PDA

View Full Version : Filmy, bajki i inne takie

eufrozyne
08-10-2011, 13:33
A ja chciałabym zwrócić wasza uwage na nieco inną pomoc dydaktyczną. A mianowicie na filmy i bajki.

Moim zdaniem ogladanie seriali zwłaszcza brytyjskich może pomóc nam poprawić wymowę, np poprzez powtarzanie pewnych zdań czy słów po aktorach.

Polecam również animację Beatlejuice, w której zabawa słowem pokazuje dosłowność pewnych związków frazeologicznych.

A może wy znacie jakiś tytuł, który was czegoś nauczył mądrego? :)

siasiek89
08-18-2011, 14:31
zdecydowanie bajki i książki są najlepszym początkiem opanowania języka. dzieciaki uwielbiają się z tego uczyć. Polecam serię Gruffalo ( w internecie mozna znaleźć mase czytanych bajek http://www.youtube.com/watch?v=YQx852mnXAc&feature=related) a także książki Clifforda.

malgorzatajarosz1
08-18-2011, 17:09
zdecydowanie bajki i książki są najlepszym początkiem opanowania języka. dzieciaki uwielbiają się z tego uczyć. Polecam serię Gruffalo ( w internecie mozna znaleźć mase czytanych bajek http://www.youtube.com/watch?v=YQx852mnXAc&feature=related) a także książki Clifforda.

Zgadzam się, internet jest kopalnią filmików nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Polecam serię Culture Shcock: http://www.youtube.com/watch?v=1t1hJjlCnY0

bezon
08-18-2011, 18:26
Ciekawym rozwiązaniem jest też nauka na różnojęzycznych wersjach piosenek z animacji Disneya, bardzo łatwo dostępne na youtube :)

mskassa
08-19-2011, 11:42
a pamiętacie to:

http://www.youtube.com/watch?v=Bs6LUyiojr0 ?

:)

muzzy!

kasia*
08-19-2011, 11:42
Zgadzam się w 100% - sama podstawy angielskiego opanowałam oglądając za młodu Cartoon Network (jeszcze nie było polskiej wersji) przynajmniej godzinę dziennie, zanim obudziła się mama :) W późniejszym wieku dużo może pomóc muzyka - do dziś słysząc niektóre rzadsze słówka mam satysfakcję myśląc sobie "o, a to słówko poznałam w piosence Linkin Park" :)

gokuba
08-20-2011, 02:51
"Blak Adder" pomógł mi w intonacji :)

eufrozyne
08-21-2011, 10:44
Muzzy !! pamiętam go z dzieciństwa :D

Mój brat uczył się też z cartoon network za starych dobrych czasów, kiedy to trzeba było wejść na dach, aby przestawić programy na satelicie :D

martyna0512
08-21-2011, 10:59
Uważam, że nawet dla początkujących dorosłych bajki są bardzo dobrym nauczycielem. Lektorzy mówią tam wolno i wyraźnie (wiadomo, jak to do małych dzieci), nie używając jakiegoś slangowego języka (co w niektórych serialach się pojawia). Wiadomo, że dorosłego może nieszczególnie zainteresują kreskówki. Aczkolwiek myślę, że po obejrzeniu 1-2 będzie kontynuował. Mobilizacją będzie to, że rozumie dużo więcej (pod względem językowym oczywiście;p) niż z jakiegokolwiek serialu.

Tati
08-28-2011, 23:21
Ja uwielbiam "Co ludzie powiedzą" a zwłaszcza Hiacyntę. Bardzo często powtarzam jej kwestię i stałe zwroty.

ania1234
08-29-2011, 00:52
Filmy i bajki to świetna pomoc dydaktyczna zarówno dla dzieci i dorosłych. Ja również pierwszych zwrotów w języku angielskim nauczyłam się oglądając w dzieciństwie Cartoon Network - teraz oglądam inne filmy, z których nadal wiele się uczę :) Kiedy udzielam korepetycji zazwyczaj używam jakiegoś fragmentu filmu, w którym można znaleźć słówka z tematu, który akurat jest omawiany. Jest to dużo bardziej interesujące niż wkuwanie słówek z listy ;)

Pelagia
08-29-2011, 07:16
Bajki jak najbardziej dla początkujących są idealne do nauki języka. W bajkach te same słowa są często powtarzane i łatwo je zapamiętać.

agakrck
08-29-2011, 10:09
Cieszę się, że ludzie wspominają Muzzy'ego, sama też oglądałam zafascynowana będąc dzieckiem;) bajki to rzeczywiście dobry pomysł na naukę, połączenie miłego z pożytecznym..Natomiast seriale brytyjskie to świetna rozrywka edukacyjna;)dla dorosłych, uwielbiam "My Family" i "Little Britain", dobrze się ich słucha..

agzppu
08-29-2011, 13:35
Muzzy był fantastyczny, jak również kreskówki na cartoon network stanowiły wspaniałe źródło osłuchiwania się z językiem angielskim, a że mnie przypadł on bardzo do gustu, to jako jedyna w klasie (podstawówkowej) miałam oryginalny soundtrack z Króla Lwa - film jako taki oglądałam pewnie z dubbingiem, ale to przez piosenki miałam konfliky z dzieciakami - one podśpiewywały "i już się nie martw aż do końca swych dni", a ja gdzieś z boku pod nosem "it means no worries for the rest of your days". Co ciekawe, ja uznawałam naukę angielskiego przez piosenki za fajną zabawę, a rówieśnicy traktowali naukę języka obcego w jakikolwiek sposób jako katorgę:).

marcin_k
08-29-2011, 13:57
To prawda, że oglądanie filmów czy bajek może pomóc w nauce ale warto zauważyć, że większość ludzi tylko i wyłącznie słucha. To znaczy, że wynoszą z tego osłuchanie i może złapią kilka ciekawych fraz itp. ale bardzo słabo przekłada się to na produkcję. Chyba, że rzeczywiście bawią się w powtarzanie za aktorami. Jako ludzie którzy uczyli i wciąż uczą się języków obcych dobrze wiemy jaka jest różnica między rozumieniem a produkcją.

Asia
08-29-2011, 16:01
Myślę, że mimo wszystko osłuchanie się ze słówkami czy zwrotami pomaga w produkcji. Czasem nawet nie wiemy skąd przychodzą nam do głowy słowa, które gdzieś kiedyś w jakimś serialu usłyszeliśmy.

Ja oglądam nałogowo "Grey's Anatomy" w wersji oryginalnej i gdy pojawia się jakieś nowe słowo, sprawdzam je i jakby mimowolnie, zapamiętuję. Odkryciem dla mnie, gdy byłam w wieku szkolnym była seria Penguin Books. Książki w języku obcym tworzą inny klimat i nieraz przesiedziałam całą noc wczytując się w powieści Agathy Christie.

Beata M.
03-10-2013, 18:06
Dorosłym i dzieciom polecam anime. Jest dużo gatunków (komedia, romans, horror – czasem wszystko naraz), więc każdy znajdzie coś dla siebie. Oglądam z angielskim dubbingiem, który jest łatwiejszy w odbiorze niż oryginalna ścieżka dźwiękowa w filmach czy serialach.

akte83
03-12-2013, 11:14
O rety :))) Muzzy! Jakiś czas temu przypomniała mi się ta bajka i za nic nie mogłam przypomnieć sobie jak on się zwał ;). Uwielbiałam ją!

Ja się uczyłam angielskiego z Cartoon Network i z ulicy sezamkowej :D. Tej prawdziwej, nie w polskiej wersji ;).

alicja-k
03-17-2013, 21:24
Oczywiście oryginalna "ulica Sezamkowa" i jeszcze Pro7 (chyba) - pierwsze bajki oglądane po niemiecku.

kzajaczkowska
03-31-2013, 12:51
Coraz częściej zdarza mi się oglądać amerykańskie czy brytyjskie seriale/filmy w oryginale i muszę przyznać, że z czasem wyłapuję coraz więcej i strasznie mnie to cieszy, mam ogromną satysfakcję :D. Wiadomo, z brytyjskimi produkcjami jest ciężej, ale wychodzę z założenia, że chcieć to móc ;D.

doha_k
03-31-2013, 21:07
A propos brytyjskich produkcji bardzo, ale to bardzo polecam serial 'The Black Books'.
Serial już niestety nie leci, ale jest świetnym przykladem czarnego, brytyjskiego humoru i akcent pozwala oswoić sie ze specyficzną (dla mnie piękną ;)) brytyjską wymową.

kzajaczkowska
03-31-2013, 21:33
Lubię brytyjskie seriale, więc zaraz zapoznam się na filmwebie o co chodzi w tym, bo nie oglądałam :).

PatiW
04-01-2013, 14:09
Jeżeli chodzi o bajki w języku angielskim polecam stronę http://www.storynory.com/ . Bajki bardziej i mniej znane czytane przez lektorów wraz z tarnskrypcją. Może okazać się ciekawym źródłem ćwiczeń, np. na korepetycje z dziećmi.

alicjapietras
04-01-2013, 14:35
Do nauki pięknego akcentu brytyjskiego polecam serial: http://www.filmweb.pl/serial/Sherlock-2010-528992.
Mimo, że nie jestem fanką kryminałów, to w przypadku tej produkcji muszę przyznać, że to kawał dobrego kina, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym;).

anna.tomczak
04-05-2013, 11:36
Polecam Simpsonów, może język trochę wulgarny, ale mi pasuje.

nutka
04-05-2013, 14:10
Oczywistym jest, że oglądanie i słuchanie w oryginale bardzo rozwija język i akcent. ważne jednak, aby dobrać film, serial czy też bajkę do aktualnego poziomu, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych frustracji. W moich czasach nie było zbyt wielu możliwości, a patrząc jak mój 3-letni synek chłonie język poprzez bajki i piosenki, to aż się boję co z niego wyrośnie :).
Polecam programy "Graham Norton Show" i "QA" na BBC.

nalla
06-10-2013, 10:23
To ja polecić mogę "Lie to me" - fantastyczny serial, który w każdym niemal odcinku zahacza o kompletnie inne sprawy/ dziedziny i słownictwa wartościowego jest cała masa, a ponadto mamy cudną mieszankę akcentów - główny bohater to Brytyjczyk :D. A, że jest postacią niezmiernie błyskotliwą, ironiczną i kipiącą sarkazmem, jest czym nacieszyć ucho i co podłapać ;).

paula_inbox
06-25-2013, 20:17
Jeżeli chodzi o bajki w języku angielskim polecam stronę http://www.storynory.com/ . Bajki bardziej i mniej znane czytane przez lektorów wraz z tarnskrypcją. Może okazać się ciekawym źródłem ćwiczeń, np. na korepetycje z dziećmi.

A ja polecam gorąco - http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/.

Jest wersja dla dzieci oraz młodzieży :) Jest to kopalnie bajek, filmów z nauką gramatyki, która uczy dzieci gramatyki przez zabawę oraz wiele innych materiałów do wykorzystania na korepetycje :).

aleksandraannaz
06-27-2013, 12:18
Ja też uważam, że filmy i seriale są świetne do nauki! z nauka języka bywa tak, że przyzwyczajamy się do sposobu mówienia naszego lektora, szczególnie w przypadku języków orientalnych, jak arabski, a gdy przyjdzie nam coś zrozumieć na ulicy to sie okazuje, że za szybko, zbyt potocznie, zbyt cicho. Uważam, że oglądanie bajek po arabsku było dla mnie (i nadal jest) bardzo pomocne w osłuchiwaniu się z pewnymi formami i wyrażeniami.

sarad
07-13-2013, 15:47
Też polecam serial -lie to me. Oczywiście BBC i inne kanały telewizyjne. polecam też telewizję po rosyjsku. Bardzo rozwija to słownictwo i poprawia akcent. Już nie mówiac o większej świadomości kulturowej i społecznej.

mehr
07-13-2013, 21:52
Ale najlepsze są takie w których dialogi są po angielsku i mamy polskie napisy :). Wtedy najlepiej się uczymy.

Charo
07-29-2013, 14:09
W animacjach używa się z reguły łatwego i prostego języka, a same dialogi nie są szybkie. Na dobry początek wystarczy każdemu. Z kolei jeśli ktoś nie lubi dziecięcej tematyki, równiez polecam The Simpsons, South Park czy American Dad. Seriale animowane dla dorosłych, humor wybitny a i język stosunkowo przystępny.

kasia86
08-03-2013, 18:01
Mój 5-letni bratanek powoli się "osłuchuje" z angielskim oglądając je czasami w oryginale i być może dzięki temu świetnie wymawia wiele słówek :D.

Arya_92
08-06-2013, 15:59
A może wy znacie jakiś tytuł, który was czegoś nauczył mądrego :)?

Polecam serial "The IT crowd". Można posłuchać irlandzkiego akcentu, a do tego jest całkiem zabawny. Jeżeli chodzi o walory językowe, występuje tam dużo idiomów oraz charakterystyczny slang, dzięki czemu można poszerzyć swój zasób słownictwa i umiejętności językowe.

Varyesha
08-13-2013, 12:15
Moje wspomnienia z bajkami po angielsku i nauką z nich zawierają oczywiście Muzzy'ego :). Ale, oprócz tego "Laboratorium Dextera" (jego akcent jest cudowny!) oraz seria "Looney Tunes" i kreskówki powiązane z tą serią. Animaniaki też nauczyły mnie sporo słówek - powtórki niektórych odcinków oglądałam już po konsultacji ze słownikiem by wiedzieć o co chodzi w żartach językowych :D.