PDA

View Full Version : Techniki doskonalenia pamięci

kari189
08-08-2011, 22:47
Witam,
czy znacie lub też sami korzystacie z pewnych ciekawych i sprawdzonych ćwiczeń pamięciowych (które rozwijają pamięć krótkotrwałą) ?
Takie ćwiczenia idealnie przygotowują do tłumaczenia konsekutywnego i w pewien sposób do tłumaczenia symultanicznego.
Zapraszam do podzielnia się swoimi spostrzeżeniami ;)

zancia
08-08-2011, 23:48
Myślę, że należy po prostu dużo słuchać i sporządzać notatki do takiego tłumaczenia oparte na znaczkach jakie sobie potem odczytamy. Im więcej takich ćwiczeń, tym lepiej zapamiętujemy wbrew pozorom, bo przyzwyczajamy się do coraz szybkiego tempa i dłuższych zdań, z którymi musimy się uporać. Potem to już raczej nie stanowi dla nas większego problemu. Ja sama muszę się za to zabrać, bo pamięć trzeba stale ćwiczyć;)

kari189
08-09-2011, 09:19
Pamiętam, że jednym z ćwiczeń na rozwój pamięci, które było wykorzystywane podczas zajęć z tłumaczenia konsekutywnego na uczelni było następujące ćwiczenie "rozgrzewające" :D (myślę, że każdy je zna;) ) :
osoba nr1 mówi jakieś słówko (w danym języku np. angielskim), osoba nr2 powtarza słówko osoby nr1 i dodaje swoje, osoba nr3 powtarza słówko osoby nr1, potem osoby nr2 i dodaje swoje - kolejne osoby powtarzają słowa w ten sam sposób. Pamiętam, że na zajęciach było ok 9 osób i kolejka powtórzyła się 3 razy więc ostatnia osoba miała długi ciąg słówek do powtórzenia! Słowa te zazwyczaj miały być związane z jakąś dziedziną. Było to bardzo fajne i myślę, że skuteczne! Wydaje mi się, że nawet sami możemy ćwiczyć w ten sam sposób! ;)
Ale oczywiście pomysł podany wyżej też jest bardzo skuteczny i warto z niego korzystać!

panna-marchewka
08-09-2011, 11:45
Bardzo dobrym ćwiczeniem jest słuchanie radia. Można np. wysłuchać jakiejść audycji/wypowiedzi, a potem streścić komuś - najpierw w języku, w którym usłyszeliśmy, potem w innym języku. To ćwiczenie pozwala wyćwiczyć coś, co określiłabym jako "globalną pamięć krótkotrwałą" (nie wiem, czy takie określenie istnieje, ale wydaje mi się, że pasuje do kontekstu). W czym rzecz:

Podczas słuchania nie wolno "zapamiętywać", to bardzo ważne! Kiedy coś zapamiętujemy, zaczynamy bezwiednie powtarzać w głowie dany fragment i nie koncentrujemy się na następnym, który właśnie słyszymy. Jednak nasz mózg to wspaniała machina i potrafi spamiętać mnóstwo rzeczy, jeśli będziemy tylko słuchać, a nie utrudniać mu "zapamiętywaniem".
Na początku ważne jest, by zapamiętać kolejność wydarzeń, kolejność rozmówców i ogólnie, o co chodziło. Potem kierujemy się ku szczegółom (dobrze jest nie notować nic poza liczbami). Dlatego trzeba dać mózgowi szansę wykazania się i zaoferować mu dłuższe fragmenty (przynajmniej minutowe).
Podczas streszczania starajmy się budować całe zdania, nie przerywać w trakcie. Trzeba dokończyć zdanie, nawet jeśli się nie pamięta, bo potem łatwiej jest sobie przypomnieć.

To nie jest może takie typowe ćwiczenie na doskonalenie pamięci, ale z moich obserwacji wynika, że często za bardzo skupiamy się na zapamiętywaniu, a za mało koncentrujemy na słuchaniu tekstu. Mózg dużo zapamiętuje podczas pracy "w tle", nie musi sobie tego w kółko powtarzać. Trzydziestosekundowa wypowiedź to dla niego pestka, serio.

Natomiast ćwiczenie kari189 wydaje mi się warte zmodyfikowania, przy czym potrzeba wtedy przynajmniej 3 osób. Niech nie będzie to zapamiętywanie słów - słowa są krótkie, mózg zdąży je powtórzyć sobie kilka razy, a poza tym nie tłumaczymy przecież samych słów. Niech to będą zdania z tekstu, nawet po polsku. A czyta 1. zdanie, B powtarza; A czyta 1. i 2. zdanie, C powtarza; A czyta zdania 1., 2. i 3. - B powtarza... itd. Dla prawdziwych twardzieli wersja utrudniona - A nie czyta tekstu od początku, tylko każde kolejne zdanie, a pozostali uczestnicy muszą zapamiętać początek (to już jest dość trudne i nie polecam na rozgrzewk, łatwo się zniechęcić).

Sonia
08-09-2011, 12:24
Witam,
czy znacie lub też sami korzystacie z pewnych ciekawych i sprawdzonych ćwiczeń pamięciowych (które rozwijają pamięć krótkotrwałą) ?
Takie ćwiczenia idealnie przygotowują do tłumaczenia konsekutywnego i w pewien sposób do tłumaczenia symultanicznego.
Zapraszam do podzielnia się swoimi spostrzeżeniami ;)

Ja używam wypracowanego przez siebie ćwiczenia :)
To jest ćwiczenie dla tych, którzy maja pamięć słuchową i są wrażliwi na wszelkie dźwięki.
Założyć słuchawki na uszy i puścić sobie np.audycję radiową. Wysłuchać jej najlepiej 3 razy. Za pierwszym razem tylko słuchać. Za drugim starać się wynotować słownictwo oraz wyrażenia, których nie znamy, a za trzecim podejściem starać się odnaleźć sens tych słów zogólnego kontekstu. Na końcu ćwiczenia streścić audycję używając nowego słownictwa.
Tak samo uczyłam się poprawnego wymawiania wyrazów. Powtarzając za lektorem wyrazy z słuchawkami na uszach :)
Nie jest to może bardzo profesjonalne ćwiczenie, ale można je wykorzystywać jak kto chce :)

Camille Paul
08-28-2017, 14:45
mnemotechiniki może są pomocne. http://www.mnemotechnika.com/

NataD
10-13-2017, 10:37
Jednym z ćwiczeń, które robiliśmy w szkole była wersja shadowingu (ćw. polegające na powtarzaniu tekstu za mówiącym, w języku wypowiedzi) w której celowo opóźniamy powtarzanie, np. zwlekamy kilka sekund zanim zaczniemy powtarzać tekst, tak, żeby zapamiętać większy fragment, potem doganiamy mówiącego i za chwilę robimy kolejne opóźnienie. Można też przez całość wypowiedzi utrzymywać takie samo opóźnienie w relacji do oryginału. Można ćwiczyć dosłownie na wszystkim, youtube jest nieskończony, polecam oczywiście poprawny jezyk (ja korzystam np. z nagrań TED, oficjalnych wypowiedzi amerykańskich prezydentów czy innych polityków, wiadomości CNN/BBC czy nagrań oficjalnych wywiadów z ciekawymi osobami)

VictoriaKedra
10-13-2017, 12:04
Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią. Również miałam takie ćwiczenia w szkole. Na początku jest ciężko, ale da się szybko przyzwyczaić przy regularnej pracy.
Sprawdza się jeszcze posłuchać/przeczytać tekst/nagranie, po tym go wyłączyć i starać się opowiedzieć to swoimi słowami, ale co najdokładniej, nagrać siebie i porównać z oryginałem.

KamilaKinach
10-13-2017, 14:21
1. Włączyć sobie filmik na youtube (np. wypowiedź polityka) i spróbować streścić to, co się usłyszało.
2. Jedna osoba czyta tekst (minimum jedno zdanie) a Ty powtarzasz (starasz się nie pominąć ani jednego słowa).
3. Włączasz filmik i zatrzymujesz co jakiś czas - powtarzasz zdanie po zdanie co usłyszałeś.
4. Słuchasz audycji radiowej i wypisujesz sobie najważniejsze słówka, a potem na ich podstawie streszczasz wypowiedź.
Tak się uczyłam na studiach. Może wydawać się nużące, ale pomaga :)

annaabudzinska
11-28-2017, 10:30
Rysowanie małych rysunków związanych z danym zagadnieniem bardzo pomaga.

Anna2405
12-03-2017, 22:46
Ja sobie wyćwiczyłam pamięć krótkotrwałą w następujący sposób: w poprzedniej pracy mieliśmy tzw. "No paper policy", czyli nie mogliśmy sobie niczego zapisywać na później, nawet po to, żeby mieć się z czego uczyć. Mieliśmy dużo slajdów z ogromną ilością informacji i trzeba było po prostu to zapamiętać. Szukałam słów kluczy i starałam je sobie z czymś skojarzyć, żeby zapamiętać (kolor, dźwięk, wspomnienie, cokolwiek co było pomocne).

Później, w innej już sytuacji, musiałam się uczyć kartki lub dwóch na pamięć na "teraz". Dobrym sposobem było zapamiętywanie krok po kroku: najpierw jedno zdanie powtarzałam tak długo, aż je wypowiedziałam na głos myśląc o czymś innym, później kolejne zdanie i wypowiadałam już dwa zdania naraz, potem trzy.. i tak aż byłam w stanie wystukać całość z pamięci. Na początku wydaje się to ciężkie, ale później już nawet o tym nie myślałam.

Anna2405
12-03-2017, 22:49
Jeszcze mogę dodać, że przy takim uczeniu się bardzo pomagał mi ruch, czyli chodzenie lub rozbudowana gestykulacja i mówienie na głos. Mówienie na głos to dla mnie w takim przypadku jakby opowiadanie komuś o czymś - o wiele łatwiej zapamiętuje się rzeczy, jeśli je potraktować jak historię, którą chce się komuś opowiedzieć :)

damian1993
12-05-2017, 16:02
Myślę, że jak najlepszym sposobem są częste ćwiczenia. Puszczanie sobie filmików i próba tłumaczenia, zatrzymując w trakcie filmik co jakiś czas. Za każdym razem próbując przetłumaczyć dłuższy fragment bez pauzowania. Krótko mówiąc trening czyni mistrza :)

Malgosia97
01-09-2018, 13:22
Mi bardzo pomaga ciągły kontakt z językiem, np. włączam jakiś film w języku obcym, następnie próbuję go streścić i sprawdzam, jak dużo zapamiętałam, a ile mi umknęło. Słuchanie audycji radiowych też jest bardzo pomocne, wiadomo, że od razu nie zrozumiemy wszystkiego, ale rozwijamy swój warsztat językowy.

monikamitoraj
01-12-2018, 12:33
Czy znacie dobre techniki zapamiętywanie dla dzieci?

Marguerite96
01-15-2018, 13:09
1. Włączyć sobie filmik na youtube (np. wypowiedź polityka) i spróbować streścić to, co się usłyszało.
2. Jedna osoba czyta tekst (minimum jedno zdanie) a Ty powtarzasz (starasz się nie pominąć ani jednego słowa).
3. Włączasz filmik i zatrzymujesz co jakiś czas - powtarzasz zdanie po zdanie co usłyszałeś.
4. Słuchasz audycji radiowej i wypisujesz sobie najważniejsze słówka, a potem na ich podstawie streszczasz wypowiedź.
Tak się uczyłam na studiach. Może wydawać się nużące, ale pomaga :)

Robiłam podobne ćwiczenia i rzeczywiście to pomaga. Jeżeli chodzi o rozwijanie pamięci w samej sobie, to też jest bardzo skuteczna nauka wierszy na pamięć.

AdriannaK
01-29-2018, 14:54
Uczenie się wierszy dla własnej przyjemności i odświeżanie tych wierszy co kilka lat. Fiszki też. Ogólnie skojarzenia! ;)

PatrycjaN
06-11-2018, 06:35
Na zajęciach również robiliśmy ćwiczenia z techniki shadowing (tzn. bezdźwięcznego powtarzania wypowiedzi osoby tłumaczonej zdanie pod zdaniu) oraz shadowing z opóźnieniem, są bardzo pomocne. Najważniejsze jest chyba jednak regularne ćwiczenie przez tłumaczenie nawet krótkich (1-2 minutowych) wypowiedzi.

m.śmigiel
10-27-2018, 19:09
Bardzo ciekawy temat, dziękuję za takie pomysły - chętnie skorzystam :)

AgnieszkaStr
01-04-2019, 13:39
Również polecam mnemotechniki-w tej nazwie kryje się tak wiele sposobów na zapamiętywanie i doskonalenie pamięci, że każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś w sam raz dla siebie. Łatwo tez jest się ich nauczyć, ponieważ w internecie jest wiele filmików pokazujących jak te techniki wykorzystywać.

RoksanaCyjak
01-04-2019, 23:29
na zajęciach z tłumaczenia ustnego często pojawiało się ćwiczenie, które polegało na założeniu słuchawek i powtarzania tekstu, który słyszymy. Z każdą następną próbą należało robić coraz większe przerwy między tekstem oryginalnym, a wytwarzanym przez nas, tzw. shadowing.

yana7992
01-05-2019, 23:40
Znam też takie ćwiczenia:
1. Założyć słuchawki, włączyć muzykę. Zatem wziąć sobie tekst lub dowolne słówka i sprobować je zapamiętać. To rozwija pamięć i podzielność uwagi)
2. Przypomnieć sobie top-10 list czegokolwiek(10 piosenkarek, ras kotków itd)
3. Tworzenie własnych skrótów i skrótowców oraz staranie się zapamiętać. Pomaga nauczyć się notowaniu na konseki)

EwelinaNowak
01-07-2019, 12:17
Mi bardzo pomogło ćwiczenie polegające na przeczytaniu jakiegoś zdania i po danym czasie (wraz z praktyką się wydłużał) powtarzaniu go.

BlueDavid
01-12-2019, 09:40
My na angielskim mieliśmy na przykład 15 słówek do zapamiętania w 5 min i później musieliśmy napisać najwięcej ile zapamiętaliśmy. :)