PDA

View Full Version : Nauka francuskiego

saimaa
08-09-2011, 11:16
Witam! Postanowiłam już jakiś czas temu nauczyć się tego pięknego języka. Niestety jako samouk mam jak na razie słabe postępy. Staram się motywować do pracy, ale wiadomo, różnie z tym jest ;) Może ktoś z was mógłby mi polecić jakieś dobre techniki pracy i ciekawe materiały, książki albo jakieś strony internetowe? ;)

ClaroIntelect0
08-09-2011, 20:48
Hej, widzę, że zaczynasz się uczyć w taki sposób w jaki ja zaczynałam naście lat temu :) Jeśli chodzi o efektywne metody pracy to stawiałabym na systematyczność (niczego innego na razie nie wymyślono). Co do materiało , źródeł itp. to jak korzystałam i korzystam m.in. z wydawnict Didier , Larousse, Petit Robert (m.in. bardzo dobre słowniki)- to wszystko do znalezienie na dobrych księgarniach językowych (vide: www.nowela.pl) . Jeśli chodzi o internet to polecam Ci stronkę : www.wordreference.com- nie wiem czy znasz - jest to wielojęzykowy słownik, ktory naprawdę świetnie ułatwia naukę nowych słów. Jeśli masz dostęp do kanałów TV5 Monde czy France 24 to próbuj - szczególnie ten drugi jest ok, bo jako stacja informacyjna ma to do siebie, że informacje i wiadomości sie powtarzają więc nawet jak za pierwszym razem czegoś nie zrozumiesz to jest szansa , że usłyszysz to ponownie :). A teraz coś na deser: polecam babskie e-wydania magazynów np. www.elle.fr - można w połaczyć przyjemne z pożytecznym. Mam nadzieję, że pomogłam i zachęciłam do nauki.

nozickbuble
08-09-2011, 20:52
TV5Monde to mój faworyt. Są tam zarówno materiały z serwisów informacyjnych(żeby się osłuchać z językiem) jak również interaktywne ćwiczenia o zróżnicowanym poziomie trudności.

Osobiście uważam, że najgorszy sposób na francuski to popularne fiszki - bez oryginalnego brzmienia, całkowicie nieprzydatne.

martyna0512
08-09-2011, 23:46
A ja jeszcze dodam, że wielką zaletą tv5 jest to, że można sobie na ich stronie pooglądać. Bardzo dobra alternatywa kiedy nie ma się dostępu do tego kanału.

Sonia
08-10-2011, 00:35
Witam! Postanowiłam już jakiś czas temu nauczyć się tego pięknego języka. Niestety jako samouk mam jak na razie słabe postępy. Staram się motywować do pracy, ale wiadomo, różnie z tym jest ;) Może ktoś z was mógłby mi polecić jakieś dobre techniki pracy i ciekawe materiały, książki albo jakieś strony internetowe? ;)

Bardzo dobrym ćwiczeniem, które ćwiczy wymowę oraz uczy nowego słownictwa w łatwy i przyjemny sposób jest czytanie książek dla dzieci :) Teraz jest wiele takich dostępnych w EMPIKACH, gdzie dodawane są płyty CD, na których można posłuchać czytających natywnych użytkowników języka.
Książki dla dzieci są stosunkowo krótkie, co nie męczy uczącego oraz są interesujące, co również ma znaczenie. Słownictwo w nich zawarte jest proste, ale bardzo użyteczne.

Joli
08-10-2011, 08:42

saimaa,francuski to piękny język! ja też zabieram się do jego nauki we własnym zakresie:) Polecana już wcześniej telewizja jest, moim zdaniem, bardzo dobrym materiałem, by się z językiem osłuchać. Poza tym systematyczność i i jeszcze raz systematyczność! pozdrawiam:)

laurelindorinan
08-10-2011, 08:57
W ogóle czytanie książek to super sprawa jeśli chodzi o język. W Polsce po francusku książki są bardzo drogie niestety, ale za to we Francji w Bayeux znalazłam księgarnię gdzie sprzedają książki po 1 czy 2 euro, co prawda są używane, ale to chyba nic strasznego. Oczywiście, że nawiązałam kontakt z rodziną to prowadzącą i są chętni wysyłać mi książki nawet do Polski. ;) jeśli ktoś ma ochotę na jakąś książkę to piszcie ;)

Uważam, że w ogóle warto czytać gazety, strony internetowe, wszystko co wpadnie w ręce. Polecam też słuchanie radia np. rfi czy radiofrance.

saimaa
08-10-2011, 11:15
Hej! Dziękuję bardzo za wszystkie porady ;) Na pewno skorzystam i mam nadzieję, że moja praca kiedyś przyniesie efekty ;)

katwid3
08-10-2011, 12:14
Dorzucę jeszcze coś. Też jestem samoukiem nie tylko francuskiego, ale wcześniej też angielskiego i hiszpańskiego, które muszę przyznać były relatywnie proste w porównaniu z francuskim. Dla mnie największym wyzwaniem okazała się oczywiście prawidłowa wymowa, którą trudno opanować tylko na podstawie wyjaśnień w książce, dlatego bardzo polecam www.6ka.pl. Serwis oferuje kursy różnych języków na różnych poziomach i choć za kurs trzeba zapłacić (kwota jest naprawdę przystępna) to oferuje naprawdę dużo. Najważniejsze, że każde nowe słówko ma nagraną wymowę, którą można sobie odtwarzać w nieskończoność. Jest też dużo ćwiczeń, a na koniec podsumowanie, praca domowa itd. Zachęcam do zajrzenia na stronkę, szczególnie że są 3 przykładowe lekcje i można sobie sprawdzić czy taka forma nauki nam odpowiada. :)

Sonia
08-11-2011, 13:04
Dla posłuchania "żywego języka" oraz muzyki francuskiej proponuję również stronkę: www.cherie.fm.
Jest to strona internetowa radia, które możesz słuchać online. Bardzo fajne :) Będąc we Francji codziennie go słuchałam.

saimaa
08-12-2011, 12:48
Dziękuję Sonia! Radio jest przecudne :)))

saimaa
08-14-2011, 00:34
Odnośnie poprawnej wymowy - mam ogromne trudności z wymową "r". Staram się dużo czytać aby wyćwiczyć wymowę, ale to mnie troszkę przerasta. Nasze polskie "r" jest twardsze, a kiedy próbuje je zmiękczyć to wychodzi mi z tego jakieś nieokreślone charczenie... Macie może jakieś skuteczne sposoby na opanowanie tego nieszczęsnego francuskiego "r" ? ;)

Sonia
08-14-2011, 16:52
Dziękuję Sonia! Radio jest przecudne :)))

Nie ma za co ;) Cieszę się, że Ci się podoba.
Miłego słuchania życzę :D

Sonia
08-14-2011, 16:56
Odnośnie poprawnej wymowy - mam ogromne trudności z wymową "r". Staram się dużo czytać aby wyćwiczyć wymowę, ale to mnie troszkę przerasta. Nasze polskie "r" jest twardsze, a kiedy próbuje je zmiękczyć to wychodzi mi z tego jakieś nieokreślone charczenie... Macie może jakieś skuteczne sposoby na opanowanie tego nieszczęsnego francuskiego "r" ? ;)

Proponuję, abyś dużo czytała wyrazów, w których jest "r". Może przynudzam z tym czytaniem, ale ono pomaga nauczyć się poprawnej wymowy. Wymawiaj słowa na głos. Możesz nawet na początku wymawiać "r" z przesadą, ale w pewnym momencie zobaczysz, że przychodzi Ci to z łatwością i będziesz przechodziła z "r" normalnego na francuskie z dużą łatwością.

laurelindorinan
08-14-2011, 20:31
Proponuję, abyś dużo czytała wyrazów, w których jest "r". Może przynudzam z tym czytaniem, ale ono pomaga nauczyć się poprawnej wymowy. Wymawiaj słowa na głos. Możesz nawet na początku wymawiać "r" z przesadą, ale w pewnym momencie zobaczysz, że przychodzi Ci to z łatwością i będziesz przechodziła z "r" normalnego na francuskie z dużą łatwością.

Próbuje od 4 latach w ten sposób a i tak mam wciąż problemy :( dla mnie idealne francuskie 'r' jest chyba nieosiągalne :(

Sonia
08-14-2011, 21:25
Próbuje od 4 latach w ten sposób a i tak mam wciąż problemy :( dla mnie idealne francuskie 'r' jest chyba nieosiągalne :(

Czasami jest tak, że nasz aparart mowy nie chce się przystosować i nie jesteśmy w stanie wymówić pewnych dźwięków, ale i tak bym się tym nie zrażała i nie doszukiwałabym się jakiegoś problemu w sobie. Czasami warto zapomnieć o tym, że ma się trudność i mówić tak, jak najlepiej umiemy, aby poczuć przyjemność z samego faktu mówienia. Gdy człowiek przestaje zwracać uwagę na błędy i nie kontroluje się to bardzo często jest tak, że nasze problemy mijają.

laurelindorinan
08-14-2011, 22:32
Czasami jest tak, że nasz aparart mowy nie chce się przystosować i nie jesteśmy w stanie wymówić pewnych dźwięków, ale i tak bym się tym nie zrażała i nie doszukiwałabym się jakiegoś problemu w sobie. Czasami warto zapomnieć o tym, że ma się trudność i mówić tak, jak najlepiej umiemy, aby poczuć przyjemność z samego faktu mówienia. Gdy człowiek przestaje zwracać uwagę na błędy i nie kontroluje się to bardzo często jest tak, że nasze problemy mijają.

Właśnie tak staram się robić ;) dziękuję za słowa otuchy ;)

brokenflowers
08-15-2011, 10:33
Hej:) również sama uczę się francuskiego i polecam świetną stronę, bogatą w najróżniejsze ćwiczenia gramatyczne, leksykalne, gry, piosenki itp. http://www.lepointdufle.net/
korzystam z niej bardzo często.mam nadzieję, że posłuży;) owocnej nauki!

laurelindorinan
08-15-2011, 15:06
http://www.larousse.fr/
stary, dobry larousse pewnie wszystkim się przyda

http://www.francuski.ang.pl/forum/egzaminy/148923
http://www.ciep.fr/delfdalf/sujets-delf.php
dla myślących o egzaminach

http://www.leconjugueur.com/
w razie wątpliwości z odmianą

http://www.netvibes.com/fle_online#Accueil
żeby ćwiczyć

;)

Lynx85
08-15-2011, 15:47

Dokładnie - niestety nie ma chyba innej metody, bo nasze "aparaty mowy" nie są przystosowane do takiego "r". Jak uczyłam się francuskiego w liceum, to nasz nauczyciel przez pierwszy miesiąc nie nauczył nas ani jednego słówka, nie przerobiliśmy też ani jednego ćwiczenia. Przez pierwszy miesiąc jedyne co robiliśmy to uczyliśmy się wymawiania wszystkich dźwięków specyficznych dla francuskiego. Po tym czasie byliśmy w stanie przeczytać absolutnie każde słowo, chociaż nie wiedzieliśmy jeszcze wtedy co oznacza ;) Ale przyniosło to efekty :)

GreyOwl
08-16-2011, 13:01

Mamy :-) Spróbuj ćwiczyć na słowie "taboret". Zacznij od wymawiania "taboHet" z dźwięcznym "h", po pewnym czasie powinno samo przejść w gardłowe "r". Przynajmniej myśmy tak się uczyli i z dobrym skutkiem :-)

monka
08-17-2011, 14:31
Jeśli chodzi o ćwiczenie fonetyki, polecam stronę phonetique.free.fr (przejrzałam pobieznie wątek i nie zauważyłam, żeby ktoś już polecił tę stronę). Jest tam prezentacja samogłosek i spółgłosek, ćwiczenia polegające na rozróznianiu dźwięków oraz gry fonetyczne:)

Michal
10-04-2011, 22:07
Koniecznie zobacz livemocha.com. Cześć jest odpłatna ale część jest darmowa. Niestety, jako, że to kurs online, motywacja musi być wewnętrzna.

kachna
12-10-2011, 23:21
Hej,

Już ktoś pisał o rfi.fr, ale ja również polecam to radio, ze względu na podcasty, które ostatnio na nim odkryłam. Można sobie ściągnąć różne wybrane reportaże w formie gotowej do odsłuchania. Ja często słucham ich sobie jadąc tramwajem i czuję, jak to dużo daje. Wprawdzie język jest standardowy, a nie potoczny, niemniej można się z nim bardzo fajnie osłuchać. Dodatkowo, zdarzają się na prawdę niesamowicie ciekawe reportaże, więc chętnie ich słucham i wyczekuję nowych.

chamedafne
12-14-2011, 21:38
Macie może jakieś skuteczne sposoby na opanowanie tego nieszczęsnego francuskiego "r" ? ;)

Nauczyciel francuskiego kiedyś polecił mi dość brutalną, acz skuteczną metodę. Należy wziąć w usta trochę wody, odchylić głowę i zacząć płukać gardło, starając się jednocześnie powiedzieć "r". Należy tylko uważać, żeby się nie zakrztusić!
Ja zauważyłam, że "r" wychodzi mi lepiej wtedy, kiedy czytam dość szybko, ale to już pewnie indywidualne preferencje.

Maciejas
12-16-2011, 22:23
Też polecam gorąco phonetique.free.fr. Bardzo dobra stronka.

Uczyłem się francuskiego przez jakieś 2 miesiące i dzięki tej stronce mogłem jako tako kontrolować wymowę. A to wiadomo, niezbyt łatwa rzecz. Ach to francuskie "r" wciąż mi się po nocach śni ;)

francuski99
04-30-2012, 07:47
Jeśli chodzi o słownictwo, to ja korzystam ze stronki:
http://www.engoi.com/pl/fr/index.html
i jeszcze http://www.stronaofrancji.c0.pl/artykuly.php
tutaj jest dział poświęcony gramatyce i słownictwu. W sam raz dla początkujących. Miłej nauki!