PDA

View Full Version : Czy chcielibyście nauczyć się języka chińskiego?

ClaroIntelect0
08-09-2011, 21:04
Czy dalibyście się namówić na naukę chińskiego z powodów czysto pragmatycznych?? Mówiąc wprost: dla ewentualnych przyszłych korzyści materialnych? Pytam bo chce znać Waszą opinię na temat czy jedna ze szkól podstawowych w Polsce dobrze robi ,że stawia na chiński- wyposaża uczniów w wiedzę przyszłości czy też wybiega za bardzo w przyszłość?

xxpdxx
08-09-2011, 21:18
Jeszcze nie slyszalam żeby w jakiejś szkole i to do tego w podstawowej był chiński, ale uważam, że to całkiem niezły pomysł. Na pewno swoją ofertą przyciągnie sporą ilość uczniów, może bardziej z powodu chorych ambicji czy ciekawości rodziców, ale ma szanse przebicia.

ulkens
08-09-2011, 21:32
Słyszałam o tym, ale wg mnie Polska nie ma aż tak rozbudowanych kontaktów handlowych z Chinami, ani możliwości wyjazdu do Chin, żeby męczyć dzieci tym językiem. Chyba lepiej inwestować w naukę angielskiego, bo ten przydaje się w każdym zawodzie, a naukę j. chińskiego mogą się podjąć trochę starsze osoby, świadome swojego wyboru.

Joli
08-09-2011, 22:42
Osobiście rozpoczęłabym naukę chińskiego bardziej z "potrzeby serca" :), z pragnienia sprostania nowemu wyzwaniu i z ciekawości, niż ze względów praktycznych. Choć i owych"względów praktycznych" także nie można lekceważyć - Chiny mają imperialne zapędy i nie jest powiedziane, czy nie nadejdą czasy, że chiński stanie się językiem świata, jak obecnie angielski.Myślę także, że w kontaktach biznesowych można się posługiwać angielskim, ale wiążąc swoje plany z różnego rodzaju kontaktami z Dalekim Wschodem, może jednak warto by było postawić na naukę chińskiego...

Agneska
08-10-2011, 00:30
Hmm... porównując stawkę za tłumaczenie na chiński z tym co można dostać tłumacząc ten sam tekst na angielski -wydaje się to dość kuszące. Z drugiej strony czy tłumacz chińskiego dostaje choć w połowie tyle zleceń co tłumacz angielskiego? Trudno powiedzieć jak to statystycznie wygląda. Nie wiem też na ile mamy rozwinięte kontakty z Chinami. Nie zapominajmy również o dużo większym nakładzie finansowym poniesionym na początku na naukę języka. Chociaż ten wydatek w ewentualnym przypadku powodzenia na rynku pracy zwróciłby się. Nauka chińskiego z pewnością wymaga dużego samozaparcia :)

laurelindorinan
08-10-2011, 09:03
Trzeba też wziąć pod uwagę ile będzie trwała nauka chińskiego. Na pewno łatwiej osiągnąć poziom tłumacza przysięgłego z języka romańskiego niż z chińskiego. Język jest bardzo trudny, w tym nie można zapominać o piśmie, tonach i gramatyce. Dość mnie to przeraża, ale bardzo chciałabym się nauczyć. Jest na forum może ktoś, kto ma doświadczenia z chińskim i chciałby się nimi podzielić?

Toshinus
02-20-2012, 14:48
Ja bym bardzo chętnie się nauczył chińskiego, chociażby dla siebie, a nie z konieczności rynkowych

Betty84
02-23-2012, 13:54
Hmm. Moim zdaniem nie warto uczyć dzieci w szkole podstawowej chińskiego. Lepiej uczyć coś co z większym prawdopodobieństwem wykorzystają. Tak jak ktoś wcześniej pisał, nie mamy takiego dostępu do Chin, za daleko, zbyt egzotyczne. Obecnie rynek pracy nie oferuje zbyt wiele miejsc pracy dla osób móiących po chińsku. Sądzę także, że może być problem z wymową, po nieważ jezyk chiński ma kilka stopni intonacji.

maliny
04-29-2012, 21:02
chiński jest bez wątpienia językiem "przyszłościowym", takim w który warto inwestować.Im dzieci wczesniej zaczną się go uczyć, tym większe prawdopodobieństwo, że opanują go lepiej. Jeśli dziecko uczęszcza na lekcje jakiego języka to rzadko jest to jego świadomy wybór, częściej robią to za niego rodzice. Więc dlaczego np, francuski, a nie właśnie chiński?

melliska
04-29-2012, 21:26
Myślę, że to bardzo dobry pomysł - szczególnie z przyczyn pragmatycznych, jak widać ostatnio "otwieramy" się na Chiny - będzie coraz więcej inwestycji w Polsce i odwrotnie - osoby znające ten język będą potrzebne ;)

basilili
04-30-2012, 07:23
jak dla mnie bomba. To na pewno język przyszłości :) myślę, że ta szkoła wpadła na oryginalny pomysł. nie słyszałam, żeby gdzieś na takim poziomie edukacyjnym był język chiński. Szkoły językowe - tak.. ale w podstawówce :) Ktoś musi zacząć :) Kto niby powiedział, że w podstawówce musi być tylko angielski/ niemiecki....

hopfen
05-05-2012, 19:29
Nie popieram pomysłu, ponieważ każdy chińczyk przyjeżdżający do Polski bardzo dobrze włada j. angielskim a nawet polskim :)

jakub91
06-18-2012, 14:31
Bardzo dobry pomysł.Tak na dobrą sprawe człowiek uczy się tylko i wyłącznie po to żeby w przyszłości znaleźć dobrze płatną pracę.Język chiński to dobry pomysł.Rynek chiński otwiera sie na Polskę i za kilka,kilkanaście lat będą potrzebni specjaliści władający j.chińskim.

justysia123333
06-18-2012, 15:00
Co do nauki j. chińskiego również chciałabym się bardzo nauczyć, i myślę że jest bardzo opłacalny. Jednak jakoś nie mam motywacji, żeby się go uczyć ze względu na trudność...

vahooletz
07-11-2012, 21:06
Myślę, że to dobry pomysł. Wszyscy mówią, że Chińczycy coraz bardziej otwierają się na rynek europejski i, mimo że będą mówić po angielsku, chiński na pewno będzie w cenie. Już teraz wiele szkół językowych oferuje naukę tego języka. Co do trudności, to wydaje mi się, że dzieci mają właśnie ułatwioną pracę, bo nie są jeszcze tak zamknięte na inność jak dorośli, przyzwyczajeni do alfabetu łacińskiego czy wymowy z określoną intonacją. Dla dzieci chińskie "znaczki" czy inny sposób wymowy mogą być świetną zabawą. Pozostaje tylko kwestia dobrych nauczycieli, a jako że jest to język, póki co, mało popularny z tym może być problem.

alicja22waw
07-14-2012, 20:30
Nie oszukujmy się, chiński jest językiem przyszłości... Osoby które będą znały ten język w stopniu bardzo dobrym na pewno znajdą zatrudnienie.
Mimo wszystko chyba nie zdecydowałabym się na naukę tylko ze względów pragmatycznych. Nauka języka obcego to zbyt poważna i czasochłonna sprawa, żeby robić to bez przyjemności. Dla mnie to by była kara i straszna strata czasu.

alicjam
07-15-2012, 01:49
Moim zdaniem to świetny pomysł. W Polsce wciąż jeszcze mało ludzi włada tym językiem, a ci, którzy mają chiński opanowany, są bardzo cenieni;)

Zurawinka80
11-20-2012, 14:50
Z tego co słyszałam potrzeba 5 lat nauki znaków chińskich aby mówić plynnie :). Sama rozwazam rozpoczecie jakiegoś kursu zarówno z potrzeby serca i ze wzgledów materialnych. Nigdy niewiadomo co może sie przydać w przyszłości. Chiński jest językiem trudnym i wymagajacym ale i osoby wladajace nim sa moim zdaniem pozadane nie tylko na rynku polskim ale i światowym;)

natalka1
11-20-2012, 19:46
Moim zdaniem jest to bardzo innowacyjny i ciekawy pomysł.

Język chiński jest językiem unikatowym, a znajomość czegość czego większość osób z bliskiego otoczenia nie zna zawsze daje nam jakąś przewagę. Mało tego, język chiński jest językiem przyszłościowym, więc jeśli naukę zacznie się od najmłodszych lat to za te 20-25 lat będzie można to wykorzystać. Poza wszystkim, łatwiej jest nauczyć małe dziecko, które lepiej wszystko przyswaja niż dorosłego, ukształtowanego już człowieka.

kecht
11-22-2012, 17:23
Sukces grupy muzycznej Bayer Full i ich piosenki, oczywiście śpiewane w języku chińskim, mówi sam za siebie, że warto uczyć się tego języka :D

malwinka1990
11-22-2012, 18:55
Chińskim obecnie mówi najwięcej ludzi na świecie :) To jest kolejny plus. No i w Polsce mało jest specjalistów dobrze znających ten język :)

MonikaK
11-26-2012, 09:53
Tylko ile czasu i wysiłku trzeba poświęcić, żeby dobrze nauczyć się chińskiego mając w jakiejś mglistej perspektywie możliwość zarabiania. Ja postawiłabym na angielski.

alex9489
09-28-2014, 21:12
Oczywiście, że warto. Sądzę, że jest to bardzo dobry pomysł. Fakt faktem, nie jest łatwo, ale się opłaci na pewno. :)

ioodi
09-29-2014, 00:49
Chiński nie jest na tyle uniwersalny, żeby uczyć się go jedynie z powodów pragmatycznych. W naukę każdego języka trzeba włożyć dużo serca, na siłę się nie da. Ale z tą podstawówką to świetny pomysł. Chciałabym, żeby moje dziecko miało na etapie wczesnoszkolnym zajęcia z chińskiego, bo myślę, że jeśli nawet nie zdecyduje się go kontynuować, to takie zajęcia nie będą stratą czasu. Podstawy języka zawsze mogą się przydać, a dodatkowo jest to język razem ze swoim systemem zapisu na tyle odmienny od naszego, że dla takich młodych i chłonnych umysłów jego nauka może być świetnym ćwiczeniem wyobraźni, intelektu, słuchu i pamięci.

asosnowski
09-29-2014, 09:09
Dokładnie, języki tonalne, do jakich zalicza się też chiński wymagają nie lada słuchu, a u dzieci jest z tym mimo wszystko zawsze lepiej, niż w późniejszych etapach życia. No i pismo - świetne ćwiczenie nie tylko samego pisania, ale też wyobraźni właśnie ;)

Aniula.m
09-29-2014, 10:51
uważam, że warto uczyć się chińskiego. zawsze chciałam nauczyć się tego języka, ale jak wiadomo, jest trudny. tym bardziej, że jest wiele jego odmian

paulagora
11-17-2014, 21:14
Oczywiście że bym chciała, ale na razie brak czasu i motywacji :)

jkotl
11-17-2014, 21:42
Mimo że dwudziestoparolatka, to wydaje mi się, że jestem już niestety za stara na naukę tego języka, chodzi mi tu głównie o kwestię osłuchania się chińskiego i zupełnie inną wymowę. Jednak młodszym ode mnie, zwłaszcza dzieciom, poleciłabym naukę! Kto wie, może mój synek kiedyś zacznie uczyć się chińskiego. :)

lukaszrudy
11-17-2014, 21:53
Mam uczniów w wieku powyżej 50 lat, którzy uczą się chińskiego lepiej niż niejeden nastolatek :)

Karolina Zajakala
11-18-2014, 03:35
Kiedyś próbowałam samodzielnie uczyć się chińskiego za pomocą kursu multimedialnego. Jednakże krótko potem przeczytałam, iż w przypadku języków tonalnych, jest to dość ryzykowne, bowiem można wyrobić w sobie złe nawyki. Przygoda z chińskim niestety szybko dobiegła końca:)

lukaszrudy
11-18-2014, 21:53
Bzdura, tony zawsze można skorygować, sam przez długi czas źle wymawiałem tony, a teraz jestem wręcz ekspertem, nauczam tonów lepiej niż Chińczycy.

Karolina Zajakala
11-24-2014, 19:20
Niestety już nie pamiętam gdzie znalazłam tę informację. Jednak skoro jest ona nieprawdziwa to dobrze wiedzieć, że można próbować chociaż rozpocząć naukę samodzielnie bez ryzyka nieodwracalnych szkód:)

szymon88
11-24-2014, 19:24
Uważam, że język chiński będzie za kilkanaście lat tak samo popularny jak dziś angielski. Chiński to dobra inwestycja.

izulaizula
11-24-2014, 22:54
Uczyłam się rok chińskiego, ale potem niestety nie miałam czasu ani sił na kolejny język. Teraz trochę tego żałuję, ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócę do nauki tego języka.

sarasolinska
11-25-2014, 14:02
bardzo chętnie bym się nauczyla, ale to chyba niemożliwe :D

Natek
12-20-2014, 14:33
Uczyłam się chińskiego przez pól roku, ale niestety nie doszliśmy jeszcze do chińskich znaków, trochę szkoda, ale cóż zrobić. Fajnie byłoby się nauczyć, ale jest to trudny język i u mnie w miejscowości niestety nie ma żadnych kursów, a sama nie dam rady go ogarnąć. Gramatyka jest prosta, ale tony i znaki - masakra.

iorido
12-20-2014, 22:37
Tyle razy słyszałam jak bardzo opłaca się uczyć tego języka i znam kilka osób mających z nim jakieś doświadczenie. Znajomy tak wychwalał możliwości pracy (i zarobki) jakie daje znajomość chińskiego, że aż chciałam się go zapytać dlaczego jeszcze nie podjął się takiego typu zatrudnienia. Prawdopodobnie trzy lata nauki, jak to ma miejsce w jego przypadku, to i tak za mało żeby dobrze opanować ten język. Byłoby cudownie się go nauczyć, ale to chyba wymaga ogromnego nakładu czasu.

Niemiecki92
12-21-2014, 21:59
Nauczyć oczywiście bym się chciała. Gorzej jednak z praktyką, gdyż moim skromnym zdaniem jest to bardzo trudny język i opanowanie go w stopniu zaawansowanym wymaga nie lada talentu oraz wielkiego wkładu pracy. Poza tym uczę się obecnie trzech języków obcych i niestety nie mam ani pieniędzy ani nawet czasu na naukę kolejnego. A szkoda... :P

takatakamarta
12-21-2014, 22:07
Chiński to niewątpliwie przyszłościowy język, którego znajomość może zapewnić duże perspektywy ( podobnie jak japoński). Ja natomiast nigdy nie byłam zainteresowana jego nauką - po pierwsze wydaje mi się baardzo trudny , po drugie nie interesuję się zupełnie tą kulturą.

Magnifique
12-21-2014, 22:20
Chciałabym, to by był kontakt z zupełnie inną kulturą i ogromne wyzwanie :)

kkora1990
12-21-2014, 23:36
Z czysto pragmatycznych powodów - pewnie nie. Ale chiński jest językiem na tyle różnym od języków indoeuropejskich, że może to mieć pozytywny wpływ na dzieci. Jestem ciekawa, rezultatów za kilka, kilkanaście lat.

Germanum
03-13-2015, 19:53
Ja bym spróbowała z ciekawości.

Roksania
03-15-2015, 21:49
Mnie nigdy ten język nie pociągał, poza tym jest bardzo trudny i z wykształconym w pełni aparatem mowy nauka tego języka wydaje się wręcz niemożliwa. Myślę jednak, że jeśli w szkołach już teraz dzieciaki będą mogły zacząć naukę tego języka to może rzeczywiście będzie im później łatwiej. Chiny obecnie rozwijają się dość prężnie co na pewno przyczyni się do większej ilości inwestycji w tym kraju a i Polska nawiązuje większą współpracę z Chinami więc język na pewno się przyda następnemu pokoleniu. Im wcześniej zaczną naukę tym lepsze rezultaty będą osiągać, jeśli oczywiście język będzie nauczany właściwie bo jak wiadomo polski system szkolnictwa pozostawia wiele do życzenia, ale to już temat na inny wątek :)

frydzka
04-17-2015, 14:14
Chciałabym, by w szkole podstawowej, do której chodziłam postawili na chiński a nie tylko na niemiecki. Chińskiego bardzo bym się chciała nauczyć, jednak jest niezwykle trudny, zwłaszcza w piśmie. Ale podoba mi się jego brzmienie, no i jego znajomość się oczywiście opłaca.

neta8t9
04-18-2015, 10:57
Ja wprost o tym marzę, by nauczyć się chińskiego, ale choć jestem pragmatyczna, to w tym wypadku byłoby to bardziej dla przyjemności. Pociągają mnie języki orientalne i żałuje, że wciąż brak mi czasu aby rozpocząć naukę choćby właśnie chińskiego, a jest to język trudny bardzo. Myślę, że jeśli rodzice widzą, że dziecko ma smykałkę do języków to odnajdzie się ono w takiej szkole.

panjacq
05-23-2015, 22:14
Chiński to dobry pomysł na drugi język obcy po angielskim, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że nauka chińskiego jest dosyć czasochłonna i wymaga regularnego powtarzania ze względu na bardzo rozbudowany system zapisu.

dees
05-30-2015, 22:27
Głównie przez ciekawość chętnie bym spróbowała. Jednak liczę się z tym, że nauka języka chińskiego z pewnością jest czasochłonna, przez wzgląd na zapis słów i uczenia się standardowych słów czy zwrotów.

oliwka2324
05-31-2015, 18:14
Jest rzeczywiście przyszłościowy i opłaca się go nauczyć ale jakoś nie kręci mnie ta kultura, a przecież ucząc się języka wypadałoby interesować się również historią obszarów w jakich się go używa i kulturą :D

sarachod
05-31-2015, 18:47
Sądzę, iż nauka języka chińskiego to bardzo dobry pomys. Obecnie przecież duża część światowego rynku skupia się właśnie w Chinach. Ponad to nauka języka egzotycznego na pewno byłaby bardzo interesującym przeżyciem.

DagmaraBS
05-31-2015, 19:47
W Wielkiej Brytanii jest to bardzo popularna opcja dla dzieci z prywatnych szkol, wiec mysle, ze i do nas moda dojdzie. Ja osobiscie mam zamiar zapisac na mandarynski mojego synka!

akjam92
06-01-2015, 14:02
Ten język i kultura tak bardzo mi się nie podobają, że chyba nigdy nie będę w stanie się przemóc. A podobno to język przyszlości...

bepoppu
06-01-2015, 15:21
Mi też język chiński się kiedyś nie podobał, ale im dłużej się go uczę tym przyjemniej się go słucha. Zważywszy na to że jest bardzo prosty warto sobie przyswoić chociaż podstawy :)

magdaa92
06-02-2015, 22:03
Z pewnością chiński to język przyszłości, dlatego ludzie nim władający nie będą narzekać na brak pracy. Jednak osobiście nie czuję potrzeby, żeby się go uczyć. Wiem również, że nie byłoby to łatwe :)

paulina564
06-02-2015, 22:28
Z pewnością język chiński otwiera drzwi do kariery oraz ciekawej pracy. Jednak nauka języka obcego to nie tylko wyrazy, czy zdania, a także poznanie kultury tego kraju. Gdybym miała zacząć naukę kolejnego języka obcego, wybrałabym raczej któryś z języków europejskich.

Ged
11-05-2015, 13:42
Chiński w szkole podstawowej? Marzenia. Słyszałem, że niektóre gimnazja prywatne wprowadzają do swojej oferty, ale podstawówka - pierwsze słyszę. Tak czy siak, im wcześniej tym lepiej. Gdybym miał styczność z tym językiem przed studiami, gdy mózg był jeszcze chłonny... brzmi jak doskonały pomysł, acz ciężki w wykonaniu.

Kladun
12-27-2015, 19:02
Znajomość jakiegoś egzotycznego języka obcego zawsze się ceni. Nawet w tych czasach tłumacze takich języków są bardzo poszukiwani. Chciałabym umieć chiński, lecz jest to niestety bardzo trudny język.

Zazuzizazuza
03-11-2016, 13:44
Jeżeli nauczyciel potrafi dostosować nauczane treści do tak młodych uczniów, to na pewno jest to świetny pomysł. Nawet jeśli dzieci nie miałyby potem kontynuować nauki chińskiego, to i tak będą w stanie dużo zyskać dzięki temu doświadczeniu. Inny sposób mówienia, czytania, zapisu. Przy uczeniu chińskiego można także wyćwiczyć pamięć. Widzę w tym dużo korzyści dla dziecka.

Jeżeli chodzi o osobę dorosłą, to chiński jest do nauczenia się w każdym wieku. Trzeba pamiętać, że będzie trzeba na to poświęcić więcej czasu niż np. na hiszpański, ale na pewno każdy przy wytrwałej nauce jest w stanie posługiwać się tym językiem. Chiński przydaję się bardzo, zwłaszcza w dużych miastach.

Tanadice
03-12-2016, 23:20
Oczywiście, że kiedyś chciałbym poznać ten język i ciekawą kulturę w której funkcjonuje. Jednak sądzę, że jest trochę za trudny jak na moje zdolności.

tuanjim
03-14-2016, 09:48
Tak, chciałbym kiedyś spróbować swoich sił w nauce języka chińskiego. Chińczycy o wiele przychylniej spoglądają na obcokrajowców, którzy wykazują zainteresowanie ich językiem i kulturą.
Mam tylko nadzieję, że moja europejska krtań będzie w stanie sprostać wymowie.

ewabla
03-14-2016, 11:48
Ja również chciałabym spróbować swoich sił w nauce tego języka. W szczególności, że oferty pracy z tym językiem pojawią się coraz częściej. Być może za jakiś czas jego znajomość będzie podstawowym wymogiem podczas szukania pracy.

catfight
03-14-2016, 12:08
Kultura i języki wschodu mnie nigdy nie fascynowały, kiedyś czytałam trochę o języku chińskim, ale nie podszedł mi zupełnie.

Slava86
03-14-2016, 14:43
Uważam, że warto byłoby poznać chociaż podstawy języka chińskiego. Do tej pory potrafię powiedzieć tylko "dziękuję" po chińsku. Udało mi się pochwalić tym swoim znjomym z Chin. Odebrali to pozytywnie :)

Zazuzizazuza
03-14-2016, 15:33
Tak, chciałbym kiedyś spróbować swoich sił w nauce języka chińskiego. Chińczycy o wiele przychylniej spoglądają na obcokrajowców, którzy wykazują zainteresowanie ich językiem i kulturą.
Mam tylko nadzieję, że moja europejska krtań będzie w stanie sprostać wymowie.

Europejska może i nie w każdym przypadku, ale polska krtań jak najbardziej! Polacy mają niesamowite możliwości językowe i na samym starcie jesteśmy w stanie wypowiedzieć prawie każdy chiński dźwięk. Polacy w czasie nauki muszą nauczyć się tylko dwóch nowych dźwięków i zazwyczaj jest do opanowania w krótkim czasie :)

Pat2120
03-14-2016, 15:41
Niezaprzeczalnie języki warto znać, ale każdy ma swój gust językowy...jeśli można tak powiedzieć. Przecież z jakiś względów studenci z spośród kilku filologii wybierają jedną, najbliższą im upodobaniom. W moich upodobaniach chińskiego nie ma.

michal646
11-13-2016, 17:20
Obecnie szlifuję swój japoński ale myślę, że w przyszłości zaznajomię się przynajmniej z podstawami chińskiego.

inezmlodawska
11-13-2016, 19:47
Chcieć, nie chcieć.. Głównie chodzi chyba o to czy dana osoba potrafiłaby się nauczyć tego języka. Dla mnie niestety byłoby to zbyt wiele. Albo nie jestem po prostu na tyle ambitna :D

franciss
11-13-2016, 19:50
Nauczyłem się nie dokonywać wyborów tylko i wyłącznie z punktu widzenia zyskowności i pragmatyzmu. Bardzo chętnie rozpocząłbym naukę języka chińskiego, choćby po to żeby zaspokoić swoją ciekawość. Popieram też naukę tego języka w szkole, najlepiej w ramach jakichś dodatkowych zajęć.

KGurba
11-13-2016, 20:56
Choć na pewno znajomość tego języka to coś, czym można się pochwalić, gdyż jest on bardzo egzotyczny, to jednak ja nie chciałabym się go nauczyć. Wydaje mi się on za bardzo skomplikowany, nie podoba mi się także brzmienie chińskiego.

Nickie
11-13-2016, 21:00
Aktualnie uczę się języka koreańskiego, więc możliwe, że nauka chińskiego byłaby dla mnie trochę łatwiejsza (znaki są praktycznie takie same, różnią się czytaniem); może kiedyś podejmę się tego wyzwania :)

KACHAZ
12-01-2016, 10:12
Mogłoby to być interesujące doświadczenie. Lubię "wyzwania":)

Ewelina9055
12-01-2016, 16:28
Byłam w Chinach i poznałam nieco tamtejszej kultury. Uważam, że niezbędne do efektywnej nauki języka jest sympatia do danego kraju i kultury. Ja niestety przeżyłam rozczarowanie. Chińczycy nie przestrzegają porządku, szturchają, wpychają się, nie przepraszają. Widziałam na ulicach dzieci z dziurą w kroku, które za jej pomocą załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne. W restauracjach i jadłodajniach wisiały kurczaki z przekręconymi karkami, kelnerzy przynosi zupy z całymi rybami (oczy, skrzela itd.). Chińczycy nie traktują humanitarnie jedzonych przez siebie zwierząt, nie wspominając już o psach...
Nie wyobrażam sobie, że uczę się chińskiego, ponieważ nie akceptuję takiej kultury.

irminao
12-03-2016, 21:24
Hmm... porównując stawkę za tłumaczenie na chiński z tym co można dostać tłumacząc ten sam tekst na angielski -wydaje się to dość kuszące. Z drugiej strony czy tłumacz chińskiego dostaje choć w połowie tyle zleceń co tłumacz angielskiego?

Na pewno nie ma takiego zapotrzebowania na tłumaczenia z chińskiego, ale tłumaczy chińskiego jest o wiele mniej, niż tłumaczy angielskiego, więc myślę, że może to być proporcjonalna liczba.

Zireael
03-08-2017, 12:26
Bardziej od chińskiego interesuje mnie język japoński, ale chińskiego również chciałbym się nauczyć.

sapeyka
03-08-2017, 12:32
Osobiście uważam, że jest to język przyszłości i warto na niego zwrócić uwagę. Być może niedługo zanczę naukę tego języka.

kedryms
03-08-2017, 22:48
Myślę, że warto uczyć się chińskiego :)
Sama zaczynam naukę tego języka, jestem wzrokowcem i myślę, że ułatwia to naukę nowych znaków :D
Polecacie jakieś kursy? :)

maleckado
03-09-2017, 14:41
Nie wiem, czy szkoła podstawowa z chińskim cokolwiek da; dzieci w tym wieku mogą nauczyć się podstaw, rytmu, owszem, ale jeśli nie będą na kolejnych etapach edukacji kontynuować nauki, to moim zdaniem to czas stracony.

pkostorz
03-09-2017, 15:06
U mnie na uczeliny jest kierunek Filologia angielska: tłumaceniowa z językiem chińskim. I osoby, które to studiują raczej nie narzekały za bardzo, choć stwierdziły, że po 5 latach poziom nie jest maksymalnie wysoki. Podobno chiński nie jest łatwym językiem.

Ja osobiście wolałbym się nauczyć japońskiego :)

paris
03-12-2017, 16:14
Z powodów czysto pragmatycznych to nie:). Myślę jednak, że angielski jeszcze długo będzie wystarczał do nawiązywania kontaktów międzynarodowych. Ale podobno Chiny rosną w siłę, a Stany Zjednoczone nie są już tak silne , jak kiedyś. Możliwe więc, że kiedyś nauka chińskiego stanie się w Polsce modna. Poznałam kiedyś Chińczyka mieszkającego w Polsce. Bardzo miła, kulturalna osoba, która swego czasu pomogła mi w pewnej sprawie. Jeśli więc kiedyś miałabym zdecydować się na naukę chińskiego, to bardziej z powodów sentymentalnych. Poza tym ciekawi mnie pismo chińskie, te wszystkie znaki.

Pchela13
03-12-2017, 22:49
Uważam, że znajomość chińskiego może się bardzo przydać, choć jeśli dobrze pamiętam to większe pieniądze płyną ze znajomości japońskiego. Sama miałam już taki pomysł by zacząć się uczyć, ale jak dotąd nie udało się. Choć nie tracę nadziei, może jeszcze się uda ten pomysł zrealizować.

kingasko
03-23-2017, 22:48
Nigdy, nie chciałabym. I nigdy nie chciałam. Aby dobrze nauczyć się mówić w obcym języku, nie wystarczy przyswoić sobie reguły gramatyczne i wykuć kilku tysięcy słówek. Język jest częścią kultury, więc trzeba również znać tę kulturę. I mieć do niej jakąś sympatię. Bez zrozumienia kraju i ludzi, którzy w nim żyją, można tylko marzyć o opanowaniu języka. Nie znam na dobrą sprawę kultury Chin (oprócz absolutnego minimum, które każdy wiedzieć powinien), stąd nie mam ambicji, żeby nauczyć się mówić w jej języku.

Prazubr
03-23-2017, 23:18
Chciałbym nauczyć się tego języka, po prostu dla satysfakcji.

polajanczak
03-24-2017, 23:29
Mnie jakoś język chiński wcale nie pociąga, nie wyobrażam sobie siebie uczącej tego języka, chociaż na pewno opłaca się go uczyć w dzisiejszych czasach :)

vyniu13
03-25-2017, 10:09
Ciekawy język ale trudny do nauczenia. Nie dalbym rady.

Hesher
03-25-2017, 14:50
Chcieć bym chciał, ale brak czasu by nie pozwolił - Chiński to bardzo, ale to bardzo trudny język i wiem, że nie dałbym rady :/

patryk_zz
03-25-2017, 16:46
Myślę że większość chciałaby mówić w takim języku, ale jest on dla europejczyka bardzo trudny i wymaga wielu lat nauki.
Dlatego też myślę że brak czasu i samozaparcia to główne przeszkody.

maly_chinczyk
03-26-2017, 14:08
Z perspektywy myślę, ze trzeba było uczyć się języka, który łatwiej pozostaje w pamięci, zwlaszcza europejskiego, w zapisie łacińskim. Jeżeli język nieużywany zanika to w przypadku chińskiego zapominanie ii utrata języka odbywa się 2x jeżeli nie 3x szybciej. Dla wszystkich pragnących hobbistycznie lub przyszłościowo zmierzyć się z językiem i pozostać w stanie się niem posługiwać dłużej niż przez pól roku polecam 1. wyjazd do Chin/na Tajwan/do Singapuru aby się go nauczyć i 2. znaleźć sobie pracę z nim związaną, która pozwoli nam mieć kontakt z językiem. Jeżeli nie, niestety zapomnimy go bardzo szybko :(

Marcel
08-17-2017, 21:47
Kurcze, ja nigdy nie chciałem się uczyć chińskiego, bo strasznie mi się nie podoba jego brzmienie, ale jakiś czas temu zmieniłem zdanie... Nie mam ambicji, żeby nauczyć się go biegle, ale obecna sytuacja, w której się znalazłem pokazuje mi, że nawet podstawowa znajomość chińskich znaków uproszczonych dużo dziś znaczy na rynku. Wcale nie trzeba od razu tłumaczyć Księgi przemian :)

MartaRyciak
08-18-2017, 13:13
Ja zawsze chciałam nauczyć się języka chińskiego i od czterech miesięcy to marzenie spełniam. Rozpoczęcie nauki tego języka nie wynikało jednak z korzyści materialnych.

magdalenka80
08-18-2017, 14:01
Czy dalibyście się namówić na naukę chińskiego z powodów czysto pragmatycznych?? Mówiąc wprost: dla ewentualnych przyszłych korzyści materialnych? Pytam bo chce znać Waszą opinię na temat czy jedna ze szkól podstawowych w Polsce dobrze robi ,że stawia na chiński- wyposaża uczniów w wiedzę przyszłości czy też wybiega za bardzo w przyszłość?
Moim zdaniem jak najbardziej dobry pomysł. Sinologów jest bardzo mało a myślę,że będą bardzo potrzebni w niedalekiej przyszłości. Ze względów finansowych również warto się tego języka uczyć. Tłumacz chińskiego zarabia naprawdę sporą kasę w porównaniu np do anglisty.

NinaMacion
09-05-2017, 20:04
Jak dla mnie... za dziwnie ten język wygląda. Ale być może kiedyś bym chciała chociażby spróbować. :)

MatKas
09-06-2017, 19:51
Gdybym już nie uczył się japońskiego, to pewnie tak. Oba języki są na tyle skomplikowane, że można poświęcić całe życie na ich naukę, a i tak zawsze znaleźć coś, w czym można by się podszkolić. Ale dla chcącego nic trudnego, a na pewno znajomość takiego języka (poza korzyściami na rynku pracy) daje również dużo satysfakcji.

Patrycja531
09-07-2017, 12:20
Ja od dwóch lat studiuję sinologię. Bardzo chciałam nauczyć się języka chińskiego i teraz znam go w stopniu dobrym. Uważam, że to może być na prawdę przyszłościowy kierunek, między innymi dlatego się na niego zdecydowałam. Sama bym chciała później pracować w szkole jako nauczyciel chińskiego, ewentualnie dorabiać także jako tłumacz.

angelka96
09-07-2017, 12:48
Moim zdaniem nauka języka chińskiego w szkole podstawowej to lekka przesada, jest to bardzo trudny język i z pewnością sporo dzieci miałoby z nim problemy. Uważam, że w najmłodszych latach edukacji najlepiej postawić głównie na naukę języka angielskiego, którego znajomość w obecnym czasie jest niezbędna. Chiński to przyszłościowy język, jednakże rozpoczęcie jego nauki powinno być świadomym wyborem a nie decyzją podjętą przez rodziców. :)