PDA

View Full Version : Praca jako nauczyciel w UK

wiolan
05-26-2009, 17:27
Witam! ;)

Od kilku lat bywam regularnie w UK i zauważyłam, że nauka języka polskiego, z racji tego, że coraj więcej Polaków pracuje na wyspach, jest coraz bardziej popularna. Wielu ludzi po anglistyce podejmuje się tam pracy w szkołach językowycj lub na kursach jako nauczyciele... języka polskiego. Czy uważacie, iż osoba po anglistyce, mająca za sobą kurs pedagogiczny, ma wystarczające kwalifikacje by uczyć języka polskiego obcokrajowców? A może powinna ukończyć także filologię polską? Jakie inne predyspozycje, umiejętności są ważne? Czekam na wasze opinie!

aina
05-26-2009, 19:17
Z tego co się orientuje to jest taki specjalny kierunek - nauczanie języka polskiego dla obcokrajowców...
Więc jest jeszcze taka opcja :)

katarzynaz
05-26-2009, 21:16
Wydaje mi się, że powinnaś pójść tropem aini:) Uczenie angielskiego a polskiego..hm..to wg mnie niebo a ziemia...Oni w ogóle nie widzą różnicy między "ż" a "rz" na przykład... mają problemy z wymową.. Wydaje mi się, że to nie lada wyzwanie i na taki kierunek już nie powinnaś pójść aby łatwiej dostać pracę ale aby TOBIE w pracy było łatwiej.

basiap
05-26-2009, 21:38
Z tego co się orientuje to jest taki specjalny kierunek - nauczanie języka polskiego dla obcokrajowców...

Zgadza się..ja też o tym kierunku słyszałam – nauczanie języka polskiego jako języka obcego.To kurs, który trwa 3 semestry..przynajmniej ten o którym ja czytałam i podobno naprawdę daje dobre podstawy do nauki języka polskiego dla obcokrajowców.

basiap
05-26-2009, 21:47
A co do samego nauczania języka polskiego w UK po skończeniu anglistyki to nie wydaje mi się to najlepszym pomysłem. Tak jak zauważyła katarzynaz byłoby to naprawdę dużym wyzwaniem. Język polski jest skomplikowany i pomimo tego, że jest naszym językiem ojczystym, który doskonale powinniśmy znać to wydaje mi się, że do jego nauczania potrzebny jest jednak jakiś kurs czy też studia. Osoba zabierająca się za nauczanie języka musi być do tego bardzo dobrze przygotowana. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

aina
05-26-2009, 22:09
Przykładem potwierdzającym twierdzenie, że jednak potrzebne jest wykształcenie - jak uczyć swojego języka obcokrajowców, może być przypadek niektórych native speakerów, którzy w Polsce uczyli języka bez takiego przygotowania i problemy zaczynały się gdy trzeba coś wytłumaczyć i takie native dziwił się "jak tego można nie wiedzieć/ rozumieć" albo zajęcia miały zawsze charakter konwersacji (bo to najłatwiej, dać temat i rozmawiajcie)

wiolan
05-27-2009, 09:38
Wydaje mi się, że powinnaś pójść tropem aini:) Uczenie angielskiego a polskiego..hm..to wg mnie niebo a ziemia...Oni w ogóle nie widzą różnicy między "ż" a "rz" na przykład... mają problemy z wymową.. Wydaje mi się, że to nie lada wyzwanie i na taki kierunek już nie powinnaś pójść aby łatwiej dostać pracę ale aby TOBIE w pracy było łatwiej.

Ja sama nie planuje takiej pracy, ale pytałam ogólnie, bo byłam ciekawa co o tym myślicie :)
Cieszę się że są odpowiedzi na moje pytanie, dzieki! :)

ewakrawiel
06-07-2009, 15:13
wydaje mi się, że gdyby dogłębnie przewertowała książki do gramatyki języka polskiego i gdyby dobrze przejrzeć podręcznik do jego nauczania, to myślę, że z nauczaniem nie powinno być problemów. Na pewno lepiej mieć skończone nauczanie języka polskiego dla obcokrajowców, ale ja znam osoby, które takiego kierunku nie kończyły i bardzo dobrze idzie im nauczanie ich ojczystego języka.

aina
06-07-2009, 15:46
Ale to jest chyba właśnie odpowiedź, że sama anglistyka nie wystarczy - trzeba jednak przysiąść do tych książek do gramatyki języka polskiego ;) To pewnie w duże mierze pokrywało by się z programem nauczania j. polskiego dla obcokrajowców...

aldreda
07-23-2011, 13:34
Ja spędziłam siedem lat w Irlandii i rzeczywiscie w zwiazku, z tym że polska mniejszośc w Irlandii jest najliczniejsza powstaja i polskie przedszkola i polskie szkoły. Tylko, żeby dostać w nich prace musisz mieć ukończona polonistykę. Jest tez dużo Irlandczyków, którzy chca przyswajać nasz język. Do tego tez wymagana polonistyka:(

netgirl999
02-12-2012, 00:23
A ja z kolei będąc kilka lat temu w UK dorabiałam ucząc Polaków angielskiego;) Byłam w szoku że ktoś w ogóle się zgłosił na takie zajęcia, ale tworzyły się nawet małe grupki. Jest też duża część Polaków nie znająca angielskiego pomimo mieszkania tam i właściwie w martwym punkcie, bez języka nie dają rady przeskoczyć pewnego pułapu pracowo-płacowego. Także dla anglistów jest jeszcze taka opcja i naprawdę chętnych jest dużo :)

qweasd
02-12-2012, 16:36

Jest taka specjalizacja (i być może też kurs) na wydziałach polonistyki różnych uniwersytetów (na pewno Uniwersytet Warszawski prowadzi).

justynakr
02-12-2012, 20:41
Filolog, który chce uczyć swojego ojczystego języka jako język obcy powinien udać się na odpowiedni kurs, gdyż bycie native speakerem nie jest równoznaczne umiejętności uczenia i wyjaśniania zasad gramatyki, wymowy, pisania i innych sprawności językowych.

yosia83
02-12-2012, 21:48
Pewna znajoma, która na taki kurs nauczania j. polskiego chodziła (i z tego co pamiętam nawet go nie skończyła) powiedziała mi, że wcale nie jest to takie łatwe jakby się wydawało. Musieli się uczyć np. różnych modeli odmian rzeczowników przez przypadki, oczywiście wszystkie końcówki na pamięć, a nie że przecież sobie odmienią po cichu, bo w końcu ich przyszli potencjalni uczniowie będą umieć same końcówki, więc ich nauczyciele muszą umieć to samo. Generalnie, strasznie żmudna praca. Kto się uczył rosyjskiego, ten wie jaka to męka!

sanki
02-18-2012, 21:06
Jeśli jest się filologiem, na pewno łatwiej jest nauczać również języka polskiego obcokrajowców. Na studiach filologicznych zdobywa się przecież wiedzę z zakresu nauczania języka. Niestety wydaje mi się, że ta wiedza pomaga, ale może nie wystarczyć. Dlatego dobrym pomysłem byłoby ukończenie dodatkowego szkolenia lub studiów podyplomowych w kierunku nauczania naszego ojczystego języka.

Tiny
02-19-2012, 10:37
Mogę tylko podpowiedzieć, jak zostać naucycielem w szkole angielskiej, posiadając polskie kwalifikacje.

yosia83
02-20-2012, 21:53
Mogę tylko podpowiedzieć, jak zostać naucycielem w szkole angielskiej, posiadając polskie kwalifikacje.

Jeśli mogłabyś napisać , chociaż ogólnie, jak to zrobić byłabym bardzo wdzięczna. Czy mając ukończone w PL studia wyższe można uczyć w szkole w UK, niekoniecznie mówię tu o języku. Czy łatwo jest zdobyć uprawnienia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Tiny
02-26-2012, 14:59
Jeśli mogłabyś napisać , chociaż ogólnie, jak to zrobić byłabym bardzo wdzięczna. Czy mając ukończone w PL studia wyższe można uczyć w szkole w UK, niekoniecznie mówię tu o języku. Czy łatwo jest zdobyć uprawnienia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Moje polskie kwalifikacje były uznane i przyznano mi Qualified Teacher Status (QTS). Wejdź na stronę www.gtce.org.uk- General Teaching Council for England. Poproś ich o wysłanie application form. W application form jest napisane wszystko, jakie dokumenty należy złożyć, itd. Aplikację wraz z dokumentami wysyla się do regionalnej GTC, w zależności od miejsca zamieszkania. Trwa to dwa, trzy miesiące.

Możesz napisać do GTC, co i jak. Na pewno dostaniesz pełną odpowiedź.

Dodam, że mam polskie kwalifikacje pedagogiczne. Nie wiem, czy ktoś bez kwalifikacji nie będzie musiał zrobić PGCE.

yosia83
02-27-2012, 20:42
Super, Tiny - dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź!