PDA

View Full Version : Rosyjski język biznesu


nikla
08-09-2011, 13:33
Studiuje Język rosyjski na specjalności Język biznesu. Korzystamy głównie z książki Rosyjski dla studentów ekonomii A Bartosiewicz. Czy ktoś z Was ma jakieś dobre rady i źródła do nauki rosyjskiego właśnie z zakresu ekonomii??

aguska06
12-14-2011, 22:34
Ja skończyłam język rosyjski biznesu :)

Uczyłam się z następujących podręczników:
1) "Русския язык в бизнесе" - Siergiej Chwatow i Roman Chajczuk - książka jest wstępem do nauki języka biznesu, zawiera teksty z zakresu ekonomii, przykłady negocjacji biznesowych, rozmów handlowych, rozmów przez telefon z klientem, korespondencji biznesowej.

2) "Бизнес-контакт" - Natalia Bondar i S. Chwatow - podręcznik dla zaawansowanych użytkowników języka, chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu biznesu, pomaga w przygotowaniu się do międzynarodowego certyfikatu, jest naszpikowany słownictwem biznesowym więc polecam :), zawiera także moduły poświęcone gramatyce. Można z niego korzystać samodzielnie - dokupić płytę do słuchanek i książkę z odpowiedziami do ćwiczeń z leksyki i gramatyki.

Jeśli chodzi o słownik, to poza całą rzeszą słowników ogólnych (dwujęzycznych, rosyjsko-rosyjskiego Ożegowa, frazeologicznych) do języka biznesu korzystałam ze słownika handlowego PWN-u L. Jochym-Kuszlikowa, E. Kossakowska, S. Stwarz. Mam jednak co do niego mieszane uczucia. Hasła nie są zbyt obszernie opracowane, a co do poprawności przekładu niektórych z nich mam spore wątpliwości. Może więc uda Ci się znaleźć coś lepszego.

Polecam także zaglądanie na ros. strony internetowe poświęcone np. funkcjonowaniu giełdy. Czytanie, tłumaczenie i naukę słownictwa :).

wtaraja
06-04-2012, 21:37
Polecam Cловарь терминов современного предпринимательства, nie wiem jednak czy jest do zdobycia w Polsce - najlepiej rozejrzeć się po bibliotekach uniwersyteckich. Słownik jest rosyjsko - rosyjski, ale obok tłumaczeń haseł po rosyjsku, są tez odpowiedniki angielskie. Poza tym świetną książką jest Marketing po rosyjsku dla Polaków autorstwa Alewtiny Bogdanowej i Anny Starościak. Są tam teksty po polsku i rosyjsku zarówno do tłumaczenia, jak i powtarzania w ramach ćwiczeń słownictwa z tekstów.

katarzyna1987
10-21-2012, 22:23
Również polecam książkę Бизнес-контакт Sergiusza Chwatowa i Natalii Bondar cz. I i cz.II

sawcz27
11-08-2012, 23:29
"Język rosyjski w sferze biznesu" Serafima Chawronina, Bożena Dereń, Lubow Kłobukowa, Irina Michałkina, Jadwiga Tarsa, Franciszka Witkowska-Lewicka

GalaS
11-14-2012, 17:58
Mnie osobiście przydają się rosyjskie strony internetowe ze słownikami terminów biznesowych:
http://www.bibliotekar.ru/biznes-15/
http://www.businessvoc.ru/
http://slovari.net/


a tu są różne, również biznesowe słowniki
http://www.nashislova.ru/

Hesperyda
11-14-2012, 19:59
Może rozminę się z targetem, ale gdyby czytał to ktoś początkujący, to "Biznesmeni mówią po rosyjku" jest świetną pozycją na start. Prosty, przejrzysty, a jednocześnie naprawdę solidnie przygotowany na rozgrzewkę.