PDA

View Full Version : Efektywne sposoby akwyzycji trzeciego języka

Tranesfc
05-23-2011, 22:19
Jakie są Wasze sposoby na łatwiejsze przyswojenie kolejnego języka ? Nie mówię o pierwszym czy drugim ,ale o kolejnych ? Czy przy wyborze kierujecie się dobraniem języka z podobnej rodziny językowej , czy kieruje Wami pasja oraz chęć zgłębienia orientalnego jezyka ?

martyna0512
07-22-2011, 21:10
Jeśli o mnie chodzi - kieruję się swoimi pasjami. A nauka języka, którego brzmienie mi się nie podoba, choćby nie wiem jak łatwego - przyprawia mnie o ból głowy.

Prawdą jest, że wybieranie języków z tej samej grupy językowej czyni naukę o wiele szybszą i efektywniejszą. Na przykład osoba frankofońska z łatwością przyswaja język włoski czy hiszpański.

margon
07-23-2011, 17:33
Dla mnie ważne jest brzmienie danego języka - musi mi się podobać. Jednak stojąc przed wyborem nauki włoskiego albo rosyjskiego, a skończyłam ukrainistykę, wybrałam rosyjski jako język z tej samej rodziny. Rzeczywiście przyswajanie trzeciego języka jest wówczas efektywniejsze, no i jakoś to wszystko się klei. Myślę, że warto wyspecjalizować się w określonej rodzinie językowej.

bezon
07-24-2011, 14:22
Fajnie czasami poznać coś innego. Wszyscy jakoś orientujemy się w "budowie" języków germańskich, romańskich czy - siła rzeczy - słowiańskich. Zacząłem się ostatnio uczyć tureckiego, wcześniej nigdy nie miałem kontaktu z językiem aglutynacyjnym.. to jest coś :D Gramatyka jest niesamowita - i o ile na wykładach z opisówki rosyjskiego umierałem z nudów (przy całym moim uwielbieniu do tego języka), to wykłady z gramatyki opisowej tureckiego śledzę z zapartym tchem :D

Jak powiedział Goethe: "Jesteś człowiekiem tyle razy, ile znasz języków" ;)

wrobell
08-28-2012, 13:03
Jakoś japoński łapię w mig, bardzo mi się ten język podoba. Nie żeby mi był do czegoś potrzebny..:D Z tureckim natomiast jest inna historia, niedługo będzie mi on potrzebny, nawet bardzo, ale jakoś nieszczególnie przemawia do mnie i gramatyka, i czasowniki do głowy nie wchodzą. Z wymową nawet nie mam problemów, może dzięki znajomości niemieckiego i jego fonetyce. Mimo wszystko będę się go uczyć, postawiłam sobie za cel dogadać się z kimś w języku tureckim. Bez konkretnego postanowienia, jak się nie bardzo jest czymś zafascynowanym, nic nie dojdzie skutku.

sylwka
08-28-2012, 19:28
Przy wyborze języka biorę pod uwagę jego brzmienie, ale też chcę sobie stawiać cele. Im bardziej egzotyczny język, tym lepiej :)

labuda
08-28-2012, 20:00
Zainteresowanie krajem, w moim wypadku sauny aktualnie. ;-)