PDA

View Full Version : [UKR > POL] [POL > UKR] - źródła, materiały i słowniki


mariot
08-09-2011, 13:17
Posiadam kilka słowników polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich, posiadam również słowniki elektroniczne jednak ciągle czegoś mi brakuje, czegoś nie mogę znaleźć. Z kupnem też nie jest za ciekawie ponieważ nawet w internecie często nie ma tego co jest potrzebne. Czy ktoś zna jakieś dobre strony gdzie można znaleźć pomoc w tłumaczeniu, lub jakieś słowniki elektroniczne do pobrania??

kbarczyk
08-22-2011, 14:44
Jw.
W porównaniu z anglistami, germanistami czy rusycystami itp. mamy cokolwiek pod górkę, ale i dla nas coś się znajdzie w sieci.
Co do translatorów internetowych -szkoda gadać, nie uwzględniają fleksji albo dodają jakieś zwariowane końcówki, dlatego wrzucam przydatną rzecz: http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/ to słownik lingwistyczny, który podaje odmianę słów:) pomocne, jeśli ktoś nie do końca opanował widminki

Dysponuję również słownikami w formie elektronicznej:
М. Юрковський, В. Назарук: "Українсько-польський, польсько-український словник", 2003
Великий тлумачний словник сучасної української мови, 2001, rekomenduje ministerstwo oświaty, więc chyba można mu zaufać:) Jeśli któryś z nich jest Wam potrzebny proszę pisać na mail: katarzyna.barczyk23@gmail.com i wyślę:)
i na koniec dla zainteresowanych (choć zainteresowani pewnie dobrze znają) http://izbornyk.org.ua/ - ukraińskie teksty, utwory, opracowania, teksty historyczne i literaturoznawcze itp.
Dzielcie się swoimi pomocami:)