PDA

View Full Version : Własna działalność (tłumacz)

NightMonkey
07-07-2011, 12:47
Po skończeniu studiów, oprócz dalszego dokształcania się, zastanawiałem się nad założeniem własnej działalności gospodarczej.

Największym plusem własnej działalności jest możliwość wystawiania faktur. Patrząc na oferty dla tłumaczy, wiele biur chętniej korzysta z usług tłumacz wystawiających faktury, ponieważ oznacza to dla nich mniejsze koszta i mniej papierkowej roboty.

Z drugiej strony, nie chcę rozpoczynać własnej działalności bez nawiązania stałej współpracy z kilkoma podmiotami.

Czy ktoś jest w podobnej sytuacji? / Czy ktoś widzi jakiś błąd w moim rozumowaniu?:P

Asienka90
07-07-2011, 13:17
ja tez się wlasnie bardzo mocno zastanawiam nad wlasna dzialalnoscia, ale przeraza mnie wizja calej biurokracji zwiazana z zakladaniem biura ;) poza tym trzeba miec kapital (nie wiem dokladnie jaka to kwota).
wydaje mi sie, ze na poczatek warto popracowac, zdobyc doswiadczenie i zobaczyc, czy ta praca to naprawde to, co chcemy robic :)

NightMonkey
07-07-2011, 13:25
ja tez się wlasnie bardzo mocno zastanawiam nad wlasna dzialalnoscia, ale przeraza mnie wizja calej biurokracji zwiazana z zakladaniem biura ;) poza tym trzeba miec kapital (nie wiem dokladnie jaka to kwota).
wydaje mi sie, ze na poczatek warto popracowac, zdobyc doswiadczenie i zobaczyc, czy ta praca to naprawde to, co chcemy robic :)

prowadzenie własnej działalności jako tłumacz a zakładanie biura tłumaczeń to nie to samo...

Asienka90
07-07-2011, 13:30
faaakt. zupelnie mi sie pomylilo ;) shame on me.
ale jak to jest z wlasna działalnoscia? bo tez chyba troche 'papierkow' jest? ;)

asiunka-tg
07-08-2011, 15:31
hej:)

ja jestem na etapie sprawdzania różnych możliwości otwierania własnej działalności itp :)
więc różnica jest podstawowa- zakładasz działalność- firmę jednoosobową i jesteś sobie tłumaczem, opłacasz się sam/a i możesz wystawiać faktury.
otwieranie biura tłumaczeń to zupełnie inna bajka.

ja myślę nad połączeniem szkoły językowej i biura tłumaczeń.
co do tzw. papierologii- jest tego dużo, ale da się ogarnąć. grunt to zorganizowanie. a jeżeli chodzi o kapitał, to zawsze warto poszukać różnych opcji dofinansowania. Ja mieszkam w małym mieście a jest kilka projektów więc w większych jak sądzę tym bardziej się znajdą :)

Powodzenia :)
asia

Asienka90
07-09-2011, 10:59
No własnie zastanawiam sie nad dofinansowaniami z UE, ale i tak raczej nie mysle o otwieraniu dzialalnosci w Lublinie, bo tam bede studiowac juz ostatni rok ;)

marina249
07-22-2011, 00:37
hej:)

ja jestem na etapie sprawdzania różnych możliwości otwierania własnej działalności itp :)
więc różnica jest podstawowa- zakładasz działalność- firmę jednoosobową i jesteś sobie tłumaczem, opłacasz się sam/a i możesz wystawiać faktury.
otwieranie biura tłumaczeń to zupełnie inna bajka.

ja myślę nad połączeniem szkoły językowej i biura tłumaczeń.
co do tzw. papierologii- jest tego dużo, ale da się ogarnąć. grunt to zorganizowanie. a jeżeli chodzi o kapitał, to zawsze warto poszukać różnych opcji dofinansowania. Ja mieszkam w małym mieście a jest kilka projektów więc w większych jak sądzę tym bardziej się znajdą :)

Powodzenia :)
asia

Dzięki za praktyczne informacje.Ja również zastanawiam sie nad otwarciem własnej działalności .Mam dylemat co wybrać ;czy otworzyć szkołę językową,czy szkołę językową połączoną z biurem tłumaczeń,czy po prostu być sobie tłumaczem w firmie jednoosobowej.

marina249
07-22-2011, 00:43

To prawda,najpierw dobrze byłoby sprawdzić swoją wiedzę i nabyć doświadczenie ,najlepiej pracując w jednej z takich instytucji.Dopiero potem sprawdzić rynek pracy i zapotrzebowanie na dane oferty i jakie języki wiodą prym a dopiero wówczs zastanowić się nad opcją materialną i dofinansowań.Ja także ma takie plany ale na razie analizuję wszystko dokładnie by nie popełnić błedów.Pozdrawiam.

caboolaq
07-22-2011, 23:39
Działalność gospodarcza to dobry pomysł dla osób, które mają kontakty i wypracowaną pewną markę. Warto do tego doprowadzić nim się człowiek zdecyduje na ten krok.
Przez pierwsze 2 lata przy preferencyjnych warunkach w ZUSie jest całkiem ok.
Znam osoby, które prowadząc jednoosobową firmę są zarówno lektorami jak i tłumaczami. Prawda jest taka, że w pracy są cały czas i to mnie osobiście trochę odstrasza od własnej działalności na chwilę obecną.

marina249
07-25-2011, 11:34
Działalność gospodarcza to dobry pomysł dla osób, które mają kontakty i wypracowaną pewną markę. Warto do tego doprowadzić nim się człowiek zdecyduje na ten krok.
Znam osoby, które prowadząc jednoosobową firmę są zarówno lektorami jak i tłumaczami. Prawda jest taka, że w pracy są cały czas i to mnie osobiście trochę odstrasza od własnej działalności na chwilę obecną.

T prawda,ja także znam takie osoby,ale pomimo faktu ,iż nieustannie przebywają w pracy we własnych działalnościach to jest to dla nich ogromna frajda i radość z tego co robią,iż mogą pomóc innym i być użytecznymi .Ja jestem za otwarciem takiej działalności i myślę o tym poważnie.

caboolaq
08-06-2011, 15:16
T prawda,ja także znam takie osoby,ale pomimo faktu ,iż nieustannie przebywają w pracy we własnych działalnościach to jest to dla nich ogromna frajda i radość z tego co robią,iż mogą pomóc innym i być użytecznymi .Ja jestem za otwarciem takiej działalności i myślę o tym poważnie.

Zdecydowanie, można być w pracy dłużej niż przysłowiowe 8h. Jeśli to sprawia frajdę tym lepiej:)

Pola
08-07-2011, 19:57
Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest takie trudne jak może się wydawać.Wszystkie formalności można załatwić w 1 dzień , jednak najlepiej w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności skorzystać z usług księgowej, ponieważ dla początkujących wszystkie te wnioski, formularze mogą być kłopotliwe.

marina249
08-08-2011, 09:54
Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest takie trudne jak może się wydawać.Wszystkie formalności można załatwić w 1 dzień , jednak najlepiej w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności skorzystać z usług księgowej, ponieważ dla początkujących wszystkie te wnioski, formularze mogą być kłopotliwe.

Dzięki za info,pomyślę nad tą pomocą księgowej,tym bardziej będzie mi łatwiej iż mam taką osobę w rodzinie.

katarzyna_cwynar
08-08-2011, 15:26

Dokładnie, nie ma co się porywać na zakładanie działalności zaraz po skończeniu studiów. Wypracowanie stałych kontaktów, które będą w stanie nam zapewnić płynność finansową to wieloletni proces. Taki urok tej branży, że w danym miesiącu możemy się nie opędzić od zleceń, a w kolejnym może ich być zaledwie kilka a mimo to, ZUS trzeba opłacać... Im więcej klientów zdołamy zdobyć, tym większą będziemy mieć pewność ciągłości finansowej i będziemy mogli spać spokojniej :)