PDA

View Full Version : Tautologia

BasiaS
05-24-2009, 15:27
bardzo często w wypowiedziach polityków czy też innych osób publicznych możemy spotkać się z zastosowaniem w jednym zdaniu kilku wyrazów o tym samym znaczeniu, czyli z tautologią np.
" ...odpowiedzialny za wdrożenie, implementację pracownika..."; "...sytuacja ekonomiczna i gospodarcza..."
ciekawa jestem czy spotkaliście się z podobnymi wypowiedziami ludzi 'oświeconych' ;)

Tom z Sopotu
05-25-2009, 00:06
bardzo często w wypowiedziach polityków czy też innych osób publicznych możemy spotkać się z zastosowaniem w jednym zdaniu kilku wyrazów o tym samym znaczeniu, czyli z tautologią np.
" ...odpowiedzialny za wdrożenie, implementację pracownika..."; "...sytuacja ekonomiczna i gospodarcza..."
ciekawa jestem czy spotkaliście się z podobnymi wypowiedziami ludzi 'oświeconych' ;)

Spotkaliśmy się, owszem, ale akurat polityków i innych osób publicznych nie zaliczyłbym w ich ogóle akurat do osób szczególnie "oświeconych"...;)

aina
05-25-2009, 12:26
Fakt, że tautologizmy śmieszą, kiedy się je dostrzeże...ale jeszcze gorsze są chyba wyrażenia samo-zaprzeczające się ;)
np. jedyna alternatywa albo najbardziej zoptymalizowany.
Oczywiście padające także z ust ludzi quasi-wykształconych ;)

BasiaS
05-25-2009, 18:15
mnie śmieszą najbardziej wypowiedzi 'napompowanych' ludzi, którzy za wszelka cenę chcą pokazać swoją elokwencję, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę gadają głupoty

JoannaGawron
05-26-2009, 13:08
Polityk, którego imienia nie będę wymieniać nadużywa ponieważ bo ...:D

np.: Rząd jest zmuszony do pospiesznych działań w tej sprawie, ponieważ bo ...

Zuza89
05-26-2009, 15:44
a mnie strasznie denerwuje jak ktoś mówi 'dwie godziny czasu'. mam zawsze ochotę zapytać: a czego innego jak nie czasu?;)

JoannaGawron
05-26-2009, 16:55
Ostatnio podczas remontu w domu usłyszałam jak jeden robotnik powiedział do drugiego: "potrzymaj to pionowo do góry":D

bartek
05-26-2009, 16:56
nie cierpię takich zwrotów:
ale jednak wydaje mi się, że
i jeszcze w dodatku
;)

JoannaGawron
05-26-2009, 17:35
Oto wypowiedź oświeconego Leppera: "Będą protesty. To są protesty na znak protestu".

wiolan
05-26-2009, 17:47
Uważam, że my, lingiwsci, powinniśmy byc na ten problem szcególnie wyczuleni. Często początkujący tłumacze lub studenci na zajęciach translatorskich tłumacząc, powtarzają tę samą treść na kilka sposobów, bo np. nie podoba się im ich pierwsza propozycja...a coś takiego nie powinno mieć miejsca, powiedzieliśmy to w taki a nie inny sposob, trudno, nie można sie powtarzać, bo robi to zle wrażenie...

NoOne3
05-26-2009, 21:23
Jak wy lubicie jałowe narzekania :P.

Pan Andrzej tu nie zajrzy i się nie zawstydzi, "pewien polityk" też nie. Mnie się wydaje o wiele ciekawszą kwestią DLACZEGO politycy mówią tak jak mówią. Badanie tego zjawiska na pewno byłoby świetnym materiałem na doktorat co najmniej.
http://forum.mlingua.pl/images/editor/resize_1.gif (http://srebrne.w.interia.pl/monety2001.html)
PS.: Joanno, nie bądź taka pewna swego, bo mógł też trzymać to pionowo w dół :P

aina
05-26-2009, 21:51
Z tym trzymaniem pionowo w górę/ dół to nigdy nie wiadomo - zgadzam się, że to może być istotna różnica :D
A wątek nie musi być zbiorem narzekania, ale może stać się działem humorystycznym :)

annajurys
05-26-2009, 22:02
no ale niemniej jednak należy utrzymać powagę.

JoannaGawron
05-27-2009, 10:47

Pan Andrzej tu nie zajrzy i się nie zawstydzi, "pewien polityk" też nie. Mnie się wydaje o wiele ciekawszą kwestią DLACZEGO politycy mówią tak jak mówią. Badanie tego zjawiska na pewno byłoby świetnym materiałem na doktorat co najmniej.

Nie mogę się do końca z Tobą zgodzić, ponieważ jest to uzależnione od przedmiotu, który trzymał.
W tym przypadku była to poziomica.

katarzynia
05-27-2009, 10:47
a poziomicy się czasem nie trzyma poziomo?;)

bartek
05-27-2009, 10:53
Ostatnio podczas remontu w domu usłyszałam jak jeden robotnik powiedział do drugiego: "potrzymaj to pionowo do góry":D

Zgadzam się z Tobą droga Joanno, z uwagi na to, że mówimy o poziomicy, rzeczywiście robotnik niepotrzebnie dodał "do góry":)

bartek
05-27-2009, 10:55
a poziomicy się czasem nie trzyma poziomo?;)

Hmmmm... niekoniecznie;)

JoannaGawron
05-27-2009, 10:59

DLACZEGO politycy mówią tak jak mówią? Bo są jacy są :)

bartek
05-27-2009, 11:13
DLACZEGO politycy mówią tak jak mówią? Bo są jacy są :)

Wybierani przez społeczeństwo, które jest jakie jest;)

Nie robiłbym sobie nadziei na to, że nasi politycy nagle zaczną posługiwać się poprawną polszczyzną.
Trwale w pamięci zapadła mi wypowiedź jednego z polityków obecnej opozycji, kiedy to poprosił posłów i posłanki o niezbaczanie z tematu i "powrócenie z powrotem" do omawianej wcześniej kwestii.

JoannaGawron
05-30-2009, 23:27
Odkąd pojawił się ten wątek coraz częściej zwracam uwagę na pojawiające się tautologie. Dziś na przykład przy okazji oglądania programu "Fort Boyrd" odkryłam kolejną z nich. Prowadzący Robert Gonera powiedział do uczestników "poprawnie odgadnęliście hasło".

JoannaGawron
05-30-2009, 23:33
Często słyszymy, że np. Irakijczycy wierzą w Boga Allaha. Allah to po arabsku Bóg, w związku z czym stwierdzenie "wierzę w Boga Allaha" jest ewidentną tautologią. To tak jakby chrześcijanie mówili, że wierzą w Boga Boga.:)

aina
05-31-2009, 22:30
Trochę tak jest kiedy np. śpiewają "Abba Ojcze" (abba = hebr. ojciec) ;)

JoannaGawron
06-05-2009, 09:36
Zasiadając jak co dzień co porannego przeglądu prasy w internecie natknęłam się na takie oto zdanie: "Zapisując się na nasz darmowy newsletter “Zarządzanie z iManager.pl” dostaniesz różne gratisy całkowicie za darmo".

Galina83
11-26-2012, 00:57
Polityk, którego imienia nie będę wymieniać nadużywa ponieważ bo ...:D

np.: Rząd jest zmuszony do pospiesznych działań w tej sprawie, ponieważ bo ...

Takie wypowiedzi polityków poprawiaje mi humor :) ,choć w duszy ubolewam nad tym stanem rzeczy.

Nilla
11-26-2012, 01:54
Mnóstwo przykładów na tautologię znajdziemy w różnego rodzaju materiałach propagandowych i marketingowych. Pełno w nich takich wyrażeń jak: siła i moc, suwerenność i niezawisłość, odwaga i męstwo...

lena1666
11-26-2012, 09:48
A co powiecie na ,,Cofnij do tyłu"?;)

frydzka
05-20-2015, 22:31
Albo "w miesiącu maju", "fakt autentyczny" itd, często można spotkać takie "kwiatki", nie tylko w wypowiedziach polityków. ;)

panjacq
05-22-2015, 20:25
O ile po rozłożeniu wypowiedzi na czynniki pierwsze i wskazaniu takich "kwiatków" wygląda to śmiesznie, to większość ludzi nie zwraca na to uwagi i takie tautologizmy mogą sprawiać, że wypowiedź wydaje im się bardziej profesjonalna i mądra.

jus
07-30-2015, 02:50
Abstrahując od tematu polityki w tym wątku, ale wciąż pozostając przy tautologii, skojarzył mi się ten pasek z xkcd: https://xkcd.com/703/ ;).

wolfen
10-25-2017, 17:35
Jakieś dziwne kalki z angielskiego najczęściej się słyszy. Wtedy z założenia mają brzmieć bardziej inteligentnie, ale jak dla mnie to jest zaśmiecanie języka. Cóż poradzić, widocznie starsi i mądrzejsi z lepszych krajów, które mają tutaj interes im takie zadanie zlecili, to tak robią.

mat9117
08-12-2018, 18:17
Często słyszę okres czasu, fakt autentyczny albo wracać z powrotem.