PDA

View Full Version : slang w filmie, praca licencjacka...

sylvia_
04-18-2009, 23:43
Czy ktoś może mi polecić filmy z dużą ilościa wyrażeń slangowych, potrzebnych do analizy w pracy licencjackiej.

Z góry dziękuję za odpowiedzi,

Agoonia
04-19-2009, 12:12
Hmmm zależy jakim rodzajem slangu i gdzie występującym chciałabyś się konkretnie zająć. Jak myślę o slangu to od razu kojarzy mi się Garcarz i jego artykuł o tłumaczeniu slangu na podstawie filmu "Gridlock'd". W tym filmie pewnie znajdzie się dużo przykładów.

bebe05
04-19-2009, 22:44
Polecam 'Snatch' oraz 'Lock, Stock and Two Smoking Barrels' - reżyseria i scenariusz Guy Ritchie.
Na tej stronie znajdziesz opisy wybranych wyrażeń z tych fimlów:
http://www.londonslang.com/db/film_slang/

TomsiaPiotr
04-21-2009, 07:30
Slang angielski czy amerykanski? Troche roznica:) Do amerykanskiego polecam South Park (masz film pelnometrazowy np) albo Ali G (srednich lotow no ale jednak). Z nowszych produkcji to faktycznie produkcje Guya Ritchiego. Niedawno wyszedl jego nowy film, Rockenrolla bodajze.

jadis
04-27-2009, 19:53
Nie jestem co prawda ekspertem w tej dziedzinie, ale myślę, że dobrym materiałem na pracę licencjacką mogą być: "Football Factory", oparty na powieści Johna Kinga dramat będący swoistym stadium przemocy wśród brytyjskich fanów piłki nożnej albo "Green-streets hooligans", film o mniej więcej tej samej tematyce.

xxx
04-28-2009, 00:53
Jeżeli chodzi o slang amerykański, to wszytkie czarne komedie (i nie tylko) z raperami (i nie tylko) w rolach głownych, takie jak "Friday", "Chłopaki z sąsiedztwa", "Chłopaczk z sąsiedztwa", itp. Dobra będzie też "Rodzina Soprano". Slang angielski napewno w filmach Guy'a Ritchie'go oraz w filmach o kibicach.

kfejklowicz
04-29-2009, 13:31
Jeżeli chodzi o slang np. młodzieżowy to świetnym przykładem jest film "Juno" w którym główna bohaterka używa bardzo ciekawego słownictwa.

kfejklowicz
04-30-2009, 09:14
A jeżeli dla porównania potrzebujesz polskiego filmu - to świetnym przykładem na slang w filmie jest "Cześć Tereska" - zwłaszcza widać to w dialogach dzieci na podwórku. Film może być świetnym materiałem na całą pracę licencjacką bo tworzy nielada wyzwanie dla tłumacza.

jadis
04-30-2009, 11:05
Oprócz filmów, ciekawym materiałem do analizy slangu są piosenki, które zresztą towarzyszą z pewnością wszystkim wyżej wymienionym filmom. Myślę, że ciekawym pomysłem byłoby np. połączenie analizy dialogów filmowych i piosenek. :) A polecić mogę piosenki wykonywane przez The Streets, The Roots albo Beastie Boys.

jenoty
05-02-2009, 12:22
Jeśli chodzi o filmy to dodam jeszcze: "Halfbaked" (Żółtodzioby), "The Wash".
Mogę polecić również seriale, w których jest mnóstwo slangu np. "That '70 Show" (Różowe lata 70te), "Californication", "Simpsonowie", "My wife and kids" ("On, ona i dzieciaki"), "Family Guy" (Głowa rodziny) etc.

recarep
06-07-2009, 19:05
hej Sylvia

jestem ciekaw efektu czyli twojej pracy, czy mozna bedzie ja przeczytac (jak bedzie gotowa)?

a moze umiescisz ja gdzies na necie, np na http://www.eprace.edu.pl

z gory dzieki
REC

LoLi86
06-10-2009, 17:07
pisze prace licencjacką na temat slangu na podstawie Snatch. właśnie jestem na proper names i mam mały problem. Pamiętacie Brick top - Cegłówka? nie wiem jak to ugryźć.. czy w polskim istnieje takie przezwisko? właściwie to mówi się że ktoś jest cegła, beton ale to chodzi raczej o kogoś głupiego a ten bohater raczej to takich nie nalezy.... ;/
bede wdzieczna za jakieś wskazówki.

mala_z_Aarhus
06-10-2009, 19:34
Ten od olowka...co wszystko potrafil zrobic. Pomyslowy Dobromir?

LoLi86
06-10-2009, 21:11
nie, ten co karmił świnie ludźmi :D

ak.neko
09-06-2009, 15:50
The Breakfast Club - może troszkę przestarzały, ale świetny film i sporo w nim wyrażeń młodzieżowych, sporo brzydkiego słownictwa też.
Pozdr.

joanna8606
11-11-2009, 22:50
Myślę, ze znajdziesz cos ciekawego 'Alpha Dog' albo 'Harsh Times'.

grabababa
11-14-2009, 19:26
a moze ktos polecic jakis film niemieckojęzyczny z ciekawym slangiem?

Chrith
11-15-2009, 13:19
a moze ktos polecic jakis film niemieckojęzyczny z ciekawym slangiem?

Pierwszy film jaki przychodzi mi na myśl to "Wir Kinder vom Bahnhof Zoo".