PDA

View Full Version : Studia w języku obcym - co o tym sądzicie?

BlueMoon
08-09-2011, 15:03
Ostatnio znalazłam w ofercie niektórych uczelni studia jakiegoś kierunku w języku obcym, np. psychologia z wykładowym językiem angielskim. Wydaje mi się to ciekawą opcją - połączenie języka z inną dziedziną - ale odstrasza cena, która jest dużo wyższa niż za zwykłe studia. Dodam, że taką ofertę znalazłam na prywatnych uczelniach. Myślę, że byłoby to ciekawe połączenie dla tłumacza. A może wiecie coś więcej o takich studiach?

kasia*
08-09-2011, 16:39
Większość publicznych uczelni również ma w ofercie choćby 1-2 kierunki prowadzone w języku obcym. Moim zdaniem, nie jest to przygotowanie studenta do wykonywania zawodu w polskich realiach, ponieważ, jak sama piszesz, przykładowa psychologia w języku angielskim nie zda się na wiele na naszym rynku. Co więcej, absolwent takich studiów może mieć potem problemy z doborem właściwych słów w języku polskim ;) Dlatego są to raczej studia dla osób planujących wyjazd za granicę. Z drugiej jednak strony, np. budownictwo prowadzone w j. ang. jak najbardziej zwiększa szanse absolwenta na rynku, zwłaszcza, że większość poważnych firm budowlanych to zagraniczne korporacje.

GuzikA
01-29-2016, 21:55
Myślę, że nawet mimo ceny warto coś takiego wypróbować. Wtedy ćwiczy się język, a przy tym masz absolutnie dodatkowe wykształcenie, co zresztą w połączeniu może dać naprawdę dobre perspektywy.

kasja
02-07-2016, 17:42
na lubelskich uczelniach są niektóre kierunki po angielsku i w trybie dziennym chyba nie są płatne:)

Gnomasz
02-07-2016, 19:40
Co więcej, absolwent takich studiów może mieć potem problemy z doborem właściwych słów w języku polskim ;)

To jest spory problem i to czasem spotykający się ze sporym niezrozumieniem u ludzi. „Jak to, przecież to twój język, jak możesz czegoś nie umieć nazwać?”.

Bierz też pod uwagę to, że nauka nowego tematu w nowym języku może być wyczerpujące. Paru znajomych bardzo na to narzekało. Z drugiej strony jedna z nich w końcu i tak okazała się najlepsza w grupie, więc spróbować można ;)

ursklo
02-08-2016, 16:46
Jak ktoś już wyżej napisał - wydaje mi się, że to jest opcja głównie dla osób, które będą później pracowały w środowisku obcojęzycznym. W przeciwnym wypadku może być problem ze znajomością słownictwa specjalistycznego, którego na kierunkach w języku polskim uczy się również po angielsku. Osoba z kierunku polskojęzycznego zna więc terminologię w przynajmniej dwóch językach ;) Z drugiej strony różnie to bywa z umiejętnością posługiwania się nią, która, znając życie, będzie lepsza po studiach całościowo w języku angielskim.
Znam osobę, która studiowała budownictwo w Anglii, poniekąd więc miała musowo kierunek w całości po angielsku. Gdy kiedyś rozmawiała ze znajomymi z Polski nie miała pojęcia, jak z nimi rozmawiać o tymże budownictwie, bo, jak to określiła, "nigdy jej te terminy po polsku nie były potrzebne"

justyna1993
02-10-2016, 14:57
Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Studia w innym języku jeszcze bardziej kształcą. Dzięki temu możemy oswoić się z innym językiem i lepiej go poznać. No i oczywiście jest to jakaś motywacja do nauki i być może rozwijania się w kierunku innych języków również.

AgataTeri
02-10-2016, 15:29
Myślę, że takie studia mogą wzbogacić wiedzę danej osoby, która dodatkowo będzie miała możliwość pracy za granicą i w kraju. Myślę, że nie jest problemem znalezienie polskich odpowiedników terminów omawianych na zajęciach w języku obcym. Jeśli ktoś oczywiście jest leniwy i mu się nie chce, wtedy tak, możliwe jest, że będzie miał problem z mówieniem po polsku o tym, czego się nauczył. Jednak jeśli tak jak zostało wspomniane, ktoś miałby uczyć się psychologii po angielsku, nie widzę problemu w czytaniu również podręczników/książek w tym temacie po polsku, aby być na bieżąco z wszelakimi zagadnieniami zarówno w j. polskim jak i angielskim :)

kolorowa
02-10-2016, 15:48
Wydaje mi się, że takie studia są bardzo dobre dla osób po filologii angielskiej/zajmujących się tłumaczeniem z angielskiego na polski lub z polskiego na angielski. Wtedy drugi kierunek, już całkowicie po angielsku, staje się dla nich swojego rodzaju specjalizacją w konkretnej dziedzinie, co może pomóc przy tłumaczeniu tekstów specjalistycznych. Oczywiście w trakcie takich studiów trzeba by również dużo czasu poświęcić na przyswojenie sobie terminów także po polsku, ale myślę, że dla takiej osoby nie byłoby to dużym problemem.

AgataTeri
02-10-2016, 22:47
Wydaje mi się, że takie studia są bardzo dobre dla osób po filologii angielskiej/zajmujących się tłumaczeniem z angielskiego na polski lub z polskiego na angielski. Wtedy drugi kierunek, już całkowicie po angielsku, staje się dla nich swojego rodzaju specjalizacją w konkretnej dziedzinie, co może pomóc przy tłumaczeniu tekstów specjalistycznych. Oczywiście w trakcie takich studiów trzeba by również dużo czasu poświęcić na przyswojenie sobie terminów także po polsku, ale myślę, że dla takiej osoby nie byłoby to dużym problemem.

Dokładnie. Zgadzam się w 100%. Wcześniej nie pomyślałam o tym, ale faktycznie takie studia mogłyby posłużyć za specjalizację w danej dziedzinie. Problem jednak leży w tym, że chyba nie ma wielu kierunków, na których zajęcia prowadzone są tylko po angielsku. Chociaż nie jestem w temacie, więc do końca nie wiem. Bynajmniej ja słyszałam tylko o kilku takich kierunkach.

kolorowa
02-11-2016, 09:53
Dokładnie. Zgadzam się w 100%. Wcześniej nie pomyślałam o tym, ale faktycznie takie studia mogłyby posłużyć za specjalizację w danej dziedzinie. Problem jednak leży w tym, że chyba nie ma wielu kierunków, na których zajęcia prowadzone są tylko po angielsku. Chociaż nie jestem w temacie, więc do końca nie wiem. Bynajmniej ja słyszałam tylko o kilku takich kierunkach.

Sprawdziłam, że na samym tylko UAMie w Poznaniu jest 8 takich kierunków (opórcz filologii angielskiej), oczywiście nie wszystkie to licencjaty.

EDIT: W sumie wszystkie to studia II stopnia ;)