PDA

View Full Version : C.S. Lewis - Opowiesci z Narnii

kkosciukiewicz
04-15-2009, 20:21
Witam,
Jestem w trakcie zbierania materialow do mojej pracy magisterskiej, ktora, jak tytul wskazuje, jest o ksiazce, a wlasciwie wszystkich czesciach Opowiesci z Narnii. Czy jest ktos w stanie powiedziec, czy tlumaczenie Polkowskiego najnowsze (wyd. Media Rodzina) rozni sie czyms od wczesniejszego wydania z 1985 roku (wyd. PAX)? Czy jest to po prostu ta sama ksiazka wydana po raz drugi, przez inne wydawnictwo...?

agatagrzybowska
04-15-2009, 23:03
co do tłumaczenia to nie wiem... ale temat na pracę masz super :D

kkosciukiewicz
04-16-2009, 02:42
wiem :D nie ma to jak kontynuacja tej samej tematyki po Harrym Potterze :)

aina
04-27-2009, 10:12
Pamiętam to wydanie z 1985 :) To była pierwsza Narnia jak± przeczytałam...heh...te czasy, te okładki ;)
Niestety już nie mam jej w domu, ale ostatnio natknęłam się w necie (szukałam cytatu z Narni;) ), że wydawnictwo PAX wydało Narnię w 1991 r. (takie dwutomowe wydanie) i było tłumaczone przez Polkowskiego
Narnia z 1991 (http://www.i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=13900)

Poza tym znalazłam też w necie, że to wydanie o którym wspomniała¶ także było tłumaczone przez t± sam± osobę:
# C.S. Lewis Siostrzeniec czarodzieja, tłum. A. Polkowski, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1988
por. C. S. Lewis (http://www.kiedybylammala.art.pl/przypisy.html)
Tylko musisz zweryfikować daty, bo widzę, że inna jest data dla "Pozdróży wędrowca do ¶witu" a inna dla "Siostrzeńca czarodzieja", więc pewnie nie było to wydane na raz.
Jeszcze jaki¶ czas temu widziałam tę serię na allegro, więc jak dobrze poszperasz i Ci się trafi, to za niewielkie pieni±dze można sobie kupić tę star± serię ;)

kkosciukiewicz
05-05-2009, 22:03
Dzięki :) udało mi się zdobyć nawet wydawnictwa PAX egzemplarz! Nie było łatwo, bo nie ma tego w księgarniach już, nowsze wydanie króluje :) ale nie ma to jak rajd po antykwariatach... przy okazji odkryłam jeszcze inne skarby :)
Ogólnie teraz s± dwa wydania jakby dostępne. Jedno 2 tomowe z wydawnictwa Media Rodzina a drugie, tego samego wydawnictwa, które ma 7 tomów... tzw tłumaczenie poprawione :)