PDA

View Full Version : Nauka na wesoło

monka
08-09-2011, 21:15
Wiadomo, że aby dobrze posługiwać się językiem obcym należy uczyć się słowek, robić ćwiczenia gramatyczne etc. A co sądzicie o 'niekonwencjonalnych' metodach nauki? Macie jakieś swoje metody, które łączą przyjemne (rozrywkę) z pożytecznym?

xxpdxx
08-09-2011, 21:30
Polecam gry planszowe ze slowkami, karty i granie ze znajomymi, mi to pomaga :) Dobrze jest też oglądać filmy z napisami w danym języku, dzięki czemu można się i osłuchać i popatrzeć na zdanie ;)

monka
08-09-2011, 21:34
Przyznam się, że ostatnio zaczęłam oglądać telenowele argentyńskie w oryginale, żeby osłuchać się z hiszpańskim:D Jakieś jeszcze pomysły?

ilona070
08-09-2011, 23:14
Inną metodą, która może łączyć "przyjemne z pożytecznym" może być nawiązanie kontaktu z obcokrajowcem. W internecie jest teraz tyle różnych stron, że długo szukać nie trzeba ;) A potem do dzieła- skype albo gg !
To może być ciekawe doświadczenie ;)

zancia
08-09-2011, 23:48
Jeśli ma to być przyjemne to może posłuchać piosenek, przetłumaczyć je potem na język ojczysty, aby znaczenie nowych słówek bardziej zapadło w pamięć?;) Można dodatkowo słuchać dialogów w formacie mp3 a trakcie jazdy samochodem albo w autobusie...:)

monka
08-10-2011, 10:38
Inną metodą, która może łączyć "przyjemne z pożytecznym" może być nawiązanie kontaktu z obcokrajowcem. W internecie jest teraz tyle różnych stron, że długo szukać nie trzeba ;) A potem do dzieła- skype albo gg !

Masz rację, to jest dobra metoda:) Dzięki temu znacznie poprawiłam swój hiszpański. Niestety jeśli chodzi o francuski, muszę przyznać, że Francuzi nie są tak komunikatywni jak Hiszpanie...

Jeśli ma to być przyjemne to może posłuchać piosenek, przetłumaczyć je potem na język ojczysty, aby znaczenie nowych słówek bardziej zapadło w pamięć? Można dodatkowo słuchać dialogów w formacie mp3 a trakcie jazdy samochodem albo w autobusie...:)

To też kiedyś robiłam, ale ostatnio jakoś nie mogę znaleźć nic godnego uwagi... Znacie może jakichś fajnych wykonawców francuskich bądź hiszpańskich?

xxpdxx
08-10-2011, 13:16
Znacie może jakichś fajnych wykonawców francuskich bądź hiszpańskich?

haha jeżeli chodzi o mnie to slucham Natalii Oreiro. Lubię jej piosenki bo z radością w głosie śpiewa o sprawach ktore sa dosc bolesne :) Oddają stan mojego ducha, także jeżeli nie masz nic przeciwko niej to polecam :)

monka
08-10-2011, 17:51
haha jeżeli chodzi o mnie to slucham Natalii Oreiro. Lubię jej piosenki bo z radością w głosie śpiewa o sprawach ktore sa dosc bolesne :) Oddają stan mojego ducha, także jeżeli nie masz nic przeciwko niej to polecam :)

O, widzę, że mogłybyśmy się dogadać, bo nawet tłumaczyłam sobie kilka jej piosenek:)
Znasz może jakichs innych godnych polecenia wykonawców?

xxpdxx
08-10-2011, 18:06
jest wielu, jak Shakira chociażby - ma troche piosenek po hiszpańsku, tak jak Manu Chao. Ze znanych jest Juanes czy też (dla niektórych boski) Enrique Iglesias :) zależy jaką muzykę lubisz

monka
08-10-2011, 18:25
jest wielu, jak Shakira chociażby - ma troche piosenek po hiszpańsku, tak jak Manu Chao. Ze znanych jest Juanes czy też (dla niektórych boski) Enrique Iglesias :) zależy jaką muzykę lubisz

Shakire, Juanesa i Enrique oczywiście znam:)
Ale poszukam Manu Chao - nigdy o nim nie słyszałam, dzięki!

mar_sp
08-10-2011, 22:18
Nie orientuję się, jak to wygląda w innych miastach Polski, ale w Krakowie bardzo popularne są tandemy. Jeżeli jeszcze o tym nie słyszeliście - spieszę z wyjaśnieniami. Grupa ludzi z całego świata spotyka się w jednym miejscu - kawiarni, pubie, etc. Każdy, na stoliku, przy którym siedzi, stawia karteczkę, z nazwą języka/języków, którymi włada. Ludzie przechodzą od stolika do stolika, zagadują, rozmawiają. Jest nauka przez zabawę, a o to właśnie w tym wątku pytał/a monka.

monka
08-10-2011, 22:25
Nie orientuję się, jak to wygląda w innych miastach Polski, ale w Krakowie bardzo popularne są tandemy. Jeżeli jeszcze o tym nie słyszeliście - spieszę z wyjaśnieniami. Grupa ludzi z całego świata spotyka się w jednym miejscu - kawiarni, pubie, etc. Każdy, na stoliku, przy którym siedzi, stawia karteczkę, z nazwą języka/języków, którymi włada. Ludzie przechodzą od stolika do stolika, zagadują, rozmawiają. Jest nauka przez zabawę, a o to właśnie w tym wątku pytał/a monka.

Nigdy o tym nie słyszałam, ale to bardzo ciekawe:) Może po prostu w Lublinie mamy za mało obcokrajowców, żeby to zorganizować...

Ju$ti
08-11-2011, 09:42
Ja ze swojej strony polecam grę w skrable:) oczywiście z kimś, kto też zna dany język:) w Rosji kolega kupił takie z cyrylicą:D REWELACJA!!!! i okazało się, że wcale nie tak łatwo jest stworzyć poprawne wyrazy z ograniczonej liczby literek;p

aneta92
03-16-2013, 22:18
No ja np lubię oglądać bajki z małą siostrzenicą :) Obie się uczymy ;)

kasina
03-17-2013, 14:36
Polecam czytanie obcojęzycznych gazet bądź książek, oglądanie filmów oraz robienie swoich własnych fiszek do których można zaglądać praktycznie zawsze.

tetris
03-17-2013, 17:57
Bardzo dobrze, że teraz można czytać wiele gazet w Internecie:-) Co do tandemów - w Warszawie też zaczynają być popularne. Może moda rozszerzy się na inne miasta:-) Ja polecam gry planszowe. Oprócz scrabble (bo przy nich trzeba znać język bardzo dobrze), można kupić quizy o danym kraju. Dwie korzyści w jednym - nauka języka i realiów:-)

akepka
03-17-2013, 21:27

Polecam jak najbardziej! W ten sposób uczę się tureckiego. Przez Skypa właśnie. Właściwie traktuję te rozmowy jako przyjemny sposób spędzenia czasu i przy okazji nauki.

olka91
03-17-2013, 22:00
Polecam gry planszowe ze slowkami, karty i granie ze znajomymi, mi to pomaga :) Dobrze jest też oglądać filmy z napisami w danym języku, dzięki czemu można się i osłuchać i popatrzeć na zdanie ;)

To są również moje sposoby na szybszą naukę. Gdy planszowe po angielsku są rewelacyjne, ale niestety muszę czasem zerknąć do słownika, żeby znaleźć znaczenie. A co do filmów, seriali itd = najlepiej zapamiętujemy, gdy wykorzystujemy jak najwięcej zmysłów = zatem wzrok i słuch idealnie. Podobno najlepiej jest oglądać filmy z napisami w języku mówionym ;)

PaulinaKk
03-17-2013, 22:15
No ja np lubię oglądać bajki z małą siostrzenicą :) Obie się uczymy ;)

Też oglądam bajki, mnóstwo bajek :D
W nich każdy znajdzie coś dla siebie, można na prawdę poprawić sobie przy nich humor, a przy okazji zawsze wpadną do głowy słowa których nie znaliśmy wcześniej ;)

karl
03-17-2013, 22:30
Uczenie się poprzez śpiewanie piosenek w danym języku:)

dominika87
03-19-2013, 08:36
Ja również uważam, że różnego rodzaju gry, quizy sa dobrą zabawą i dobrym sposobem na naukę, dzięki zabawie szybciej i łatwiej zapamietamy różne słówka. Tez słuchanie piosenek jest przydatne uważam, można sobie posłuchać musyki i się odprężyć, a przy tym osłuchać się języka i poznać parę słówek i zwrotów.

Kasia_Z
03-15-2019, 17:43
Dla mnie czytanie książek i oglądanie filmów to jedna z przyjemniejszych wersji nauki.

yodde
06-07-2019, 11:32
Muzyka, książki i rozmowa ze znajomymi. To wiele uczy w przyjemny sposób.