PDA

View Full Version : Pierwszy język obcy- najtrudniejszy?

ulkens
08-09-2011, 22:23
Czy Wg Wasz osobie znająca dobrze 1 język obcy łatwiej przyjdzie nauka nowego np znając angielski nauka niemieckiego będzie łatwiejsza?

zancia
08-09-2011, 23:42
Język angielski jest językiem germańskim, który należy do rodziny języków indoeuropejskich toteż z pewnością znajomość jednego z nich ułatwia zadanie poznania drugiego w dużej mierze. Jak wiadomo, język angielski ma 16 czasów wraz z konstrukcjami gramatycznymi w przeciwieństwie do niemieckiego, który ma już tego nieco mniej ale posiada natomiast rodzajniki, fleksję itd. Język angielski posiada więcej wyjątków niż zasad, dlatego jest uznawany za ten bardziej zawiły. Może lepiej byłoby znać najpierw angielski, aby potem z niemieckim poszło jak po maśle?takie jest moje zdanie.Łatwiejsze zostawić na drugie danie;)
Oto przykłady podobieństw pomiędzy tymi dwoma:
knee = Knie
hand = Hand
arm = Arm
shoulder = Schulter
become = stawac sie, bekommen = dostac
sing sang sung - singen sang gesungen
drink drank drunk - trinken trank getrunken
itd. Jednak czasy to już inna bajka (następstwa itd.)

marina249
08-10-2011, 08:19
Czy Wg Wasz osobie znająca dobrze 1 język obcy łatwiej przyjdzie nauka nowego np znając angielski nauka niemieckiego będzie łatwiejsza?

Jeżeli ktoś ma naprawdę prawdziwe predyspozycje językowe i widzi od początku,że przychodzi mu to z łatwością to czemu nie,może akurat się okazać,że także i ten język będzie należał do łatwych w nauce.Może nauka nie będzie na tyle łatwiejsza ale warto spróbować czy poradzicie się w nim odnaleźć,gdyż oba te języki są zupełnie inne.

ulkens
08-10-2011, 22:25
Słyszałam/ czytałam (nie pamiętam) że znając 1 język romański łatwiej jest się nauczyć drugiego romańskiego, gdyż oba bazują na łacinie.

alekssandra
08-10-2011, 22:44
Niewątpliwie jest łatwiej, gdyż w przypadku języków romańskich jest wiele podobieństw w gramatyce, a w szczególności jeżeli chodzi o konstrukcje czasów. Pierwszym językiem romańskim, jakiego się nauczyłam był hiszpański. Było to dla mnie znaczne ułatwienie przy nauce francuskiego, gdyż zasady dotyczące gramatyki były w wielu przypadkach analogiczne ;)

edi
08-14-2011, 12:18
Moim zdaniem zdecydowanie ułatwia. Znając ang. zaczęłam się uczyc niem. Oba języki germańskie. Jest wiele podobnych słówek i bywają podobne konstrukcje. Poza tym sama świadomośc językowa, którą się ma po opanowaniu jednego języka obcego pomaga w tym procesie. Dodatkowo osoba taka ma już wypracowany pewien własny sposób nauki, więc wie, co robic, by uczyc się efektywniej.

brokenflowers
08-29-2011, 13:53
Znacznie łatwiej uczyć się drugiego języka z tej samej rodziny języków, mających wspólne podstawy gramatyczne i morfologiczne.Odszukiwanie analogii jednego języka do drugiego sprawia, że szybciej mozemy poruszać się w świecie nowego języka.Trudniejszym jest przyswojenie języka nie mającego tych samych korzeni co pierwszy, np. nauka chińskiego, przy znajomości angielskiego.

kszylar
08-29-2011, 18:16
A co sądzicie o negatywnych interferencjach? Moim zdaniem znajomość pierwszego języka z tej samej grupy językowej może być pomocna, ale czasem (w szczególności na początku) wręcz przeszkadza. Mam tu na myśli fałszywych przyjaciół, kalkowanie konstrukcji gramatycznych, czy wtrącenia z pierwszego (lepiej poznanego) języka. W takich wypadkach mogłoby się wydawać, że łatwiej jest się zacząć uczyć zupełnie innego języka, całkiem od podstaw, ale nie narażając się od negatywnych interferencji.

nikla
08-29-2011, 23:20
Mnie osobiście dużo łatwiej uczyło się angielskiego czy włoskiego, niż rosyjskiego i niemieckiego;)
Zdecydowanie wole języki wolne od zbyt wielu odmian.
Jednak szczerze mowiac w angielskim nie uwazam zeby było ich za duzo, a ludzie i tak staraja sie go ulatwiac i pozbywaja sie wszelkich koncowek, jak chociazby -s w trzeciej osobie l.poj. i takie zabiegi mnie drażnią.

iza_bella83
08-30-2011, 13:04
Jeżeli o mnie chodzi, to najpierw zaczęłam się uczyć angielskiego, a dopiero po 4 latach niemieckiego i de facto teraz jestem lepsza o wiele z niemieckiego niż z angielskiego. Może dlatego, że angielski jest taki "powszechny i wszędzie go pełno", a niemiecki był swego rodzaju moim wyzwaniem. Uczę się go krócej i po prostu szybciej mi wchodzi do głowy. :)

Ania_25
08-30-2011, 13:31
Kiedyś, gdzieś słyszałam, że dawniej ludzie władali wieloma językami dlatego, że przede wszystkim uczyli się łaciny. Łacina dawała im podstawy i ułatwiała uczenie się innych języków.
Teraz łacina jest językiem martwym i pewnie dlatego też poliglotów jest zdecydowanie mniej ;)

Calak
08-30-2011, 15:36
''Od maleńkości'' uczę się angielskiego i niemieckiego, dopiero na studiach rozpoczęłam naukę hiszpańskiego i było na początku trochę ciężko. Więc na własnym doświadczeniu jestem zwolenniczką argumentu, iż wszystko zależy w tym temacie od rodzin językowych. Jeśli języki nie mają ''wspólnego przodka'' może być ciężko...

forsycja
08-30-2011, 22:18
Ja skłaniam się raczej ku stwierdzeniu, że najtrudniejsza jest nauka pierwszego języka obcego. Nauka kolejnych przychodzi łatwiej ze względu na podobieństwa między nimi, tworzenie skojarzeń nawet, gdy języki, których się uczymy pochodzą z różnych grup językowych (również ze względu na wszechobecne zapożyczenia). Poza tym nauka języka obcego jest bardzo dobrym ćwiczeniem dla naszego mózgu, dlatego też, moim zdaniem, kolejnych języków uczymy się szybciej.

forsycja
08-30-2011, 22:28
Język angielski jest językiem germańskim, który należy do rodziny języków indoeuropejskich toteż z pewnością znajomość jednego z nich ułatwia zadanie poznania drugiego w dużej mierze. Jak wiadomo, język angielski ma 16 czasów wraz z konstrukcjami gramatycznymi w przeciwieństwie do niemieckiego, który ma już tego nieco mniej ale posiada natomiast rodzajniki, fleksję itd. Język angielski posiada więcej wyjątków niż zasad, dlatego jest uznawany za ten bardziej zawiły. Może lepiej byłoby znać najpierw angielski, aby potem z niemieckim poszło jak po maśle?takie jest moje zdanie.Łatwiejsze zostawić na drugie danie;)
Oto przykłady podobieństw pomiędzy tymi dwoma:
knee = Knie
hand = Hand
arm = Arm
shoulder = Schulter
become = stawac sie, bekommen = dostac
sing sang sung - singen sang gesungen
drink drank drunk - trinken trank getrunken
itd. Jednak czasy to już inna bajka (następstwa itd.)

Nie wiedziałam, że angielski uważany jest za bardziej zawiły... szczerze powiedziawszy jak dotąd spotykałam się głównie z odwrotnymi opiniami - o zawiłości niemieckiego. Podałaś adekwatne przykłady ilustrujące podobieństwa między tymi dwoma językami... zastrzeżenia miałabym tylko do jednego: become - bekommen. Podobieństwo w budowie niezaprzeczalne, natomiast różnica znaczeń rzeczywiście nie ułatwia nauki. Sama ucząc się angielskiego często używałam czasownika "become" w znaczeniu "bekommen". Mimo to, takie sytuacje traktuję jako wyjątki i nadal twierdzę, że znajomość języków o takim samym pochodzeniu ułatwia naukę. :)

inez415
09-19-2011, 10:39
A co sądzicie o negatywnych interferencjach? Moim zdaniem znajomość pierwszego języka z tej samej grupy językowej może być pomocna, ale czasem (w szczególności na początku) wręcz przeszkadza. Mam tu na myśli fałszywych przyjaciół, kalkowanie konstrukcji gramatycznych, czy wtrącenia z pierwszego (lepiej poznanego) języka. W takich wypadkach mogłoby się wydawać, że łatwiej jest się zacząć uczyć zupełnie innego języka, całkiem od podstaw, ale nie narażając się od negatywnych interferencji.

Na pierwszym roku studiów miałam jako język fakultatywny - niemiecki. Co prawda uczyłam się go wcześniej, jednak za nic w świecie nie chce mi wejść do głowy ^^ Na zajęciach wiele osób gubiło szyk zdania, wtrącało angielskie słówka, ta ich podobność do siebie była dla nas nieco zgubna :D

paola
09-19-2011, 12:42
Myślę, ze nie ma żadnej reguły mówiącej o tym, że jeżeli znamy bardzo dobrze jeden język obcy to łatwiej nam bedzie się nauczyc drugiego. Chociaż muszę powiedziec, ze moim drugim jezykiem był rosyjski i opanowałam go dośc szybko. Jednak znajomośc niemieckiego nie miała tu chyba nic do rzeczy. Może bardziej to, ze rosyjski jest jezykiem słowiańskim podobnie jak polski:)

agaja
09-19-2011, 14:23
Moja nauczycielka ze szkoły średniej, która posługuje się siedmioma językami często powtarzała, że ciężko przychodzi nauka pierwszego i drugiego języka, a potem to już z górki!:)

martyna0512
09-19-2011, 14:40

Według mnie - tak:) Z każdym kolejnym opanowanym językiem wzrasta zdolność "łapania" kolejnego. Mogę potwierdzić na przykładzie swoim i kilku znajomych.

Justyna78
09-19-2011, 14:50
Myślę, że to zależy od stopnia trudności kolejnego języka, ale mimo wszystko uważam, że łatwiej uczyć się kolejnego języka, choćby dlatego, że wiemy już, jak należy się uczyć, jakie techniki obrać, co może nam ułatwić naukę.

meg.dom
09-19-2011, 14:54
Początki zawsze są trudne lecz z każdym kolejnym krokiem nauka języków staję się łatwiejsza. Trzeba liczyć się jednak z interferencją językową.

Toshinus
02-20-2012, 14:16
Według mnie nie ma to żadnego znaczenia, jeśli języki nie są ze sobą spokrewnione.

EK2412
03-16-2012, 14:48
Słyszałam opinię, że nauka każdego kolejnego języka obcego przychodzi łatwiej, od tego pierwszego obcego.
Wydaje mi się, że coś w tym jest. W praktyce wygląda mi na to, że ucząc się więcej, niż jednego języka jednocześnie, osiąga się lepsze rezultaty. Mogę już np. porywać się na tłumaczenie czegoś z jednego języka na drugi, bez przechodzenia na język polski. To znacznie skraca czas tłumaczenia i ułatwia życie. Poza tym obserwuję, że wszystko jakoś lepiej wchodzi mi do głowy i często przyswajam odpowiedniki wyrazów polskich w dwóch językach jednocześnie, więc można powiedzieć, że w pewnym stopniu oszczędza to czas.
Zacznę w najbliższych dniach wprowadzać sobie 3 język obcy, a w perspektywie na pewno kolejne. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Grunt to nie przesadzić, ale iść cały czas do przodu.:)

pi_dzi
03-16-2012, 16:38

Oczywiście,że tak. Generalnie jest tak,że osoba, która zna 4 języki, piątego nauczy się już bardzo szybko. W te 4 języki wlicza się też j.rodzimy. I tak np. znam polski, hiszpański, francuski więc o wiele szybciej nauczę się czwartego języka, szybciej od poprzednich trzech języków.
A jeśli znasz angielski, łatwiej będzie się nauczyć niemieckiego bo jest trochę podobny.

Andzia
03-16-2012, 19:06
Spotkałam się z opinią, że najlepszą podbudową dla nauki języków obcych jest łacina. Kiedyś był to język obowiązkowy w szkole średniej. Być może nie było to tak zupełnie bez sensu.

marta88
03-16-2012, 19:45
Myślę, że rzeczywiście najtrudniejsza jest nauka pierwszego języka obcego ale tylko wtedy, gdy kolejne języki, które przyswajamy są w jakiś sposób do siebie zbliżone - choćby poprzez należenie do tej samej grupy językowej. Biegle znam angielski, bardzo dobrze język niemiecki a z łaciny klasycznej zdawałam maturę, ale kiedy zaczęłam się kilka lat temu uczyć języka nowogreckiego - podobnego dokładnie do niczego - czułam się całkiem tak samo jak wtedy gdy zaczęłam wgłębiać się w niuanse Present Simple i Continuous prawie 15 lat temu. Muszę jednak przyznać, że pewna "mechanika" nauki języka pozostaje niezmieniona i w tym można doszukiwać się łatwości w poznawaniu kolejnych języków.

magher
03-20-2012, 23:13
Ja znam bardzo dobrze angielski, ale niemiecki zupełnie mi nie wchodzi.

lucjangwarda
03-21-2012, 14:19
Podczas nauki pierwszego języka obcego wypracowujemy sobie pewne metody, sposoby, czy strategie nabywania tego języka, a taką "wiedzę" można potem wykorzystać przy nauce kolejnych języków.

kaska92lp
11-25-2013, 19:09
Mi pierwszy język szedł dość źle do czasów liceum, drugi jeszcze gorzej, ale wtedy zaczęłam nadganiać ten pierwszy i w tej chwili umiem go bardzo dobrze. Teraz uczę się trzeciego języka i zdecydowanie łatwiej przyswajam. Wiem jak i kiedy się uczyć, mam opracowaną jakiegoś rodzaju taktykę po tylu latach.

mahu83
05-10-2017, 21:52
Ja mogę mówić tylko za siebie samego. Mój pierwszy język obcy był angielski. Uczyłem się go dwa lata zanim w szkole zacząłem się uczyć niemieckiego. Był on dla mnie łatwiejszy niż angielskiego. Tutaj już niektóre słówka które nie umiałem, mogłem się domyśleć co znaczyły bo były trochę podobne do angielskiego. Ale to już chyba jest indywidualne

dialecticchaos
05-11-2017, 16:30
Teoretycznie dla Polaków uczenie się innych języków słowiańskich powinno być dość łatwe, a w praktyce wiadomo, różnie to bywa. Mnie w nauce rosyjskiego wielokrotnie przeszkadzała negatywna interferencja, false friends etc. Co do niemieckiego - angielski znam dobrze, i nic mi to nie dało, każda moja próba nauczenia się niemieckiego spaliła na panewce ;) Chciałabym spróbować nauki innego języka germańskiego, może tym razem się uda :)

gwiednypyl
05-11-2017, 18:23
Znajomość podobnego języka jest w pewnym stopniu pomocna, ale nie załatwi wszystkiego za nas :). Podobna gramatyka i wymowa ułatwia naukę, zwłaszcza w początkowym etapie nauki, bo nie trzeba spędzać tyle czasu na zrozumienie struktur.

Ola1
05-13-2017, 12:29
Podobno każdy następny język przychodzi łatwiej.

Ewentualnie
05-13-2017, 13:39
Sądzę, że jeżeli uczymy się języków (szczególnie z tej samej grupy) po kolei to przychodzi łatwiej. Jednak znając jeden z nich i zaczynając naukę dwóch kolejnych (mniej więcej na tym samym poziomie), możemy mylić je ze sobą, co wprowadzi nam tylko więcej zamieszania.

BeataJ1992
05-13-2017, 16:17
Znajomość kolejnego języka z danej grupy na pewno ułatwia naukę drugiego, ale też pytanie, czy nie są do siebie zbyt podobne (tutaj zgadzam się z przedmówcą). Przy dużych podobieństwach często trafia się na "fałszywych przyjaciół tłumacza".

mongry
05-29-2017, 09:06
też zgodzę się z poprzednikami, jak nauczymy się jednego języka potem jest już łatwiej ponieważ języki europejskie mają zapożyczenia od jednego języka -od łaciny, więc większość słów jest podobna do siebie.

MKat
05-29-2017, 10:32
W moim przypadku znajomość angielskiego nie pomogła jeżeli chodzi o niemiecki, ale chyba tu wina leżała po stronie nauczyciela który mnie totalnie zniechęcił do języka swoją postawą.

Mimi3
05-29-2017, 10:53
Chyba większość z nas zaczynała przygodę z językiem obcym od nauki angielskiego. Osobiście miałam wielu nauczycieli, poznałam różne podejścia do nauki języka i wcale to nie było bardzo dobre. Jednak dobra znajomość angielskiego pomogła mi troszkę przy nauce niemieckiego i nawet włoskiego. Trzeba jednak uważać na pułapki i nie wpadać w rutynę, aby nie "kalkować" z języka na język, to może okazać się błędne.

Katya
05-29-2017, 14:28
Owszem nauka będzie łatwiejsza pod warunkiem, że język pochodzi z tej samej rodziny językowej dzięki temu, że mają podobną strukturę gramatyczną oraz słownictwo (pomimo tzw. "false friends"). Mnie osobiście znajomość hiszpańskiego ułatwiła naukę portugalskiego.

paula_galka
06-10-2017, 19:49
Ja przyznam, że nauka mojego pierwszego języka obcego (języka angielskiego) była dla mnie zdecydowanie prostsza niż nauka drugiego (języka niemieckiego). Niestety znajomość języka angielskiego nie pomaga mi jakoś szczególnie w przyswojeniu niemieckiego, a przyznam, że miałam nadzieję, że będzie odwrotnie, jak zaczynałam.

ewamewa
09-18-2017, 13:49
Zdecydowanie! Nauka drugiego języka obcego przychodzi o wiele łatwiej, wiem z doświadczenia. ;)

karmal95
09-18-2017, 14:50
Ja także największe problemy miałem z pierwszym językiem obcym a potem było coraz łatwiej.

zznn
09-25-2017, 14:34
Moim zdaniem nauka każdego kolejnego języka jest łatwiejsza. Nawet jeśli nie są z tej samej grupy językowej.

ktom95
10-20-2017, 21:55
To zależy od osoby i od predyspozycji. Uczyłam się angielskiego od przedszkola i teraz łatwiej jest mi zapamiętać nowe słowa, zwroty, ale uczylam się francuskiego przez 3 lata i nic z niego nie pamiętam. A teraz od roku uczę się hiszpańskiego i chyba więcej umiem niż przez 3 lata uczenia się francuskiego.

MiSt22
10-21-2017, 16:51
Wydaje mi się, że jest trochę trudniej. Można trafić na więcej słówek tzw. fałszywych przyjaciół. Chociaż odnoszenie nowego języka do dwóch czy kilku innych które się już umie może też mieć swoje plusy. Struktury gramatyczne mogą nam się kojarzyć nawet jeżeli nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego po prostu zostawiając nam coś w głowie po prostu siebie jakkolwiek przypominając.

mikolajc
10-21-2017, 17:25
Z pierwszym językiem obcym zacząłem dosyć wcześnie i nie przypominam sobie żebym miał jakieś większe trudności z jego nauką (j. angielski). J. niemiecki doszedł później, bo dopiero w liceum, ale dopiero na studiach rzeczywiście musiałem przysiąść do nauki i teraz żałuję, że nie zacząłem uczyć się go wcześniej. Wydaje mi się, że sporo zależy od wieku - nie tylko w kwestii chęci czy sił, ale będąc dzieckiem, angielskiego uczyłem się głównie z gier i większość mojej znajomości języka wynika z osłuchania wtedy. Z j. niemieckim niestety nie jest już tak łatwo.

ala.podsiadly
10-24-2017, 11:08
Zdecydowanie. Na swoim przykładzie powiem, że nauka francuskiego, czy hiszpańskiego jest o wiele łatwiejsza kiedy już się zna jeden język obcy. Zna się już jakieś schematy i wie jak się uczyć.

agnieszka2020
12-06-2017, 20:12
Ja uważam, że przy znajomości jednego języka obcego, zawsze kolejny język obcy będzie łatwiej opanować. Tak było w moim przypadku. Najpierw angielski, potem niemiecki a teraz intensywnie dążę do nauki duńskiego co sprawia mi ogromną przyjemność.

martagiedrys
12-15-2017, 17:22
W moim przypadku pierwszy język obcy, czyli angielski, był najprostszy do opanowania. Z kolei niemiecki sprawiał mi trudności i chociaż uczyłam się go 9 lat, niewiele pamiętam. Teraz uczę się trzeci rok czeskiego, nie sprawia mi jakoś szczególnie trudności, ale muszę poświęcać mu znacznie więcej czasu, niż robiłam to w przypadku angielskiego. Nie ma w tym żadnej zasady, być może zależy to od stopnia zainteresowania językiem (niemiecki zupełnie mi się nie podoba, więc pewnie nie przykładałam do tego takiej wagi) oraz wieku, w jakim poznajemy dany język.

aaprzychodzen
12-16-2017, 22:27
Mi też się wydaje, że jest łatwiej. Jakieś schematy, techniki, to zawsze zostaje w głowie. Człowiek wchodzi w temat z doświadczeniem.

machajek
12-18-2017, 02:48
Łatwiej, trudniej? Zależy. Ja angielskiego zacząłem się w sumie uczyć przez gry komputerowe, potem dopiero w szkole.

mpiescinska
12-18-2017, 19:34
Zdecydwanie jest łatwiej im młodsi jesteśmy - wielu lingwistów prowadziło badania w tej dziedzinie, do 12 roku życia dużo łatwiej przyswaja się języki obce :)
W związku z tym dalej pamiętam trochę rosyjskiego, mimo, że uczyłam się go tylko w podstawówce.