PDA

View Full Version : Nauka języka


doraetlabora
08-09-2011, 08:19
Wiele się słyszy o komunikatywnej formie nauki języka. Co przez to rozumiecie? Jak można się uczyć komunikatywnie języka?

saimaa
08-09-2011, 11:13
Ogólnie w komunikatywnej metodzie nauczania chodzi o rozwój kompetencji komunikatywnej a więc nie tylko znajomości języka ale również zdolności do używania go w komunikacji. Dlatego kładzie się w niej nacisk na język mówiony, odgrywanie różnych sytuacji (w barze, na lotnisku, na urodzinach, na rozmowie o pracę itp.) a znacznie mniejszą rolę ma nauka gramatyki. Więc aby uczyć się komunikatywnie powinno się starać mówić jak najwięcej ;) Ćwiczyć słownictwo przydatne w konkretnym kontekście i tylko takie, które będzie przydatne do komunikowania, a więc na poziomie komunikatywnym odstawiamy na bok dyskusje o średniowiecznym malarstwie :P skupiamy się tylko na rzeczach prostych.

Osobiście uważam, że metoda ta sama w sobie nie jest najlepsza. Dlatego w dzisiejszych czasach można zauważyć jak się zmieniła od momentu w którym powstała. Czerpie dużo z innych metod i dlatego pozostaje tak popularna. Żadna inna metoda do tej pory nie była tak elastycznym narzędziem pracy. Dzięki tym zmianom jest również najbardziej efektywna. Oczywiście można korzystać z pozostałych metod, każdy musi to dopasować do siebie samego i wybrać taką, która mu odpowiada najbardziej ;)