PDA

View Full Version : Wierność vs piękność

jarmoe
07-10-2011, 23:37
A zgadzacie się z poetą, że tłumaczenie jest jak kobieta, jak wierna to niepiękna, a jak piękna to niewierna?
Naturalnie tematy okołogenderowej-równości zostawmy na boku, skoro to Hydepark.

sokananasowy
01-29-2012, 20:05
"jak wierna to niepiękna, a jak wierna to niepiękna?" a gdzie tu jest różnica? :D
Oczywiście wiem o co miało chodzić, a moja odpowiedź brzmi, że to zależy o czym był tekst ;)

Katrina
01-29-2012, 20:11
Myślę, że to stwierdzenie zazwyczaj jest prawdziwe.

agniechka
01-29-2012, 20:19
Wkradło się małe zamieszanie co do tematu wątku, ale stwierdzenie to zazwyczaj jednak jest prawdziwe, jeśli chodzi o tłumaczenia. Ciężko jest zachować razem obydwie cechy, chociaż można dążyć do wiernej piękności lub pięknej wierności. ; )

prw
01-29-2012, 20:39
Brzmi to uwodzicielsko w kontekście tłumaczenia: albo jest piękne albo wierne. I odniesienie do kobiet jest jeszcze bardziej pociągające. Moim zadaniem jednak dalej obwiązuje zasada: albo jest dobre albo złe...

kruger87
01-29-2012, 21:05
Niestety to prawda, ale żeby tak bardo nie oskarżać pań, muszę powiedzieć, że to się sprawdza w przypadku obu płci:)

lukhib
01-29-2012, 21:33
Dlaczego dublujesz mój temat?

Everest
10-28-2013, 15:33
"jak wierna to niepiękna, a jak wierna to niepiękna?" a gdzie tu jest różnica? :D
Oczywiście wiem o co miało chodzić, a moja odpowiedź brzmi, że to zależy o czym był tekst ;)

Niestety nie zgodzę się z tym stwierdzeniem.

Każdy ma swój rozum i różnie ludzie zachowują się w związkach. Pewnie nie raz i nie dwa ten cytat może się sprawdzić, ale wielokrotnie też NIE... Nie powinno się wiedzieć tylko czarnego lub białego. Nie obrażajcie ludzi, którzy naprawdę kochają, a dbanie o wygląd to po prostu zdrowe jedzenie i ruch dla utrzymania kondycji...
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH! :D

killy777
10-28-2013, 23:28
nie lubię stereotypów, to po pierwsze. być może piękna ma więcej pokus, bo więcej facetów za nią lata, ale to czy zdradzi czy nie zależy od charakteru, nie od wyglądu

gattino20
10-29-2013, 09:15
a zgadzacie się z poetą, że tłumaczenie jest jak kobieta, jak wierna to niepiękna, a jak wierna to niepiękna?
naturalnie tematy okołogenderowej-równości zostawmy na boku, skoro to hydepark

Zgadzam się, ale myslę, że zawsze da się znaleźc ten złoty srodek. Trzeba tylko pokombinowac, aby tłumaczenie było i piękne i (najbardziej, jak tylko się da) wierne.

Marwiks
10-29-2013, 10:19
Nie ma na to reguły najzwyczajniej w świecie. Ktoś jest wierny z natury albo nie jest, bo nie przezwycięży swoijej natury. Kobiety i mężczyni niczym się w tej kwestii nie różnią. Kwestia charakteru.

lukasz2789
10-29-2013, 10:26
wydaje mi się, że istnieją zarówno tłumaczenia (oraz kobiety oczywiście) piękne i wierne ;) trzeba jedynie popracować z oddaniem nad tłumaczeniem i myślę, że efekt będzie zadowalający ;)

magrosia
06-16-2014, 23:26
Pomijając sens pytania pierwotnego ...:) zgadzam się z ukrytym przekazem..bardzo trudno stworzyć wierne tłumaczenie, które jednocześnie byłoby arcydziełem równym pierwowzorowi..oryginałowi.

evel
06-27-2014, 09:21
Faktycznie, ciężko jest stworzyć tłumaczenie, które byłoby piękne niczym oryginał i jednocześnie wierne, ale myślę że wszystko da się zrobić :) ... Hej, ale kobiety też mogą być piękne i wierne jednocześnie ;P

justyna250r
06-27-2014, 16:20
moim zdaniem zdaża się, ale to nie jest zasada. oparte tylko na tym, jakich ludzi ten człowiek spotkał. doszukujemy się tych złych stron wszystkiego, więc i takie cytaty podstają... są i tacy i tacy :P

Małgorzata1991
06-27-2014, 21:07
Niezłe porównanie :D ale tak na serio to uważam, że można być i pięknym i wiernym równocześnie. Tekst też może być przetłumaczony wiernie i pięknie ! W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z samymi zepsutymi tłumaczeniami i nieciekawymi ludźmi :D

KonradAlfa
06-28-2014, 11:03
Piękna kobieta i mądra kobieta nie musi być puszczalska bo wie,że w ten sposób rani faceta a przede wszystkim siebie.

roksanaaa
06-29-2014, 22:42
Myślę, że to niezła wymówka dla osób tworzących niewierne/niepiękne tłumaczenia :) bo chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że i piękne kobiety potrafią być wierne.

MissGrinire
06-29-2014, 23:02
To zależy, czy wiernie oddajemy słowa i konstrukcje czy emocje i przekaz :) A jedno i drugie można zrobić pięknie ;)

mzagrajek
06-30-2014, 09:55
To jakiś zdecydowany stereotyp, że tylko brzydkie są wierne. Jak ktoś chce, to zdradzi. Jak ma odrobinę empatii to nigdy tego nie zrobi, choć być może o tym pomyśli.

aiiiya
06-30-2014, 10:58
Dokładnie. Każda osoba ma inny charakter i nie powinno się wrzucać danej grupy do jednego worka. Zdradza ten kto nie ma rozumu oraz nie liczy się z uczuciami drugiej osoby.

alex9489
10-16-2014, 12:44
Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jednakże w kwestii tłumaczenia, myślę, że zawsze można znaleźć złoty środek.

Pchela13
06-01-2017, 21:10
Myślę, że wszystko zależy od tekstu. Do wszystkiego potrzebny jest złoty środek.

wangyang
06-02-2017, 18:19
Nie podoba mi się to powiedzenie. Wierzę, że wierność i piękno też jest możliwe do połączenia, wymaga to po prostu kunsztu i czasu. :)