PDA

View Full Version : Nauka języka ukraińskiego


Queen Of The Horizon
05-25-2011, 17:33
Witam wszystkich!

Mam pytanie do forumowiczów zorientowanych na wschód;) Mam osobisty powód do rozpoczęcia nauki języka ukraińskiego. Ponadto kultura i nietypowość tego kraju wydaje mi się pociagająca, mimo iż moja wiedza na ten temat jest zapewne znikoma. Uczyłam się 2 lata rosyjskiego, aczkolwiek nie wiem, czy będzie to pomocne, czy też raczej mylące.

Czy moglibyście polecić najlepszy sposób na rozpoczęcie regularnej nauki tego języka?Może ktoś z Was zna jakąś dobrą szkołę w Olsztynie? Kursy on-line są w ogóle warte uwagi?

Z góry dzięki za pomoc,
Queen Of The Horizon.

student1206
05-28-2011, 01:06
Mimo iż nie jestem "zorientowana na wschód" ;P to chcę poradzić, abyś dążyła w kierunku nauki języka ukraińskiego, ponieważ w Polsce mamy niewielu specjalistów od języków wschodu a myślę, że z czasem będzie na nich coraz większe zapotrzebowanie w naszym kraju, więc będzie to pięknie się prezentowało w Twoim CV i niniejszym będziesz bardziej konkurencyjna na rynku pracy ;)

Queen Of The Horizon
05-28-2011, 10:42
Twoje argumenty są dość mocne, z pewnością wykorzystałabym znajomość tego języka w celach innych niż osobiste;) Nie słyszałaś o jakimś kursie ?

student1206
05-28-2011, 12:58
Nie, niestety nie mam żadnych,nawet znikomych, informacji na ten temat...
Ale gdyby coś mi się obiło o uszy to obiecuję,że od razu dam znać ;)

ownedbyfish
07-10-2013, 22:52
Polecam kurs naukę języka ukraińskiego w szkole http://www.szkoła-step.pl. Na stronie znajdziecie przystępne i treściwe lekcje z gramatyki i słownictwa języka ukraińskiego.

AgataG
07-11-2013, 06:53
Jeżeli chodzi o podstawy i wymowę, to polecam zajrzeć na stronkę www.ukrainski.slowka.pl. Z oferty kursów zamieszczonych w necie można sprawdzić: http://www.kursyjezyki.pl/olsztyn,29.html. Powodzenia:)

iskierka27
07-14-2013, 12:53
Ja radzę tradycyjnie- w Empiku kupisz podręcznik z płytą CD do nauki ukraińskiego dla początkujących. Potem słownik tematyczny i podręcznik do gramatyki. Oprócz tego,żeby nie utonąć w akcentach radzę zacząć słuchać ukraińskiego radia. Powodzenia!

hubert.szulc
07-21-2013, 10:10
Polecam kurs naukę języka ukraińskiego w szkole http://www.szkoła-step.pl. Na stronie znajdziecie przystępne i treściwe lekcje z gramatyki i słownictwa języka ukraińskiego.
Zdecydowanie odradzam tę stronę. ;)

Anula
08-10-2013, 23:07
Ja kupiłam podręcznik z płytą w Empiku, sporo się nauczyłam. Poradziłam sobie z dogadaniem się w trakcie wyjazdu do Lwowa. :) Mam też super słownik tematyczny wydany przez PWN, na razie jest tylko wersja polsko-ukraińska, ale podobno ma być wkrótce ukr-pol. Jeśli znasz rosyjski to jest to pewna pomoc, chociażby jeśli chodzi o cyrylicę, która aż tak się nie różni. A jeśli chodzi o słownictwo to zdziwisz się ile słów jest podobnych do polskich. Podobno ukraiński jest bardziej zbliżony do polskiego niż do rosyjskiego, ale sama nie mam porównania, bo rosyjskiego nie znam. Możesz próbować oglądać filmy czy seriale po ukraińsku, mają np. swoją wersję kiepskich. A ja polecam ukraiński zespół Mad Heads. https://www.youtube.com/watch?v=OTx9te8n9yc

justyna1990
08-19-2013, 14:44
Wiem, że w Olsztynie na pewno można studiować filologię ukraińską, ale nie wiem czy interesują cię studia, czy bardziej coś krótszego- kurs bądź jakaś szkółka. Uczyłam się rosyjskiego, często słyszę również język ukraiński bo mam faceta tego pochodzenia, ale musze przyznać, że różnice są :)

kkkatarzynaaa
08-19-2013, 19:49
rosyjski w nauce ukrainskiego moze tylko pomoc, wiem z wlasego doswiadczenia. alfabet masz juz za soba, ponadto ukrainski jest bardzo zblizony do rosyjskiego, dodatkowo uzytkownikom jezyka polskiego jest jeszcze prosciej ze wzgledu na wszelkie podobienstwa w deklinacji i koniugacji, skoro znasz troche rosyjski to uwazam ze warto isc za ciosem. pozdrawiam

Warmiaczka
08-19-2013, 22:31
Trochę czasu już minęło od powstania wątku a matka-założycielka nie pisze jak idzie nauka, ale dopiszę się. W Olsztynie nie powinno być problemu ze znalezieniem osoby mówiącej po ukraińsku:) Warto słuchać audycji dla mniejszości ukraińskiej w Radiu Olsztyn - co niedziela o 20:30(po audycji dla mniejszości niemieckiej). Łatwo zrozumieć o czym mowa nawet jeśli zna się tylko polski i rosyjski.
Za darmo można ściągnąć kurs ze strony book2.de: http://www.goethe-verlag.com/book2/PL/index.htm

Dyta
10-14-2013, 01:24
W Gdańsku też można z łatwością znaleźć nauczyciela ukraińskiego. My pisaliśmy podania na uczelni i władze zgodziły się utworzyć nam lektorat. Piękny język!

beafur
10-14-2013, 10:58
Z opinii znajomych Ukraińców wynika, że język rosyjski nie jest w dużej mierze podobny do ukraińskiego, inną kwestią jest to, że na Ukrainie jest podział na część ukraińsko i rosyjskojęzyczną. Co do kursu - postaw na stacjonarny w jakiejś szkole językowej, a nie na kurs online.