PDA

View Full Version : A może języki sąsiadów?

monka
08-09-2011, 21:31
Zastanawiam się czy warto byłoby zainwestować w naukę któregoś z języków sąsiednich państw. Myślicie, że jest zapotrzebowanie na takie języki jak np białoruski czy czeski?

marina249
08-10-2011, 08:26
Zastanawiam się czy warto byłoby zainwestować w naukę któregoś z języków sąsiednich państw. Myślicie, że jest zapotrzebowanie na takie języki jak np białoruski czy czeski?

Czasmi spotyka się oferty pracy właśnie z tymi językami,ale to jest rzadkość,już lepiej zainwestować w język zachodnich sąsiadów,czyli niemiecki.

monka
08-10-2011, 10:35
Czasmi spotyka się oferty pracy właśnie z tymi językami,ale to jest rzadkość,już lepiej zainwestować w język zachodnich sąsiadów,czyli niemiecki.

Niestety niemiecki nie jest dla mnie... Myślałam o którymś z języków słowiańskich, ale rosyjski wydał mi się dość 'oklepany' i zastanawiałam się nad czymś innym. Dodam, że znam dość dobrze francuski i hiszpański (ale wciąż mi mało:) )

hanulja12
08-10-2011, 11:01
Oczywiście, że warto poznawać języki wschodnich sąsiadów! Polecam białoruski. Jest łatwiej zwłaszcza jeśli znacie rosyjski, bo alfabet jest prawie jednakowy. A wiele zwrotów jest podobnych do polskiego, więc i tu mamy z górki :) A do tego brzmi jak muzyka...

monka
08-10-2011, 12:21
Oczywiście, że warto poznawać języki wschodnich sąsiadów! Polecam białoruski. Jest łatwiej zwłaszcza jeśli znacie rosyjski, bo alfabet jest prawie jednakowy. A wiele zwrotów jest podobnych do polskiego, więc i tu mamy z górki :) A do tego brzmi jak muzyka...

Muszę przyznać, że nie wiem jak brzmi białoruski, ale próbowałam kiedyś (ładnych kilka lat temu) uczyć się na własną rękę rosyjskiego:D Udało mi się opanować cyrylicę, ale jakoś zabrakło mi motywacji, poddałam się i poświęciłam więcej czasu francuskiemu:)
A jak z pracą? Jest zapotrzebowanie na ten język?
Francuskiego uczę się po części dla siebie, po prostu dlatego, że go lubię, ale teraz zaczęłam myśleć o przyszłości i nie wiem, czy nie zainwestować w inny język:)

hanulja12
08-10-2011, 13:42
Z pracą różnie różniście. W Krakowie na przykład sensowniejsze oferty zdarzają się nawet raz na 2-3 miesiące. Ale chyba nie jest tak źle, kilku moich znajomych pracuje z rosyjskim, głównie w dużych firmach.

http://www.youtube.com/watch?v=MOGSfZm4u2w - próbka języka białoruskiego, taka sobie piosenka :)

Trzymam kciuki za powrót motywacji do rosyjskiego - piękny język, naprawdę warto.
Pozdrawiam:)

marina249
08-10-2011, 14:29
Niestety niemiecki nie jest dla mnie... Myślałam o którymś z języków słowiańskich, ale rosyjski wydał mi się dość 'oklepany' i zastanawiałam się nad czymś innym. Dodam, że znam dość dobrze francuski i hiszpański (ale wciąż mi mało:) )

Jeżeli niemiecki nie jest Twoim ulubionym,to w sprawie słowiańskich nic Ci nie doradzę bo po prostu ich nie lubię,uczyłam się w podstawówce rosyjskiego i pozostały mi po nim niemiłe wspomnienia a po drugie po prostu uszy mi więdną jak go słucham.

monka
08-10-2011, 17:49
Z pracą różnie różniście. W Krakowie na przykład sensowniejsze oferty zdarzają się nawet raz na 2-3 miesiące. Ale chyba nie jest tak źle, kilku moich znajomych pracuje z rosyjskim, głównie w dużych firmach.

http://www.youtube.com/watch?v=MOGSfZm4u2w - próbka języka białoruskiego, taka sobie piosenka :)

Trzymam kciuki za powrót motywacji do rosyjskiego - piękny język, naprawdę warto.
Pozdrawiam:)

Motywacja może i się znajdzie, jeśli znajdą się pieniądze na kurs:) Jakoś nie umiem uczyć się sama - a wtedy właśnie w ten sposób próbowałam opanować podstawy rosyjskiego.
A białoruski rzeczywiście brzmi dość przyjemnie:)

hanulja12
08-10-2011, 20:24
Motywacja może i się znajdzie, jeśli znajdą się pieniądze na kurs:)

Ja mam tak samo z kursem na prawo jazdy. :) Motywacja niby jest... Damy radę! Może jakoś ;)

monka
08-10-2011, 21:12
Ja mam tak samo z kursem na prawo jazdy. :) Motywacja niby jest... Damy radę! Może jakoś ;)

W takim razie życzę powodzenia:)
A ja muszę przemyśleć, czy rosyjski czy może białoruski;)

hanulja12
08-12-2011, 22:36
W takim razie życzę powodzenia:)

To ja też życzę powodzenia:) W razie czego służę pomocą. Pozdrawiam przeddługoweekendowo:)

dominkal
01-26-2014, 23:55
Nie wiem, jakie jest obecnie zapotrzebowanie na język białoruski, osobiście nie znam nikogo kto by władał tym językiem, jednak uważam, że rosyjski warto znać, kilku moich znajomych się o tym przekonało.

Ricecooker
01-27-2014, 00:03
Dla własnej satysfakcji można uczyć się takich języków, ale ofert prac wymagających ich znajomość raczej nie ma w dużej ilości. Bezpiecznie na pewno jest się uczyć angielskiego / niemieckiego.

Klaudia_Moscow
01-27-2014, 11:26
Jestem rusycystką, pracowałam w ukraińskiej firmie i dla własnej satysfakcji (i przyjemności znajomych stamtąd) zaczęłam uczyć się j. ukraińskiego.

W Internecie znalazłam bezpłatny kurs tego języka, gdzie nauka odbywa się na zasadzie podobieństw (podobno 60% ukraińskiego słownictwa brzmi jak słownictwo w j. polskim).

Polecam:
http://www.porteuropa.eu

Onemadalyn95
01-28-2014, 13:45
jak sąsiadów no to niemiecki:)

KMP
02-09-2014, 22:19
W miastach bliżej wschodniej granicy w co drugiej ofercie pracy wymagana lub preferowana jest znajomość języka rosyjskiego, ale osób nim władających jest rzeczywiście sporo. A może litewski? Niewiele osób w Polsce się nim posługuje.

Dark0408
02-10-2014, 10:23
Unikatowe języki są zawsze cenniejsze od powszechnie używanych, podobnie jest ze zdolnościami; więc zapewne warto zainwestować w naukę języka norweskiego i znaleźć pracę stałą bądź dodatkową w zakładzie, w którym jest zapotrzebowanie na dany język. Jeżeli jest się zafascynowanym daną kulturą, tradycją, językiem- warto.

EwelinaZ
02-10-2014, 10:35
Nie wydaje mi się że rosyjski jest oklepany :). Wprawdzie, może się wydawać, ze dużo ludzi zna ten język, jednak poznanie rosyjskiego w dobrym czy też biegłym stopniu, jest już prawdziwym wyczynem :)

aleste
02-10-2014, 14:58
Jestem rusycystką, pracowałam w ukraińskiej firmie i dla własnej satysfakcji (i przyjemności znajomych stamtąd) zaczęłam uczyć się j. ukraińskiego.

W Internecie znalazłam bezpłatny kurs tego języka, gdzie nauka odbywa się na zasadzie podobieństw (podobno 60% ukraińskiego słownictwa brzmi jak słownictwo w j. polskim).

Polecam:
http://www.porteuropa.eu

a możesz podzielić się stroną internetową z tym kursem? czy jest on gdzieś na tej stronie, którą podałaś w poprzedniej wiadomości?

KRISTINE1182
02-11-2014, 12:40
ja studiuję filologię niemiecką:)

d.turska
02-11-2014, 21:00
Ja też studiuję język niemiecki, szkoda, że Niemcy nie uczą się tak chętnie polskiego :)

MargeMistrz1979
02-12-2014, 15:10
Jestem właśnie na etapie poznawanie podstaw języka niemieckiego :) Całkiem przyjemnie mi się go uczy.

elease88
02-12-2014, 17:42
język rosyjski uwielbiam ten język!!

mate
02-13-2014, 13:15
Powoli coraz bardziej zastanawiam się nad nauką języka rosyjskiego. Chyba w końcu się skuszę i zacznę. Szkoda tylko, że funduszy nie mam na żaden kurs, bo ostatnio z dyscypliną do nauki języków w domu ciężko ;)

PING2768
02-13-2014, 14:44
ja jestem fanką języka czeskiego, jest to jezyk bardzo fajny jak dla mnie

Najjeanie2446
02-13-2014, 17:13
jestem zakochana w jezyku niemieckim jest to cudowny język

izabela888
02-17-2014, 11:02
Nie każdy język sąsiedni jest do wyuczenia. 7 lat miałam niemiecki i nic nie umiem.

KlaudiaLingStos
03-23-2014, 14:40
Wydaje mi się, że warto jest uczyć się języków naszych sąsiadów, a jeśli nie to może jakichś bardziej uniwersalnych, o których wiemy, że nasi sąsiedzi się posługują, np. angielski, rosyjski czy hiszpański. Ze znajomością takich języków - bardziej powszechnych - zawsze jest łatwiej o pracę :)

aneta1993
05-29-2016, 11:53
Ja mam w planach zgłębienie języka rosyjskiego :) Myślę, że nigdy nie wiadomo czy w długotrwałej perspektywie znajomość języka sąsiadów będzie nie tylko satysfakcjonujące, ale również opłacalne ;)

adamekdominika
06-07-2016, 13:41
rosyjski może i wydaje się zbyt oklepany, ale jest znacznie więcej użytkowników tego języka niż białoruskiego, czeskiego, czy litewskiego. słyszałam, że rosyjski znowu wraca do łask.

milenadbrwsk
06-07-2016, 15:13
Chętnie nauczyłabym się czeskiego ale wydaje mi się że nie warto...

ilona1208
06-09-2016, 12:28

A może ukraiński? :)

ajack
06-10-2016, 03:06
Po roku mieszkania w Czechach przyznam, że jest to dość prosty język w mowie (gramatyka i pisownia są bardzo trudne). Język bardzo podobny do polskiego więc słowa łapie się bez większego wysiłku. Ale ze strony ekonomicznej nie wiem czy jest popyt na ten język w Polsce. Dużo częściej szukają w Czechach ludzi z językiem polskim niz w Polsce z językiem czeskim.

kabanos
06-29-2016, 23:26
Ja bym chciała w przyszłości spróbować sił w rosyjskim albo niemieckim.

Patrycjam
09-12-2016, 18:07
Na czeski i ruski jest teraz popyt.

kingraff
09-12-2016, 19:29
Niemiecki już dość dobrze znam, dlatego myślę o spróbowaniu czegoś nowego. Rosyjski mi chodzi po głowie. :p

iberystka19191
09-15-2016, 17:37
Z tego co zauważyłam na popularności zyskał ostatnio język rosyjski. Po ogłoszeniach o pracę widać, że jest zapotrzebowanie na osoby posługujące się tym językiem, więc może warto zainwestować w jego naukę. Ponadto nieustannie poszukiwane są osoby posługujące się językiem niemieckim, jego znajomość może być sporym atutem na rynku pracy.

Kunegunda
10-29-2016, 20:57
Chciałabym nauczyć się czeskiego i pomieszkać w Czechach przez jakiś czas. Jednak obecnie nie sądzę żeby było to możliwe. Może kiedyś. :)