PDA

View Full Version : Dokumenty o Rosji

Cisia
08-08-2011, 17:40
Rosja i kraje byłego ZSRR, czyli region ważny dla Polski i Europy, wciąż są postrzegane przez pryzmat stereotypów, a dla młodego pokolenia – mało znane. W telewizji i prasie rzadko można spotkać się z tego typu tematami.
Może wpadły Wam w ręce interesujące wywiady, felietony itp. Jakie programy, dokumenty, reportaże polecacie??
Ja ze swej strony zachęcam do obejrzenia cyklu reportaży "Szerokie tory" autorstwa Barbary Włodarczyk.

orma
08-08-2011, 17:55
Mieszkam w województwie warmińsko-mazurskim, więc na TVP regionalna jest całkiem sporo reportaży, jest nawet cykl po ukraińsku :) A co do wymienionej Pani Włodarczyk, to jakoś nie bardzo podobają jej mi się reportaże. Ostatnio sporo na temat historii Rosji pojawia się na łamach focus historia.
A pytasz o artykuły, reportaże itd. w języku polskim czy rosyjskim?

Cisia
08-08-2011, 18:14
Właściwie o jedne jak i drugie. Choć tych rosyjskojęzycznych w Polsce jak na lekarstwo...:(

bezon
08-08-2011, 20:27
Na mojej półce od jakiegoś czasu na swoją kolej czeka "Biała gorączka" Hugo-Badera. Po rewelacyjnych recenzjach znajomych, mogę Ci to chyba śmiało polecić, sam się za to niebawem zabieram :) No i klasyk gatunku: "Kirgiz schodzi z konia" Kapuścińskiego

nikla
08-08-2011, 20:42
Pana Hugo Badera miałam okazję posłuchac na żywo w ramach spotkania na mojej uczelni i zafascynował mnie ten człowiek jako niewątpliwie wyrazista osobowość.
Po jak najbardziej pozytywnych recenzjach znajomych również zabieram się za jego książki ;) Książki, które jak sam powiedział są pisane z perspektywy wałęsającego się psa.

orma
08-08-2011, 21:44
Właściwie o jedne jak i drugie. Choć tych rosyjskojęzycznych w Polsce jak na lekarstwo...:(

Zawsze jest internet:) Większe stacje telewizyjne mają swoje strony internetowe. Sporo programów można też odbierać przez satelitę.
Ostatnio oglądałam Россия 88, dosyć ciekawy "dokument" o skinheadach.

hanulja12
08-08-2011, 22:22
Ja ostatnio przez przypadek trafiłam na książkę Włocha, który był w ZSRR w momencie, gdy ten się rozpadał. Podróżował po republikach radzieckich i obserwował, czy coś się w nich zmieni. Ciekawa lektura, choć dla osób znających się trochę na historii i kulturze Rosji/ZSRR niektóre jego komentarze mogą wydawać się infantylne. Ale polecam. :) Tiziano Terzani "Dobranoc Panie Lenin"

hanulja12
08-08-2011, 22:24
A oprócz Badera fajnie pisze też Wojciech Jagielski - bardzo lubię jego "Dobre miejsce do umierania"