PDA

View Full Version : Łacinka czy cyrylica?

malika
08-09-2011, 14:09
Czy alfabet cyryliski powinien byc zapisywany łaciną?

hanulja12
08-09-2011, 19:01
A dlaczego powinien?

malika
08-09-2011, 19:06
Może dlatego, ze nie zawsze w komunikatorach jak skype możesz używać cyrylicy, a chcesz porozmawiać na czacie lub po prostu tak się pisze szybciej :)

Joli
08-09-2011, 19:15
Coraz częściej zamiast cyrylicy używa się łacinki:) nawet w mailach do Rosjan:)

malika
08-09-2011, 19:24
Dokladnie :)

hanulja12
08-09-2011, 21:19
A to nie trochę pójście na łatwiznę? Skype widzi cyrylicę ;)

Joli
08-09-2011, 22:57
Ale nie każdy, kto chce skontaktować się z naszym wschodnim sąsiadem ma rosyjską klawiaturę :) z drugiej strony uznawanie przez Rosjan łacinki, jest miłym gestem otwarcia się:) chociaż mój profesor rosyjskiego mówił, że osoby uczące się rosyjskiego nigdy nie zachorują na Alzheimera (podobno mowa rosyjska wywołuje takie wibracje w mózgu, które nie pozwalają na rozwój tej choroby; podobnie czytanie i pisanie cyrylicą uaktywnia podobne obszary mózgowe) Prawdę powiedziawszy, nie wiem, czy to stwierdzenie ma uzasadnienie naukowe, ale miło jest używać rosyjskiego w mowie i piśmie ze świadomością, ze Alzheimer nie przyjdzie:))

hanulja12
08-10-2011, 11:24
Powaga z tym Alzheimerem?:) Miła wiadomość na początek dnia:) Od tej pory będę jak najwięcej rozmawiać po rosyjsku

fergee13
08-10-2011, 11:29
chociaż mój profesor rosyjskiego mówił, że osoby uczące się rosyjskiego nigdy nie zachorują na Alzheimera (podobno mowa rosyjska wywołuje takie wibracje w mózgu, które nie pozwalają na rozwój tej choroby; podobnie czytanie i pisanie cyrylicą uaktywnia podobne obszary mózgowe) Prawdę powiedziawszy, nie wiem, czy to stwierdzenie ma uzasadnienie naukowe, ale miło jest używać rosyjskiego w mowie i piśmie ze świadomością, ze Alzheimer nie przyjdzie:))

O qrcze :D chyba bardziej się bd przykładać do rosyjskiego :D

ciri
08-10-2011, 16:53
A to ciekawe z tym Alzheimerem :)

Jeśli chodzi o pisanie łacinką, to szczerze mówiąc bardzo tego nie lubię. Piszę wtedy dużo wolniej i zastanawiam się czy to, co stworzyłam jest zrozumiałe dla mojego rozmówcy. A jak czytam, to muszę czasami na głos ;p A przynajmniej takie mam odczucia po tym, jak pisałam smsy z jedną Turczynką. Zdecydowanie wolę cyrylicę ;)

Joli
08-10-2011, 18:57
mam pytanie do osób biorących udział w tym wątku, osób, jak mniema, zafascynowanych językiem rosyjskim i Rosją: czy macie rosyjskie klawiatury, czy korzystacie z możliwości zmiany pisowni w polskim wordzie?

malika
08-10-2011, 19:38
Mnie sie wygodnie pisze lacinka, nawet szybciej niz cyrylica, gdyz czasami literki myla mi sie na klawiaturze :). Ja akurat jestem z obozu bulgarskojezycznego.
Jesli chodzi o klawiature to zainstalowalam sobie klawiature fonetyczna

hanulja12
08-10-2011, 20:21
mam pytanie do osób biorących udział w tym wątku, osób, jak mniema, zafascynowanych językiem rosyjskim i Rosją: czy macie rosyjskie klawiatury, czy korzystacie z możliwości zmiany pisowni w polskim wordzie?

Ja swojego czasu miałam naklejki z rosyjskimi literkami na klawiaturze. Ale od ciągłego pisania po rosyjsku... nauczyłam się na pamięć gdzie jaka literka jest. :) I teraz przełączam tylko języki w ustawieniach regionalnych i piszę.

Ju$ti
08-11-2011, 09:57
Ja zdecydowanie wolę pisać cyrylicą - mam naklejki na klawiaturze. W końcu, jakbyśmy zaczęli używać tylko łacinki, to byśmy się oduczyli cyrylicy;p

Co do pisania w komunikatorach, na forach czy innych stronkach to mam kilka szybkich sposobów:)
Jeśli korzystacie z Mozilli to polecam zainstalowanie sobie rozszerzenia Transliterator - potem tylko klikamy F2, piszemy wg zasad transliteracji i wyskakują nam piękne rosyjskie bukvy;)

Można też pisać na stronkach typu translit.ru i kopiować sobie tekst - ale to profesjonaliście nie przystoi;p

Polecam program OpenOffice - można go pobrać za darmo i doinstalować słownik rosyjski. Pisze się w nim tak samo jak w Wordzie, ale pomaga pozbyć się nie chcianych literówek - podkreśla na czerwono niepoprawne słówka:)

natashqa
02-11-2012, 10:59
Ja zdecydowanie wolę pisać cyrylicą. Korzystam z naklejek na klawiaturze i wcale mi one nie przeszkadzają, gdy chcę pisać łacinką. To kwestia przyzwyczajenia ale myślę, że ważne jest dobranie odpowiedniego koloru nalepek do koloru klawiszy. Ja mam białą klawiaturę z czarnymi napisami a naklejki z literkami cyrylicy są czerwone.

A tak poza tym, ciekawe czy to prawda z tym Alzheimerem i rosyjskim.....:p

kluskap
02-11-2012, 12:45
Ja nie lubię czytać i pisać po rosyjsku z zapisem łacińskim, idzie mi to wtedy zdecydowanie wolniej.

serenity
02-11-2012, 15:18
Ja też nie lubię ani czytać, ani pisać łacinką, jakoś tak nie wygląda to już zbyt ładnie...:p A poza tym też wychodzi mi to zdecydowanie wolniej i też zawsze mam wątpliwości, czy to, co napiszę, będzie zrozumiałe. Na klawiaturze mam rosyjskie naklejki, ale w sumie też już prawie znam układ na pamięć;)

Sasza
02-11-2012, 22:24
Zdecydowanie wolę pisać i czytać cyrylicę. Podobnie jak większość wypowiadających się tutaj mam naklejki na klawiaturę, bardzo szybko można opanować ten "nowy" układ.

aletal
02-12-2012, 18:07
Ja tak samo wolę pisać i czytać cyrylicą. Niestety często dostaję maile np. od ludzi z Estonii pisane po rosyjsku, ale łacinką. Dla mnie to jest koszmar - więcej czasu spędzam na rozszyfrowaniu treści takiej wiadomości. Po za tym jak zapisywać np. litery ш,ж? Transliterując na polski napisałabym sz, rz, ale Estończycy nie mają takich liter i mogą nie domyślić się o co chodzi. No i takie problemy mi się mnożą. :) Więc będę tradycjonalistką i bronię cyrylicy ;)

Magda_Świder
02-13-2012, 00:42
Czy alfabet cyryliski powinien byc zapisywany lacinka

A dlaczego łacinka a nie cyrylicka? :P

MarinaJU
02-16-2012, 09:47
Jeśli piszesz po rosyjsku, to oczywiście tylko cyrylicą. A jeśli Polak będzie pisał rosyjskie słówka według polskich zasad gramatyki (ж, щ и т.д.) , to nie każdy Rosjanin zrozumie. Sms-y często piszę się w Rosji łaciną (więcej znaków mieści się w jednym sms wtedy), ale są swoje zasady pisania, jak na przykład "ч" pisze się jak "4" etc. Ale pamiętam, jak w szkole (jestem Rosjanką) wiele osób lubiło pisać na lekcjach języka obcego cyrylicą :D Ciekawo, gdy by ja tak teraz napisała swój post cyrylicą... :)

a897295
11-15-2016, 22:00
Analogicznie możemy też spotkać się z dwoma sposobami pisania po grecku (w użyciem greckich znaków albo łacińskich (w bardziej potocznej formie)) :)

kayab92
11-16-2016, 09:33
Osobiście jestem za tym, żeby po rosyjsku pisać cyrylicą. Niestety, sama łamię tę zasadę, gdyż w swoim telefonie komórkowym za nic nie mogę ustawić piswonii przy pomocy cyrylicy. Muszę pisać łacinką. Dodatkowa opcja słownika, która dodatkowo zmienia treść smsa, to już zupełnie odmienna historia. Jest to jednak sytuacja bez wyjścia, kiedy musisz odpisać na szybko. Jeśli miałabym wybierać czytanie między zapisem cyrylicą a zapisem łaciną, to zdecydowanie lepiej czytałoby mi się teksty zapisane oryginalną pisownią.

kpaprocka
05-21-2017, 11:26
Łacina, cyrylicy nigdy nie mogłam opanować.

MagdalenaSlezak
05-21-2017, 20:48
Łacina najlepsza to nie czasy rusyfikacji :) jakoś niemam przekonania do cyrylicy

MKat
05-22-2017, 12:41
To na pewno ściema skoro choroba Alzheimera nie omija ani Rosjan ani kraje które używają cyrilicę.

Anna186
05-25-2017, 17:10
Cyrylica powinna pozostać cyrylicą i tyle w temacie ;) Jeśli nie jestem zmuszona brakiem odpowiedniej klawiatury to zawsze zostaję przy cyrylicy.