PDA

View Full Version : Stereotypy na temat Rosji

maszka88
08-10-2011, 12:34
W czasie studiów filologicznych spotkałam się z rozmaitymi opiniami na temat Rosji i języka rosyjskiego. Ciekawi mnie, jakie stereotypy są powszechne w Waszym otoczeniu, skąd się one wzięły. A może w niektórych jest ziarnko prawdy?

hanulja12
08-10-2011, 13:37
Pierwsze pytanie moich znajomych, gdy zaczęłam studiować filologię rosyjską:
"A zajęcia macie normalnie na uczelni, czy w knajpie przy wódce?"
:)

maszka88
08-10-2011, 14:11
Ja też słyszałam komentarze typu: "to ty musisz dobrze pić" ;)

hanulja12
08-10-2011, 16:22
No przecież wiadomo, że filologia rosyjska to wylęgarnia przyszłych alkoholików ;P

listopadowa
08-10-2011, 22:39
Rzeczywiście, pierwsze, co przychodzi na myśl, to właśnie alkohol i ogromne możliwości Rosjan w jego spożywaniu.
Za to mi Rosja i Rosjanie kojarzą się z tym, czego próżno dziś szukać w krajach zachodnich czy w Ameryce, z nietuzinkowością... Mam na myśli rosyjską duszę - niepowtarzalną, wyjątkową i niezbadaną. Dla niektórych być może to tylko stereotyp, gdyż z pewnością rosyjscy biznesmeni posiadają cechy charakteru zbliżone do tych z zachodu, jednak w mentalności rosyjskiej jest coś, co przyciąga, uwodzi, fascynuje...

Ju$ti
08-11-2011, 10:01
Rosjanie są bardzo gościnni i nie ma się co oszukiwać, że jeśli się z kimś poznają to muszą wypić за знакомство:) ale czy Polacy nie mają podobnie...

maszka88
08-11-2011, 10:14
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to bardzo przyjazny, gościnny i otwarty naród. Ale to podobno cecha wszystkich Słowian

Michal
10-04-2011, 22:13
Jak tu nie być rusofobem w takiej odległości od Rosji? W tym jedym przypadku nie dziwię się Kaczyńskiemu (choć się z nim nie zgadzam).

nikla
10-05-2011, 00:54
Błagam - bez nawiązań do polskiej polityki;) to ma być forum, które czyta się dla przyjemności ;)

meluzyna
10-05-2011, 09:42
Ja też oczywiście potwierdzam stereotyp alkoholowy, ale spotkałam się też z podzielaną przez różne osoby opinią, że Rosjanie są bardzo sprytni - z takim komentarzem: no tak jak my :). Chodziło konkretnie o przedsiębiorczość i umiejętność kombinowania w grach internetowych, w których można zarabiać. Rosjanie w najwyższym stopniu, a zaraz potem my-Polacy potrafimy tak się urządzić, żeby za nic nie płacić i jeszcze zarabiać w grze, którą inne narody traktują jak rozrywkę i w której przeważnie płaci się za różne gadżety - chodzi o jakieś wojny w kosmosie, dla mnie gry to czarna magia.

Arletta
10-05-2011, 10:25
Podczas pracy na wakacjach w Stanach poznałam sporo młodych Rosjan. Byli baardzo zdystansowani, zamknięci w swoim własnym towarzystwie i chyba nie bardzo przepadali za Polakami. Aha, większość lubiła markowe ciuchy, najlepiej z ogromnym logo Cavalli :). Niestety innych Rosjan nie poznałam, a na pewno nie ma co generalizować.

maszka88
10-05-2011, 16:15
A ja mam zupełnie inne wrażenie. Rosjanie, których miałam okazję poznać byli bardzo otwarci, towarzyscy i chętni do kontaktu

a_g_a
10-05-2011, 19:13
Polecam przejrzeć wątek:
http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=15858

StanLevitan
10-08-2011, 18:19
Pijaństwo Rosjan nie jest stereotypem - to fakt. Rewolucja z 1918 roku wybuchła, bo wódki im zabrakło. I to nie jest żart.

filoaga
10-08-2011, 18:36
Mi Rosjanie kojarzą się oczywiście z wódką, z niebezpieczeństwem i częstym (nad?)używaniem siły (szczególnie w Moskwie), z kobietami obwieszonymi złotem oraz w futrach (i to bynajmniej niezbyt szykownie), z łamaniem wolności człowieka, ale to chyba im w większości przypadków nie przeszkadza (albo nie ma prawa przeszkadzać...), poza tym, chociaż nie studiuję filologii rosyjskiej lecz angielską, czytałam "Mistrza i Małgorzatę" i baaaardzo mi się podobała ta książka więc także z dobrą literaturą oraz ogólnie rozwinięta kulturą, architekturą z rozmachem... nigdy w Rosji nie byłam a znałam w miarę nieźle tylko jednego Rosjanina, więc mój pogląd na ten kraj pewnie jest nieco spaczony, ale tak to właśnie w moim przypadku wygląda:)

Alicja_D
10-08-2011, 21:24
Ja mialam podobne zdanie - ze Rosjanie pija i zawsze robia jakies podejrzane interesy. NIe wiem jak to jest, ale wszyscy Rosjanie ktorych poznalam do tej pory, byli otwarci, pomocni i przede wszystkim - pierwsi do zartow i wyglupow. Bralam udzial w kursie tlumaczen, a ze mna - rosjanie, gruzinka, chinczycy, indianie, hiszpanie i fin. Rosyjski rog sali zawsze glosny, skory do zartow i to czesto niewybrednych, i tylka ja lapalam te dowcipy - na tle innych narodow jednak mamy podobna nature ;)

colete
10-09-2011, 15:35
Chyba do tej pory pokutuje wizja Rosji jako zacofanego, prymitywnego kraju i Rosjan - dzikich, nieobliczalnych ludzi. Jest to widoczne zwłaszcza wśród starszego pokolenia, chociaż i wśród młodzieży nie brakuje negatywnych opinii.

martyna
10-09-2011, 20:02
Przyznaję się: nie znam żadnego Rosjanina osobiscie, wszystko co o nich wiem to tylko teoria. Ale na slowo Rosjanin tak samo jak innym kojarzy mi sie wodka i szemrane interesy. Aha i jeszcze zeby nie bylo tylko negatywnie: Rosjanie wydaja mi sie byc narodem bardzo muzykalnym :)

jo_anka_
10-09-2011, 21:35
Jeśli chodzi o stereotyp wódki, to nie wszyscy Rosjanie aż tak piją. Poznałam jedną Rosjankę na Erasmusie w Niemczech i od wódki i piwa to ona raczej stroniła.

Michal
10-19-2011, 16:59
Dorzucę jeszcze inny stereotyp. Rosjanie są rasistami. Spotkałem się z sytuacją, w której bardzo inteligente i oczytane osoby rzucały prywatnie wulgarnymi wyzwiskami na ludzi z Azji, tych z byłych republik. Choć z drugiej strony moje doświadczenia z Rosjanami z pracy są takie, że w większej grupie obcokrajowców o wiele szybciej odnajdują wspólny język z nami niż na przykład z Amerykanami, Brytyjczykami, Niemcami czy Francuzami.

iza_bella83
10-22-2011, 18:02
W Rosji jest dobra wódka i jest zimno... (to może dlatego się "rozgrzewają"...;))

Juana
11-06-2011, 17:29
A mi Rosja kojarzy się niestety z narodem, który nigdy nie zaznał prawdziwej wolności i, oczywiście z pewnymi wyjątkami, wcale jej nie chce zaznać. Najpierw carat, potem komunizm, teraz pseudodemokracja Putina - ciągłe zniewolenie. Jednak z drugiej strony jest w tym kraju i ludziach coś fascynującego i porywającego. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się pojechać do Rosji.

lilaroz
11-07-2011, 08:22
Jak slyszę słowo "Rosja", to widzę przed oczami mrozną zimę, futrzane czapy, pomniki Stalina i Lenina. Tak mi zostało z młodszych lat, co wcale nie znaczy, że nie uwazam, że Rosja jest pięknym krajem i chciałabym sie tam wybrać. Rosjanki z kolei kojarzą mi sie z farbowanymi na blond włosami z duzymi odrostami, ostrym makijażem i duzą ilościa złota - tak z reguły wygladały kilkanascie lat temu na bazarach i tak mi pozostało w pamieci :)

kluskap
12-12-2011, 23:28
Jeśli chodzi o stereotypowe skojarzenia, to dodałabym jeszcze Nowych Ruskich.

stela
12-15-2011, 11:00
A ja z opinią o alkoholizmie się nie zetknęłam. Jak ktoś pytał co studiuję (w odpowiedzi słyszał, że historię i filologie rosyjską) to mówił, że ciekawe połączenie i że rosyjski ma przyszłość. Że niebawem wróci do łask, bo w ostatnich latach niechętnie się go uczono i brakuje ludzi z jego znajomością. Że biznes się rozwija i tacy ludzie, którzy znają ten język będą potrzebni. Mam nadzieję, że się przydam! pozdrawiam

aguska06
12-15-2011, 23:34
Hmmm... Ja chyba w tym temacie nie jestem do końca obiektywna ;), bo z Rosjanami mam same pozytywne skojarzenia.

Mój chłopak natomiast wprost przeciwnie;). Jak mu kiedyś oznajmiłam, iż chciałabym wybrać się do Moskwy, spojrzał na mnie z przerażeniem! On uważa że Rosja, to taki nie do końca cywilizowany kraj, po ulicach śmigają białe niedźwiedzie i czarne wołgi ;), a chodząc po Moskwie ryzykuje się szybką utratą życia (o jeździe metrem i widmie zamachów nie wspomnę). No cóż stereotypy :)

MarinaJU
02-16-2012, 11:45
Mi się wydaję, że Polacy i Rosjanie mają wiele wspólnego. Na przykład, na temat picia. Miałam badania wstępne, i pan doktór zapytał mnie, skąd pochodzę. Gdy usłyszał, że jestem z Rosji, z uśmiechem na twarzy powiedział, że przeczytał książkę, gdzie pisali "Dawka śmiertelna alkoholu wynosi 4 promile. Nie dotyczy Polaków i Rosjan!" No comments :)
W Rosji pracowałam jako tłumacz języka niemieckiego. I też prawie od każdego Niemca słyszałam, że oni myśleli, że w Rosji niedźwiedzi chodzą po ulicach. )))) I bali się jechać do Rosji. A teraz mieszkają tam od kilku dobrych lat.

monija
02-16-2012, 18:32
Wydaje mi się, że jest kilka podobnych cech do Polaków. Jak choćby stereotyp picia wódki, a więc alkoholizm.

A jeśli chodzi o Rosjan, to jest takie przekonanie, że Rosjanin to biedak, oszusta czy osoba nie za bardzo dbająca o porządek - a więc przeciwieństwo stereotypu pedantycznego Niemca :D

fdomurad
02-17-2012, 13:01
Ja o Rosji rzeczywiście mam stereotypowe wyobrażenie - półki zastawione butelkami spirytusu, niewielka grupa błyskających złotymi zegarkami bogaczy, kopiujących zachodni styl życia, wszechobecna mafia, do cna skorumpowana policja i gigantyczne połacie niezamieszkanej Syberii, tu i tam tylko "ozdobionej" jakąś kopalnią czy szybem wiertniczym. A, no i szmuglowane dobro na polskich bazarach.

Zdaję sobie sprawę, że jak każdy stereotyp, tak i ten nadaje się wyłącznie do gruntownej weryfikacji, ale że nie miałem ku temu okazji, na razie musi zostać, jak jest. :p

hasan_talib
02-17-2012, 23:07
Moim stereotypem Rosjanina jest człowiek o nalanej, zaczerwienionej twarzy w futrzanej czapie i ocieplanej futrem kurtce, sączący wódkę ze szklanki. Koniecznie musi jeździć rozpadającym się samochodem rodem z lat 90'. A jeśli chodzi o całość narodu, to kojarzą mi się z niedbałością i robieniem wszystkiego jak najmniejszym kosztem.

patrycjadrag
02-17-2012, 23:16
Dużo alkoholu, dużo cekinów i złota, baardzo wysokie obcasy, uszanki, walonki, kawior i jeszcze jedno: na zewnątrz -30, Rosjanin wychodzi i mówi "Вот свежо!" (pl. "No świeżo") :p

Sasza
02-18-2012, 19:52
Hmmm... Ja chyba w tym temacie nie jestem do końca obiektywna ;), bo z Rosjanami mam same pozytywne skojarzenia.

Mój chłopak natomiast wprost przeciwnie;). Jak mu kiedyś oznajmiłam, iż chciałabym wybrać się do Moskwy, spojrzał na mnie z przerażeniem! On uważa że Rosja, to taki nie do końca cywilizowany kraj, po ulicach śmigają białe niedźwiedzie i czarne wołgi ;), a chodząc po Moskwie ryzykuje się szybką utratą życia (o jeździe metrem i widmie zamachów nie wspomnę). No cóż stereotypy :)

No dokładnie tak jak ja bym napisała ;p Nawet to co sądzi mój chłopak się zgadza ;p Tyle że ja byłam w Moskwie, troszkę mu poopowiadałam to zmienił zdanie

kasztan1
12-26-2012, 17:49

ahahhahahah dobre.

GalaS
12-26-2012, 23:23
Stereotypy...Jestem Rosjanką i nie piję wódki, marznę przy 0 stopni, nie noszę wysokich obcasów, ani futer...swoją drogą w Polsce jestem od 5 roku życia ;)

KatsiarynaL
01-15-2013, 13:31
Stereotypy...Jestem Rosjanką i nie piję wódki, marznę przy 0 stopni, nie noszę wysokich obcasów, ani futer...swoją drogą w Polsce jestem od 5 roku życia ;)

:) To już raczej porządnie spolszczona Rosjanka.

aneta1704
01-15-2013, 14:44
Z Rosją najbardziej kojarzą mi się złote zęby...

santakrole
01-15-2013, 22:38

dobre to..wlasnie mi tez pierwsze co weszlo do glowy to wodka, a potem putin jako dyktator i zimny Sibir.

santakrole
01-15-2013, 22:39

hahaha...nigdy by nie weszlo mi to do glowy!

kecht
01-15-2013, 23:16

A te złote zęby (dokładnie), wyróżniki zamożności, to już chyba w Rosji nieaktualne. To było modne, ale przed wojną jeszcze. Współcześni Rosjanie już tak nie robią raczej. Chyba, że gdzieś na dalekich krańcach Syberii.

Floydianne
01-16-2013, 22:28
chora władza + cudowni ludzie :)

mgg
01-18-2013, 21:05
Złote zęby, dużo wódki, zimno,

ale to stare stereotypy.

Lubię Rosjan i żałuję, że oficjalne relacje między naszymi krajami nie są za dobre.

bebekot
01-19-2013, 19:25
Ja ostatnio zauważyłam, że w internecie tworzy się stereotyp Rosjan, jako ludzi nieodpowiedzialnych, igrających z niebezpieczeństwem, robiących głupie rzeczy.
Coraz częściej pojawiającymi się motywami, związanymi z Rosją, są wypadki samochodowe i wszelkiego rodzaju brawura do granicy głupoty. Spotkałam się też już z określeniem: "Rosja to nie kraj, tylko stan umysłu". Taka modyfikacja przysłowiowej "blondynki". Smutne... :(

dianawisniewska
01-19-2013, 19:53
Mi też na myśl przychodzi stereotyp związany z piciem dużych ilości alkoholu.

bebekot
02-08-2013, 22:20
Mi też na myśl przychodzi stereotyp związany z piciem dużych ilości alkoholu.

Na Zachodzie alkohol kojarzy się właśnie z Rosjanami i... Polakami. :)

Ciekawe, czy w innych kwestiach podpadamy pod podobne stereotypy.

nikamo
02-09-2013, 08:38
Trzeba jednak się zgodzić z tym, że takie stereotypy rodzą się z jakiegoś powodu- i według mnie, to jest w nich ziarnko prawdy..

stereotyp z alkoholem i 'stanem umysłu'- jest tyle filmów w internecie, które pokazują, że jednak coś w tym jest.. ale wiadomo, nie można generalizować!:)

bebekot
02-09-2013, 21:24
Trzeba jednak się zgodzić z tym, że takie stereotypy rodzą się z jakiegoś powodu- i według mnie, to jest w nich ziarnko prawdy..

stereotyp z alkoholem i 'stanem umysłu'- jest tyle filmów w internecie, które pokazują, że jednak coś w tym jest.. ale wiadomo, nie można generalizować!:)

Każdy stereotyp powstaje na ziarnku prawdy. Nie uwierzę jednak, że tylko w Rosji ludzie robią głupie rzeczy. ;) Może chodzi tu jednak o coś innego: nie tyle o to, ile ludzi w danym kraju robi głupoty, ale ilu pragnie się tym pochwalić w internecie...

(Nie wiem, czy da się uchwycić sens tego postu, ale o tej godzinie nie umiem się jaśniej wyrazić.) ;)

Marshall1991
10-14-2013, 13:19
Studiuję historię i ostatnio rozpoczęliśmy cykl wykładów z historii ZSRR, na wstępie wykładowca zapytał się nas o to z czym kojarzy nam się Rosja i tu oczywiście polała się wódka a krajem zaczęła rządzić korupcja i różnice społeczne, pojawiły się jednak bardziej pozytywne skojarzenia jak literatura rosyjska (Tołstoj, Dostojewski), czy żartobliwe jak rosyjska myśl techniczna. Mi Rosja kojarzy się z wielkimi możliwościami co pociąga za sobą wielkie różnice :)

dejvitek
10-14-2013, 15:47
Oczywiście z kranu zamiast zwykłej wody płynie "aqua vitae" ^^. Każdy szanujący się Rosjanin jest niechlujny i posiada także futro!

enczii
10-15-2013, 19:27
Złote zęby, gościnność i dobra zabawa :)