PDA

View Full Version : Muzyka - teksty piosenek w j. angielskim

disguised
05-29-2011, 14:44
Wielu z nas na co dzień słuchając radia, ma do czynienia (biernie co prawda) z piosenkami, a zwłaszcza tymi w j. angielskim. Czy interesował Was kiedykolwiek tekst tychże piosenek? Ich treść, przekaz? Jeżeli o mnie chodzi, to sporadycznie wsłuchuję się w teksty, ważne żeby coś grało :). Czy jesteście w stanie wskazać jakieś piosenki, w których popełnia się błędy, np gramatyczne (Akon - don't matter)?

x_Jiro_x
05-29-2011, 19:07
Wg mnie tekst piosenki jest równie ważny co sama melodia, wokal etc. Dosyć często przy wyborze kieruję się przekazem zawartym w danej piosence. Właśnie dlatego moim ulubionym zespołem jest Bad Religion z ich 'sophisticated' tekstami, pełnymi momentami wręcz naukowego słownictwa. Jako przykład fragment tekstu jednej z piosenek:

"let's gather 'round the carcass of the old deflated beast,
we have seen it through the accolades and rested in it's lea,
syntactic is our elegance, incisive our disease,
the swath endogenous of ourselves will be our quandary,

we've nestled in it's hollow and we've suckled at it's breast,
grandiloquent in our attitude, impassioned yet inept,
frivolous gavel our design, ludicrous or threat,
excursive expeditions leave us holding less and less" :D

badis
05-30-2011, 10:00
Piosenek, w których można znaleźć błędy jest na pęczki, ale w końcu native speakerom można, prawda?

paula7732
10-23-2011, 17:23
Jeśli chodzi o piosenki i popełniane w nich błędy gramatyczne, to w większości tekstów te błędy są zamierzone i nie wynikają z nieznajomości gramatyki przez ich autora. Po prostu tekst musi pasować do melodii tak, aby dało się go zaśpiewać, mieszcząc się w taktach melodii i w związku z tym czasem trzeba gramatykę odłożyć na plan dalszy. Zadarza się też, że niepoprawność gramatyczna jest zabiegiem zamierzonym. To trochę tak jak z poezją - pisarzom wolno więcej niż zwykłemu śmiertelnikowi ;)

annnabellla
10-23-2011, 17:36
Dokładnie, piosenkarz może zaśpiewać co będzie chciał, ale dla zwykłych śmiertelników błędy popełniane w piosenkach byłyby niedopuszczalne. Bardzo często zwracam uwagę na tekst piosenki, często jest on dla mnie ważniejszy niż melodia. Czasami też tłumaczę teksty na potrzeby stron internetowych. Ostatnio tłumaczyłam tekst, w którym powtarzało się "he don't" - dla studenta filologii angielskiej to zgroza. ;)

aga/stycz
10-23-2011, 19:04
Czasami też tłumaczę teksty na potrzeby stron internetowych. Ostatnio tłumaczyłam tekst, w którym powtarzało się "he don't" - dla studenta filologii angielskiej to zgroza. ;)

Może autorem tych tekstów nie zawsze są native speakerzy a może po prostu ktoś nie zauważył tego błędu i "poszło dalej". Wydaje mi sie, ze zwykli śmiertelnicy nie zastanawiają się o czym są niektóre piosenki, nawet jeśli znamy język angielski, słysząc jakaś angielską piosenkę w radio rzadko kiedy zastanawiamy się o czym ona jest, próbujemy zrozumieć głębszy sens. Swoją drogą jesteśmy przyzwyczajeni, ze niektóre piosenki są bez sensu, ale to już inna bajka. Tak czy inaczej, jesteśmy bombardowani informacjami i w tych krótkich chwilach kiedy możemy się zrelaksować przy muzyce, szczerzę wątpię, że próbujemy jeszcze tłumaczyć sobie w głowie słowa, zwłaszcza, że często piosenkarze śpiewają niewyraźnie i samo rozpoznanie konkretnych słów może stanowić dla nas nie lada problem.

annnabellla
10-23-2011, 19:15
Zgadzam się, że czasami słuchamy muzyki po prostu po to, żeby się zrelaksować. Jednak gdyby ludzie nie interesowali się tym, o co chodzi w piosenkach nie mielibyśmy tylu stron z tłumaczeniami tekstów piosenek, czyż nie? ;)
Ja sądzę, że te błędy nie są wynikiem przeoczenia, tylko, jak zostało już wcześniej wspomniane, są to fragmenty, które trzeba było dopasować do melodii.

aga/stycz
10-23-2011, 19:47
tak masz racje, ale piszac ostatniego posta miałam na myśli ten przytoczony przez Ciebie przykład "He don't" ale tak, masz racje nawet w takk wydawałoby sie oczywistym błędzie mamy do czynienia ze zmianą liczby sylab, albo może wers kończył się własnie tym operatorem, a pozaostała czesc zdania stanowiła już jak gdyby oddzielny wers, takei metody również są często spotykanie.

madz
10-30-2011, 21:36
Piosenek z błędami jest od groma, a w teksty wsłuchiwać się uwielbiam. Może dlatego tak bardzo lubię słuchać Cohena - ładny język, teksty poetyckie i z przesłaniem. A wszystko to na tle pięknej muzyki. I o to chodzi ;)

x_Jiro_x
11-05-2011, 19:42
Właśnie tak, bardzo często błędy są celowe, tylko po to, że tak po prostu "lepiej pasuje" w piosence. Jako przykład mogę podać jedną piosenką, w której w wersji studyjnej i niektórych koncertowych pojawia się "I knowed it all along", natomiast jeśli chodzi o rozpisany tekst tej piosenki, to w każdym źródle, włączając w to oficjalną książeczkę z tekstami dołączony do płyty, znajdziemy "I knew it all along". Autor wiedział o błędzie, ale mimo wszystko pasował lepiej do samego zaśpiewania.

Strix
11-05-2011, 21:34
Piosenek, w których można znaleźć błędy jest na pęczki, ale w końcu native speakerom można, prawda?

chętnie przyłączę się do tej opinii, nie tyle w piosenkach co na co dzień robią takie błędy gramatyczne, że głowa mała ale im wolno przecież....jednak mnie to razi.... zwłaszcza, że potem przychodzi mi taki uczeń na lekcje i mówi, ale tak Anglicy mówią...ręce opadają...i co tu odpowiedzieć.. hehe jak tylko to, że w tamtym kraju panuje taki nieład językowo gramatyczny.. ]:>

izal
11-06-2011, 12:40
W tekście piosenki wszystko musi się zgadzać i mam tu na myśli ilość słów w linijce, odpowiednią do rytmu i muzyki i chyba wtedy wszystkie błędy są dozwolone - albo jest na to ogólne przyzwolenie dla "artysty". Cóż, trzeba się nauczyć wychwytywać błędy i pokazywać je jako przykład nieprawidłowego użycia np. gramatyki.

x_Jiro_x
11-13-2011, 10:28
W tekście piosenki wszystko musi się zgadzać i mam tu na myśli ilość słów w linijce, odpowiednią do rytmu i muzyki i chyba wtedy wszystkie błędy są dozwolone - albo jest na to ogólne przyzwolenie dla "artysty". Cóż, trzeba się nauczyć wychwytywać błędy i pokazywać je jako przykład nieprawidłowego użycia np. gramatyki.

Właśnie tak. Trochę z tego możemy uświadczyć tłumacząc piosenkę tak, żeby jeszcze dało się ją zaśpiewać, a nie żeby tylko oddać jej treść. Wtedy tłumacz ma naprawdę trudne zadanie... musi oddać ilość sylab (niekoniecznie słów), treść dokładnie taką jak w oryginale (nie może być jedynie przybliżona), no i nie popełnić przy tym błędów gramatycznych. Naprawdę ciężka robota.

maadzzikk
11-13-2011, 11:46
W piosenkach anglojęzycznych możemy spotkać się z porażającą ilością błędów.
Szkoda, bo są ludzie, którzy uczą się języka z piosenek, a potem mają problemy po wpojeniu sobie błędnej gramatycznej struktury.

Ale anglojęzyczne utwory nie są najgorsze, w polskich piosenkach również możemy doszukać się błędów gramatycznych np. w piosence Rynkowskiego "Czasem chcesz się pożalić, ale nie masz do kogo". Pożalić się komuś, nie do kogoś. Dla mnie osobiście są one bardziej rażące.

Agathka
11-13-2011, 14:19
Ludzie piszący teksty, jak i poezję kierują się trochę innymi zasadami. Chodzi o to, co będzie lepiej brzmiało i pasowało, tak jak już zostało to powiedziane w cześniej. I jezeli jest to zabieg celowy, dla dobra całej piosenki na przykład, wtedy nie razi mnie to tak bardzo. Bardziej denerwuje mnie, kiedy ludzie śpiewając angielskie piosenki robią błędy, bo nie znają dokładnie tekstu i śpiewają "ze słuchu" wymyślając sobie co tam było, ale to już osobna historia...

disguised
11-13-2011, 16:11
Bardziej denerwuje mnie, kiedy ludzie śpiewając angielskie piosenki robią błędy, bo nie znają dokładnie tekstu i śpiewają "ze słuchu" wymyślając sobie co tam było, ale to już osobna historia...

Zgadzam się, takie wybryki są często spotykane podczas "zakrapianych" spotkań :). Mi np. nie podoba się, gdy uczestnik takowego spotkania "fałszuje" na tyle, że słowa padające z jego ust nie przypominają nawet żadnego języka. Takie coś można określić mianem "bełktotu" :).

Maddy551
07-03-2012, 22:49
Ludzie piszący teksty, jak i poezję kierują się trochę innymi zasadami. Chodzi o to, co będzie lepiej brzmiało i pasowało, tak jak już zostało to powiedziane w cześniej. I jezeli jest to zabieg celowy, dla dobra całej piosenki na przykład, wtedy nie razi mnie to tak bardzo. Bardziej denerwuje mnie, kiedy ludzie śpiewając angielskie piosenki robią błędy, bo nie znają dokładnie tekstu i śpiewają "ze słuchu" wymyślając sobie co tam było, ale to już osobna historia...

zgadzam się, w piosence chyba ważniejsza jest jej melodyjność, a nie żeby dla zachowania poprawności tekst leciał osobno od muzyki

greencat82
07-03-2012, 23:23
Zgadzam się z moimi przedmówcami iż piosenki są często niepoprawne gramatycznie ale ta niepoprawność nie jest głównie kierowana "dopasowaniem się" do melodii. Niepoprawność gramatyczna jest bardzo często zabiegiem zamierzonym przez autora tekstu który pragnie tym działaniem coś przekazać.

W odpowiedzi na pytanie disguised przykładem piosenki w których popełnione są błędy gramatyczne jest wszystkim znana piosenka Pink Floyd:"Another brick in the wall".

Już pierwszy wers jest niepoprawny: "We don't need no education"- poprawnie: We don't need any education.

Kolejny niepoprawny wers:"Hey, teacher, leave them kids alone"-poprawnie:Leave those kids alone.

W tym przypadku błędy gramatyczne były zamierzone by oddać wrażenie niewykształconych dzieci które nie potrafią się poprawnie wysłowić.

meredith1990
06-23-2014, 12:24
Wydaje mi się, że wszystko zależy od tego w jakich okolicznościach słuchamy muzyki. Ja z racji tego, że jestem studentką filologii angielskiej bardzo często zwracam uwagę na teksty piosenek, ale zazwyczaj nie zastanawiam się nad błędami gramatycznymi, gdyż podejrzewam, że prawdopodobnie był to zabieg celowy. Wielu artystów skupiając się na rytmiczności piosenki decyduje się na użycie niepoprawnych form gramatycznych, jednak nie sądzę żeby byli przez to wielce krytykowani.

Luspea
06-24-2014, 00:19
Wsłuchuje się w tekst jak piosenka mi się bardziej podoba, albo jak staram się zasnął (bo jakoś to uspakajająco na mnie działa). Ale staram się nie zwracać za bardzo uwagi na błędy, bo wiadomo że musi pasować do melodii, a niekoniecznie być poprawnie.

justyna250r
06-27-2014, 16:24
dla mnie najważniejszy jest beat :D to co gra, jak to brzmi, musi mi sie podobać. tekst to drugorzędna sprawa. i tak w ogole, to rozmawialam swego czasu z pewnym uczonym z USA, płynnie mówiącym po polksu i niemiecku i radził, aby nie uczyć się jezyka na podstawie tekstow piosenek, ze to nie jest dobra baza wiedzy...

karolinakat
05-05-2015, 14:07
Ciężko jest uczyć się języka angielskiego słuchając piosenek. Po pierwsze, często bardzo trudno jest zrozumieć słowa, a po drugie, jest w nich czasami dużo slangu, którym posługują się native speakerzy. Tak też jest z gramatyką. Nieraz wydaje nam się, że autor słów popełnił jakieś błędy, jednak dla niego wszystko jest w najlepszym porządku. W języku mówionym, a więc nieformalnym, często możemy zauważyć zastosowanie dziwnych struktur gramatycznych, szczególnie w USA.

neta8t9
05-20-2015, 14:51
Kiedyś jak moja znajomość angielskiego była mniejsza to nie zwracałam na to uwagi ale teraz to wręcz przeciwnie. Zdałam sobie sprawę jak wiele tekstów piosenek jest pustych i wulgarnych np. Florida '' Whistle''. Tekst jest ważny, a jeśli chodzi o błędy to przypomina mi się hit Timbalanda ''The way I are''.

karosob
05-21-2015, 15:40
Osobiście wolę nie wsłuchiwać się w słowa piosenek i nie próbuję ich zrozumieć, bo ich teksty najczęściej są puste i wulgarne. W momencie gdy wiem już że piosenka jest " o niczym" zaczyna mnie ona denerwować, nawet jeśli wcześniej mogłam jej słuchać godzinami. Dla mnie głównym zadaniem muzyki jest możliwość zrelaksowania się przy niej. Niewiedza jest czasem lepsza.

justyna19931109
07-28-2017, 20:54
Dokładnie, piosenkarz może zaśpiewać co będzie chciał, ale dla zwykłych śmiertelników błędy popełniane w piosenkach byłyby niedopuszczalne. Bardzo często zwracam uwagę na tekst piosenki, często jest on dla mnie ważniejszy niż melodia. Czasami też tłumaczę teksty na potrzeby stron internetowych. Ostatnio tłumaczyłam tekst, w którym powtarzało się "he don't" - dla studenta filologii angielskiej to zgroza. ;)

Ja też bardzo często w piosenkach słyszę "he don't" i to aż boli. :D Nie wiem czy jest to błąd czy to po prostu zaawansowany język potoczny.