się nigdy do skracania tego dystansu, pomimo tego, że świadomie lub nieświadomie często robią to wykładowcy. Często otrzymywałam w odpowiedzi "witam", "pozdrawiam", "serdecznie pozdrawiam", czy z bardziej wyszukanych "łączę pozdrowienia" i to w dodatku nie zawsze z pełnym imieniem i nazwiskiem, bo często jedynie z inicjałami, a już hitem był wykładowca, który podpisywał się tylko samym imieniem :-) Także co, kto lubi. Śmieszne jest tylko to, że na zajęciach ze stylistyki, pani profesor grzmi z katedry, że "witam," "dzień dobry" t tym podobne "kwiatki" są absolutnie niedopuszczalne, a jej koledzy w korespondencji z własnymi studentami stosują takie właśnie zakazane techniki. Widać co wolno wojewodzie, to nie tobie...itd :-)

aniak
08-14-2011, 18:16
A jakie są zdania? Napisz, proszę, coś więcej.
Zdania są podzielone co do tego wykrzyknika. Co niektórzy upierają się, że wykrzyknik w oficjalnych pismach jest zbyt ekspresywny i przez to niedopuszczalny, więc są za przecinkiem i wielką literą. Co prawda trochę niezgodne z polskimi zasadami, ale tak jest na zachodzie i nikogo nie powinno razić. O ile to uzasadnienie "bo tak jest na zachodzie" do mnie raczej nie trafia, to jednak z tym wykrzyknikiem bym się zgodziła. Którzy językoznawcy to byli to Ci nie powiem, bo nie pamiętam...

leva
08-14-2011, 18:29
Ja staram się 'witam' nie używać, bo niestety nie ważne co się komu podoba, forma ta jest po prostu niepoprawna!
Na potwierdzenie załączam wypowiedź eksperta:

"Formy witam może użyć pani bądź pan domu, kiedy przyjmują u siebie gości. Gdy odwiedza ich ktoś nieznajomy, poprzestają zwykle na słowach: Witam panią, pana serdecznie, zapraszam do środka. Jeśli zaś pozostają z kimś w bardziej zażyłych stosunkach, ów powitalny zwrot ma dłuższą postać, np. Witam cię serdecznie, Kasiu, Tomku, Jasiu, cieszę się, że was widzę bądź Witaj, witajcie, Kasiu, Tomku, Jasiu, jakże nam miło, że nas odwiedzacie.

Jednym słowem – witać można kogoś we własnych progach, powitanie należy zawsze do gospodarza (np. domu, firmy), a nie… do gościa. "

"Mało tego, tak samo jak witam na powitanie – niestosowne pozostaje… pozdrawiam umieszczone na zakończenie listu czy e-maila (e-mailu). Pozdrowić można rówieśnika albo osobę starszą, ale taką, z którą pozostaje się w bardziej familiarnych stosunkach. W każdej innej sytuacji należy się posługiwać określeniami Z wyrazami szacunku; Z poważaniem lub Kłaniam się, Przesyłam ukłony."

http://www.obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=491

Strona Malinowskiego - bardzo ciekawa i pomocna. Warto poczytać:)

Ankoku
08-14-2011, 19:00
Uważam że forma Szanowna Pani/Panie + tutuł naukowy i podpis Z poważaniem jest na miejscu.Zawsze lepiej napisać przesadnie grzecznie niż żeby wykładowca się denerwował że ktoś pomija jego tytuł naukowy i go nie szanuje.Forma "Witam,piszę w sprawie..." może też ujść chociaż jak było wcześniej powiedziane zależy do jakiego wykładowcy się pisze.
Lepiej napisać grzecznie i otrzymać potem email nieoficjalny od wykładowcy niż napisać mniej oficjalnie i narazić się wykładowcy do końca życia.To jaką formę listu piszemy świadczy o osobie piszącej.Wykładowca z racji tego że stoi wyżej od studentów w hierarchii może wybrać formę jaką chcę,natomiast studentowi nie za bardzo przystoi pisać do wykładowcy na "ty".

a.sowa
08-14-2011, 21:55
Ja osobiście używam formalnych zwrotów, czyli zaczynam od "Szanowny/a Panie/Pani + tytuł naukowy" a kończę "Z poważaniem", z uwagi na dystans, który wynika ze starszeństwa i wiekiem i tytułem. Nie skłaniałam się nigdy do skracania tego dystansu, pomimo tego, że świadomie lub nieświadomie często robią to wykładowcy. Często otrzymywałam w odpowiedzi "witam", "pozdrawiam", "serdecznie pozdrawiam", czy z bardziej wyszukanych "łączę pozdrowienia" i to w dodatku nie zawsze z pełnym imieniem i nazwiskiem, bo często jedynie z inicjałami, a już hitem był wykładowca, który podpisywał się tylko samym imieniem :-) Także co, kto lubi. Śmieszne jest tylko to, że na zajęciach ze stylistyki, pani profesor grzmi z katedry, że "witam," "dzień dobry" t tym podobne "kwiatki" są absolutnie niedopuszczalne, a jej koledzy w korespondencji z własnymi studentami stosują takie właśnie zakazane techniki. Widać co wolno wojewodzie, to nie tobie...itd :-)

Mnie zdarzyło się dostać od młodego doktora odpowiedź zakończoną "pzdr" wraz podpisem iniciałami. To już chyba przesada, nawet jak na starszego wiekiem i tytułem:)

Aga12
09-12-2011, 17:18
Mnie zdarzyło się dostać od młodego doktora odpowiedź zakończoną "pzdr" wraz podpisem iniciałami. To już chyba przesada, nawet jak na starszego wiekiem i tytułem:)

To jak zaczynacie maile do znajomych i przyjaciół? Jakoś mi jedna zręcznie napisać witam niż np.cześć.

kate1230
09-12-2011, 21:49
Ja również w oficjalnych e-mailach używam formy "Szanowna Pani/Szanowny Panie" i na końcu "z poważaniem". Okazuję tym samym szacunek do osoby do której pisze i zachowuję odpowiedni dystans. Ponadto forma "witaj" kojarzy mi się z pozdrowieniem osoby którą akurat widzimy na własne oczy.

mol
09-13-2011, 13:41
Z "Witam" bardzo często spotykam się w mailach- nie mam pojęcia skąd się bierze szalona popularność tego zwrotu. Moim zdaniem, hasłem "witaj/witam" mogą się pozdrawiać harcerze na zbiórce czy turyści na szlaku.
W korespondencji oficjalnej używam zawsze zwrotu "Szanowny Panie/Szanowna Pani" i kończę "z poważaniem". Czasami wychodzę na osobę mało wyluzowaną, kiedy ktoś mi w mailu odpowiada "Pozdrawiam", ale trudno.

unagi
09-13-2011, 15:53
"Formy witam może użyć pani bądź pan domu, kiedy przyjmują u siebie gości. Gdy odwiedza ich ktoś nieznajomy, poprzestają zwykle na słowach: Witam panią, pana serdecznie, zapraszam do środka. Jeśli zaś pozostają z kimś w bardziej zażyłych stosunkach, ów powitalny zwrot ma dłuższą postać, np. Witam cię serdecznie, Kasiu, Tomku, Jasiu, cieszę się, że was widzę bądź Witaj, witajcie, Kasiu, Tomku, Jasiu, jakże nam miło, że nas odwiedzacie.

Jednym słowem – witać można kogoś we własnych progach, powitanie należy zawsze do gospodarza (np. domu, firmy), a nie… do gościa. "

"Mało tego, tak samo jak witam na powitanie – niestosowne pozostaje… pozdrawiam umieszczone na zakończenie listu czy e-maila (e-mailu). Pozdrowić można rówieśnika albo osobę starszą, ale taką, z którą pozostaje się w bardziej familiarnych stosunkach. W każdej innej sytuacji należy się posługiwać określeniami Z wyrazami szacunku; Z poważaniem lub Kłaniam się, Przesyłam ukłony."

http://www.obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=491

O ile z niezręczności "witania" zdawałam sobie sprawę już od jakiegoś czasu, o tyle "pozdrawiania" w korespondencji mniej lub bardziej oficjalnej unikałam raczej intuicyjnie. W firmie, w której pracuję, mamy automatycznie ustawioną stopkę wiadomości e-mail:

"Pozdrawiam
Imię i nazwisko"

I chyba tylko ja jedna zmieniłam to na "Z poważaniem"...

mwitkowska
09-13-2011, 18:40
Ja też staram się zawsze pisać do osób starszych/ważniejszych "Szanowny Pani(e)" i "Z poważaniem". Zawsze forma "witam" wydawała mi się dziwna, a "pozdrawiam" używam jedynie w mailach do moich znajomych.

Jednak w firmach, w których pracowałam nagminnie używano tych form w kontaktach pracownik-pracownik oraz pracownik-pracodawca. Powodowało to u mnie konsternację i nie wiedziałam, czy wymagana jest ode mnie mniej formalna forma i czy ja sama zachowuję się odpowiednio. Ale cóż, "witam" jakoś mi przez gardło (klawiaturę ;-) ) nie chciało przejść

Aga12
09-13-2011, 18:47
Z "Witam" bardzo często spotykam się w mailach- nie mam pojęcia skąd się bierze szalona popularność tego zwrotu. Moim zdaniem, hasłem "witaj/witam" mogą się pozdrawiać harcerze na zbiórce czy turyści na szlaku.
W korespondencji oficjalnej używam zawsze zwrotu "Szanowny Panie/Szanowna Pani" i kończę "z poważaniem". Czasami wychodzę na osobę mało wyluzowaną, kiedy ktoś mi w mailu odpowiada "Pozdrawiam", ale trudno.

harcerze na szlaku na pewno nie mówią do siebie witam, ale broniłabym tego określenia w mailach,

a jak ty zaczynasz swoje maile do znajomych chyba nie Szanowna Pani, dzień dobry też mi jakoś nie pasuje do elektromicznej korespondencji.
W końcu przecież tak naprawdę to kogoś witam w swojej "wirtualnej" przestrzeni.

I nie wiem dlaczego tak się czepiacie tego pozdrawiam:confused:

intella
09-14-2011, 11:57
Bez wykrzyknika po Szanowny Panie wypadałoby zaczynać od małej litery, zgodnie z polską interpunkcją.

Owszem, zgodnie z naszymi zasadami nowy wers powinniśmy zaczynać od małej litery gdy po Szanowny Pan stawiamy przecinek, choć coraz częściej stosuje się anglosaski wzór korespondencji i nowy wers po formie grzecznościowej rozpoczyna się od wielkiej litery [mnie niekoniecznie się to podoba ;)]

Arletta
09-14-2011, 12:56
Ciekawa dyskusja. O ile nie mam problemu z formułami rozpoczynającymi i kończącymi korespondencję kierowaną do nieznanych mi osób, to wątpliwości pojawiają się z osobami, które już jakiś czas znam i regularnie z nimi koresponduję, ale nie jestem z nimi na "ty". Też jakoś nie przepadam za "Witam" (mój wykładowca też twierdził, że "witać to można kogoś w progu"), z kolei "Dzień dobry" może wydawać się dziwne, ponieważ nasza wiadomość może dojść do adresata już niekoniecznie za dnia :P. Jak rozpoczynacie maile do osób, które już znacie, ale nie chcecie się z nimi spoufalać? Może "Pani/Panie (i tu imię)"?

kszylar
09-14-2011, 13:44
Na forum mojego IFA UJ rozgorzała kiedyś dyskusja dotycząca właśnie rozpoczynania maili do wykładowców. Rozpoczął ją jeden z wykładowców, wypisując swoje mimowolne reakcje na różne nagłówki wypisywane przez studentów; m.in. "Witam!" -- "Żegnam!" lub "Panie (nazwisko)!" -- "Sir, yes, sir!". Od tamtej pory wielu z moich znajomych woli pójść do wykładowcy na dyżur niż, nie daj Boże, źle sformułować maila.

Jeśli chodzi o mnie, w korespondencji uczelnianej i "biznesowej" używam zawsze zestawienia "Szanowna/y Pani(e)/ Państwo" + "Z poważaniem". Chyba, że ktoś usilnie obstaje przy poufałych formach grzecznościowych (np. klient, który dzwoniąc do mnie zawsze radośnie rozpoczyna: "Dzień dobry, pani Kasiu!"), wtedy dopasowuje się do tego nieszczęsnego "Pozdrawiam". Potrzeba jednak wyczucia, żeby nie zabrnąć za daleko.
Pisząc do znajomych, szczególnie tych, których często widuję, powstrzymuję się od jakiegokolwiek nagłówka; np. "Przesyłam te skany, o które prosiłaś. Do jutra!", albo zaczynam po prostu "Cześć!".

lopika
10-10-2011, 19:07
ja co prawda nie zdawalam sobie sprawy z negatywnego wydzwieku slowa "Witam" i przyznam sie szczerze ze notorycznie stosowalam go w korespondencji biznesowej; oczywiscie po przeczytaniu Waszych postow przerzuce sie na zwrot "Szanowna Pani/Pan"; dziekuje wszystkim bo naprawde nie zdawalam sobie sprawy, ze komus to sformulowanie moze sie zle kojarzyc

Aga12
10-10-2011, 19:14
ja co prawda nie zdawalam sobie sprawy z negatywnego wydzwieku slowa "Witam" i przyznam sie szczerze ze notorycznie stosowalam go w korespondencji biznesowej; oczywiscie po przeczytaniu Waszych postow przerzuce sie na zwrot "Szanowna Pani/Pan"; dziekuje wszystkim bo naprawde nie zdawalam sobie sprawy, ze komus to sformulowanie moze sie zle kojarzyc

A jak zaczynasz maile do przyjaciół i zanjomych?

silvija
10-13-2011, 11:45
z kolei "Dzień dobry" może wydawać się dziwne, ponieważ nasza wiadomość może dojść do adresata już niekoniecznie za dnia :P. Jak rozpoczynacie maile do osób, które już znacie, ale nie chcecie się z nimi spoufalać? Może "Pani/Panie (i tu imię)"?

Racja, też się nad tym zastanawiałam wielokrotnie. Formę "Dzień dobry" stosuję, gdy odpowiadam na mejla, którego otrzymałam z rana, a spodziewam się, że ktoś odczyta go również w niedługim czasie (chodzi mi o korespondencję w ciągu dnia np. z kontrahentami firmy, z którymi kontaktuję się kilka razy dziennie i którzy znajdują się w tej samej strefie czasowej), natomiast jeśli chodzi o kolejne wiadomości w ciągu dnia przechodzę już bez witania się, do tematu; jeśli zaś odpowiadam na drugi dzień, znów się witam. Z kolei, gdy piszę do osoby u której jest wieczór, a u mnie środek dnia, wówczas grzecznościowo dostosowuję się i piszę: Dobry wieczór lub stosuję formy: Szanowny Panie, -i, -stwo.
Problem pojawia się w stosowaniu form grzecznościowych, gdy utrzymuję już dość długi kontakt w klientem (kilka tygodni, miesięcy), wtedy zastanawiam się nad zwrotami typu: Szanowna Pani, Szanowna Pani Elu lub Szanowna Pani Ixińska.

harmata.hanna
10-13-2011, 12:40
Wydaje mi się, że zawsze należy zaczynać korespondencję jak najbardziej formalnie, jednak zdarza się, że po jakimś czasie się to zmienia. Przykładowo - mam jednego klienta, z którym koresponduję dość często (pan klient jest pracownikiem naukowym, a ja tłumaczę jego wystąpienia itp.). Początkowo pisaliśmy do siebie bardzo formalnie, ale później korespondencja bardziej się "wyluzowała" i choć wciąż jesteśmy na Pan/Pani (w końcu nigdy nawet faceta na oczy nie widziałam ;) ), to formy typu "Pozdrowienia" czy też "Przy dobrych wiatrach tłumaczenie zrobię na jutro" ;) są już teraz na porządku dziennym. Wydaje mi się, że wszystko zależy od charakteru relacji, które z czasem mają tendencję do ocieplania się. Tak samo miałam kiedyś z promotorką - maile od niesamowicie zdystansowanych przekształciły się w raczej nieformalne. To chyba kwestia wyczucia.

shama1985
10-13-2011, 21:26
"Witam" brzmi dla mnie jak najbardziej dobrze. Jeśli uważam, że mogę sobie pozwolić na trochę więcej piszę "Witam serdecznie" i czasem dodaję imię. Pracuję obecnie jako telemarketerka i nauczyłam się tak zwracać do ludzi i wcale nie reagują na taka poufałość źle - wręcz przeciwnie, nabierają zaufania i traktują jak dobrą znajomą z którą można pogadać, a jest to niezwykle przydatne w kontaktach z innym.

Agafil
10-13-2011, 23:41

Myślę, że "witam" rzeczywiście niezbyt się nadaje do komunikacji z wykładowcą, co sami często podkreślają;) "Dzień dobry" też nie brzmi dla mnie jakoś zręcznie, chyba że, jak ktoś już napisał, istnieje duże prawdopodobieństwo, że adresat przeczyta maila tego samego dnia. Moja korespondencja z promotorką zaczynała sie zawsze od zwrotu "Pani Doktor", ponieważ otrzymywałam od niej maile zaczynające się od "Pani Agnieszko,...."
Z nieszczęsnym "pozdrawiam" to chyba tak to się już "przyjęło", szczególnie w korespondencji mailowej, że nie razi mnie jakoś szczególnie takie zakończenie, zwłaszcza jeśli sam wykładowca stosuje takie zakończenie. Najlepiej jednak w pierwszym mailu "wyczuć" sytuację, ponieważ chyba bym się spaliła ze wstydu jeśli na moje "pozdrawiam" przyszłaby odpowiedź "z poważaniem", bądź "z wyrazami szacunku" :)

Mela
10-23-2011, 21:38
Ja używam "witam" np. kiedy wysyłam e-maila z pytaniem do sprzedawcy na Allegro. A to dlatego, że tam "witam" jest w powszechnym użyciu. W innych sytuacjach używam: cześć/hej (rodzina i przyjaciele) szanowny panie (pani), w stosunku do osób, z którymi nie jestem na ty, ewentualnie tytuły naukowe, jeśli ktoś posiada, kiedy nie jestem pewna, co wybrać, piszę po prostu "dzień dobry". Bardzo mi się podoba zaczynanie listu od: czegoś w stylu "droga/kochana Asiu!" (choć sama, jak wspomniałam, piszę czasem "cześć Asiu").

Nigra
10-23-2011, 21:46
W korespondencji mailowej przyjęły się formy "witam" i "pozdrawiam". W pracy często na moje "Szanowna Pani" otrzymywałam "witam" bądź "dzień dobry". Wtedy wiem, że mogę sobie pozwolić na używanie innych zwrotów. W korespondencji formalnej staram się nadal używać "Szanowna Panie/ Panie"
Gdy jest to ciąg dalszy korespondencji (i tekst jest zachowany) spotkałam się z tym że kontrahencji od razu przechodza do wiadomości, opuszczając zwroty grzecznościowe (gdy mamy wgląd we wszystkie wiadomości i mail przypomina swoją formą rozmowę).

Lynx85
10-27-2011, 15:02
Na pewno musimy zwrócić uwagę, że po części zależy od tego do kogo adresujemy dane pismo - wydaje mi się (na podstawie wieloletniej obserwacji), że forma "witam/pozdrawiam" jest dopuszczalna w kontaktach z kolegami po fachu, nawet jeśli jest to tzw. pierwszy kontakt. Ale też nie zawsze - w kontakcie dwóch osób z tej samej branży taka forma jest dopuszczalna, ale nie wtedy, kiedy jest to kontakt np. lekarza "zwykłego" z prof. dr hab. - wtedy powinna być raczej forma "Szanowny Panie/Z poważaniem". W wyjątkowych sytuacjach, np. kiedy te osoby są w przyjacielskich stosunkach można zastosować bardziej "przyjazną" formę, ale raczej nie w przypadku pism oficjalnych, ze względu na ich umieszczenie w dokumentacji (co mogłoby wzbudzić kontrowersje - w zależności od sprawy).
Osobiście forma "witam/pozdrawiam" nie kłuje mnie w oczy - wydaje mi się fajną formą przełamania pierwszych lodów i zabija dystans pomiędzy dwiema osobami; wcale nie wydaje mi się, jakoby była to niegrzeczna forma, czy taka, która wymaga zezwolenia od drugiej osoby na jej używanie... :)

Kasiula84
12-13-2011, 17:42
Wszystko zależy do kogo się pisze. U mnie w firmie przyjęło się, że do wszytskich współpracowników, także do przełożonych zaczyna się od "Witam". Ewentualnie jeśli z kimś mam zdecydowanie bardziej koleżeńskie układy i wiem, że mail nie będzie dalej przesyłany to witam się zupełnie nie formalnie. Natomiast w kontaktach z klientami czy firmami z nami współpracującymi, jeśli są to osoby bardzo ważne, np. jakiś wysoko postawiony dyrektor, bądź osoba do której zwracam się pierwszy raz zaczyna od "Szanowny Pan/Pani", ewentualnie w późniejszych kontaktach przechodzę do "Witam".
Natomiast pożegnanie mam automatyczne w podpisie "Z poważaniem" i raczej nie zmieniam go na "Pozdrawiam" z czystego lenistwa:P

JOLORKO
03-25-2012, 11:28
Ja używam przywitania "witam" w mailach mniej formalnych albo w sotsunku do osób już mi znanych czyli np. na allegro czy tutaj na mlingua. Mam nadzieję że nikogo w ten sposób nie obrażam.

Krzysztof
04-02-2012, 12:12
Ja oprócz formy "Witam" stosuję też po prostu "Dzień dobry" lub "Dobry wieczór". Oprócz "Pozdrawiam", czy bardziej formalnie "Z poważaniem" stosuję czasem rzadko spotykaną formę "Ukłony".