PDA

View Full Version : Jaki język świata jest najtrudniejszy a jaki najłatwiejszy?

fergee13
08-09-2011, 13:50
Jak sądzicie, który język obcy jest najtrudniejszy a który najłatwiejszy? Zapraszam do dyskusji :)

inez415
08-21-2011, 15:02
Z tego co mi wiadomo jednym z prostszych języków jakiego możemy się nauczyć jest hiszpański i o ile mnie pamięć nie myli - włoski ;) Natomiast najtrudniejszym jest nasz rodzimy - polski. Ilość odmian, przypadków jest tak duża, że sprawia on problem chętnym, którzy chcą się go nauczyć. Zresztą wielu Polaków nie potrafi się nim poprawnie posługiwać ;)

paula7732
08-21-2011, 19:26
Na najtrudniejszy język mój typ to amharski (Etiopia). Składa się z ponad 250 znaków sylabicznych nie używanych nigdzie indziej na świecie i gramatyka jest zupełnie inna niż jakiegokolwiek innego języka, który znam. Pod względem wymowy - xhosa.

Michal
10-23-2011, 23:31
Uczyłem się kiedyś hebrajskiego. Stawiam, że jest jednym z trudniejszych do nauki dla nas, choć pewnie chińskiego nie przebije!

Marta86
10-24-2011, 14:44
Według mnie strasznie ciężki jest język chiński, fiński, węgierski. Podziwiam tych, którzy opanowali te języki :)

umarexpobjeda
10-24-2011, 17:38
A czy nie jest tak, ze jest to pojecie względne? Czy dla Estończyka trudniejszy do opanowania będzie przykładowo fiński czy turecki?

Nie można przyjmować uogólnień, to zbyt śliskie kwestie.

Asia
10-28-2011, 10:35
W moim odczuciu im bardziej język jest odmienny gramatycznie i składniowo od rodzimego tym trudniejszy. Zgadzam się z przedmówcą, że to pojęcie względne, choć pewne uogólnienia w tym względzie są dopuszczalne. Moim zdaniem trudny jest chiński, ze względu na tony i pismo, oraz japoński - jako moja osobista trudność i momentami porażka:)

Camila
10-28-2011, 12:31
Ciężko mówić o ogólnej trudności, czy łatwości języków dla wszystkich. Dla mnie najtrudniejszym językiem świata jest chiński :) Z kolei do najłatwiejszych języków zaliczyłabym na pewno hiszpański :)

sonrisa
10-28-2011, 12:43
Nie miałam styczności z wieloma językami, ale dla mnie dość łatwy do nauki jest język hiszpański, a trudny - japoński (głównie przez brak cierpliwościi nawet do nauki pisania...).

andrzej
10-29-2011, 11:28
Jak dla mnie najtrudniejszy by by pewnie chiński.
Najłatwiejszy - angielski? Ten język spotyka się wszędzie, nie jest też specjalnie trudny do przyswojenia, jest to oczywiście tylko moja subiektywna opinia, gdyż zależy to od uzdolnień danej osoby.

BCD
10-29-2011, 12:27
Wydaje mi się, że jednym z najtrudniejszych języków jest polski, więc mamy szczęście, że to nasz rodzimy język. Choć jak to zauważyła inez415 - wielu Polaków i tak ma z nim problemy ;)
Może to dziwne, ale dla mnie ciężki do nauczenia był francuski, wszystko brzmi mi w nim tak samo. Uczęszczałam na zajęcia przez rok w trakcie studiów i do dziś niewiele zapamiętałam :(

marcink
10-29-2011, 14:03
Według mnie najtrudniejszymi językami są języki tonalne (wietnamski). W tym przypadku nie wystarczy dobrze odczytać słowo, ale należy także wypowiedzieć je w odpowiednim tonie, ponieważ każdy ton wyraża inne znaczenie. Jako Polak, do najłatwiejszych zaliczyłbym wszystkie języki, z którymi sporą styczność w codziennym życiu, czyli: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski.

Ania_25
11-03-2011, 18:45
Moim zdaniem najłatwiejszym językiem jest ten, z którym obcujemy od najwcześniejszego dzieciństwa. Skala trudności pozostałych zależy od osobistych predyspozycji.
A propos trudności języka polskiego dla Polaków, to jest on równie trudny, jak np. angielski dla Anglików. Nie tylko Polacy mają problem z opanowaniem swojego, własnego języka.

student1206
11-04-2011, 16:39
Hmmm... ja uważam, że bardzo trudne są : chiński, japoński i francuski
Natomiast najłatwiejsze dla nas - Polaków są języki z grupy słowiańskiej, np. rosyjski, czeski, ukraiński...

Strix
11-04-2011, 18:43
Ja gdzieś czytałam, że jednym z najłatwiejszych języków świata jest hiszpański, natomiast jednym z najtrudniejszych polski. Zastanawiam się gdzie leży trudność chińskiego i japońskiego (choć podobno nie są to wcale tak trudne języki jakby się wydawało).

Toshinus
02-20-2012, 14:03
Najtrudniejszy - polski
Najłatwiejszy - esperanto

MegiLena
08-06-2012, 16:13
Najłatwiejszy moim zdaniem jest polski, ponieważ jest moim ojczystym :) ,
a za najtrudniejszy uważam chiński oraz inne azjatyckie języki :) .

Semyaza
08-06-2012, 23:57
Moim zdaniem istotne jest jaki jest nasz język ojczysty, jak już wspomniano Polakom łatwiej jest nauczyć innych języków słowiańskich niż tych, które diametralnie różnią się od naszego, jak np. chiński, gdzie bez prawidłowej intonacji można wypaczyć sens tego co mówimy (źle intonując jakieś słowo, w rzeczywistości często mówisz inne). W przypadku Polaków angielski jest ciekawym przypadkiem, bo o ile posiada on względnie prostą gramatykę, to nauczenie się poprawnej wymowy dla wielu osób jest bardzo czasochłonne ze względu na duże rozbieżności pomiędzy pisownią a wymową, a także różnice w wymowie wielu spółgłosek i samogłosek pomiędzy językiem polskim a angielskim (np. w polskim mamy tylko 8 samogłosek a w angielskim aż 20!).

Hatter
08-07-2012, 11:30
Hmmm... ja uważam, że bardzo trudne są : chiński, japoński i francuski
Natomiast najłatwiejsze dla nas - Polaków są języki z grupy słowiańskiej, np. Rosyjski, Czeski, Ukraiński...

Na podstawie własnego doświadczenia, a także znajomych Ukrainek i Słowaczek: języki z tej samej grupy wcale nie są takie proste do opanowania. Można osiągnąć pewien poziom komunikatywności (przez podobieństwo między wyrazami), ale rzeczywiście opanować język wcale nie jest łatwo, bo wszystkie te podobne wyrazy i konstrukcje często są takie tylko pozornie. Dlatego np. znajomość ukraińskiego niestety zbyt wiele nie pomaga przy nauce rosyjskiego i na odwrót;)

madzikxd
06-18-2014, 00:08
Dla mnie najłatwijeszy jest włoski, natomiast najtrudniejszy arabski.

lytta
06-21-2014, 08:37
Myślę, że dużo zależy od punktu wyjścia, a więc od języków, które już poznaliśmy. Dla Japończyka chiński będzie łatwiejszy do nauczenia się niż np. francuski, ale dla Włocha francuski może okazać się bardzo prosty, a chiński nie do ogarnięcia. Z języków europejskich za najtrudniejsze uważane są węgierski i fiński, ponieważ należą do zupełnie odrębnej grupy językowej. Myślę, że bardzo trudno by nam było nauczyć się także chińskiego, arabskiego, czy nawet hebrajskiego, ponieważ nigdy z czymś podobnym nie mieliśmy kontaktu. Łatwe byłyby języki słowiańskie.

Gosia533
06-21-2014, 11:17
Według mnie jeden z trudniejszych to język francuski, głównie ze względu na wymowę. A w miarę prosy jest hiszpański, wymowa przyjemna i występują tylko dwa rodzaje męski i żeński, a odmiana czasowników jest dość intuicyjna i regularna.

gosia85
06-25-2014, 20:06
Każdy ma inne zdanie , inną przyswajalność danych języków. Ciężko określić, który z języków jest najtrudniejszy.To co dla jednego jest trudne, dla innych jest proste. Moim zdaniem najłatwiejszym językiem jest j.angielski , jest popularny, uczony w szkołach dlatego też łatwo przyswajalny. Trudnym językiem wydaje mi sie chiński, ruski i francuski

bigos
06-30-2014, 18:14
Wg mnie angielski jest najlatwiejszy, a najtrudniejszy oczywiscie nasz polski (patrzac z perspektywy nowicjusza) ;p

Gokuba123
07-07-2014, 22:09
Najłatwiejszy - angielski. Najtrudniejszy - węgierski

ozzilas
08-18-2014, 08:57
Według mnie najłatwiej nauczyć się włoskiego i hiszpańskiego, jeśli chodzi o najtrudniejszy to chiński i tajski

majka3232
09-01-2014, 12:35
Najłatwiejszy jest według mnie hiszpański, a najtrudniejszy chiński.

pakow
09-14-2014, 18:38
Nie wyobrażam sobie nauki chińskiego czy japońskiego. Wydają mi się potwornie trudne i podziwiam ludzi, którzy opanowali, nawet w małym stopniu, któryś z tych języków. Język polski też nie należy do najłatwiejszych - z punktu widzenia obcokrajowca. Najłatwiejszy język to moim zdaniem hiszpański bo ma nieskomplikowaną gramatykę.

QubaSzylkiewicz
09-15-2014, 13:02
Trudny/łatwy w nauce - to pojęcia względne. Nam Polakom najłatwiej jest się nauczyć języków najbardziej zbliżonych do naszego czyli słowackiego i ukraińskiego. Spoza słowiańskiej grupy językowej najłatwiejszy do opanowania wydaje się hiszpański ze względu na prostą wymowę i w miarę prostą gramatykę. Podobno najtrudniejszym językiem świata jest język baskijski, aby go opanować trzeba się uczyć od wczesnego dzieciństwa, czyli w praktyce język dostępny wyłącznie dla native speakerów. Szalenie trudne są języki kaukaskie - gruziński, czeczeński, tacki, osetyjski, abchaski, adygejski, kabardyjski, inguski, awarski, lezgiński etc. Opanowanie samego tylko pisma gruzińskiego to jest prawdziwe wyzwanie, nie mówiąc już o wymowie wszystkich 28 spółgłosek ( dźwięczne, bezdźwięczne przydechowe i bezdźwięczne wydechowe ). Dodatkowego smaczku dodaje jeszcze odmiana przez 7 przypadków i fakt że jest to język aglutynacyjny. Dla mnie masakra!

Natomiast co do języków chińskich ( mandaryńskiego, kantońskiego, fujiańskiego, szanghajskiego ) to podobno wcale nie są aż tak trudne jak się może wydawać. Wymowę mają okrutnie trudną, ale gramatykę ponoć mają już banalnie prostą. Zaledwie 2 czasy gramatyczne... To mniej niż w językach słowiańskich! To w ogóle da się?

GRodewald
09-20-2014, 18:07
Miałem okres fascynacji językiem szwedzkim, duńskim i norweskim. Mimo wszystko nadal uważam je za bardziej przystępne niż francuski, który brzmi dla mnie chaotycznie i niezrozumiale. Być może dlatego, że spośród wszystkich znanych mi języków ten brzmi dla mnie najmniej przyjemnie.

annakopec
09-20-2014, 19:37
Często w wypowiedziach przewija się, że najlatwiejszym językiem jest hiszpański. Uczę się go kilka lat już, nie jest mega trudny ale do najłatwiejszych bym go nie zaliczyła :-) Fakt, dużo można zrozumieć ze słuchu, ale już gramatyka wcale nie jest taka prosta... Myślę, że najłatwiejsze języki to esperanto i angielski. Najtrudniejszym byłby chyba chiński.

alex9489
09-21-2014, 21:44
Myślę, że to zależy od osoby. Dla mnie np. najłatwiejszy jest angielski, a najtrudniejszy...hmm.. arabski, chiński.. Coś takiego. :)

ioodi
09-21-2014, 23:27
Wiele osób pisze, że najłatwiejszy jest angielski. Ale z nim jest trochę tak, że im dalej w las, tym więcej drzew. Tzn. dość szybko można osiągnąć pierwsze efekty i poziom podstawowy, ale na wyższym poziomie aż roi się od niuansów. Wiele Polaków, którzy uczą się angielskiego i niemieckiego za o wiele łatwiejszy uważa niemiecki.

basiuccia
09-22-2014, 00:03
Z tego co mi wiadomo jednym z prostszych języków jakiego możemy się nauczyć jest hiszpański i o ile mnie pamięć nie myli - włoski ;) Natomiast najtrudniejszym jest nasz rodzimy - polski. Ilość odmian, przypadków jest tak duża, że sprawia on problem chętnym, którzy chcą się go nauczyć. Zresztą wielu Polaków nie potrafi się nim poprawnie posługiwać ;)

Taka właśnie opinia panuje na temat włoskiego, dopóki ktoś nie zagłębi się w zakamarki gramatyczne. :)

paulagora
09-22-2014, 12:19
Zdecydowanie najtrudniejszy węgierski :D i dla mnie osobiście niemiecki -.-

agaga91
05-16-2015, 10:54
Najtrudniejszy - polski, węgierski, chiński

pverum
05-16-2015, 11:36
Natomiast najtrudniejszym jest nasz rodzimy - polski. Ilość odmian, przypadków jest tak duża, że sprawia on problem chętnym, którzy chcą się go nauczyć.
Taki np. estoński ma ponoć 14 przypadków, podobno należy do najtrudniejszych.
Niektórzy pisali, że arabski jest wyjątkowo trudny, ale według mnie nie jest wcale taki zły - 3 proste przypadki, nietrudna odmiana czasowników... no ale do najłatwiejszych też bym nie zaliczył, raczej gdzieś pośrodku. Inny alfabet to najmniejszy problem, do opanowania w tydzień.

Najłatwiejsze - angielski (najtrudniejsze jest chyba poprawne czytanie i wymowa, ale zdecydowanie do przeskoczenia), hiszpański.

neta8t9
05-17-2015, 11:11
Zgadzam się hiszpański jest wyjątkowo łatwy i taka panuje opinia na świecie. Trudny jest na pewno chiński i to bardzo. Jak dla mnie jednym z trudniejszych jest arabski ze względu na pisownię.

akjam92
05-17-2015, 19:49
Co do najtrudniejszych, to ciężko mi się wypowiedzieć, wydaje mi się, że polski można zaliczyć do czołówki.
Jeżeli chodzi o łatwiejsze języki, wydaje mi się, że włoski i hiszpański nie są zbyt skomplikowane.

adradz
05-17-2015, 20:45
Nawet jeśli pominąć osobiste preferencje (np. dla mnie języki romańskie są w zasadzie nie do nauczenia się), to nie ma czegoś takiego jak najtrudniejszy język. Możemy co najwyżej mówić o najtrudniejszym języku dla kogoś z danej grupy językowej.
Przykładowo, dla kogoś ze sfery germańskojęzycznej, język słowacki będzie bardzo trudny. Dla kogoś ze sfery słowiańskiej będzie łatwy, a jeśli ktoś pochodzi ze sfery zachodniosłowiańskiej, to już w ogóle nie będzie to dla niego stanowić wyzwania.
Z kolei język chiński, który nam wydaje się straszy, nie będzie jakoś szczególnie trudny dla Wietnamczyka czy Tajlandczyka.
Jeśli jednak miałbym wybrać języki, które moim zdaniem są najtrudniejsze dla kogoś z Europy, to byłby to Wietnamski (chyba z 7 tonów) i Kantoński (8-9 tonów, plus klasyczny alfabet chiński). Przynajmniej, jeśli chodzi o języki używane przez pond 10 milionó1) ludzi, bo z tego co wiem, to niektóre z języków rdzennoamerykańskich też potrafią być bardzo wymagające (np. Navajo

michal646
11-26-2016, 22:11
Według tego źródła http://www.effectivelanguagelearning.com/language-guide/language-difficulty
najtrudniejszym językiem dla osób anglojęzycznych jest japoński.